
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Головуючий І інстанції: І.С. Шевяков
26 лютого 2018 р. м. ХарківСправа № 816/1260/17Харківський апеляційний адміністративний суд
у складі колегії:
головуючого судді: Старостіна В.В.
суддів: Бегунца А.О. , Рєзнікової С.С.
за участю секретаря судового засідання Машура Г.І.
позивача: ОСОБА_1
представника позивача: ОСОБА_2
представника відповідача: ОСОБА_3
представника третьої особи: ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Комунального підприємства "Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи" Полтавської обласної ради на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 02.11.2017 по справі № 816/1260/17, розташоованого за адресою: вул. Пушкарівська, 9/26, м. Полтава, 36039.
за позовом ОСОБА_1
до Полтавської обласної ради , Управління державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Виконавчого комітету Полтавської міської ради треті особи Комунальне підприємство "Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи" Полтавської обласної ради , Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи , Департамент охорони здоров’я Полтавської обласної державної адміністрації
про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Полтавської обласної ради , Управління державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Виконавчого комітету Полтавської міської ради в особі Виконавчого комітету Полтавської міської ради, в якому просила суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Полтавської обласної ради, що прийняте на Пленарному засіданні сімнадцятої сесії сьомого скликання 14 липня 2017 року за № 520 "Про створення комунального підприємства "Полтавський обласний центр медико - соціальної експертизи" Полтавської обласної ради";
- визнати протиправним та скасувати рішення Полтавської обласної ради, що прийняте на Пленарному засіданні сімнадцятої сесії сьомого скликання 14 липня 2017 року за № 521 "Про ліквідацію Полтавського обласного центру медико - соціальної експертизи";
- зобов`язати Управління державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Виконавчого комітету Полтавської міської ради в особі Виконавчого комітету Полтавської міської ради скасувати та вилучити з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запис, проведений 18.07.2017 року, а саме: № 15881020000016453 про проведення державної реєстрації юридичної особи - Комунального підприємства "Полтавський обласний центр медико - соціальної експертизи" Полтавської обласної ради (ІК юридичної особи 41467163);
- зобов`язати Управління державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Виконавчого комітету Полтавської міської ради в особі Виконавчого комітету Полтавської міської ради скасувати та вилучити з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань записи, проведені 18.07.2017 року, а саме: запис про перебування Полтавського обласного центру медико - соціальної експертизи (ІК юридичної особи 26553989) в стані припинення; запис про зміну керівника, зміну складу підписантів Полтавського обласного центру медико - соціальної експертизи (ІК юридичної особи 26553989).
В обґрунтування своїх вимог вимог ОСОБА_1 зазначила, що рішенням Полтавського районного суду від 19.04.2017року, що набрало законної сили, вона поновлена на посаді головного лікаря Полтавського обласного центру медико-соціальної експертизи. Також існують інші, раніше винесені судові рішення про поновлення її на цій посаді. Рішення судів не були виконані відповідачем, Полтавською обласною радою, належним чином поновлення її на посаді головного лікаря здійснено не було. Натомість Полтавською обласною радою були прийняті оскаржувані рішення про ліквідацію Полтавського обласного центру МСЕК та створення на базі цього ж комунального майна Комунального підприємства "Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи". Позивач вважала, що зазначеними рішеннями порушені її права на належне виконання судових рішень про поновлення її на посаді головного лікаря Полтавського обласного центру МСЕК.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 02.11.2017р. у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погодившись з прийнятим рішенням, третьою особою, Комунальним підприємством "Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи" Полтавської обласної ради подано апеляційну скаргу, в якій зазначено про його необгрунтованість в частині підстав для відмови у позові, що викладені в мотивувальній частині постанови.
В судовому засіданні представник позивача в судовому засіданні проти задоволення апеляційної скарги заперечував.
Представник відповідача в судовому засіданні доводи апеляційної скарги підтримав та просив апеляційну скаргу задовольнити.
