
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 березня 2018 року м. Житомир справа № 806/610/18
категорія 6.2.1
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Лавренчук О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Житомирській області про визнання протиправною відмову, зобов'язання повторно розглянути зверненя від 05.12.2017.,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправною відмову ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Житомирській області у наданні ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2,0 гектарів для ведення особистого селянського господарства на території Дівочківської сільської ради Черняхівського району Житомирської області, оформлену листом від 22.01.2018 №Д-16809/0-160/0/22-18;
- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 05.12.2017 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2,0гектарів для ведення особистого селянського господарства на території Дівочківської сільської ради Черняхівського району Житомирської області у відповідності до вимог Земельного кодексу України у строк 10 днів.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що звернувся із клопотанням до ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Житомирській області, в якому просив надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства на території Дівочківської сільської ради Черняхівського Житомирської області площею 2,0 га. Проте, 22.01.2018 позивачу відмовлено в наданні дозволу листом №Д-16809/0-160/0/22-18, з тих підстав, що земельна ділянка відсутня у переліку земельних ділянок, які можуть бути передані в межах норм безоплатної приватизації на території Житомирської області, який опубліковано на офіційному веб-сайті ОСОБА_2 управління Держгеокадастру в Житомирській області. Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 07 лютого 2018 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.
28 лютого 2018 року на надресу суду від ОСОБА_2 управління Держгеокадастру в Житомирській області надійшов відзив (вх. №4654/18). За змістом цього відзиву відповідач проти позову заперечує та вважає, що факти викладені в позовній заяві не відповідають фактичним обставинам справи, оскільки Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області при розгляді звернення діяло в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. У зв'язку з чим представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Відповідно до вимог ч. 1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Житомирській області із клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2,0 га на території Дівочківської сільської ради Черняхівського району Житомирської області (а.с. 9). До заяви додав: копію паспорта, копію ідентифікаціного коду, викопіювання з кадастрової карти (плану).
ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Житомирській області від 22.01.2018 №Д-16809/0-160/0/22-18 позивача повідомлено про те, що дана земельна ділянка відсутня у переліку земельних ділянок, які можуть бути передані в межах норм безоплатної приватизації на території Житомирської області, який опубліковано на офіційному веб-сайті ОСОБА_2 управління Держгеокадастру в Житомирській області (а.с. 8).
Не погоджуючись з такою відмовою позивач звернувся до адміністративного суду з даним позовом.
У відповідності до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Підстави набуття права на землю із земель державної та комунальної власності наведені у статті 116 Земельного кодексу України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Земельний кодекс України), зокрема частиною першою цієї статті визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Відповідно до частини 6 статті 118 Земельного кодексу України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до ОСОБА_3 міністрів Автономної Республіки Крим. ОСОБА_3 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Абзацом першим частини сьомої вказаної статті Земельного кодексу України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Із сстемного аналізу наведених правових норм вбачається, що виключною підставою для відмови у видачі дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки являється невідповідність місця розташування земельної ділянки законам та іншим нормативним актам.
Встановлено, що Головне управлінням Держгеокадастру у Житомирській області у відмові у наданні позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність зазначає, що вказана земельна ділянка відсутня у переліку земельних ділянок, які можуть бути передані в межах норм безоплатної приватизації на території Житомирської області, який опубліковано на офіційному веб-сайті ОСОБА_2 управління Держгеокадастру в Житомирській області.
Проте, за приписами ч. 7 ст.118 ЗК, підставою відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Відтак, законодавцем передбачено вичерпні підстави для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, а саме: невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Отже, Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області, відмовляючи ОСОБА_1 у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 2,0 га на території Дівочківської сільської ради Черняхівського району Житомирської області, діяло не у межах і не у спосіб, визначений Земельним кодексом України.
Частинами 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Під час розгляду справи представником відповідача не надано належних доказів правомірності винесення оскаржуваного рішення.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є обгрунтованими.
Відповідно до правил ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до квитанції №ПН26748С1 від 05 лютого 2018 року, при зверненні з адміністративним позовом до Житомирського окружного адміністративного суду ОСОБА_1 сплачено судовий збір в сумі 704,80 грн.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне відшкодувати понесені позивачем судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною відмову ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Житомирській області (вул. Довженка, 45, м. Житомир, 10002, код ЄРПОУ 39765513) №Д-16809/0-160/0/22-18 від 22.01.2018 у наданні ОСОБА_1 (вул.Шкільна, 48, Дівочки, Черняхівський район, Житомирська область,12340, Реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2,0 гектарів для ведення особистого селянського господарства на території Дівочківської сільської ради Черняхівського Житомирської області.
Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області (вул.Довженка, 45, м. Житомир, 10002, код ЄРПОУ 39765513) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (вул. Шкільна, 48, Дівочки, Черняхівський район, Житомирська область,12340, Реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) від 05 грудня 2017 року щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2,0 гектарів для ведення особистого селянського господарства на території Дівочківської сільської ради ЧерняхівськогоЖитомирської області у відповідності до вимог Земельного кодексу України.
Стягнути з ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Житомирській області (вул.Довженка, 45, м. Житомир, 10002, код ЄРПОУ 39765513) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (вул. Шкільна, 48, Дівочки,Черняхівський район, Житомирська область,12340, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) 704,80 (сімсот чотири грн вісімдесят коп) грн. витрат по сплаті судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.
Суддя О.В. Лавренчук
Повний текст рішення виготовлений 06.03.20018