
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
справа №813/324/18
27 лютого 2018 року
м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Крутько О.В.,
за участю секретаря судового засідання Василько А.В.,
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянув у відкритому судовому засіданні у місті Львові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ОСОБА_3 БУД» до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання протиправними та скасування рішення та наказу, -
В С Т А Н О В И В :
Товариство з обмеженою відповідальністю «ОСОБА_3 БУД» звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовом про визнання протиправним та скасування рішення Ліцензійної комісії Державної архітектурно-будівельної інспекції України та її територіальних органів, що оформлене протоколом від 08.09.2017 року №39 в частині надання висновку органу ліцензування для прийняття рішення стосовно анулювання ліцензії Товариства з обмеженою відповідальністю «ОСОБА_3 БУД»; визнання протиправним та скасування наказу Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 13.09.2017 року №39-Л «Про результати розгляду питань щодо ліцензування» в частині анулювання ліцензії Товариства з обмеженою відповідальністю «ОСОБА_3 БУД» з провадження господарської діяльності з будівництва об’єктів, що за класом наслідків Є(відповідальності) належать до об’єктів із середнім (СС2) та значними (СС3) наслідками.
Ухвалою від 25.01.2018 року відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання.
20.02.2018 протокольною ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відсутні належні правові підстави для винесення рішення Держархбудінспекції, що оформлене наказом від 13.09.2017 року за №39-Л. Всупереч вимогам чинного законодавства України «ОСОБА_3 БУД» не було повідомлено про проведення планових заходів відповідного державного нагляду (контролю). Крім того, позивач стверджує, що його було позбавлено можливості ознайомитись з актом перевірки від 11.08.2017 року №70/17-л/пл та надати відповідні зауваження до нього.
У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала повністю та просила позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві на позовну заяву від 15.02.2018 року. Зазначає, що позивач повідомлений вчасно про проведення перевірки відповідно до вимог Закону України «Про основні засади державного нагляду (контрою) у сфері господарської діяльності». Вказане підтверджується долученими до матеріалів справи квитанціями про відправлення поштових відправлень. Крім цього, перевірка як стверджує представник відповідача проведена законно, на підставі наказу та направлення на проведення планової перевірки.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, оцінивши докази, які мають значення для справи суд встановив наступні обставини і відповідні їм правовідносини.
11.10.2016 року Державною архітектурно-будівельною інспекцією України видано ТзОВ «ОСОБА_3 БУД» ліцензію №2013031467 на здійснення господарської діяльності з будівництва об’єктів IV і V категорії складності (за переліком видів робіт згідно з додатком).
19.07.2017 року Департаментом Державної архітектурно-будівельною інспекції у Львівській області відповідно до Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності», Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» постанови КМУ від 05.08.2015 року №609 «Про затвердження переліку органів ліцензування та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України», Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого постановою КМУ від 09.07.2014 року №294 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 07.06.2017 року №408) надіслано ТзОВ «ОСОБА_3 БУД» рекомендованим листом повідомлення про проведення планової перевірки додержання суб’єктом господарювання ліцензійних умов провадження господарської діяльності з будівництва об’єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з середніми та значними наслідками.
На підставі наказу Держархбудінспекції №974 від 19.06.2017 року, направлення на проведення планової перевірки від 01.08.2017, посадовими особами Департаменту Державної архітектурно-будівельною інспекції у Львівській області проведено планову перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «ОСОБА_3 БУД» щодо додержання суб’єктом господарювання ліцензійних умов провадження господарської діяльності з будівництва об’єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з середніми та значними наслідками, за результатами якої контролюючим органом складено акт від 11.08.2017 року за №70/17-л/пл.
У вказаному акті зафіксовано порушення позивачем вимог чинного законодавства, а саме:
-порушення абз.6 п.п.3 п.8 Ліцензійних умов, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30 березня 2016 року №256 – присутність керівника позивача, його заступника або іншої уповноваженої особи під час проведення органом ліцензування в установленому законом порядку перевірки додержання ліцензіатом Ліцензійних умов суб’єктом господарювання не забезпечено;
-порушення абз.2 ст.11 Закону України №877 «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» - посадових осіб Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області до здійснення перевірки не допущено;
-порушення абз.4 ч.1 ст.11 Закону України №877 «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» - не надання документів, пояснень, довідок, відомостей матеріалів з питань, що виникли під час перевірки дотримання Ліцензійних умов.
11.08.2017 року складено акт про відмову ліцензіата у проведенні перевірки органом ліцензування від 11.08.2017 року №70/17-л/пл/а.
Примірник акта планової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «ОСОБА_3 БУД» щодо додержання суб’єктом господарювання ліцензійних умов провадження господарської діяльності з будівництва об’єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з середніми та значними наслідками, відправлено поштою 14.08.2017 року рекомендованим листом.
