
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 лютого 2018 р. м. ХарківСправа № 820/4046/17Харківський апеляційний адміністративний суд
у складі колегії:
головуючого судді: Бондара В.О.
суддів: Кононенко З.О. , Калитки О. М.
за участю секретаря судового засідання Цибуковська А.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Публічного акціонерного товариства "Харківський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект" на постанову, суддя Старосєльцева О.В. , Харківського окружного адміністративного суду від 13.12.2017 по справі № 820/4046/17
за позовом Публічного акціонерного товариства "Харківський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект"
до Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова
про скасування повідомлення,
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство "Харківський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект" ( далі – позивач) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому з урахуванням уточнень просив: скасувати повідомлення Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова Відкритому акціонерному товариству "Харківський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект" (код ЄДРПОУ 14078902) про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за серпень, вересень, жовтень 2017 року на загальну суму 3.988,53 грн.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 13.12.2017 року адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Харківський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект" до Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про скасування повідомлення - задоволено частково.
Скасовано повідомлення Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харкова Відкритому акціонерному товариству "Харківський науково- дослідний та проектно - конструкторський інститут "Енергопроект" (код ЄДРПОУ 14078902) про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України" "Про наукову і науково - технічну діяльність", і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за жовтень 2017 року на загальну суму 1.329,51 грн. (одна тисяча триста двадцять дев'ять грн. 51 коп.)
В іншій частині позовних вимог позов залишено без задоволення.
Стягнено на користь Публічного акціонерного товариства "Харківський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект" (61003, м. Харків, пр-т. Московський, б.10/12, код ЄДРПОУ 14078902) сплачений при поданні позову судовий збір в розмірі 533,33 грн. (п'ятсот тридцять три грн. 33 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова (61022, м. Харків, м-н.Свободи,5, Держпром, 2під., 3пов., код ЄДРПОУ 41247819).
Позивачем, подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позову та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначив, що вважає постанову суду першої інстанції незаконною та необґрунтованою у зв»язку з неповним з»ясуванням судом, обставин, що мали значення для справи та невідповідністю висновків суду обставинам справи.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, вивчивши матеріали справи, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як встановлене судом першої інстанції та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що Відкрите акціонерне товариство "Харківський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект", правонаступником якого є Публічне акціонерне товариство "Харківський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект", засновано згідно рішення Регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській області від 20 березня 1996 р. №397-п шляхом перетворення Державного підприємства Харківський державний науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект", зареєстрованого Червонозаводським Райвиконкомом м. Харкова розпорядженням № 924 від 10.11.93, у Відкрите акціонерне товариство у відповідності з Указом Президента України "Про міри по забезпеченню прав громадян на використання приватизаційних майнових сертифікатів" від 26 листопада 1994 р. № 699/94 та постанови КМУ № 686 від 07.12.92 "Про затвердження Порядку перетворення в процесі приватизації державних підприємств в відкриті акціонерні товариства", що підтверджується Статутом позивача.
Листами Слобожанського об’єднаного управління ПФУ від 18.08.2017 №8395/48-03, від 20.09.2017 року №9999/48-33, від 20.10.2017 року № 11655/48-03 позивач отримав повідомлення тероргану ПФУ про необхідність відшкодування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про наукову і науково –технічну діяльність”, та сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, по колишнім працівникам позивача, в яких визначено частку сплати позивача у розмірі - 0,78% ОСОБА_1В, 100% - ОСОБА_2, 100% - ОСОБА_3
З матеріалів справи вбачається, що ці ж самі правовідносини але за інший період часу (квітень-липень 2017р.) були предметом розгляду адміністративної справи за № 820/2274/17.
За результатом розгляду даної справи судами як першої так і апеляційної інстанцій було встановлено правомірність винесення повідомлень та обов'язок ВАТ "Харківського науково-дослідного та проектно-конструкторського інституту "Енергопроект" відшкодовувати різницю у розмірі пенсій колишнім працівникам позивача ОСОБА_1В, ОСОБА_2 та ОСОБА_3
Задовольняючи частково позовні вимоги судом першої інстанції зроблено висновок про відсутність підстав для винесення контролюючим органом позивачу повідомлень про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за жовтень 2017 року.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції.
Згідно з ч. 9 ст. 24 Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" № 1977-XII від 13.12.1991 в редакції після внесення змін Законом України № 1646-III від 06.04.2000 (який набув чинності з 16.05.2000), вперше було запроваджено механізм відшкодування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про наукову і науково –технічну діяльність”, та сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів.
Різниця між сумою призначеної пенсії за цим Законом та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується наступним чином: для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій - за рахунок коштів державного бюджету; для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам сплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом; для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
26.11.2015 року прийнятий новий ОСОБА_4 України "Про наукову і науково-технічну діяльність" № 848-VIII, який також врегулював питання фінансування різниці між сумами пенсій.
Так, згідно з п. 5 Розділу VI “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" № 848-VIII до 1 січня 2017 року різниця між сумою пенсії, призначеної відповідно до цього Закону, та сумою пенсії із солідарної системи, обчисленої згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на яку має право науковий працівник, фінансується: для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів державного бюджету; для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної згідно з цим Законом; для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
У відповідності до ч. 6 ст. 37 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" № 848-VIII (в редакції, чинній з 01.01.2017 року) різниця між сумою пенсії, призначеної відповідно до цього Закону, та сумою пенсії із солідарної системи, обчисленої згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на яку має право науковий працівник, фінансується: для наукових (науково-педагогічних) працівників державних, комунальних наукових установ, організацій, підприємств та вищих навчальних закладів, а також інших наукових установ, які згідно із статтею 12 цього Закону включені до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави, - за рахунок коштів державного бюджету з урахуванням надходжень від сплати єдиного внеску у розмірі, встановленому частиною дев'ятою статті 8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" для цієї категорії працівників; для наукових (науково-педагогічних) працівників інших наукових установ, організацій, підприємств та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів цих установ, організацій, підприємств та закладів.
