Постанова № 72619745, 05.03.2018, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.03.2018
Номер справи
487/4379/17
Номер документу
72619745
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

——————————————————————

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 березня 2018 р.м.ОдесаСправа № 487/4379/17

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Біцюк А.В. Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого – судді Федусика А.Г.,

суддів – Зуєвої Л.Є. та Шевчук О.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті ОСОБА_1 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області на постанову Заводського районного суду м.Миколаєва від 13 жовтня 2017 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И Л А :

В серпні 2017 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі ГУПФУ) про визнання протиправною відмову ГУПФУ в обчисленні розміру призначеної йому з 09 вересня 2016 року пенсії з грошового забезпечення з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових потреб, індексації, та одноразової грошової допомоги при звільненні в розмірах, зазначених у довідці військової частини ПП В3575 від 09 лютого 2017 року №79 та довідці військової частини ПП В3422 від 13 лютого 2017 року №46, та зобов'язання ГУПФУ перерахувати та виплачувати йому пенсію з 09 вересня 2016 року в розмірі, обчисленому з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, зазначених у довідці військової частини ПП В3575 від 09 лютого 2017 року №79 та довідці військової частини ПП В3422 від 13 лютого 2017 року №46, в тому числі щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги про звільнення.

Постановою Заводського районного суду м.Миколаєва від 13 жовтня 2017 року позовні вимоги задоволено.

Не погоджуючись з зазначеною постановою суду, ГУПФУ подало апеляційну скаргу, в якій зазначено, що постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про наявність підстав для її часткового задоволення виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач з 09 вересня 2016 року перебуває на обліку в ГУПФУ та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

27 березня 2017 року позивач особисто звернувся до ГУПФУ з заявою, де просив відповідача здійснити перерахунок його пенсії за вислугу років та надав довідки №79 від 09 лютого 2017 року та №46 від 13 лютого 2017 року, в яких було зазначено усі складові його грошового забезпечення.

ГУПФУ листом від 11 квітня 2017 року за №332-Б-07 відмовив йому у перерахунку пенсії, посилаючись на те, що розмір пенсії позивачу встановлено відповідно до норм чинного законодавства та провести її перерахунок немає законних підстав, що і стало підставою для звернення з даним позовом до суду.

Вирішуючи спірне питання суд першої інстанції виходив з того, що матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, щомісячна додаткова грошова винагорода, індексація, одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, є такими видами грошового забезпечення, які відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців для призначення пенсії.

Колегія суддів частково не погоджується з такими висновками суду з огляду на наступне.

Так, відповідно до ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Положеннями ч.1 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі Закон) передбачено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Частиною 2 названої статті Закону визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Законом гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (ч.1 ст.10-1 Закону).

Надання військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу матеріальної допомоги для оздоровлення, а також матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань передбачено пп. 3 п.5 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Відповідно до п.30.3 розділу ХХХ "Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам" (далі Інструкція), затвердженої наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року № 260 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 липня 2008 року за № 638/15329), розмір грошової допомоги для оздоровлення визначається виходячи з посадових окладів, окладів за військовими званнями та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою згідно з законодавством України на день підписання наказу про надання цієї допомоги.

Пунктами 33.1 та 33.3 розділу ХХХІІІ названої Інструкції передбачено надання особам офіцерського складу для вирішення соціально-побутових питань один раз на рік матеріальної допомоги в розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення. Розмір матеріальної допомоги установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України. До місячного грошового забезпечення, з якого визначається матеріальна допомога, включаються посадові оклади, оклади за військовими званнями та щомісячні додаткові види грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою згідно з законодавством України на день підписання наказу про надання цієї допомоги.

Відповідно до ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються, зокрема, суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески та суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 3 липня 1991 року № 1282-XII “Про індексацію грошових доходів населення”, згідно зі статтею 1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

При цьому, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.

