Рішення № 72617663, 13.02.2018, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.02.2018
Номер справи
810/4583/17
Номер документу
72617663
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 лютого 2018 року № 810/4583/17

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щавінського В.Р., при секретарі судового засідання Сіренко Ю.П., за участю представника позивача ОСОБА_1 та представника відповідача ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватного сільськогосподарського підприємства "Жито" до Головного Управління ДФС у Київській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення- рішення,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось Приватне сільськогосподарське підприємство "Жито" з позовом до Головного управління ДФС у Київській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 16.11.2017 №0041681406.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення є протиправним, оскільки відповідач дійшов необґрунтованих висновків про порушення позивачем законодавства у сфері обігу готівки. Позивач зазначає, що вчасно та у повному обсязі здійснив оприбуткування готівкових коштів у касовій книзі підприємства на підставі прибуткового касового ордеру.

У судовому засіданні представник позивача підтвердив обставини, що викладені у позовній заяві, просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідач проти позовної заяви заперечив, зазначив, що проведеною у період з 01.11.2017 по 06.11.2017 фактичною перервіркою ПСП "Жито" щодо дотримання ним касової дисципліни встановлено факт порушення позивачем п. 2.6 Положення про ведення касових операцій, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 637, що виявилося у не оприбуткуванні грошових коштів в касі підприємства. А відтак, позивача цілком правомірну притягнуто до відповідальнсоті оспорюваним податковим повідомленням-рішенням від 16.11.2017 №0041681406.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив суд відмовити у його задоволенні.

Допитаний у судовому засіданні ОСОБА_3 повідомив те, що 13.10.2017 він отримав від позивача молоко, за яке він розрахувався із позивачем 17.10.2017.

Допитана у судовому засіданні ОСОБА_4 повідомила те, що 13.10.2017 вона отримала від позивача молоко, пшеницю, овес та просо, за яке вона розрахувалася із позивачем 17.10.2017.

Заслухавши пояснення представників сторін, показання свідків, розглянувши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Приватне сільськогосподарське підприємство «Жито» зареєстроване як юридична особа 05.07.2002, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи ОСОБА_2 А00 №089013.

З 17.07.2002 позивача прийнято на облік в ДПІ у Києво-Святошинському районі, що підтверджується довідкою про прийняття на облік платника податків №10653/7/29-0-12.

Відповідно до довідки серії АА №560468 від 16.07.2012 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) видами діяльності позивача за КВЕД-2010 є:

01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур

01.13 Вирощування овочів і баштових культур, коренеплодів і бульбоплодів

01.24 Вирощування зерняткових і кісточкових фруктів

01.41 Розведення великої рогатої худоби молочних порід

01.45 Розведення овець і кіз

01.46 Розведення свиней

Згідно довідки Києво-Святошинської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області №3844/10/10-13-12-03-16 від 13.05.2017 позивач у 2017 році являється платником єдиного податку 4 групи.

Судом встановлено, що у період з 01.11.2017 по 06.11.2017 відповідачем на підставі наказу Головного Управління ДФС у Київській області №1960 від 30.10.2017, направлення від 01.11.2017 №5756 проведено фактичну перевірку ПСП "Жито" з питань дотримання касової дисципліни.

За результатами даної перевірки, серед іншого, встановлено факт порушення позивачем п. 2.6 Положення про ведення касових операцій, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 637, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 за №40/10320, що виявилося у не оприбуткуванні грошових коштів в касі підприємства на підставі прибуткових касових ордерів, а саме підприємством здійснювалася реалізація товарів та послуг без оформлення прибуткових касових ордерів та без видачі покупцям корінця прибуткового касового ордеру на повну суму покупки, що підтверджується накладними, в яких не зазначено порядковий номер, дата складання та дата отримання готівки від покупців за молоко від ОСОБА_4 на суму 1381,00 грн., за молоко від ОСОБА_3 на суму 7000,00 грн., за пшеницю, овес та просо від ОСОБА_4 на загальну суму 10080,00 грн., всього на загальну суму 17398,50 грн.

Результати даної перевірки оформлено актом від 06.11.2017 (том 1 а.с. 33-34).

На підставі акта перевірки від 06.11.2017, відповідно до пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України, Головним управлінням ДФС у Київській області було прийняте оспорюване податкове повідомлення-рішення від 16.11.2017 №0041681406, яким позивачеві визначено штрафну (фінансову) санкцію (штраф) у розмірі 86992,50 грн. (а.с. 35). Розрахунок суми штрафних санкцій міститься в матеріалах справи (том 1 а.с. 37).

Визначаючи позивачу штрафні санкції за неоприбуткування готівки на загальну суму 17398,50 грн., контролюючий орган виходив з того, що кожна з трьох операцій з отримання готівки повинна була бути оформлена прибутковим касовим ордером, а оприбуткування такої готівки повинно було бути здійснено шляхом виконання відповідних записів у касовій книзі та видачі покупцям корінця прибуткового касового ордеру на повну суму кожної покупки.

Не погоджуючись з вказаним рішенням контролюючого органу, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку оскаржуваному податковому повідомленню-рішенню, суд виходив з наступного.

Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою регулюються Положенням про ведення касових операцій, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 637, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 за №40/10320 (далі – Положення №637).

Пунктом 2.2 Положення №637 передбачено, що підприємства (підприємці) здійснюють розрахунки готівкою між собою і з фізичними особами (громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, які не здійснюють підприємницької діяльності) через касу як за рахунок готівкової виручки, так і за рахунок коштів, одержаних із банків. Зазначені розрахунки проводяться також шляхом переказу готівки для сплати відповідних платежів.