Представник третьої особи, КП "Полтавський обласниц Центр МСЕ" Полтавської обласної ради, просив апеляційну скаргу задовольнити та змінити постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 02.11.2017р., виключивши з її мотивувальної частини відповідні абзаци.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено наявними в матеріалах справи доказами, що ОСОБА_1 перебувала на посаді головного лікаря Полтавського обласного центру МСЕК з 21.09.1995 року.
Наказом Управління охорони здоров’я виконавчого комітету Полтавської обласної Ради народних депутатів від 21.09.1995 р. № 92-К п.3 ОСОБА_1 була призначена на посаду головного лікаря Полтавського обласного Центру медико-соціальної експертизи.
23.05.2012 року між Полтавською обласною радою та ОСОБА_1 укладено контракт, згідно якого остання призначена на посаду головного лікаря Полтавського обласного центру медико-соціальної експертизи на трирічний строк з 23.05.2012 року по 22.05.2015 року.
Розпорядженням голови Полтавської обласної ради № 97 від 21.05.2015 р. "Про головного лікаря Полтавського обласного центру медико-соціальної експертизи", головного лікаря Полтавського обласного центру медико-соціальної експертизи ОСОБА_1 звільнено із займаної посади відповідно до п. 2 ст. 36 КЗпП України 22.05.2015 р. у зв’язку з закінченням терміну дії трудового контракту.
На виконання вищезазначеного розпорядження Наказом Департаменту охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації № 40 - К від 21.05.2015 року "Про головного лікаря Полтавського обласного центру медико-соціальної експертизи", ОСОБА_1 була звільнена на підставі п.2 ст. 36 КЗпП України 22.05.2015 року.
Після цього позивач, ОСОБА_1, неодноразово зверталася до судів із позовами про поновлення на посаді та була поновлена після отримання рішень судів про задоволення позовів, але знову звільнялася Полтавською обласною радою.
На пленарному засіданні 14 липня 2017 року сімнадцятої сесії сьомого скликання Полтавська обласна рада прийняла рішення № 520 "Про створення комунального підприємства "Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи" вирішено: створити комунальне підприємство "Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи"; призначити виконуючого обов’язки директора вказаного підприємства, передати створеному комунальному підприємству на баланс майно з балансу Полтавського обласного центру медико-соціальної експертизи; виконуючому обов’язки директора доручено підготувати та подати на затвердження Статут підприємства, здійснити його державну реєстрацію, вирішити питання ліцензування і акредитації; інше.
Додатком до цього рішення є перелік матеріальних цінностей Полтавського обласного центру МСЕК, що передаються на баланс КП "Полтавський обласний центр МСЕК".
На тому ж пленарному засіданні, Полтавською обласною радою прийнято рішення № 521 "Про ліквідацію Полтавського обласного центру медико-соціальної експертизи" вирішено припинити Полтавський обласний центр МСЕК як юридичну особу, утворити ліквідаційну комісію, голові ліквідаційної комісії доручити проведення ліквідаційних процедур; інше.
18.07.2017 Відповідні записи було внесено були подані державному реєстратору для внесення запису до ЄДР.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що трудові права позивача не можуть бути порушені оскаржуваними рішеннями. Оскільки мала місце фактична реорганізація установи, то є пряма законодавча заборона звільнення працівників реорганізованої установи, будь-які судові рішення про поновлення позивача на роботі можуть бути виконані з дотриманням правил поновлення незаконно звільненого працівника
Колегія суддів погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції враховуючи наступне.
Згідно п. 20 ч. 1 ст. 43 Закону України "Про місцеве самоврядування", виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються такі питання: вирішення в установленому законом порядку питань щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад; призначення і звільнення їх керівників.
Відповідно до ст. 60 цього ж Закону, територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.
Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
Територіальні громади сіл, селищ, міст, районів у містах безпосередньо або через органи місцевого самоврядування можуть об'єднувати на договірних засадах на праві спільної власності об'єкти права комунальної власності, а також кошти місцевих бюджетів для виконання спільних проектів або для спільного фінансування (утримання) комунальних підприємств, установ та організацій і створювати для цього відповідні органи і служби.