Зазначена норма закону кореспондується з ч. 2 п. 13 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” відповідно до якої у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначеного Закону, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується відповідно до умов, передбачених Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 за №372 затверджено Порядок фінансування та виплати різниці між сумою пенсії призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних бюджетних установ і організацій, науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств і організацій згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність" та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, який є діючим на момент виникнення спірних правовідносин.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27 липня 2016 р. № 472 “Про реалізацію пункту 5 розділу VI “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність” установлено, що до 1 січня 2017 р. різниця між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України від 26 листопада 2015 р. № 848-VIII “Про наукову і науково-технічну діяльність”, та сумою пенсії із солідарної системи, обчисленої згідно із Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, на яку має право науковий працівник, фінансується для наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004 р. № 372 “Про затвердження Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно із Законом України “Про наукову і науково-технічну діяльність”, та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи”.
Відповідно до п. 10 Розділу VI “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" № 848-VIII до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
Таким чином з 01.01.2017 року норми Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004 р. № 372, діють та мають застосовуватися в частині, що не суперечить приписам ст. 37 нового Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність” № 848-VIII від 26.11.2015, отже, застосування процедурних норм Порядку № 372 при направленні повідомлень тим суб’єктам, які повинні проводити відповідні відшкодування, є правомірним.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем призначена пенсія колишнім науковим працівникам: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, які працювали на Державному підприємстві Харківський державний науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект" на посадах, що дають право на призначення пенсії згідно зі ст. 24 Закону України “Про наукову та науково-технічну діяльність”, що підтверджується відповідними довідками, виданими Відкритим акціонерним товариством "Харківський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект", що не заперечувалось сторонами по справі.
Відповідно до Статуту "Харківський державний науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект", правонаступником якого є позивач, створений органом державної влади з метою отримання прибутку.
Як встановлено судом, Державне підприємство Харківський державний науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект" відповідно до статуту був самостійним господарюючим уставним суб’єктом, мав статус юридичної особи, що здійснював свою діяльність відповідно до укладених договорів та контрактів, мав самостійні баланс, розрахункові та інші рахунки в установах банків, печатку, а тому Державне підприємство Харківський державний науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект" не було бюджетною установою.
У відповідності до ч. 2 ст.161 КАС України ( в редакції чинній до 15.12.2017 року), при виборі і застосуванні правової норми до спірних правовідносин суд враховує висновки Верховного Суду України, викладені у постановах, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу.
Так, у постановах від 05.06.12 по справах №21-66а12, №21-78а12 Верховний суд України прийшов до висновку, що у випадках, коли відбувається перетворення в процесі приватизації державного підприємства у відкрите акціонерне товариство, до правонаступника переходять права і обов'язки державного підприємства, що приватизується, у тому числі й обов'язок зі сплати різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону N 1977-ХП, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів.
Колегія суддів зазначає, що у даному випадку пенсійним органом призначені пенсії колишнім науковим працівникам: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, які працювали у Харківському державному науково-дослідному та проектно-конструкторському інституті "Енергопроект" на посадах, які дають право на призначення наукових пенсій.
Так, Відкрите акціонерне товариство "Харківський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект», правонаступникосм якого є Публічне акціонерне товариство "Харківський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект", засновано згідно рішення регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській області від 20 березня 1996 р. №397-п шляхом перетворення Державного підприємства Харківський державний науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект" у відкрите акціонерне товариство у відповідності з Указом Президента України "Про міри по забезпеченню прав громадян на використання приватизаційних майнових сертифікатів" від 26 листопада 1994 р. № 699/94 та постанови КМУ № 686 від 07.12.92 "Про затвердження Порядку перетворення в процесі приватизації державних підприємств в відкриті акціонерні товариства".
Таким чином, Публічне акціонерне товариство "Харківський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект", як правонаступник ВАТ "Харківський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект", який створений внаслідок приватизації Державного підприємства Харківський державний науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект" , має обов’язок відшкодовувати різницю між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність”, та сумою пенсії із солідарної системи, обчисленої згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на яку має право науковий працівник, відповідно до приписів ст. 37 Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність” № 848-VIII та згідно з Порядком № 372 в частині, що не протирічить йому за період : серпень- вересень 2017 року.
Щодо скасування повідомлення тероргану Пенсійного фонду України м. Харкова Публічному акціонерному товариству "Харківський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект" про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за жовтень 2017 року на суму 1.329,51 грн., колегія суддів зазначає наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, згідно з розпорядженнями за №164152, №108226, №156197 ОСОБА_2, ОСОБА_1 та ОСОБА_3 (отримувала пенсію по втраті годувальника ОСОБА_5, який помер у 2010 році) з 01 жовтня 2017 року призначено пенсію за віком.
Враховуючи встановлене, колегія суддів погоджується з висновком суду першоїінстанції про відсутність підстав для винесення контролюючим органом позивачу повідомлень про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за жовтень 2017 року. Таким чином позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Отже, колегія суддів переглянувши рішення суду першої інстанції, вважає, що при його прийнятті суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги з наведених підстав висновків суду не спростовують.
Відповідно до ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з’ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Згідно ч. 1 ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. 243, 250, 310, 315, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Харківський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект" залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 13.12.2017 по справі № 820/4046/17 залишити без змін
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
.
Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_6Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_4 ОСОБА_7 Повний текст постанови складено 07.03.2018.