
Провадження № 2-а/582/27/17
Справа № 582/452/17
Копія
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 лютого 2018 року
Недригайлівський районний суд Сумської області в складі :
головуючого судді Жмурченка В.Д.,
за участю секретаря Коваль В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду №1 в селищі Недригайлів адміністративну справу за позовом керівника Роменської місцевої прокуратури Сумської області до Недригайлівської селищної ради Сумської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на боці відповідача – ФОП ОСОБА_1 про визнання незаконними та скасування рішень,
В С Т А Н О В И В:
Керівник Роменської місцевої прокуратури ОСОБА_2 (далі - Прокурор) звернувся до Недригайлівського районного суду як адміністративного суду з позовом до Недригайлівської селищної ради, третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на боці відповідача ФОП ОСОБА_1, про визнання незаконними та скасування рішення Недригалівської селищної ради від 23 серпня 2016 року "Про включення земельної ділянки комунальної власності в перелік земельних ділянок, які виставляються на торги окремими лотами".
Ухвалою від 28 листопада 2017 року дана адміністративна об'єднана в одне провадження з адміністративною справою №582/452/17, провадження 2а-/582/41/17 за позовом керівника Роменської місцевої прокуратури ОСОБА_2 до Недригайлівської селищної ради, третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на боці відповідача ФОП ОСОБА_1, про визнання незаконними та скасування рішення Недригайлівської селищної ради від 09 листопада 2016 року " Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою", яким надано дозвіл ФОП ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування будівлі торгівлі за адресою вул.Незалежності, 10а в смт. Недригайлів,
Позовні вимоги прокурора обґрунтовані тим, що спірні рішення порушують вимоги ЗК України про передачу в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, яке повинно здійснюватися за результатами проведення земельних торгів. Крім того, приймаючи рішення від 23 серпня 2016 року "Про включення земельної ділянки комунальної власності в перелік земельних ділянок, які виставляються на торги окремими лотами" відповідач не дотримався вимог ст. ст. 135, 136 Земельного кодексу України, зокрема відсутні відомості про цільове призначення (функціональне використання) земельної ділянки, її кадастровий номер та умови продажу, а також не проведено її експертну грошову оцінку, що є обов'язковою відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України «Про оцінку земель».
В судовому засіданні представник прокуратури ОСОБА_3 позови прокурора підтримала та просила їх задовольнити.
Представник Недригайлівської селищної ради, як відповідач по справі, позовні вимоги прокурора визнав.
Представник третьої особи ФОП ОСОБА_1, ОСОБА_4 проти позовних вимог щодо скасування рішень Недригайлівської селищної ради заперечив, вважаючи, що підстави для скасування даних відсутні, про що подав свої заперечення.
В судове засідання 26 лютого 2018 року ОСОБА_4 не з'явився. Третя особа ОСОБА_1 в судове засідання не з"явилася, подала до суду заяву, в якій просила проводити розгляд справи без її участі.
Суд заслухавши пояснення сторін, представника третьої особи, дослідивши подані у справі докази вважає що позов підлягає частковому задоволенню.
Судом встановлено, що 23 серпня 2016 року на 14 сесії Недригайлівської селищної ради 7 скликання було прийнято рішення "Про включення земельної ділянки комунальної власності в перелік земельних ділянок , які виставляються на земельні торги окремим лотом". Відповідно до цього рішення, на підставі заяви ОСОБА_1, було прийнято рішення про включення земельної ділянки комунальної власності, що розташована в смт.Недригалів по вул.Незалежності поряд з будівлею № 10-а до переліку земельних ділянок комунальної власності, продаж яких виставляється на земельні торги окремими лотами(а.с.8).
Вказане рішення прийнято з порушенням вимог ст. ст. 134-136, 212 Земельного кодексу України, а тому є таким , що підлягає скасуванню з огляду на таке.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частина 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обгрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до ст.83 Земельного кодексу України, землі, які належатьна праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст є комунальною власністю. Ч. 1 ст, 134 Земельного кодексу України визначає, що земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис, у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Відповідно до ч.2 ст. 135 Земельного кодексу України продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) здійснюється виключно на земельних торгах, крім випадків, встановлених ч.ч.2, 3 ст.134 цього Кодексу. На земельних торгах не може бути використане переважне право купівлі.