Районні та обласні ради від імені територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюють управління об'єктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби територіальних громад.
Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правоможності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Доцільність, порядок та умови відчуження об'єктів права комунальної власності визначаються відповідною радою. Доходи від відчуження об'єктів права комунальної власності зараховуються до відповідних місцевих бюджетів і спрямовуються на фінансування заходів, передбачених бюджетами розвитку.
Майнові операції, які здійснюються органами місцевого самоврядування з об'єктами права комунальної власності, не повинні ослаблювати економічних основ місцевого самоврядування, зменшувати обсяг та погіршувати умови надання послуг населенню.
Право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.
Сільські, селищні, міські, районні в містах (у разі їх створення) ради мають право:
1) вносити пропозиції про передачу або продаж у комунальну власність відповідних територіальних громад підприємств, установ та організацій, їх структурних підрозділів та інших об'єктів, що належать до державної та інших форм власності, якщо вони мають важливе значення для забезпечення комунально-побутових і соціально-культурних потреб територіальних громад;
2) на переважне придбання в комунальну власність приміщень, споруд, інших об'єктів, розташованих на відповідній території, якщо вони можуть бути використані для забезпечення комунально-побутових та соціально-культурних потреб територіальних громад;
3) мати об'єкти комунальної власності за межами відповідних адміністративно-територіальних одиниць.
Стаття 87 Цивільного кодексу України внормовує створення юридичної особи: для створення юридичної особи її учасники (засновники) розробляють установчі документи, які викладаються письмово і підписуються всіма учасниками (засновниками), якщо законом не встановлений інший порядок їх затвердження.
Юридична особа приватного права може створюватися та діяти на підставі модельного статуту, затвердженого Кабінетом Міністрів України, що після його прийняття учасниками стає установчим документом.
Засновники (учасники) юридичної особи, утвореної на підставі модельного статуту, можуть у встановленому законом порядку затвердити статут, який є установчим документом, та провадити діяльність на його підставі.
Установчим документом товариства є затверджений учасниками статут або засновницький договір між учасниками, якщо інше не встановлено законом.
Товариство, створене однією особою, діє на підставі статуту, затвердженого цією особою.
Установа створюється на підставі індивідуального або спільного установчого акта, складеного засновником (засновниками). Установчий акт може міститися також і в заповіті. До створення установи установчий акт, складений однією або кількома особами, може бути скасований засновником (засновниками).
Юридична особа вважається створеною з дня її державної реєстрації.
Згідно зі ст. 104 Цивільного кодексу України, юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення. Порядок припинення юридичної особи в процесі відновлення її платоспроможності або банкрутства встановлюється законом. Особливості припинення банку як юридичної особи встановлюються законом.
Статтями 111 та 112 Цивільного кодексу України врегламентовано загальний порядок ліквідації юридичної особи та порядок задоволення вимог кредиторів.
Відповідно до ст. 59 Господарського кодексу України, припинення суб'єкта господарювання здійснюється відповідно до закону.
Згідно ст. 62 та ст. 63 Господарського кодексу України встановлено визначення підприємства як суб’єкта господарювання, а також види та організаційні форми підприємств.
Статтею 78 Господарського кодексу України надано загальне визначення та основні правила господарської діяльності комунального унітарного підприємства.
Відповідно до статей 14, 16 Закону України "Основи законодавства України про охорону здоров’я", реалізація державної політики охорони здоров'я покладається на органи виконавчої влади.
Кабінет Міністрів України організує розробку та здійснення державних цільових програм, створює економічні, правові та організаційні механізми, що стимулюють ефективну діяльність в сфері охорони здоров'я, забезпечує розвиток мережі закладів охорони здоров'я, укладає міжурядові угоди і координує міжнародне співробітництво з питань охорони здоров'я, а також в межах своєї компетенції здійснює інші повноваження, покладені на органи виконавчої влади в сфері охорони здоров'я.
