Постанова № 72604845, 05.03.2018, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.03.2018
Номер справи
817/991/17
Номер документу
72604845
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Зозуля Д.П.

Суддя-доповідач:Шевчук С.М.

ПОСТАНОВА

іменем України

"05" березня 2018 р. Справа № 817/991/17

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Шевчук С.М.

суддів: Мацького Є.М.

Шидловського В.Б.,

за участю секретаря судового засідання Витрикузи В.П.,

сторін та їх представників: пред. позивача - ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "11" вересня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Державної податкової інспекції у м.Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення , -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_4 звернувся з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області, в якому просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення форми «Ф» № 2394-13 від 30.06.2016.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 11.09.2017 у задоволенні позову ОСОБА_4 до Державної податкової інспекції у м. Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення форми "Ф" № 2394-13 від 30.06.2016 року відмовлено повністю.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати та постановити нову, якою позовні вимоги задовольнити. В обґрунтування позовних вимог та доводів апеляційної скарги позивач зазначив, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення, яким визначено податкове зобов'язання з транспортного податку, прийнято позивачем з порушенням положень статті 267 Податкового кодексу України (далі - ПК України) в яку було внесено зміни відповідно до Закону України від 24.12.2015 № 909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» (далі - Закон № 909-VIII). Відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 ПК України в редакції Закону № 909-VIII об'єктом оподаткування (транспортним податком) є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, виходячи з марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач, пробігу легкового автомобіля, та розміщується на його офіційному веб-сайті. В той же час, позивач зазначає, що відповідачем не було встановлено чи є автомобіль, що знаходиться у власності позивача об'єктом транспортного податку, а саме: не було визначено середньоринкову вартість автомобіля станом на 1 січня податкового (звітного) року. Крім того, позивач зазначив, що факт набрання законної сили Законом від 24.12.2015 № 909-VIII 01.01.2016 свідчить про порушення положень статті 4 Податкового кодексу України (принципи податкового законодавства), а саме: принципу стабільності податкового законодавства, закріпленого підпункту 4.1.9 пункту 4.1 статті 4 Податкового кодексу України (далі - ПК України), згідно якого зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки.

Дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів встановила таке.

Встановлено, що відповідно до копії свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_1 позивач є власником транспортного засобу марки Porsche Cayenne (універсал-B легковий), об'єм двигуна 4806 куб. см., 2011 року випуску.

30.06.2016 ДПІ у м. Рівному ГУ ДФС у Рівненській області, на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54, підпункту 267.6.2 пункту 267.6 статті 267 ПК України було прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Ф» № 2394-13, яким ОСОБА_4 визначено зобов'язання зі сплати транспортного податку з фізичних осіб за 2016 рік в розмірі 25 000,00 грн.

Вважаючи, що вказане податкове повідомлення- рішення прийнято з порушенням вимог чинного законодавства позивач звернувся з даним позовом до суду.

Приймаючи рішення про відмову у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції дійшов висновку, що автомобіль позивача підпадає під визначення об'єкта оподаткування транспортним податком, відповідно до п.267.2.1 ПК України.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

01 січня 2015 року, набрав чинності Закон України № 71-VIII від 28 грудня 2014 року "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", яким шляхом викладення в новій редакції ст. 267 ПК України, було введено новий податок - транспортний податок.

Відповідно до пп. 267.1.1 п. 267.1 ст. 267 Податкового кодексу України платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.

Приписи пп. 267.2.1 п. 267.1 ст. 267 ПК України визначають, що об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об'єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см.

Базою оподаткування у відповідності до пп. 267.3.1 п. 267.1 ст. 267 Податкового кодексу є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

При цьому згідно п. 267.4 ст. 267 ПК України ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

Відповідно до пп. 267.5.1 п. 267.1 ст. 267 Податкового кодексу України базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

Підпунктом 267.6.1 пункту 267.6 ст. 267 ПК України закріплено, що обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.

Згідно пп. 267.6.2 п. 267.6 ст. 267 ПК України податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).

Щодо об'єктів оподаткування, придбаних протягом року, податок сплачується фізичною особою-платником починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об'єкт. Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.