Згідно з ч. 4 ст. 135 цього Кодексу проведення земельних торгів щодо земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них здійснюється за рішенням організатора земельних торгів, у якому зазначаються перелік земельних ділянок або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами, стартова ціна лота, строк та інші умови користування земельною ділянкою у разі набуття права користування земельною ділянкою на земельних торгах, особа, уповноважена організатором земельних торгів на укладення договору купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки, яка, або право на яку, виставляється на земельні торги.
Ч. 1 ст. 136 ЗК України передбачено, що організатор земельних торгів визначає перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами. У переліку зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу.
Згідно з ч. 4 цієї статті підготовка лотів до проведення земельних торгів включає зокрема:
- виготовлення, погодження та затвердження в установленому законодавством порядку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі зміни цільового призначення земельної ділянки та у разі, якщо межі земельної ділянки не встановлені в натурі (на місцевості);
- державну реєстрацію земельної ділянки;
- державну реєстрацію речового права на земельну ділянку;
- проведення експертної грошової, оцінки земельної ділянки відповідно до Закону України «Про оцінку земель», крім випадків продажу на земельних торгах права оренди на неї;
- встановлення стартової ціни продажу земельної ділянки, яка щодо земель державної та комунальної власності не може бути нижчою за експертну грошову оцінку земельної ділянки;
- визначення виконавця земельних торгів, дати та місця проведення земельних торгів.
Разом з тим, у пункті 1 рішення від 23.08.2016 відсутні відомості про цільове призначення (функціональне використання) земельної ділянки, її кадастровий номер та умови продажу. Крім того, не проведено експертну грошову оцінку земельної ділянки, яка є обов'язковою відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України «Про оцінку земель» та відповідно до якої встановлюється стартова ціна продажу ділянки.
За таких умов рішення від 23 серпня 2016 року Недригайлівської селищної ради "Про включення земельної ділянки комунальної власності в перелік земельних ділянок , які виставляються на земельні торги окремим лотом" підлягає скасуванню.
Разом з тим рішення від 09 листопада 2016 року " Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою", яким надано дозвіл ФОП ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування будівлі торгівлі за адресою вул.Незалежності, 10а в смт. Недригайлів" не може бути скасоване з огляду на наступне.
Конституційний Суд України в пункті 5 мотивувальної частини Рішення від 16 квітня 2009 року № 7-рп/2009 (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) зазначив, що органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти. До ненормативних належать акти, які передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб’єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію фактом їхнього виконання. У зв’язку з прийняттям цих рішень виникають правовідносини, пов’язані з реалізацією певних суб’єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, у тому числі і щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою, укладення договору оренди землі, тощо.
Як вбачається з пояснень представника селищної ради, та представника ФОП ОСОБА_1, ОСОБА_4, на виконання рішення Недригайлівської селищної ради ОСОБА_1 замовила та отримала проект землеустрою, згідно чинного законодавства.
Таким чином прийняте Недригалівською селищною радою (як суб’єктом владних повноважень) рішення від 09 листопада 2016 року "Про надання ФОП ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою", вичерпало свою дію внаслідок його виконання.
Враховуючи наведене, позов, предметом якого є рішення органу місцевого самоврядування, яке є ненормативним актом, що застосовується одноразово і з прийняттям якого виникають правовідносини, пов’язані з реалізацією певних суб’єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, не може бути задоволений, оскільки таке рішення органу місцевого самоврядування вичерпало свою дію шляхом виконання.
Керуючись ст.ст. 9, 12, 77, 139, 143, 242, 243, 245-246, 250, 293, 295 КАС України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов керівника Роменської місцевої прокуратури Сумської області до Недригайлівської селищної ради Сумської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на боці відповідача – ФОП ОСОБА_1 про визнання незаконними та скасування рішень – задовольнити частково.
Визнати незаконним та скасувати рішення Недригайлівської селищної ради Сумської області від 23 серпня 2016 року "Про включення земельної ділянки комунальної власності в перелік земельних ділянок, які виставляються на земельні торги окремими лотами".
В задоволенні позовних вимог щодо визнання незаконним та скасування рішення Недригайлівської селищної ради Сумської області від 09 листопада 2016 року "Про надання ФОП ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою" – відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення, з урахуванням п. 15.5 ч. 1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України від 15.12.2017, до Харківського апеляційного адміністративного суду через Недригайлівський районний суд Сумської області.
Суддя:підпис З оригіналом згідно
Суддя: В. Д. Жмурченко