Міністерства, інші центральні органи виконавчої влади в межах своєї компетенції розробляють програми і прогнози в сфері охорони здоров'я, визначають єдині науково обґрунтовані державні стандарти, критерії та вимоги, що мають сприяти охороні здоров'я населення, формують і розміщують державні замовлення з метою матеріально-технічного забезпечення сфері, здійснюють державний контроль і нагляд та іншу виконавчо-розпорядчу діяльність в сфері охорони здоров'я.
Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, а також органи місцевого самоврядування реалізують державну політику у сфері охорони здоров'я в межах своїх повноважень, передбачених законодавством.
Згідно ст.16 цього ж Закону "Заклади охорони здоров’я", держава сприяє розвитку закладів охорони здоров'я усіх форм власності.
Порядок створення, припинення закладів охорони здоров'я, особливості діяльності та класифікація закладів визначаються законом.
Мережа державних і комунальних закладів охорони здоров'я формується з урахуванням потреб населення у медичному обслуговуванні, необхідності забезпечення належної якості такого обслуговування, своєчасності, доступності для громадян, ефективного використання матеріальних, трудових і фінансових ресурсів. Існуюча мережа таких закладів не може бути скорочена.
Планування розвитку мережі державних і комунальних закладів охорони здоров'я, прийняття рішень про її оптимізацію, створення, реорганізацію, перепрофілювання державних і комунальних закладів охорони здоров'я здійснюються відповідно до закону органами, уповноваженими управляти об'єктами відповідно державної і комунальної власності.
Заклади охорони здоров'я підлягають акредитації у випадках та в порядку, визначених Кабінетом Міністрів України. Не підлягають обов'язковій акредитації аптечні заклади. Акредитація аптечних закладів може здійснюватися на добровільних засадах.
Заклад охорони здоров'я провадить свою діяльність на підставі статуту (положення), що затверджується власником закладу (уповноваженим ним органом).
Керівником закладу охорони здоров'я незалежно від форми власності може бути призначено лише особу, яка відповідає єдиним кваліфікаційним вимогам, що встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.
Призначення на посаду та звільнення з посади керівника закладу охорони здоров'я здійснюються відповідно до законодавства.
Керівники державних та комунальних закладів охорони здоров'я призначаються на посаду уповноваженим виконавчим органом управління власника закладу охорони здоров'я на конкурсній основі шляхом укладання з ними контракту на строк від трьох до п'яти років. Порядок проведення конкурсу на зайняття посади керівника державного, комунального закладу охорони здоров'я та порядок укладання контракту з керівником державного, комунального закладу охорони здоров'я, а також типова форма такого контракту затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Призначення на посаду та звільнення з посади керівників установ і закладів державної санітарно-епідеміологічної служби здійснюються відповідно до законодавства про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Залежно від форми власності заклади охорони здоров'я утворюються та функціонують як державні, комунальні, приватні чи засновані на змішаній формі власності. Державні та комунальні заклади охорони здоров'я не підлягають приватизації.
За організаційно-правовою формою заклади охорони здоров'я державної власності можуть утворюватися та функціонувати як казенні підприємства або державні установи.
За організаційно-правовою формою заклади охорони здоров'я комунальної власності можуть утворюватися та функціонувати як комунальні некомерційні підприємства або комунальні установи.
Заклади охорони здоров'я приватної власності не обмежені у виборі організаційно-правової форми.
Заклади охорони здоров'я, утворені в результаті реорганізації державних та комунальних закладів охорони здоров'я - державних та комунальних установ, можуть мати відокремлене майно (в тому числі кошти), закріплене за ними на праві оперативного управління, самостійний баланс, самостійно затверджувати штатний розпис, мати рахунки в установах банків, печатки.
Законом України від 06.04.2017 року № 2002-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення законодавства з питань діяльності закладів охорони здоров'я" було внесено окремі зміни до Основ законодавства України про охорону здоров'я. Зокрема, надано визначення "заклад охорони здоров’я", "охорона здоров’я", "медичне обслуговування".
