Рішення № 72617350, 07.03.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.03.2018
Номер справи
805/147/18-а
Номер документу
72617350
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 березня 2018 р. Справа№805/147/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Олішевська В.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 м. Маріуполь

до відповідача: Міністерства оборони України м. Київ

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог: Донецького обласного військового комісаріату м. Маріуполь

про: визнання протиправним та скасування рішення Міністерства оборони України про відмову ОСОБА_1 у призначенні одноразової грошової допомоги у зв’язку з частковою втратою працездатності без встановлення інвалідності, зобов’язання Міністерства оборони України призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу відповідно до пункту 1 частини 2 статті 16 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, Постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 “Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчання (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві”.

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1 м. Маріуполь звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Міністерства оборони України м. Київ за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог Донецького обласного військового комісаріату м. Маріуполь про визнання протиправним та скасування рішення Міністерства оборони України про відмову ОСОБА_1 у призначенні одноразової грошової допомоги у зв’язку з частковою втратою працездатності без встановлення інвалідності, зобов’язання Міністерства оборони України призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу відповідно до пункту 1 частини 2 статті 16 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, Постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 “Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчання (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві”.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, 06.11.2017 р. він звернувся до відповідача з заявою про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у зв»язку з частковою втратою працездатності без встановлення інвалідності. 22.11.2017 р. позивачем отримана відповідь з Департаменту фінансів Міністерства оборони України, у якій було зазначено, що позивач має подати необхідні документи до Донецького обласного військового комісаріату, який в свою чергу має підготувати пакет необхідних документів та надіслати його в Департамент фінансів Міністерства оборони України з розгляду питань, пов»язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум. Позивач вважає, що даною відповіддю Міністерством оборони України було відмовлено йому у призначенні одноразової грошової допомоги у зв»язку з частковою втратою працездатності без встановлення інвалідності. В зв»язку з чим просить суд скасувати дане рішення та зобов»язати призначити та виплатити одноразову грошову допомогу.

Позивач у судове засідання не з»явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, позивач просив справу розглянути без його участі.

Відповідач надав відзив на позовну заяву відповідно до якого просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити, зазначивши наступне. Відповідно до ст. 16 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», а також відповідно до Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві затвердженому Постановою КМУ № 975 від 21.12.2013 р., визначено, що у разі часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності одноразова грошова допомога виплачується військовослужбовцю строкової військової служби, який отримав поранення (контузію, травму або каліцтво) у період проходження ним строкової військової служби, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення йому інвалідності. Позивач у період проходження ним строкової військової служби не отримував поранення (контузії, травми або каліцтва), то на призначення і виплату одноразової грошової допомоги у разі часткової втрати працездатності він права не має. Крім того відповідач зазначив, що не може бути відповідачем по справі, оскільки спір між позивачем та Міністерством оборони України ще не виник. Порядком № 975 визначено порядок призначення та виплата одноразової грошової допомоги, відповідно до якого до Міністерство оборони України розглядає висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, який повинен надійти від керівника уповноваженого органу (військового комісару), але зазначений висновок ще не надходив до Міністерства оборони України та не приймалося рішення за результатами його розгляду.

Представник відповідача у судове засідання не з»явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, представник відповідача просив судове засідання провести без його участі.

Позивачем надана відповідь на відзив, яка долучена до матеріалів справі.

Третя особа пояснення суду з приводу позовних вимог позивача не надала, явку представника у судове засідання не забезпечила, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 09 січня 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження у підготовче засідання на 29 січня 2018 року.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 29 січня 2018 року відкладено розгляд справи на 20.02.2018 року.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 07 березня 2018 року закрито підготовче засідання та призначено судовий розгляд по суті.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з’явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Згідно ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Приписами частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

З огляду на те, що позивач, представник відповідача та третьої особи у судове засідання не з’явились, надали до суду клопотання про розгляд справи без їх участі, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи без участі сторін в порядку письмового провадження.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив.

ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, в період з 12.10.2016 по 04.07.2017 року проходив строкову військову службу, 04.07.2017 року відповідно до наказу Командира військової частини А 2995 № 140 на підставі свідоцтво про хворобу № 650 від 08.06.2017 р. та відповідно до п. «б» ч. 8 ст. 26 Закону України «Про військовий обов»язок і військову службу» звільнений з військової служби у запас (за станом здоров»я) (а.с. 9, 13).

Згідно свідоцтва про хворобу № 650 від 08 червня 2017 р., медичної характеристики від 04.07.2017 року, довідки про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати працездатності у відсотках серія АГ № 0018517 від 18.10.2017 р. позивачу встановлено наявність захворювання пов»язаного з проходженням військової служби та встановлена втрата професійної працездатності у відсотках – 20% на 04.07.2017 р. (а.с. 8,10,11,12).

Як вбачається з позовної заяви 06.11.2017 р. позивач звернувся до відповідача - Міністерства оборони України з заявою про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у зв»язку з частковою втратою працездатності без встановлення інвалідності. 22.11.2017 р. позивачем отримана відповідь з Департаменту фінансів Міністерства оборони України, у якій було зазначено, що позивач має подати необхідні документи до Донецького обласного військового комісаріату, який в свою чергу має підготувати пакет необхідних документів та надіслати його в Департамент фінансів Міністерства оборони України з розгляду питань, пов»язаних із призначенням і виплатою одноразового грошового дотримання та компенсаційних сум.