Підприємства (підприємці) здійснюють облік операцій з готівкою у відповідних книгах обліку.

Під касою, згідно з пунктом 1.2 вказаного Положення, розуміється приміщення або місце здійснення готівкових розрахунків, а також приймання, видачі, зберігання готівкових коштів, інших цінностей, касових документів.

Відповідно до пункту 4.1 Положення №637, з метою забезпечення здійснення розрахунків готівкою підприємства повинні мати касу, а їх керівники мають забезпечити належне облаштування цієї каси та надійне зберігання готівкових коштів у ній.

Пунктом 3.3 Положення №637 передбачено, що приймання готівки в касі проводиться за прибутковими касовими ордерами, підписаними головним бухгалтером або особою, уповноваженою керівником підприємства.

Згідно з пунктом 2.6 Положення №637, уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.

Відповідно до пункту 1.2 Положення №637, оприбуткуванням готівки є проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.

Згідно з абзацом 2 пункту 2.6 Положення №637, оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

Статтею 1 Указу Президента України “Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки” (зі змінами та доповненнями) від 12.06.1995 № 436/95 (далі – Указ №436/95) встановлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу.

Відповідно абзацу 3 цієї ж статті, за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки до суб’єктів господарювання, перелічених у пункті 1 Указу №436/95, застосовується штраф у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.

Отже, у разі проведення суб’єктом господарювання готівкових розрахунків на підставі прибуткових касових ордерів, оприбуткуванням готівки є сукупність дій з оформленням касового ордеру та відображення на його підставі готівки у касовій книзі.

Разом з тим, пунктом 1 статті 9 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” передбачено, що реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються при здійсненні торгівлі продукцією власного виробництва (крім технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту) підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, крім підприємств торгівлі та громадського харчування, у разі проведення розрахунків у касах цих підприємств, установ і організацій з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних уповноваженою особою відповідного суб’єкта господарювання.

Абзацом четвертим пункту 2.6 Положення №637 передбачено, що підприємствам, яким Законом України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” надано право проводити розрахунки готівкою із споживачами без використання РРО та РК і специфіка функціонування яких унеможливлює оформлення ними кожної операції касовим ордером (продаж проїзних і перевізних документів; білетів державних лотерей; квитків на відвідування культурно-спортивних і видовищних закладів тощо), дозволяється оприбутковувати готівку наприкінці робочого дня за сукупністю операцій у цілому за робочий день з оформленням касовими документами і відображенням у відповідній книзі обліку.

Тобто підприємства, які проводять розрахунки готівкою без використання РРО та РК, можуть оприбутковувати готівку у кінці робочого дня за сукупністю операцій за відповідний касовий день.

Судом встановлено, що 13.10.2017 позивачем здійснено відпуск продукції власного виробництва:

- ОСОБА_4 відповідно до накладної №186 - молоко 45,5 л на загальну суму 318,50 грн.,

- ОСОБА_3 відповідно до накладної №188 - молоко 1000,0 л на загальну суму 7000,00 грн.,

- ОСОБА_4 відповідно до накладної №189 - пшеницю 350,0 кг, овес 2020,0 кг, просо 150,0 кг на загальну суму 10080,00 грн.

Відповідно до вищевказаних накладних 13.10.2017 відпущено продукції на загальну суму 17398,50 грн.

17.10.2017 позивачем було здійснено приймання готівки за відпущену продукцію, а саме 17398,50 грн.

Факт приймання позивачем готівки від покупців за відпущену продукцію саме 17.10.2017 підтверджено показами покупців зазначеної продукції ОСОБА_3 та ОСОБА_4, що були допитані у судовому засіданні у якості свідків, а також відмітками про оплату відпущеної продукції на накладних №186 від 13.10.2017 (том 1 а.с. 11), №188 від 13.10.2017 (том 1 а.с.12), №189 від 13.10.2017 (том 1 а.с. 13).

Як вбачається з матеріалів справи, касові операції з одержання готівки за 17.10.2017 були оформлені шляхом складання прибуткового касового ордеру від 17.10.2017 №71 (том 1 а.с. 14).

Готівка у розмірі 17398,50 грн., яка надійшла до каси 17.10.2017, була оприбуткована позивачем шляхом здійснення у касовій книзі підприємства запису про суму фактичного надходження готівкових коштів, що підтверджується витягом з касової книги за 17.10.2017 (а.с. 15).

Таким чином суд дійшов висновку про безпідставність та необгрутованість висновків відповідача щодо здійснення позивачем реалізації продукції за готівкові кошти, які не були оприбутковані у порядку, встановленому пунктом 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою НБУ від 15.12.2004 № 637, що зареєстрована у Міністерстві юстиції України 13.01.2005 за № 40/10320. А відтак, податкове повідомлення-рішення від 16.11.2017 №0041681406, відповідно до якого позивача притягнуто до відповідальності за вищевказане порушення, є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 139, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

в и р і ш и в:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Київській області № НОМЕР_1 від 16 листопада 2017 року.

3. Стягнути сплачений судовий збір у розмірі 1600,00 грн (одна тисяча шістсот гривень 00коп.) на користь Приватного сільськогосподарського підприємства "Жито" за рахунок бюджетних асигнувать суб'єкта владних повноважень Головного управління ДФС у Київській області.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Щавінський В.Р.

Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення - 16 лютого 2018 р.