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень цього ж Закону, державні та комунальні заклади охорони здоров'я - бюджетні установи можуть реорганізовуватися в казенні підприємства або комунальні некомерційні підприємства. Зміна основного виду діяльності державного та комунального закладу охорони здоров'я з медичного обслуговування населення (медична практика) у зв'язку із зміною його організаційно-правової форми забороняється.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що Полтавська обласна рада мала належні повноваження власника по відношенню до юридичних осіб медико-соціальних експертних комісій, які й реалізувала шляхом прийняття оскаржуваних рішень, фактично реорганізувавши комунальний заклад охорони здоров’я, Полтавський обласний центр МСЕК, у комунальне некомерційне підприємство з аналогічною назвою – як це й передбачено Прикінцевими положеннями Закону 2002.
Також, що при прийнятті оскаржуваних рішень Полтавською обласною радою не було враховано вимоги Постанови Кабінету Міністрів України № 1317 від 03.12.2009 року "Питання медико-соціальної експертизи".
Постановою КМУ № 1317 від 03.12.2009р. затверджено Положення про медико-соціальну експертизу, згідно пункту 4 якого медико-соціальну експертизу проводять медико-соціальні експертні комісії, з яких утворюються в установленому порядку центри (бюро), що належать до закладів охорони здоров'я при Міністерстві охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, управліннях охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій.
Центр (бюро) очолює головний лікар, який призначається Міністром охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, керівником управління охорони здоров'я обласної (міської) держадміністрації.
Комісії перебувають у віданні МОЗ і утворюються за таким територіальним принципом: Кримська республіканська; обласні; центральні міські у мм. Києві та Севастополі (далі - центральні міські); міські, міжрайонні, районні.
Міські та районні комісії утворюються з розрахунку одна комісія на 100 тис. чоловік віком 18 років і старше, міжрайонні - у районах і містах з кількістю населення менш як 100 тис. чоловік.
МОЗ утворює Центральну медико-соціальну експертну комісію МОЗ, яку очолює головний лікар.
Утворення, реорганізація та ліквідація Центральної медико-соціальної експертної комісії МОЗ, Кримської республіканської, обласних, центральних міських, міських, міжрайонних, районних медико-соціальних експертних комісій та призначення і звільнення їх керівників визначається Положенням про Центральну медико-соціальну експертну комісію МОЗ та Положенням про Кримський республіканський, обласний, Київський та Севастопольський міський центр (бюро) медико-соціальної експертизи, які затверджуються МОЗ.
Судом першої інстанції було витребовано інформацію щодо прийняття вказаного Положення у Міністерства охорони здоров’я України, також у третіх осіб по справі.
Третіми особами, які беруть участь у справі, було надано повідомлення про те, що вони не володіють інформацією про прийняття Міністерством охорони здоров’я України згаданого Положення.
Міністерством охорони здоров’я України на вимогу суду у відповідь було надано лише примірник Положення Державного закладу "Центральна медико-соціальна експертна комісія" та копія постанови Кабінету Міністрів України № 1317 від 03.12.2009 року "Питання медико-соціальної експертизи".
В ході розгляду справи судом першої інстанції, Департаментом охорони здоров’я Полтавської облдержадміністрації, надано копії листів, згідно яких на запит Департаменту Міністерством охорони здоров’я України повідомлено, що Положення про Кримський республіканський, обласний, Київський та Севастопольський міський центри (бюро) медико-соціальної експертизи Міністерством не розроблялося, не затверджувалося і не реєструвалося.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскільки Постановою 1317 встановлено норму про необхідність при створенні, реорганізації, ліквідації обласної експертної комісії керуватися спеціальним актом, що встановлює відповідну процедуру, то Полтавська обласна рада не може керуватись даною нормою, оскільки спеціальний процедурний нормативний акт, органами виконавчої влади не був ані розроблений, ані прийнятий.
Відсутність спеціального нормативного акту не може обмежити відповідного суб’єкта у праві та компетенції вчиняти необхідні правочини, на можливість яких вказують наведені вище законодавчі норми.
