
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Перекупка І.Г.
Суддя-доповідач:Шидловський В.Б.
ПОСТАНОВА
іменем України
"06" березня 2018 р. Справа № 295/12997/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Шидловського В.Б.
суддів: Мацького Є.М.
Шевчук С.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Богунського районного суду м. Житомира від "05" грудня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії , -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в суд з даним позовом, в якому просить визнати неправомірну відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_4; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_4 пенсію, врахуваваши в розрахунок чотири матеріальні допомоги, дві одноразові премії, компенсацію за невикористану відпустку, надбавку за службу в умовах режимних обмежень, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відповідно довідки заступника голови ліквідаційної комісії УМВС України в Житормирській області № 141/29/05-2017 від 23.01.2017 року, починаючи з 22.02.2016 року.
На обґрунтування вимог зазначив, що відповідачем відмовлено у здійсненні перерахунку та виплати пенсії оскільки одноразові виплати з яких сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування включаються до грошового забезпечення як різновиду заробітної плати, натомість включення до грошового забезпечення для призначення пенсії одноразових виплат суперечить ст.ст. 43 та 63 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Постановою Богунського районного суду м.Житомира від 05.12.2017 року позов задоволено частково.
Визнано неправомірною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_4.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_4 пенсію, врахувавши в розрахунок чотири матеріальні допомоги, дві одноразові премії, компенсацію за невикористану відпустку, надбавку за службу в умовах режимних обмежень, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відповідно довідки заступника голови ліквідаційної комісії УМВС України в Житормирській області № 141/29/05-2017 від 23.01.2017 року, починаючи з 01.06.2017 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Стягнуто з Державного бюджету України на користь ОСОБА_4 сплачений судовий збір в розмірі 640 грн.
Не погоджуючись з постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову та прийняти нову, якою відмовити у задоволені позову. Зазначає, що вимоги позивача суперечать нормам ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Крім того, посилається на те, що суд першої інстанції помилково послався на правові позиції Верховного Суду України.
Колегія суддів, заслухавши доповідь головуючого судді по справі, перевіривши правильність висновків суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги у порядку ст. 308 КАС України, встановила наступне.
З матеріалів справи вбачається, що позивач з 01.03.2014 року перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
22.02.2017 року ОСОБА_4 звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії відповідно довідки застуника голови ліквідаційної комісії УМВС України в Житормирській області № 141/29/05-2017 від 23.01.2017 року.
Листом Головного УПФУ в Житомирській області № 377/Х-11 від 07.03.2017 року було відмовилено в задоволенні заяви позивача про перерахунок пенсії, у зв'язку з відсутністю посилань у статтях 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а тому підстав для перерахунку немає.
Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся до суду. Суд першої інтсанції, вирішуючи спірні правовідносини, прийшов до переконання, що адміністративний позов підлягає до часткового задоволення шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок і виплачувати пенсію ОСОБА_4 починаючи з 01.06.2017 року. В задоволенні вимог про перерахунок пенсії з 22.02.2016 року по 31.05.2017 року слід відмовити в силу положень ст. 99 КАС України.
Колегія суддів досліджуючи спірні правовідносини, зазначає наступне.
Відповідно до частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закону- №2262-XII) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" №393 від 17.07.1992 року пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Частиною першою статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-ХІІ від 20.12.1991 року встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007 року упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток №25 до постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007 року) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-ХІІ від 20.12.1991 року), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" №2011-ХІІ від 20.12.1991 року також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007 року та Інструкцією. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).
Підпунктом 3 пункту 5 вказаної постанови передбачено право керівників державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надавати військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення.
Отже, зазначені виплати є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" №2011-ХІІ від 20.12.1991 року відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Згідно правової позиції Верховного Суду України, викладеній в постанові від 10 березня 2015 року (справа № 21-70а15), щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, винагорода за тривалу безперервну військову службу, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія, лише у разі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з обумовлених виплат.
Дана правова позиція на момент розгляду даної справи не змінена.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме довідки УМВС України в Житомирській області від 23.01.2017 року № 141/29/05-2017 про грошове забезпечення ОСОБА_4 за період з березня 2012 року по лютий 2014 року, позивачу виплачувалася щомісячна премія у період з березня 2012 по лютий 2014 року щомісячно, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, виплачена у березні, квітні 2012 року, жовтні-лютому 2014 року, матеріальна допомога у серпні, грудні 2012 року і у вересні, грудні 2013 року, одноразова премія - у жовтні 2012 та у грудні 2012 року, з яких сплачувалися страхові внески.
