
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №813/4308/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 березня 2018 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого – судді Хоми О.П.,
з участю секретаря судового засідання Павлішевського М.В.,
з участю представників: позивача ОСОБА_1, відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівська ізоляторна компанія» до Офісу великих платників податків ДФС про скасування податкового повідомлення-рішення,
в с т а н о в и в :
Товариство з обмеженою відповідальністю «Львівська ізоляторна компанія» (далі-ТзОВ «Львівська ізоляторна компанія», позивач) звернулось до суду з позовом до Офісу великих платників податків ДФС (далі – Офіс ВПП, відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 15.11.2017 №0013084809.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що передбачені пунктом 120-1 статті 120-1 Податкового кодексу України штрафні санкції не застосовуються за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних: що не надаються отримувачу (покупцю); складених за постачання товарів/послуг для операцій які звільненні від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою. ТзОВ «Львівська ізоляторна компанія» в січні- серпні 2017 було складено та зареєстровано з порушенням термінів реєстрації податкові накладні, що не надаються отримувачу (покупцю), оскільки вони складені у зв’язку з використанням виробничих засобів не в господарській діяльності та компенсували податок на додану вартість, що стосувався понаднормативних браків у виробництві підприємства, так звані умовні зобов’язання, які були відображені у податкових деклараціях з ПДВ у відповідних періодах 2017 року. Вважає, що у відповідача відсутні правові підстави для застосування штрафних санкцій та прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав з підстав, викладених у позовній заяві та додаткових поясненнях до позовної заяви. Просив позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Суть заперечень полягає в наступному. Камеральною перевіркою ТзОВ «Львівська ізоляторна компанія» встановлено порушення термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям за їх вимогою в Єдиному реєстрі податкових накладних за період січень-серпень 2017, порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів – на загальну суму податку на додану вартість 62 710, 65 грн, чим порушено пункт 201.10 статті 201 Податкового кодексу України. За порушення термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН або відсутність реєстрації податкової накладної в ЄРПН штрафні санкції, визначені Податковим кодексом України, не застосовуються виключно до податкових накладних, що не надаються отримувачу (покупцю) та складені на постачання товарів/послуг для операцій, які: звільнені від оподаткування, або які оподатковуються за нульовою ставкою. Вказує, що аналогічна позиція висловлена в листі ДФС України №709/4/99-99-15-03-02-15 від 03.03.2017 та погоджена Міністерством фінансів України листом №11310-09-10/10306 від 14.04.2017. Зареєстровані з порушенням термінів реєстрації ТзОВ «Львівська ізоляторна компанія» податкові накладні не підпадають під виключення, передбачені статтею 120-1 Податкового кодексу України. Тому вважає правомірним застосування штрафних санкцій та оскаржуване податкове повідомлення-рішення. Поросила в позові відмовити.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, з’ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Позивач – ТзОВ «Львівська ізоляторна компанія», зареєстрований як суб’єкт підприємницької діяльності - юридична особа за кодом ЄДРПОУ 30823262.
Офісом ВПП проведено камеральну перевірку дотримання ТзОВ «Львівська ізоляторна компанія» термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за період січень-серпень 2017 року.
Результати перевірки оформлено актом від 03.11.2017 №531/28/10-48-09-16/30823262.
Як слідує з акта перевірки, контролюючим органом встановлено порушення вимог пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, в частині не дотримання ТзОВ «Львівська ізоляторна компанія» термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за період січень-серпень 2017 року: порушення терміну реєстрації до 5 календарних днів на загальну суму податку на додану вартість 62 710, 65 грн.
Зокрема, проведеною перевіркою встановлено, що ТзОВ «Львівська ізоляторна компанія» здійснено несвоєчасну реєстрацію податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних:
- №113 від 31.01.2017 на суму ПДВ 1 426, 64 грн зареєстровано у ЄРПН 20.02.2017 (прострочено реєстрацію в ЄРПН на 5 днів);
- №112 від 31.01.2017 на суму ПДВ 35, 94 грн зареєстровано у ЄРПН 20.02.2017 (прострочено реєстрацію в ЄРПН на 5 днів);
- №213 від 28.02.2017 на суму ПДВ 1 256, 81 грнзареєстровано у ЄРПН 16.03.2017 (прострочено реєстрацію в ЄРПН на 1 день);
- № 214 від 28.02.2017 на суму ПДВ 1 273, 69 грн зареєстровано у ЄРПН 16.03.2017 (прострочено реєстрацію в ЄРПН на 1 день);
- № 212 від 28.02.2017 на суму ПДВ 390, 85 грн зареєстровано у ЄРПН 16.03.2017 (прострочено реєстрацію в ЄРПН на 1 день);
- №401 від 30.04.2017 на суму ПДВ 1 119, 19 грн. зареєстровано у ЄРПН 19.05.2017 (прострочено реєстрацію в ЄРПН на 4 дні);
- № 443 від 30.04.2017 на суму ПДВ 4 665, 11 грн зареєстровано у ЄРПН 20.05.2017 (прострочено реєстрацію в ЄРПН на 5 днів);
- №514 від 31.05.2017 на суму ПДВ 1 152, 85грн зареєстровано у ЄРПН 19.06.2017 (прострочено реєстрацію в ЄРПН на 4 днів);
- №859 від 31.07.2017 на суму ПДВ16 869, 73грн зареєстровано у ЄРПН 16.08.2017 (прострочено реєстрацію в ЄРПН на 1 день);
- №987 від 31.08.2017 на суму ПДВ 200, 00 грн зареєстровано у ЄРПН 19.09.2017 (прострочено реєстрацію в ЄРПН на 4 днів);
- №989 від 31.08.2017 на суму ПДВ 34 319, 84 грн зареєстровано у ЄРПН 20.09.2017 (прострочено реєстрацію в ЄРПН на 5 днів).
