
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 березня 2018 року м. Житомир справа № 806/796/18
категорія 10.3.2
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Нагірняк М.Ф., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Андрушівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання призначити пенсію із зниженням пенсійного віку,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Андрушівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання призначити пенсію із зниженням пенсійного віку.
Позивач зазначає, що він є учасником ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і має право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 10 років на підставі статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". З цих підстав у зв'язку із досягненням 03.12.2017року 50 річного віку Позивач звернувся до Андрушівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про таке призначення пенсії. На підтвердження свого права Позивачем було надано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідку військової частини про участь в такій ліквідації.
На думку Позивача, Відповідач протиправно з підстав, викладених в листі від 22.01.2018року, відмовив йому в призначення такої пенсії.
Ухвалою суду від 15.02.2018року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
02.03.2018року представником Андрушівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Відповідача по справі, подано відзив на позовну заяву, в якому проти позову заперечується. Як зазначено у відзиві, Позивачем дійсно є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до посвідчення, виданого 28.07.1993року та перереєстрованого 16.05.2007року. Разом з тим, на думку представника Відповідача, інформація про участь Позивача в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що міститься в довідці військової частини від12.05.1993року, не підтверджується повідомленням Центрального архіву відділу Національної гвардії. По цій причині Позивачу було правомірно відмовлено в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку на 10 років.
03.03.2018року до суду надійшла відповідь Позивача на відзив Відповідача.
Розглянувши в порядку письмового провадження подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню за таких підстав.
Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та підстав призначення пенсії, в тому числі зі зниженням пенсійного віку, регулюються правовими нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року N 1058-IV (надалі-Закон N 1058-IV), що були чинні на день виникнення таких відносин.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом. Іноземні громадяни та особи без громадянства, які проживають в Україні, мають право на пенсію на рівні з громадянами України на умовах, передбачених законодавством або міжнародними угодами.
За приписами статті 8 Закону N 1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
Частиною першою статті 26 Закону N 1058-IV передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017року.
Відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, на 10 років.
Саме у відповідності до вказаних правових норм було зумовлено звернення Позивача до Відповідача щодо призначення йому пенсії зі зниженням пенсійного віку на 10 років.
За результатами розгляду вказаного звернення Позивача Відповідачем було прийнято оскаржуване рішення про відмову у призначенні такої пенсії, викладене в листі №104/02-2 від 22.01.2018року. Таке рішення Відповідача не ґрунтується на вимогах чинного законодавства та підлягає скасуванню з огляду на таке.
Алгоритм дій Відповідача щодо розгляду звернення Позивача врегульований правовими нормами Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року N 22-1 (надалі - Порядок N 22-1).
Як зазначено в оскаржуваному листі Відповідача №104/02-2 від 22.01.2018року, суть спору між сторонами по даній справі зведена виключно до наявності чи відсутності права Позивача на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 10 років.
Судом встановлено та визнається представником Відповідача, що відповідно до паспорта громадянина України Позивач, ОСОБА_1, народився 03.12.1967року, тобто станом на 03.12.2017року був особою, якій виповнилося 50років.
Судом встановлено та визнається представником Відповідача, що Позивачем на підтвердження права на таке призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 10 років були надані слідуючі документи:
- "удостоверенние участника ликвидации последствий на ЧАЕС", виданого 28.11.1987року військовою частиною №3217;
- посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986-1987роках (категорії 2) серії А №256459, виданого 28.07.1993року Житомирською обласною державною адміністрацією і перереєстрованим 16.05.2007року;
- військовий квиток НК №5074310, виданий 27.05.1986року, на сторінці 26 якого зроблена особлива відмітка про участь Позивача в ліквідації наслідків ЧАЕС в період з 01.12.1986р. по 04.12.1986р., з 14.12.1986р. по 17.12.1986р., та з 30.12.1986р. по 04.02.1987року;
- довідка військової частини №3217 від 12.05.1993року №233 про участь Позивача в ліквідації наслідків ЧАЕС в 30-км зоні відчуження в період з 01.12.1986р. по 04.12.1986р., з 14.12.1986р. по 17.12.1986р., та з 30.12.1986р. по 04.02.1987року;
- довідка Національного архівного відділу Національної гвардії №724 від 07.08.2017р.
Згідно з положеннями ст. 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року N 796-XII посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Таким чином, єдиним документом, що підтверджує статус Позивача як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та надає право користування пільгами, встановленими Законом, зокрема, призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС". Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Суд вважає безпідставними доводи Відповідача про відсутність документів з інформацією про конкретний період перебування Позивача в населених пунктах (об'єктах) зони відчуження. Такі доводи не ґрунтуються ні на матеріалах справи ні на вимогах чинного законодавства.
Так, довідка військової частини №3217 від 12.05.1993року №233 про участь Позивача в ліквідації наслідків ЧАЕС в 30-км зоні відчуження в період з 01.12.1986р. по 04.12.1986р., з 14.12.1986р. по 17.12.1986р., та з 30.12.1986р. по 04.02.1987року, видана Позивачу, а тому вона не могла передаватися на зберігання до архівної установи.
Основним доказом участі Позивача в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС є дійсне, ніким не оскаржене та не скасоване посвідчення учасника ліквідації (категорія 2), серії А №256459, видане 28.07.1993року Житомирською обласною державною адміністрацією і перереєстроване 16.05.2007року на його ім'я, яке відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 14 Закону України "Про соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи", підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими цим Законом, в тому числі на таке призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 10 років.
Аналогічно, за приписами підпункту 5 пункту 2.1 Порядку N 22-1, документами, що підтверджують право особи на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року N 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Законодавець в даному Порядку дає перелік альтернативних документів для підтвердження такого права особи, а не їх обов'язкову сумарну кількість.
Одночасно суд зазначає, що в розумінні вимог пункту 4.2 цього ж Порядку N 22-1 Відповідач не наділений жодними повноваженнями щодо визнання незаконними подані документи та їх скасування. Відповідач, як орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Враховуючи те, що для призначення пенсії Позивачу із зниженням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що працював у зоні відчуження з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, були наявні всі необхідні для документи для призначення пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, на 10 років, суд робить висновок про неправомірність дій Відповідача та наявність правових підстав для задоволення позову.
Порушене право Позивача підлягає судовому захисту шляхом визнання протиправним та скасування рішення Андрушівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії із зниженням пенсійного віку на 10 років та зобов'язання призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію із зниженням пенсійного віку на 10 років, відповідно до вимог ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з моменту досягнення 50-річного віку.
Підстави, передбачені ст.ст.139-143 КАС України, для стягнення або відшкодування судових витрат по даній справі відсутні.
Керуючись вимогами ст.ст.2,90,139-143,242-246,250,255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов задовольнити, визнати протиправним та скасувати рішення Андрушівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії із зниженням пенсійного віку на 10 років.
Зобов'язати Андрушівське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (13401, м.Андрушівка Житомирської області, вул.Вобяна,15 ЄДРПОУ 40381604) призначити та виплачувати ОСОБА_1 (13501, смт.Попільня Житомирської області, вул.Аеродромна,43, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1) пенсію із зниженням пенсійного віку на 10 років, відповідно до вимог ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з моменту досягнення 50-річного віку.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.
Суддя М.Ф. Нагірняк