Також, судом першої інстанції встановлено та підтверджено наявними в матеріалах справи доказами, що 13.05.2017 року Голова Полтавської облдержадміністрації звернувся до Голови Полтавської обласної ради листом з пропозицією розглянути питання про створення КП "Полтавський обласний центр МСЕК".
13.06.2017 року проект рішення сесії обласної ради був направлений Полтавській обласній раді.
03.07.2017 року розпорядженням Голови Полтавської обласної ради № 119 було скликано пленарне засідання сімнадцятої сесії Полтавської обласної ради сьомого скликання на 14.07.2017 року, до порядку денного питань для розгляду сесії було включено, зокрема, питання про створення КП "Полтавський обласний центр МСЕК".
07.07.2017 року комісією з питань охорони здоров’я та соціального захисту населення Полтавської обласної ради підтримано проект рішення про створення КП "Полтавський обласний центр МСЕК".
12.07.2017 року Полтавською обласною державною адміністрацією направлено до Полтавської обласної ради проект рішення сесії Полтавської обласної ради "Про ліквідацію Полтавського обласного центру МСЕК" для винесення на розгляд сесії 14.07.2017 року.
Згідно пояснювальної записки, проект даного рішення про ліквідацію Полтавського обласного центру МСЕК вноситься з метою недопущення скорочення існуючої мережі закладів охорони здоров’я.
14.07.2017 року комісією з питань охорони здоров’я та соціального захисту населення Полтавської обласної ради підтримано проект рішення про ліквідацію Полтавського обласного центру МСЕК.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, про те що при перевірці твердження позивача про порушення Полтавською обласною радою власного Регламенту при прийнятті оскаржуваних рішень, позивач дійсно виходила зі старої редакції Регламенту, яка вже була змінена на час прийняття рішень № 520 та № 521.
Позивач та її представник пояснили, що саме ця редакція Регламенту малася в загальному доступі на інтернет-сайті Полтавської обласної ради.
В ході розгляду справи у суді першої інстанції, Полтавською обласною радою надано власний Регламент в редакції, чинній на момент прийняття оскаржуваних рішень.
Згідно ч. 1 ст.22 Регламенту, проекти рішень, інші матеріали з питань, рекомендованих для розгляду на сесії, в міжсесійний період подаються до виконавчого апарату обласної ради, як правило, не пізніше, ніж за 20 робочих днів, а у виняткових випадках не пізніше, ніж за 10 днів до запланованої дати проведення чергового пленарного засідання, відповідно до плану роботи, та обов’язково доводяться до відома депутатів не пізніше, ніж за 3 дні до початку засідань постійних комісій, як правило, у електронному вигляді, а у виняткових випадках – у день проведення сесії.
Статтею 23 Регламенту встановлено вимоги до проекту рішення обласної ради та процедурні етапи формування й проходження проекту рішення обласної ради.
Також колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про порушення Регламенту щодо рішення № 521 "Про ліквідацію Полтавського обласного центру МСЕК". Проект даного рішення було направлено до Полтавської обласної ради тільки 12.07.2017 року – тобто за два дні до сесії, на якій здійснено його прийняття, докази направлення цього проекту депутатам до моменту голосування не надані, а тому необізнаність депутатів заздалегідь зі змістом цього проекту рішення могла вплинути на результати волевиявлення.
Суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що твердження позивача про відсутність факту оприлюднення заздалегідь проектів оскаржуваних рішень не може бути взято до уваги, оскільки згідно змісту ст.22 Регламенту, оприлюдненню для обговорення підлягають проекти рішень регуляторного характеру та проекти нормативно-правових актів, а також щодо порушення Статуту Полтавського обласного центру МСЕК та порушення, допущені Полтавською обласною радою під час реєстраційних дій з припинення Полтавського обласного центру МСЕК та реєстрації створення КП "Полтавський обласний центр МСЕК".
Згідно останньої редакції Статуту Полтавського обласного центру МСЕК, що затверджена 25.07.2016 року, даний центр є закладом охорони здоров’я, що надає медичну допомогу населенню на території Полтавської області. Засновник – Полтавська обласна рада. Власники – територіальні громади Полтавської області в особі Полтавської обласної ради.
