
Справа № 673/746/17
Провадження № 2-а/673/12/18
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"14" лютого 2018 р. м. Деражня
Деражнянський районний суд
Хмельницької області,
що діє як адміністративний суд,
в складі: головуючий - суддя Дворнін О.С.
при секретарі судових засідань Болишевій М.О.
з участю позивача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Летичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій,-
ВСТАНОВИВ:
В травні 2017 року ОСОБА_2 звернувся в суд з адміністративним позовом до Летичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій.
В обґрунтування позову позивач посилається на те, що з травня 2015 року йому призначено пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 60% від заробітної плати державного службовця. У квітні 2017 року він звернувся до Летичівського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Хмельницької області із заявою про здійснення перерахунку його пенсії з урахуванням виплат, зазначених у довідці Деражнянської районної державної адміністрації № 46/09-11-312/2017 від 21.04.2017 року, а саме суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та компенсації за невикористану відпустку. Проте відповідачем такий перерахунок його пенсії здійснено не було. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, стверджуючи, що суми матеріальних допомог, індексація заробітної плати та компенсація за невикористану відпустку включаються до складу заробітної плати, яка враховується при обчисленні розміру пенсії, а тому позивач просив визнати такі дії відповідача протиправними та зобов'язати його провести нарахування та виплату його пенсії з 01.05.2016 року відповідно до Закону України «Про державну службу», включивши до складу заробітної плати, з якої нараховується пенсія, суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та компенсації за невикористану відпустку відповідно до довідки від 21.04.2017 року № 46/09-11-312/2017 із розрахунку 60% суми заробітної плати.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав та просить їх задовольнити із підстав, наведених в позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав клопотання про розгляд справи за його відсутності. Крім того, представник відповідача надав письмове заперечення проти позову, в якому просить відмовити в задоволенні позову, посилаючись на те, що згідно із ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Таким чином, оскільки матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати та компенсація за невикористану відпустку не входять в структуру заробітної плати, підстави для перерахунку пенсії позивача відсутні.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає, що вказаний адміністративний позов підлягає задоволенню.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, з травня 2015 року позивачу ОСОБА_2 призначено пенсію у розмірі 60% від заробітної плати державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу».
У квітні 2017 року позивач дізнався, що при призначенні його пенсії відповідачем не було враховано такі складові заробітної плати, як суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та компенсації за невикористану відпустку, що призвело до нарахування пенсії у меншому розмірі.
21.04. 2017 року позивач звернувся до Летичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області із завою про перерахунок пенсії з врахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та компенсації за невикористану відпустку та надав довідку Деражнянської районної державної адміністрації № 46/09-11-312/2017 від 21.04.2017 року.
Листом від № 16/Ш-4 від 05.05.2017 року Летичівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області відмовило в перерахунку пенсії, посилаючись на те, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати та компенсація за невикористану відпустку не являються складовими заробітної плати державного службовця відповідно
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Положеннями ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Відповідно до ч. 2ст. 2 цього Закону в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Згідно із ст. 33 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
За приписами ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Аналогічні положення закріплені в ч. 1 ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якої визначено, що до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються, зокрема, суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
Аналіз наведених вище правових норм свідчить, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове пенсійне страхування, повинні враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того чи входять вони до структури заробітної плати.
З наявної в матеріалах справи довідки Деражнянської районної державної адміністрації № 46/09-11-312/2017 від 21.04.2017 року про складові заробітної плати за період з 01.07.2010 року до 05.05.2015 року вбачається, що позивачу було нараховано та виплачено премії, премії до державних та професійних свят та ювілейних дат, індексацію заробітної плати, щорічні матеріальні допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань, а також інші виплати, до складу яких увійшла компенсація за невикористану відпустку, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
З огляду на вищевказане, суд приходить до переконання, що відповідачем протиправно не включено в розмір заробітної плати для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та компенсації за невикористану відпустку, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до ст. 19 ч.2 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Підсумовуючи наведене, а також враховуючи положення ст. 77 КАС України, згідно з якими кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та наявні підстави для зобов'язання відповідача провести нарахування та виплату позивачу пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», із включенням до складу заробітної плати, з якої нараховується пенсія, сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та компенсації за невикористану відпустку відповідно до довідки від 21.04.2017 року № 46/09-11-312/2017 із розрахунку 60% суми заробітної плати.
Стосовно часу, з якого слід здійснити перерахунок пенсії, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
З урахуванням викладеного, а також зважаючи на те, що позивач звернувся до відповідача з відповідною заявою про перерахунок призначеної йому пенсії та надав необхідні документи для проведення такого перерахунку 21.04.2017 року, суд приходить до висновку про необхідність здійснення перерахунку пенсії позивачу з 01.05.2016 року.
Згідно із ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись ст. 33 Закону України «Про державну службу», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці», ст.ст. 41, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 8,9, 22, 77, 139, 241-246, 250, 255 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Летичівського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Хмельницької області щодо відмови включити суми матеріальної допомоги, індексації заробітної плати, компенсації за невикористану відпустку у заробітну плату для розрахунку пенсії, призначеної ОСОБА_2 відповідно до Закону України «Про державну службу».
Зобов'язати Летичівське об'єднане управління Пенсійного Фонду України Хмельницької області провести нарахування та виплату ОСОБА_2 пенсії з 01.05.2016 року відповідно до Закону України «Про державну службу», включивши до складу заробітної плати, з якої нараховується пенсія, суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та компенсації за невикористану відпустку відповідно до довідки від 21.04.2017 року № 46/09-11-312/2017 із розрахунку 60% суми заробітної плати.
Судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 704,80 грн. стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Летичівського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Хмельницької області.
Складання постанови у повному обсязі було відкладено на строк не більш як десять днів з дня закінчення розгляду справи, у зв'язку з чим строк апеляційного оскарження обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Деражнянський районний суд.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складене 26.02.2018 року.
Повне найменування сторін та інших учасників справи, які при проголошенні рішення суду суддя не оголошує:
Позивач - ОСОБА_2, адреса проживання (реєстрації): 32200, АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1.
Відповідач - Летичівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області, код ЄДРПОУ 40356845, адреса: 31500, смт. Летичів Хмельницької області, вул. Савіцького Юрія, 16.
Суддя: О. С. Дворнін