Нарахування податку та надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень про сплату податку фізичним особам - нерезидентам здійснюють контролюючі органи за місцем реєстрації об'єктів оподаткування, що перебувають у власності таких нерезидентів.

Тобто, із набранням чинності вказаними положеннями ПК України 01.01.2015 року, власники транспортних засобів віком до 5 років та об'ємом більше 3 000 куб. см є платниками транспортного податку.

Законом України від 24 грудня 2015 № 909-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" внесено зміни до статті 267 Кодексу "Транспортний податок", які набрали чинності з 1 січня 2016 року.

Зокрема, положення підпункту 267.2.1 пункту 267.2 викладено в редакції відповідно до якої об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, виходячи з марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач, пробігу легкового автомобіля, та розміщується на його офіційному веб-сайті.

Тобто, об'єктом оподаткування транспортним податком на момент виникнення спірних правовідносин були легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Стосовно ж доводів апеляційної скарги стосовно того, що транспортний податок прийнятий органами місцевого самоврядування у 2015 році не може бути визнано обов'язковим до сплати у 2015 році, оскільки порушений принцип передбачуваності закріплений у пп.12.3.4 п. 12.3 ст.12 та п. 12.5 ст. 12 Податкового Кодексу України.

У відповідності до ст.8, 10, 12, 265 ПК України транспортний податок належить до місцевих податків. Місцеві податки встановлюються рішенням відповідної місцевої ради.

Транспортний податок на території м. Рівне встановлений з 01.01.2016року рішенням Рівненської міської ради №5223 від 18.06.2015року. Вказане рішення у встановленому порядку та строки оприлюднено. Відтак, справляння транспортного податку у 2016році відповідає принципу передбачуваності та стабільності закріпленому у пп.12.3.4 п. 12.3 ст.12 та п. 12.5 ст. 12 ПК України.

Згідно п. 3.1 Положення про порядок справляння транспортного податку, затвердженого рішенням Рівненської міської ради №5223 від 18.06.2015року об'єктом оподаткування транспортним податком є легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об'єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см.

Зазначений в положенні Рівненської міської ради об'єкт оподаткування відповідає об'єкту оподаткування визначеному у пп. 267.2.1 п. 267.1 ст. 267 ПК України (об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об'єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см.).

Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортних засобів НОМЕР_1 (11-12), об'єм двигуна належного позивачу легкового автомобіля складає 48106куб. см.

Відтак, вказаний легковий автомобіль підпадав під об'єкт оподаткування, визначений підпункту 267.2.1 пункту 267.2 ст. 267 ПК України (у редакції до внесення змін, що набули чинності з 01.01.2016року) та під п. 3.1 Положення Рівненської міської ради.

З податкового повідомлення-рішення форми "Ф" № 2394-13 від 30.06.2016 року, вбачається, що позивачу визначений транспортний податок за 2016рік у розмірі 25 000 грн.

Внесені до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 ст. 267 ПК України зміни Законом України від 24 грудня 2015 № 909-VIII, які набрали чинності з 1 січня 2016 року, зокрема також встановлюють, що об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Водночас, п. 4 розділу ІІ Прикінцевих положень Закону України від 24 грудня 2015 № 909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» передбачено, що в 2016 році до прийнятих рішень органів місцевого самоврядування про встановлення місцевих податків і зборів на 2016 рік не застосовуються вимоги, встановлені підпунктом 12.3.4 пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України та Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

Підпункт 12.3.4. пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України передбачено, що рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Відтак, в 2016 році до прийнятих рішень органів місцевого самоврядування про встановлення місцевих податків і зборів на 2016 рік не застосовуються вимоги 12.3.4 пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України.

28.01.2016 року рішенням Рівненської міської ради №109 від 28.01.2016 року внесено зміни до рішення Рівненської міської ради №5223 від 18.06.2015року з приводу об'єкта оподаткування у 2016 році відповідно до положень Закону України від 24 грудня 2015 № 909-VIII.