Враховуючи загальні вимоги до процедури створення та припинення юридичної особи, детально наведені вище норми законів, що регламентують створення, припинення, реорганізацію та діяльність як юридичних осіб взагалі, так і спеціалізованих закладів охорони здоров’я, власник (Полтавська обласна рада) уповноважений приймати такі рішення, які були прийняті у даному разі.
Реєстраційні процедури припинення та створення юридичних осіб, що є предметом розгляду у даній справі, відбулися на підставі та у спосіб, встановлені законом, і були наслідком прийняття оскаржуваних рішень обласної ради.
Також, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що документи для реєстрації подавалися уповноваженими особами, що підтверджується як змістом оскаржуваних рішень (які уповноважили відповідних осіб на такі дії), так і матеріалами реєстраційних справ, що в повному обсязі долучені до справи адміністративної у вигляді фотокопій.
Оскільки, оскаржувані рішення були винесені зі вжиттям термінів "створення" і "ліквідація", фактично насправді відбулася реорганізація медичного закладу комунальної форми власності: Полтавського обласного центру МСЕК в Комунальне підприємство "Полтавський обласний центр МСЕК".
Так, згідно даних ЄДРПОУ, Полтавський обласний центр МСЕК є комунальною організацією (установа, заклад), власником (засновником) є Полтавська обласна рада; основним видом діяльності облікований КВЕД 84.12 "Регулювання у сферах охорони здоров’я, освіти, культури та інших соціальних сферах, крім обов’язкового соціального страхування".
Згідно даних ЄДРПОУ, 18.07.2017 року зареєстроване КП "Полтавський обласний центр МСЕК", яке також є комунальним підприємством, засновник Полтавська обласна рада, основний вид діяльності – КВЕД 84.12 "Регулювання у сферах охорони здоров’я, освіти, культури та інших соціальних сферах, крім обов’язкового соціального страхування".
Згідно останньої редакції Статуту Полтавського обласного центру МСЕК, що затверджена 25.07.2016 року, даний центр є закладом охорони здоров’я, що надає медичну допомогу населенню на території Полтавської області. Засновник – Полтавська обласна рада. Власники – територіальні громади Полтавської області в особі Полтавської обласної ради. Метою діяльності Закладу є надання медичної допомоги населенню для досягнення соціальних та інших результатів на підставі ліцензії. Основними напрямками діяльності Підприємства є здійснення медичної практики, організація та проведення медико-соціальної експертизи в області, сприяння проведенню відповідними службами області ефективних заходів з профілактики інвалідності, реабілітації інвалідів, пристосування їх до суспільного життя, інше.
Згідно Статуту КП "Полтавський обласний центр МСЕК", затвердженого 18.07.2017 року, дане підприємство є закладом охорони здоров’я, заснованим на майні спільної комунальної власності територіальних громад області; засновник – Полтавська обласна рада, підприємство підпорядковане та підзвітне Департаменту охорони здоров’я Полтавської облдержадміністрації. Підприємство є закладом медико-соціального захисту, метою діяльності якого є надання медичної допомоги населенню для досягнення соціальних та інших результатів на підставі ліцензії. Основними напрямками діяльності Підприємства є здійснення медичної практики, організація та проведення медико-соціальної експертизи вобласті, сприяння проведенню відповідними службами області ефективних заходів з профілактики інвалідності, реабілітації інвалідів, пристосування їх до суспільного життя, інше.
З викладеного слід зробити висновок про те, що правонаступництво органу (організації, установи), наділеного владними функціями, слідує за переданими самими «владними функціями». Медико-соціальні комісії у відносинах встановлення юридичних фактів, пов’язаних з інвалідністю, від імені держави наділені владними повноваженнями, приймаючи рішення, що впливає на права, свободи, статус осіб.
Відтак, оскільки відповідна «владна функція» передана від ліквідованої юридичної особи до новоствореної у формі комунального підприємства, суд приходить до однозначно висновку про те, що КП «Полтавський обласний центр МСЕК» є правонаступником Полтавського обласного центру МСЕК.
