Ухвала суду № 72617841, 05.03.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.03.2018
Номер справи
813/4073/17
Номер документу
72617841
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без розгляду

справа № 813/4073/17

05 березня 2018 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючий-суддя Костецький Н.В.,

суддя Кухар Н.А.,

суддя Хома О.П.,

секретар судового засідання Витвицька В.П.,

за участю:

позивач ОСОБА_1,

представник позивача ОСОБА_2,

представник відповідача не прибув

розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м. Львові питання про залишення позовної заяви без розгляду у справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Міністерства внутрішніх справ України, у якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України по розгляду заяви ОСОБА_1 про надання статусу учаснику бойових дій;

- зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України розглянути заяву ОСОБА_1 про надання статусу учаснику бойових дій.

У судовому засіданні судом поставлено на обговорення питання щодо залишення позовної заяви без розгляду у зв'язку з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду.

Позивач подав до суду додаткові пояснення від 27.02.2018 (вх. № 5350) у яких зазначає, згідно листа МВС України від 16.02.2017, на засіданні комісії МВС України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни 11.11.2016 було прийнято рішення про направлення матеріалів на доопрацювання до ГУМВС України в Луганській області і на момент написання вказаного листа матеріали з ГУМВС України в Луганській області на розгляд до МВС не надійшли. У відповідь на запит представника ОСОБА_1, МВС України надіслало лист від 29.01.2018, в якому повідомило, що 11.11.2016 матеріали за заявою ОСОБА_1,були направлені до Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області і станом на 26.01.2018 документи, необхідні для прийняття рішення по заяві ОСОБА_1, на розгляд комісії МВС не надходили. Відповідно до вимог п. 3 Розділу II Положення про комісію Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни, затвердженого Наказом МВС від 26.08.2016 № 868, Комісія приймає рішення щодо надання статусу учасника бойових дій, учасника війни в місячний строк з дня надходження документів (уточненої інформації). З врахуванням того, що Комісія не отримала уточненої інформації, з Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Луганській області, місячний строк розгляду питання не розпочався. Відтак, вважає, що ним не пропущено строк звернення до адміністративного суду, оскільки Комісія може прийняти відповідне рішення.

Позивач, представник позивача у судовому засіданні щодо залишення позовної заяви без розгляду заперечили.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Суд, даючи правову оцінку спірним правовідносинам, виходив з такого.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Наслідки пропущення строку звернення визначені у ст. 123 Кодексу адміністративного судочинства України, зокрема, ч. 3 цієї статті передбачено, що якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Встановлення процесуальних строків законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених КАС України певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.

При цьому, поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов'язані з дійсно істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та підтверджені належним чином.

Згідно позовних вимог предметом позову є визнання протиправною бездіяльності Міністерства внутрішніх справ України по розгляду заяви ОСОБА_1 про надання статусу учаснику бойових дій та зобов'язання розглянути заяву ОСОБА_1 про надання статусу учаснику бойових дій.

Як встановлено судом ОСОБА_1 15.08.2016 звернувся до Міністерства внутрішніх справ України з листом № Д-10967 щодо надання статусу учасника бойових дій.

Міністерство внутрішніх справ України внутрішніх справ листом від 16.09.2016 № 23/3-6/36-820 повідомило, що документи направлені на розгляд Комісії МВС з питань надання статусу учасника бойових дій.

У судовому засіданні 17.01.2018 позивачем підтверджено, що з моменту отримання листа від 16.09.2016 № 23/3-6/36-820, Міністерством внутрішніх справ України допущено протиправну бездіяльність щодо розгляду заяви ОСОБА_1 про надання статусу учасника бойових дій.

Відповідно, позивач вправі звернутися до суду з вимогами про визнання протиправною бездіяльності по розгляду заяви про надання статусу учаснику бойових дій та зобов'язання розглянути заяву про надання статусу учаснику бойових дій, коли дізнався або повинен був дізнатися про порушення його прав, свобод чи інтересів, тобто з 16.09.2016.

Проте, до суду із позовними вимогами про про визнання протиправною бездіяльності по розгляду заяви про надання статусу учаснику бойових дій та зобов'язання розглянути заяву про надання статусу учаснику бойових дій, звернувся лише 09.11.2017, тобто з пропуском встановленого ч. 2 ст. 122 КАС України шестимісячного строку звернення до суду.

Суд зазначає, що практика Європейського суду з прав людини також свідчить про те, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків на звернення до суду за захистом порушених прав (справа “Стаббігс та інші проти Великобританії”, справа “Девеер проти Бельгії”, “Прітті проти Сполученого Королівства” від 28.10.1998). Аналогічна позиція міститься в ухвалі Верховного Суду України від 16.11.2016 по справ № 6-2469-цс16.

Таким чином, для вирішення питання про наявність або відсутність поважності причин пропуску строку звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів особи необхідно з'ясувати, яким саме рішенням, дією чи бездіяльністю порушені права цієї особи, коли розпочався перебіг цього строку та коли особа дізналася (повинна була дізнатися) про порушення свого права.

Вирішуючи питання про поважність пропущеного строку для звернення із даними вимогами, суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини, викладену у вищевказаних рішеннях, в яких зазначено, що право на справедливий судовий розгляд може бути обмежено державою, в тому числі і шляхом встановлення строків звернення до суду.

Згідно з пунктом 8 частини 1 ст. 240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.

Враховуючи зазначене, та те, що позивачем пропущено строк звернення до адміністративного суду, жодних причин, які об'єктивно ускладнювали або унеможливлювали реалізацію прав позивача у встановлений строк, позивачем не наведено і таких судом не знайдено, суд дійшов висновку про наявність підстав для залишення позову без розгляду.

Керуючись статтями 118, 122, 123, 243, 248, 295 Кодексу адміністративного судочинства України суд,-

у х в а л и в :

Позовну заяву ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії – залишити без розгляду.

Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статями 294, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII “Перехідні положення” цього Кодексу.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину ухвали.

Повий текст ухвали виготовлено 07.03.2018.

Головуючий суддя Костецький Н.В.

Суддя Кухар Н.А.

Суддя Хома О.П.