За наведених положень законодавства на належний позивачу легковий автомобіль у 2016 році поширюється дія рішення Рівненської міської ради №109 від 28.01.2016 року та положення підпункту 267.2.1 пункту 267.2 ст. 267 ПК України в редакції змін внесених Законом України від 24 грудня 2015 № 909-VIII, які набрали чинності з 1 січня 2016 року.

Перевіряючи обґрунтованість доводів апеляційної скарги про те, що належний позивачу автомобіль не є об'єктом оподаткування, оскільки його вартість є меншою ніж 750 мінімальних розмірів заробітної плати, встановленої на 1 січня податкового звітного року, колегією суддів встановлено таке.

Згідно підпункту 267.2.1 пункту 267.2 ст. 267 ПК України вартість автомобіля для цілей оподаткування має бути визначена центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, виходячи з марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач, пробігу легкового автомобіля, та розміщується на його офіційному веб-сайті.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 №66 затверджено Методику визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів (далі за текстом - Методика), якою встановлено механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів (далі - автомобілі) для цілей віднесення таких автомобілів до об'єктів оподаткування транспортним податком.

Зі змісту пункту 2 Методики визначено, що середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за формулою, визначеною у пункті 3 Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.04.2013 №403 (Офіційний вісник України, 2013 р., N 44, ст. 1576), де за ціну нового транспортного засобу (Ц н) береться ціна нового автомобіля з урахуванням марки, моделі, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач.

Згідно із пунктом 4 Методики інформація про ціни нового автомобіля з урахуванням марки, моделі, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач подається до 10 січня базового податкового (звітного) періоду (року) державним підприємством "Держзовнішінформ" до Мінекономрозвитку.

Мінекономрозвитку є центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку. Відповідно до цієї Методики розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого базового податкового (звітного) періоду подає ДФС інформацію про автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (пункт 13 Методики).

Статтею 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2016 рік" установлено у 2016 році мінімальну заробітну плату у місячному розмірі з 1 січня - 1378 гривень, тобто середньоринкова вартість легкового автомобіля, який підпадає під об'єкт оподаткування транспортним податком на 2016 рік має становити 1 033 500,00 грн.

Таким чином, для визначення об'єкта оподаткування транспортним податком в розпорядженні органу Державної фіскальної служби має бути інформація про середньоринкову вартість певного автомобіля із врахуванням його марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач та пробігу тощо.

Так, відповідно до Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 № 66 середньоринкова вартість автомобіля марки Porsche Cayenne (універсал-B легковий), об'єм двигуна 4806 куб. см., 2011 року випуску та середньорічним пробігом 32745 км. (а.с. 36) складає 2884505 грн. (вартість нового автомобіля вказаного позивачем)Х(42/100)Х(1-(1,5/100) = 1193319,72 грн., тобто транспортний засіб позивача відповідає об'єкту оподаткування транспортним податком відповідно до статті 267 ПК України в редакції Закону України від 24.12. 2015 року № 909-VIII)

Колегія суддів не бере до уваги покликання позивача на те, що згідно договору купівлі-продажу, позивач придбав зазначений транспортний засіб за 400000грн., яка є меншою ніж 750 розмірів мінімальної заробітної плати, а тому його автомобіль не є об'єктом оподаткування, оскільки таке визначення суперечить нормам абзацу 2 підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Податкового кодексу України, якими встановлено виключний порядок її визначення саме центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України та її розміщення на його офіційному веб-сайті.

На підставі викладеного, колегія суддів робить висновок, що вартість автомобіля визначається лише центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, виходячи з марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач, пробігу легкового автомобіля, та розміщується на його офіційному веб-сайті.

Враховуючи викладене, оскаржуване рішення суду першої інстанції відповідає дійсним обставинам справи та нормам матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги його висновків не спростовують, такі ґрунтуються на помилковому трактуванні правових норм, а тому підстав для скасування цього судового рішення колегія суддів не вбачає.

Керуючись ст.ст. 308, 310, 315 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення, постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "11" вересня 2017 р. без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя С.М. Шевчук

судді: Є.М. Мацький

В.Б. Шидловський

Повний текст постанови виготовлено "06" березня 2018 р.