За фактом виявлених порушень ліцензійною комісією Державної архітектурно-будівельної інспекції України зроблено висновок про порушення позивачем вимог чинного законодавства, який оформлений протоколом засідання від 08.09.2017 року №39.
У зв’язку з виявленими порушеннями ліцензійних умов провадження господарської діяльності з будівництва об’єктів що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з середніми та значними наслідками, на підставі акту перевірки та протоколу від 08.09.2017 року, абзацу 11 п.21 Порядку ліцензування господарської діяльності, пов’язаної із створенням об’єктів архітектури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1396 від 05.12.2007 року, Держархбудінспекцією України винесено оскаржуваний наказ №39-Л від 13.09.2017 року про анулювання ТОВ «ОСОБА_3 БУД» ліцензії №2013031467.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 №877-V (далі Закон №877-V).
Статтею 1 Закону №877-V встановлено, що державний нагляд (контроль) діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.
Згідно частини 1 статті 4 Закону №877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Відповідно ч. 4 ст. 5 Закону №877-V органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу.
Повідомлення повинно містити: дату початку та дату закінчення здійснення планового заходу; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; найменування органу державного нагляду (контролю).
Повідомлення надсилається рекомендованим листом та/або за допомогою електронного поштового зв’язку або вручається особисто під розписку керівнику чи уповноваженій особі суб’єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі.
Пунктами 1 та 2 ст. 7 Закону №877-V передбачено, що для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.
На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, імя та по батькові і засвідчується печаткою.
Судом встановлено, що перевірка ТзОВ «ОСОБА_3 БУД» була проведена на підставі наказу Державної архітектурно-будівельної інспекції України №974 від 19.06.2017 та направлення Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області на проведення планової перевірки від 01.08.2018 року. Строк проведення перевірки з 07.08.2017 року по 11.08.2017 року.
Позивача про проведення вказаної перевірки було повідомлено належним чином, шляхом надіслання повідомлення рекомендованим листом за адресою зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних та фізичних осіб-підприємців - 79032, м.Львів, вул.Лисеницька, 19 Б, кв.188.
Вказане підтверджено наданими в матеріалами справи квитанціями про відправлення поштових відправлень. Зокрема, повідомлення №1013-6/4007-17 від 19.07.2017 року в якому чітко вказано, що у період з 07.08.2017 року по 11.08.2017 року буде здійснюватися планова перевірка щодо додержання суб’єктом господарювання ліцензійних умов провадження господарської діяльності з будівництва об’єктів IV і V категорій складності направлено рекомендованим листом із відділення поштового зв’язку ОСОБА_3 – 44 із штрихкодовим ідентифікатором 7904408430315.
Таким чином, суд вважає, що Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області вжито заходів щодо повідомлення ТзОВ «ОСОБА_3 БУД» про проведення перевірки у відповідності до вимог та у спосіб визначений Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Суд не бере до уваги твердження представника позивача про те, що посадовими особами відповідача не було вжито заходів попереднього інформування про дату і місце проведення планової перевірки ТзОВ «ОСОБА_3 БУД», оскільки факт належного повідомлення підтверджено матеріалами справи.
Відповідно до частини 1 статті 11 Закону №877-V суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний серед іншого допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання ними порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом та надавати документи, зразки продукції, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону.
Закон України «Про ліцензування видів господарської діяльності» від 02.03.2015 за №222-VIII (далі - Закон №222-VIII) регулює суспільні відносини у сфері ліцензування видів господарської діяльності, визначає виключний перелік видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, встановлює уніфікований порядок їх ліцензування, нагляд і контроль у сфері ліцензування, відповідальність за порушення законодавства у сфері ліцензування видів господарської діяльності.
Відповідно до частини 2 статті 15 Закону №222-VIII ліцензіат зобов’язаний повідомляти органу ліцензування про всі зміни даних, які були зазначені в його документах, що додавалися до заяви про отримання ліцензії, у строк, встановлений ліцензійними умовами, але не пізніше ніж один місяць з дня настання таких змін.
Відповідно до інформації наявної в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців місцезнаходженням ТзОВ «ОСОБА_3 БУД»: 79032, м.Львів, вул.Лисеницька, 19 Б, кв.188.
11.08.2017 року посадові особи Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області зявилися для проведення перевірки, з виходом за місцезнаходженням позивача, а саме за адресою: 79032, м.Львів, вул.Лисеницька, 19 Б, кв.188, однак їх не допущено до проведення перевірки.
За результатами планової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «ОСОБА_3 БУД» щодо додержання суб’єктом господарювання ліцензійних умов провадження господарської діяльності з будівництва об’єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з середніми та значними наслідками, контролюючим органом складено акт від 11.08.2017 року за №70/17-л/пл, який направлений позивачу рекомендованим листом відділенням поштового зв’язку Львів-44 із штрихкодовим ідентифікатором 7904408567680. Вказане спростовує твердження позивача, що акт перевірки від 11.08.2017 року №70/17-л/пл, контролюючим органом не був направлений.