Як встановлено матеріалами справи, у березні 2017 року позивач отримав нові довідки №79 від 09 лютого 2017 року та №46 від 13 лютого 2017 року, в яких було зазначено усі складові грошового забезпечення, та 27 березня 2017 року він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, однак листом від 11 квітня 2017 року №332 йому було відмовлено.

Зазначені у вказаних довідках винагороди та допомоги є додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до ч.2 ст.9 Закону входять до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з якого здійснюється обчислення пенсії позивача.

Аналогічний висновок щодо застосування наведених вище норм права міститься в постановах Верховного Суду України від 10 березня 2015 року у справі № 21-70а15 та від 20 жовтня 2015 року у справі № 559/3342/14-а. Відповідно до ч. 1 ст. 244-2 КАС України такий висновок Верховного Суду України має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

Водночас стосовно здійснення перерахунку та виплату пенсії з урахуванням одноразової грошової допомоги при звільненні колегія суддів зазначає наступне.

Як вже було зазначено, за змістом частини третьої статті 43 Закону пенсія військовослужбовців обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Ця норма не містить положень про включення до грошового забезпечення такої виплати, як одноразова грошова допомога при звільненні. Правові підстави для її виплати встановлені статтею 9 Закону, які пов'язані зі звільненням особи зі служби.

Таким чином, хоча вказана виплата й підпадає під ознаки одноразової допомоги, але має інше правове призначення.

Тобто, одноразова грошова допомога при звільненні не входить до додаткового грошового забезпечення, яка повинна враховуватися при нарахуванні пенсії, оскільки відноситься до разових платежів і має характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту громадян, зокрема військовослужбовців.

Наведені висновки узгоджуються з обов’язковим для врахування висновком Верховного Суду України, викладеним в постанові від 12 вересня 2017 року у справі №812/6733/13-а.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню в частині визнання дій ГУПФУ щодо відмови ОСОБА_2 у обчисленні (перерахунку) пенсії за вислугу років, з врахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових потреб, індексації в розмірах, зазначених у довідці військової частини ПП В3575 від 09 лютого 2017 року №79 та довідці військової частини ПП В3422 від 13 лютого 2017 року №46 протиправними та зобов'язання ГУПФУ здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 09 вересня 2016 року в розмірі, обчисленому з урахуванням складових грошового забезпечення, зазначених у довідці військової частини ПП В3575 від 09 лютого 2017 року №79 та довідці військової частини ПП В3422 від 13 лютого 2017 року №46, в тому числі щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, індексації та провести відповідні виплати з врахуванням раніше виплачених сум.

Враховуючи наведені положення діючого законодавства, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції при ухвалені постанови припустився порушень норм права, що призвело до частково неправильного вирішення справи, у зв’язку з чим судове рішення підлягає скасуванню в частині з постановленням по справі нового рішення про задоволення позовних вимог в частині.

Керуючись ст.308, 311, 321, 322, 325 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області – задовольнити частково.

Постанову Заводського районного суду м.Миколаєва від 13 жовтня 2017 року – скасувати.

Прийняти по справі нову постанову, якою позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії – задовольнити частково.

Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови ОСОБА_2 у обчисленні (перерахунку) пенсії за вислугу років, з врахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових потреб, індексації в розмірах, зазначених у довідці військової частини ПП В3575 від 09 лютого 2017 року №79 та довідці військової частини ПП В3422 від 13 лютого 2017 року №46 - протиправними.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 09 вересня 2016 року в розмірі, обчисленому з урахуванням складових грошового забезпечення, зазначених у довідці військової частини ПП В3575 від 09 лютого 2017 року №79 та довідці військової частини ПП В3422 від 13 лютого 2017 року №46, в тому числі щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, індексації та провести відповідні виплати з врахуванням раніше виплачених сум.

В решті позову відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає чинності з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду в порядку ст.328-331 КАС України.

Головуючий суддя ОСОБА_3Судді ОСОБА_4 ОСОБА_1