При прийнятті оскаржуваних рішень, Полтавська обласна рада керувалася Законом України від 06.04.2017 року № 2002-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення законодавства з питань діяльності закладів охорони здоров'я».
Згідно Прикінцевих положень цього Закону, п. 2: державні та комунальні заклади охорони здоров'я - бюджетні установи можуть реорганізовуватися в казенні підприємства або комунальні некомерційні підприємства. Зміна основного виду діяльності державного та комунального закладу охорони здоров'я з медичного обслуговування населення (медична практика) у зв'язку із зміною його організаційно-правової форми забороняється.
Не підлягають реорганізації в казенні підприємства та/або комунальні некомерційні підприємства заклади охорони здоров'я Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної пенітенціарної служби України, а також інші заклади охорони здоров'я відповідно до переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
А згідно Пункту 3 Прикінцевих положень, встановлено, що до 31 грудня 2018 року:
1) кредитори державних та комунальних закладів охорони здоров'я, що реорганізуються відповідно до пункту 2 цього розділу, не вправі вимагати від них виконання незабезпечених зобов'язань, припинення або дострокового виконання зобов'язаннабо забезпечення виконання зобов'язання. Згода кредитора на заміну боржника у зобов'язанні у такому разі не вимагається;
2) обов'язкова оцінка майна, передбачена Законом України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні", для закладів охорони здоров'я, що реорганізуються відповідно до пункту 2 цього розділу, не застосовується;
3) звільнення працівників закладів, що реорганізуються відповідно до пункту 2 цього розділу, допускається лише у разі, якщо неможливо перевести працівника за його згодою на іншу роботу;
4) казенні підприємства та комунальні некомерційні підприємства, що утворюються у результаті реорганізації державних та комунальних закладів охорони здоров'я - бюджетних установ відповідно до пункту 2 цього розділу, є правонаступниками всіх прав та обов'язків відповідних бюджетних установ. Органи, що здійснюють управління майном відповідних державних та комунальних закладів охорони здоров'я - бюджетних установ, передають відповідним казенним підприємствам та комунальним некомерційним підприємствам, що утворюються у результаті реорганізації таких установ відповідно до пункту 2 цього розділу, майно, що входить до цілісного майнового комплексу державного чи комунального закладу охорони здоров'я - бюджетної установи, яким користувалися на законних підставах ці заклади. Майно, що передається від державних та комунальних закладів охорони здоров'я - бюджетних установ відповідно до казенних підприємств та комунальних некомерційних підприємств, утворених у результаті реорганізації, закріплюється за ними на праві оперативного управління.
Щодо посилань представника третьої особи, КП "Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи" Полтавської обласної ради про те, що висновок суду першої інстанції є необгрунтованим, оскільки реорганізація Полтавського обласного Центру МСЕ не відбувалась, а відтак підлягає виключенню з мотивувальної частини постанови відповідні абзаци, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ч. 7 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України, правова оцінка, надана судом певному факту при розгляді іншої справи, не є обовязковою для суду.
Отже, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції в повному обсязі досліджено положення нормативних актів, що регулюють спірні правовідносини, у мотивувальній частині постанови Полтавського окружного адміністративного суду від 02.11.2017 наведено дані про встановлені судом обставини, що мають значення для справи, надано їм юридичну оцінку та надано оцінку всіх доказів, з яких виходив суд при розгляді справи.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.
Згідно із ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визначе, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та працесуального права.
Таким чином, колегія суддів, переглянувши постанову суду першої інстанції, дійшла висновку, що при прийнятті рішення, суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального права
Наведені в апеляційній скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. 243, 250, 310, 315, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Комунального підприємства "Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи" Полтавської обласної ради залишити без задоволення.
Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 02.11.2017 по справі № 816/1260/17 залишити без змін
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів до Верховного Суду.
.
Головуючий суддя ОСОБА_5Судді ОСОБА_6 ОСОБА_7 Повний текст постанови складено 07.03.2018.