Як вбачається з матеріалів справи 22.11.2017 р. Департаментом фінансів Міністерства оборони України надано позивачу відповідь № 248/3/6/4000. У відповіді зазначено, що документи на одержання одноразової грошової допомоги в разі втраті працездатності особам, звільненим з військової служби, оформляє та подає в Департамент фінансів Міністерства оборони України обласний військовий комісаріат за місцем проживання цих осіб. Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчання (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975, визначений перелік документів, які подаються для призначення допомоги. Отже позивач має подати необхідні документи до Донецького обласного військового комісаріату, який у свою чергу має підготувати пакет необхідних документів та надіслати його в Департамент Міністерства оборони України. Після надходження документів вони будуть передані на розгляд Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов”язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум для прийняття відповідного рішення (а.с. 14).

Крім того в матеріалах справи мається лист Донецького обласного військового комісаріату № СЗ/849 від 13 листопада 2017 року. З якого вбачається що ОСОБА_1 звертався до обласного військового комісаріату з документами для призначення та виплати грошової допомоги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 р. № 975. Та позивачу повідомлено, що згідно з Законом “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців…, затвердженого постановою КМУ від 25.12.2013 р. № 975, допомога призначається у разі часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовцю, який отримав поранення (контузію, травму або каліцтво). Виплата допомоги у разі втрати працездатності без встановлення групи інваліднострі внаслідок захворювання законодавством не передбачена. У разі встановлення групи інвалідності, зі всіма необхідними документами необхідно звернутися до Кальміусько – Нікольського об”єднаного районного військового комісаріату (а.с. 15).

Спірним питанням цієї справи є відмова відповідача у призначенні одноразової грошової допомоги у зв”язку з частковою втратою працездатності без встановлення інвалідності під час проходження строкової військової служби.

Відносини у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей регулюються Конституцією України, Законом України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, Постановою КМУ № 975 від 25.12.2013 р. якою затверджено “Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві” та іншими нормативно правовими актами.

Стаття 46 Конституції України визначає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Частиною п'ятою статті 17 Конституції України передбачено, що держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Відповідно до статті 41 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Закон України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” (далі по тексту Закон) відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Частина 1 статті 16 Закону визначає, що одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Частина 2 статті 16 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” визначає перелік осіб які мають право на отримання одноразової грошової допомоги.

Одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами. Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права. Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України (частина 6,8,9 статті 16-3 Закону).

Відповідно до пункту 2 статті 16-2 та пункту 9 статті 16-3 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” Кабінетом Міністрів України затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.

Зазначеним Порядком виначено, що призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов’язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов’язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).

Керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.

Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.

Одноразова грошова допомога виплачується особі шляхом її перерахування уповноваженим органом на рахунок в установі банку, зазначений одержувачем виплати, або через касу уповноваженого органу.

Рішення про відмову у призначенні грошової допомоги може бути оскаржено в установленому порядку (пункт 12-15 Порядку).

Виходячи з вишенаведеного, документи на одержання одноразової грошової допомоги оформлюються та подаються в Департамент фінансів Міністерства оборони України обласним військовим комісаріатом.

Як вбачаєтся з матеріалів справи, а саме відповіді Департаменту фінансів Міністерства оборони України, рішення про відмову ОСОБА_1 у призначенні одноразової грошової допомоги у зв’язку з частковою втратою працездатності без встановлення інвалідності, не приймалося, а було роз"яснено про необхідність звернення в порядку передбаченому законодавством до Донецького обласного військового комісаріату, який в свою чергу має прийняти відповідне рішення у вигляді - висновку та направити його на розгляд Міністерства оборони України.

З урахуванням вищенаведеного, суд зазначає, що позивачем не доведено та не підтвердженоматеріалами справи порушення відповідачем - Міністерством оборони України прав, свобод та інтересів позивача, що виразилось у відмові у призначенні одноразової грошової допомоги у зв’язку з частковою втратою працездатності без встановлення інвалідності, оскільки таке рішення на час звернення позивачем до суду не приймалось.

Відповідно до статті 19 Конституції України суд, як орган державної влади, зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням вищенаведеного, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 м. Маріуполь до Міністерства оборони України м. Київ за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог Донецького обласного військового комісаріату м. Маріуполь про визнання протиправним та скасування рішення Міністерства оборони України про відмову ОСОБА_1 у призначенні одноразової грошової допомоги у зв’язку з частковою втратою працездатності без встановлення інвалідності, зобов’язання Міністерства оборони України призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу відповідно до пункту 1 частини 2 статті 16 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, Постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 “Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчання (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві”.

Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд –

В И РІ Ш И В:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 м. Маріуполь до Міністерства оборони України м. Київ за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог Донецького обласного військового комісаріату м. Маріуполь про визнання протиправним та скасування рішення Міністерства оборони України про відмову ОСОБА_1 у призначенні одноразової грошової допомоги у зв’язку з частковою втратою працездатності без встановлення інвалідності, зобов’язання Міністерства оборони України призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу відповідно до пункту 1 частини 2 статті 16 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, Постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 “Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчання (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві” – відмовити.

Повний текст рішення складено та підписано 07 березня 2018 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до п.п. 15-5 п. 15 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя Олішевська B.В.