У зв’язку із встановленням зазначених порушень Офісом ВПП 15.11.2017 винесено податкове повідомлення-рішення №0013084809, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 10% у сумі 62710, 00 грн - за затримку реєстрації податкових накладних на 15 днів і менше.
При вирішенні спору суд керувався наступним.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов’язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов’язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України (далі – Податковий кодекс).
У відповідності до пп. 14.1.60 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу Єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику (а саме ДФС України), в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Згідно з п. 200.1 ст. 200 Податкового кодексу платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи, та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Водночас, п. 201.10 ст. 200 Податкового кодексу встановлено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов’язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше п’ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.
Аналіз вказаних положень свідчить про наявність обов’язку у платника податків скласти та зареєструвати не пізніше п’ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Статтею 120-1 Податкового кодексу передбачена відповідальність платників податку за порушення строків реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та допущення помилок при зазначенні обов’язкових реквізитів податкової накладної.
Відповідно до п. 120-1.1 цієї статті порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей192 та 201 цього Кодексу покладено обов’язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
-10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;
-20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
-30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
-40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.
Таким чином, пунктом 120-1 статті 120 Податкового кодексу встановлено виключення лише щодо порушення строків реєстрації податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.
Позивачем не заперечується факт несвоєчасної реєстрації виписаних податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, однак такі податкові накладні складено на постачання послуг (товарів) для операцій, які не надаються отримувачу (покупцю), за що п.120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу штрафні санкції не передбачено.
Суд вважає такі доводи позивача безпідставними, з огляду на наступне.
Диспозиція пункту 120-1 статті 120 Податкового кодексу містить виключення лише щодо порушення строків реєстрації податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.
Складання податкової накладної на постачання товарів/послугу зв’язку з використанням виробничих засобів не в господарській діяльності, що не надаються отримувачу (покупцю), не позбавляє платника податку на додану вартість обов’язку із своєчасної реєстрації податкової накладної у ЄРПН та відповідно не звільняє такого платника податку від відповідальність за вчинення вказаного правопорушення. Виключенням, передбаченим п. 102-1.1 ст. 120-1 ПК України ,є сукупність таких обставин, як: а) отримувач податкової накладної не являється платником податку; б) операція щодо якої складено податкову накладну звільнено від оподаткування, або які оподатковуються за нульовою ставкою.
Зміст податкових накладних, зареєстрованих з порушенням строків, свідчить, що операції, щодо яких ТзОВ «Львівська ізоляторна компанія» складено податкові накладні, не звільнено від оподаткування, та такі не оподатковуються за нульовою ставкою.
Виходячи із вище наведених норм чинного податкового законодавства, суд дійшов висновку про правомірність застосування контролюючим органом штрафних санкцій за порушення ТзОВ «Львівська ізоляторна компанія» строків реєстрації податкових накладних.
Відповідно до вимог частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Беручи до уваги встановлені фактичні обставини справи, суд дійшов висновку, що Офісом ВПП вказані вимоги щодо обов’язку довести правомірність свого рішення виконано.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Оцінюючи податкове повідомлення-рішення від 15.11.2017 №0013084809 на відповідність критеріям, визначеним частиною 2 статті 2 КАС України, суд вважає, що таке прийнято відповідачем на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами України, з урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) та неупереджено.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ТзОВ «Львівська ізоляторна компанія» є безпідставними, а тому в задоволенні позову слід відмовити повністю.
Відповідно до положень статті 139 КАС України не підлягають стягненню з відповідача понесені позивачем судові витрати у вигляді судового збору.
Керуючись ст.ст.6-10, 14, 72-77, 90, 139, 159, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в :
У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівська ізоляторна компанія» до Офісу великих платників податків ДФС про скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити повністю.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення складено 07 березня 2018 року.
Суддя О.П.Хома