Тому, враховуючи наведені норми права, встановлені судом обставини справи, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо неправомірності дій відповідача в частині відмови у перерахунку раніше призначеної позивачу пенсії з урахуванням отриманих ним згідно довідки УМВС України в Житомирській області від 23.01.2017 року № 141/29/05-2017 сум матеріальні допомоги, одноразові премії, надбавку за службу в умовах режимних обмежень, з яких сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Визнавши неправомірними дії відповідача у цій частині, суд першої інстанції обґрунтовано зобов'язав відповідача здійснити перерахунок пенсії з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення позивача, зазначених у довідці УМВС України в Житомирській області від 23.01.2017 року № 141/29/05-2017.
Також колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскільки позивач звернувся з заявою про проведення перерахунку пенсії 22.02.2017 року, тобто позивач набув право на перерахунок пенсії із врахуванням показників довідки заступника голови ліквідаційної комісії УМВС України в Житормирській області № 141/29/05-2017 від 23.01.2017 року. З урахуванням вимог статті 99 КАС України перерахунок і виплату пенсії позивачу необхідно здійснити починаючи з 08.05.2017 року.
Враховуючи наведене, перерахунок і виплату пенсію слід здійснювати, починаючи з 01.06.2017 року. В задоволенні вимог про перерахунок пенсії з 22.02.2016 року по 31.05.2017 року слід відмовити.
Водночас, колегія суддів звертає увагу на те, що згідно довідки УМВС України в Житомирській області від 23.01.2017 року № 141/29/05-2017 про грошове забезпечення позивача вбачається, що компенсацію за відпустку у розмірі 1173,67 грн. було виплачено у березні 2014 року, тобто після звільнення позивача зі служби у Національній поліції та призначення пенсії.
Постановляючи рішення, суд першої інстанції не звернув уваги на зміст вказаної довідки, а тому помилково визнав неправомірними дії відповідача щодо неврахування при перерахунку пенсії компенсації за відпустку у розмірі 1173,67 грн., яку було виплачено позивачу у березні 2014 року, тобто після звільнення зі служби у УМВС та безпідставно зобов'язав відповідача включити вказану суму при перерахунку пенсії позивачу.
Колегія суддів погоджується з доводами відповідача, що згідно норм діючого законодавства при призначенні пенсії враховуються додаткові види грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, а тому компенсація за відпустку, яка виплачена у березні 2014 року, не може бути врахована при перерахунку пенсії позивача.
Разом з тим, колегія суддів апеляційного суду звертає увагу на те, що вирішуючи спір в порядку скороченого провадження, суд не врахував, що загальними вимогами процесуального права визначено обов'язковість встановлення судом під час вирішення позовів, що стосуються, зокрема, грошових вимог, дослідження обґрунтованості, правильності розрахунку, доведеності розміру , наявності доказів, що їх підтверджують.
Без виконання цих процесуальних дій ухвалити законне й обґрунтоване рішення в справі неможливо.
Судове рішення у справі, що переглядається, таких висновків не містить, внаслідок чого, з огляду на зміст резолютивної частини рішення, його виконання є неможливим.
З огляду на викладене, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права, через що постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про часткове задоволення заявленого позову з викладених підстав.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області задовольнити частково, постанову Богунського районного суду м. Житомира від "05" грудня 2017 р. скасувати та прийняти нову постанову, якою позов ОСОБА_4 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_4, з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих ним згідно довідки УМВС України в Житомирській області від 23 січня 2017 року № 141/29/05-2017 :
- сум матеріальної допомоги на загальну суму 20390,56 грн.,
- одноразових премій на загальну суму 1886,76 грн.,
- надбавки за службу в умовах режимних обмежень на загальну суму 1068,29 грн., з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплачувати пенсію ОСОБА_4, починаючи з 01.06.2017 року, з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих ним згідно довідки УМВС України в Житомирській області від 23 січня 2017 року № 141/29/05-2017 :
- сум матеріальної допомоги на загальну суму 20390,56 грн.,
- одноразових премій на загальну суму 1886,76 грн.,
- надбавки за службу в умовах режимних обмежень на загальну суму 1068,29 грн., з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
В решті позову відмовити.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя В.Б. Шидловський
судді: Є.М. Мацький
С.М. Шевчук
Повне судове рішення складено "06" березня 2018 р.