Відповідно до п.8 ч.2 ст.16 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності», підставою для прийняття рішення про анулювання ліцензії є акт про відмову ліцензіата у проведенні перевірки органом ліцензування. Відмовою ліцензіата у проведенні перевірки органом ліцензування вважається недопуск уповноважених посадових осіб органу ліцензування до здійснення перевірки додержання ліцензіатом вимог відповідних ліцензійних умов за відсутності передбачених для цього законом підстав (зокрема, ненадання документів, інформації щодо предмета перевірки на письмову вимогу посадових осіб органу ліцензування, відмова в доступі посадових осіб органу ліцензування до місць провадження діяльності, що підлягає ліцензуванню, об’єктів, що використовуються ліцензіатом при провадженні діяльності, що підлягає ліцензуванню, або відсутність протягом першого дня перевірки за місцезнаходженням ліцензіата особи, уповноваженої представляти інтереси ліцензіата на час проведення перевірки).
У зв’язку з недопуском посадових осіб відповідача до проведення планової перевірки на підставі ч.2 ст.16 ст. 16 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» контролюючим органом складено акт про відмову ліцензіата у проведенні перевірки органом ліцензування від 11.08.2017 року №70/17-л/пл/а, який є підставою для анулювання ліцензії (реєстраційний запис НОМЕР_1, наказ від 11.10.2016 року №37-Л).
Відповідно до пунктів 21, 23, 24 Порядку №1396, підставами для анулювання ліцензії є: заява суб'єкта будівельної діяльності про анулювання ліцензії; рішення про скасування державної реєстрації суб'єкта господарювання; нотаріально засвідчена копія свідоцтва про смерть фізичної особи (підприємця); акт про виявлення недостовірних відомостей у документах, поданих суб'єктом будівельної діяльності для отримання ліцензії; акт про невиконання рішення органу ліцензування про усунення порушень, пов'язаних з додержанням ліцензійних умов провадження будівельної діяльності, вимог нормативно-правових актів, що були підставою для прийняття рішення про усунення таких порушень; акт про повторне протягом року порушення суб'єктом будівельної діяльності ліцензійних умов провадження будівельної діяльності або вимог нормативно-правових актів; акт про встановлення факту передачі ліцензії або її копії іншій юридичній або фізичній особі для провадження господарської діяльності; акт комісії з розслідування причин аварії на будівництві об'єкта, що призвела до загибелі людей або тяжких екологічних наслідків; неможливість суб'єкта будівельної діяльності забезпечити виконання ліцензійних умов; акт про відмову суб'єкта будівельної діяльності від проведення органом ліцензування перевірки.
Прийняття рішень органом ліцензування про зупинення та анулювання ліцензії здійснюється за результатами розгляду зазначених питань на засіданні ліцензійної комісії.
Про зупинення дії або анулювання ліцензії орган ліцензування інформує органи державної податкової служби за місцем реєстрації суб'єкта будівельної діяльності та його відокремлених структурних підрозділів.
У разі анулювання ліцензії суб'єкт будівельної діяльності має право звернутись із заявою про отримання нової ліцензії для продовження будівельної діяльності не раніше ніж через рік з дати прийняття органом ліцензування рішення про анулювання попередньої ліцензії, крім випадків анулювання ліцензії за заявою суб’єкта будівельної діяльності.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що відповідачем правомірно, відповідно до вимог чинного законодавства, прийнято наказ від 13.09.2017 року №39-Л «Про результати розгляду питань щодо ліцензування» в частині анулювання ліцензії Товариству з обмеженою відповідальністю «ОСОБА_3 БУД» з провадження господарської діяльності з будівництва об’єктів, що за класом наслідків Є(відповідальності) належать до об’єктів із середнім (СС2) та значними (СС3) наслідками з посиланням на підставу анулювання - абз.11 п.21 Порядку №1396.
Вказане підтверджено матеріалами справи та не спростовано позивачем.
Судом не встановлено підстав для визнання протиправним та скасування рішення Ліцензійної комісії Державної архітектурно-будівельної інспекції України та її територіальних органів, що оформлене протоколом від 08.09.2017 року №39 в частині надання висновку органу ліцензування для прийняття рішення стосовно анулювання ліцензії Товариства з обмеженою відповідальністю «ОСОБА_3 БУД» та визнання протиправним та скасування наказу Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 13.09.2017 року №39-Л «Про результати розгляду питань щодо ліцензування» в частині анулювання ліцензії Товариству з обмеженою відповідальністю «ОСОБА_3 БУД» .
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а суд, згідно ст.90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.
З огляду на викладене, у задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Відповідно до ст.139 КАС України сплачений при зверненні до суду судовий збір не підлягає поверненню позивачу.
Керуючись ст.ст. 14, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –
В И Р І Ш И В :
У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «ОСОБА_3 БУД» до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання протиправними та скасування рішення та наказу – відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Крутько О.В.
Повне рішення складено 07 березня 2018 року.