
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Вальчук В.В.
Суддя-доповідач:Іваненко Т.В.
ПОСТАНОВА
іменем України
"06" березня 2018 р. Справа № 282/1086/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Іваненко Т.В.
суддів: Кузьменко Л.В.
Франовської К.С.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Любарського районного суду Житомирської області від "08" грудня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії , -
ВСТАНОВИВ:
У вересні 2017 року позивач звернувся до Любарського районного суду Житомирської області з позовом до Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області та просив визнати неправомірними дії Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Житомирської області щодо відмови йому у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку у відповідності до ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язати відповідача призначити, провести нарахування та виплатити йому пенсію із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з дня звернення за її призначенням.
В обґрунтування позову зазначав, що з 15.05.1987 по 08.08.1987 у складі військової частини № 43187 виконував завдання по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження, має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та віднесений до 2 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, а відтак має право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 8 років. Але відповідачем йому було відмовлено у призначенні та виплаті пенсії у зв'язку з тим, що зазначена у архівній довідці Прикарпатського військового округу та в архівній довідці Міністерства оборони України не підтверджена документами, які знаходяться по даній військовій частині в архіві Міністерства оборони України. Таку відмову вважає неправомірною.
Постановою Любарського районного суду Житомирської області від 08.12.2017 позов задоволено повністю.
Визнано неправомірними дії Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 у призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку у відповідності до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на 8 (вісім) років.
Зобов'язано Бердичівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити, провести нарахування та виплачувати ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на 8 (вісім) років починаючи з дня звернення за її призначенням.
Не погоджуючись з вищезазначеною постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права та ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити. В обґрунтування апеляційної скарги, відповідач послався на те, що в документах, наданих позивачем, міститься розбіжність щодо періоду виїзду в зону та не відображено населений пункт, де позивачем проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Відтак, надані документи не є первинними, а тому підстави для призначення пенсії за віком на пільгових умовах із зниженням пенсійного віку на 8 років згідно статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відсутні. Окрім того зазначає, що призначення пенсії є дискреційними повноваженнями Пенсійного фонду.
У відзиві на апеляційну скаргу, позивач посилається на те, що при вирішені справи, суд першої інстанції правильно застосував норми матеріального та процесуального права, а тому відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги.
Позивач, його представник та представник відповідача в судове засідання не з'явилися. Про день, час та місце розгляду справи повідомлені вчасно та належним чином, про що свідчать розписки в отриманні поштових відправлень.
За таких обставин колегія суддів вважає можливим розгляд справи проводити без участі сторін в порядку письмового провадження у відповідності до приписів п. 2 ч. 1 ст. 311 КАС України.
Переглянувши судове рішення, доводи апеляційної скарги, розглянувши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що згідно копії паспорта громадянина України позивач народився 06 грудня 1963 року (а.с. 6).
Відповідно до копії трудової книжки НОМЕР_1 позивач має трудовий стаж з 03.01.1981 року по 03.05.2011 року (а.с. 15-16).
Також позивач є ліквідатором наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії, що підтверджується копією посвідчення НОМЕР_2 виданого 31 травня 1992 року (а.с. 11 ).
Вважаючи що має право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 8 років, як ліквідатор наслідків аварії на ЧАЕС, позивач 20.09.2017 звернувся з відповідною заявою про призначення пенсії до відповідача.
Рішенням Бердичівського об'єднаного управління ПФУ в Житомирській області № 4 від 22.09.2017 року позивачу відмовлено у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку на підставі ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у зв'язку з тим, що інформація, зазначена в архівній довідці Прикарпатського військового округу та в архівній довідці МОУ не підтверджена документами по даній військовій частині в архіві МОУ, про що його повідомлено листом № 714/03-5 від 22.09.2017 року.
Не погоджуючись з такою відмовою відповідача, ОСОБА_3 звернувся за захистом порушеного права до суду.
Суд першої інстанції дійшов висновку про задоволення позову. Суд виходив з того, що надані позивачем документи у їх сукупності підтверджують його статус як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а отже дають право на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Колегія суддів погоджується з таким висновком з огляду на таке.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно із статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-XII (далі Закон № 796) особам, які працювали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів на 8 років.
Згідно зі статтею 15 Закону № 796-XII підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Відповідно до п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, до заяви про призначення пенсії за віком, в тому числі, додаються документи, які засвідчують особливий статус особи, зокрема: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Згідно зі статтею 65 Закону № 796-XII документами, які підтверджують статус громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користуватися пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.
Порядок видачі посвідчень затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року № 51 «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Вказаним Порядком визначено, зокрема, правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи, коло осіб, яким вони видаються.
Згідно статті 14 Закону України № 796, якою визначені критерії віднесення осіб до певних категорій, для встановлення пільг і компенсацій визначені такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження:
- з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів;
- з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів;
- у 1987 році - не менше 14 календарних днів, а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи;
- евакуйовані у 1986 році із зони відчуження (в тому числі особи, які на момент евакуації перебували у стані внутрішньоутробного розвитку, після досягнення ними повноліття);
- особи, які постійно проживали у зоні безумовного (обов'язкового) відселення з моменту аварії до прийняття постанови про відселення, - категорія 2.
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1 та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 передбачено, що при призначенні (перерахунку) пенсії за віком надаються, зокрема, документи, які засвідчують особливий статус особи, та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, форма якої затверджена постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9 березня 1988 року № 122.
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується належним посвідченням НОМЕР_2 виданого 31 травня 1992 року та перереєстрованим у відповідності до вимог законодавства України.
Згідно архівної довідки №24/6875 від 02 березня 1993 року Управління хімічних військ Прикарпатського військового округу, ОСОБА_3 у складі військової частини 43187 (с. Димарка) виконував задачі по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження з 15.05.1987 року по 08.08.1987 року, в с. Оташів з 28.05.1987 року по 17.06.1987 року (а.с. 13).
Відповідно до довідки Любарського районного військового комісаріату № 4/107 від 11.03.1993 року ОСОБА_3 в період з 15.05.1987 року по 08.08.1987 року в складі військової частини 43187 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, має Д037 дозу опромінення (а.с. 14).
З архівної довідки № 179/1/13396 Галузевого Державного архіву Міністерства оборони України від 11.12.2015 року по військовій частині 43187 видно, що ОСОБА_3 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у період з 17.05.1987 року по 08.08.1987 року, отримав дозу опромінення 57 рентген (а.с.12). Дні виїзду в зони населених пунктів не відображені. Накази командира військової частини 43187 по строєві та виїздам за період з 01.01.1987 року по 04.12.1987 року вилучені працівниками Головної військової прокуратури м. Москви. Документи зняті з обліку остаточно втрачені згідно акту від 04.04.2013 року.
Відтак, поданими позивачем доказами підтверджено факт його участі з 15.05.1987 року по 08.08.1987 рік, тобто понад 14 календарних дні у складі військової частини 43187 в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження.
З огляду на викладене, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що позивач має право на пенсію із зниженням пенсійного віку на 8 років відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Доводи апеляційної скарги щодо втручання судом першої інстанції у дискреційні функції відповідача є помилковими, оскільки покладення такого обов'язку на відповідача не є перебиранням функції іншого суб'єкта владних повноважень в реалізації відповідних управлінських функцій і вирішенні питань, віднесених до виключної компетенції такого суб'єкта та зобов'язанням його приймати рішення, які входять до його компетенції чи до компетенції іншого органу, з огляду на обов'язковість ефективного механізму захисту порушеного права.
Відповідно до 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду і не впливають на правильність прийнятого судового рішення. Постанову прийнято судом першої інстанції з додержанням вимог матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області залишити без задоволення, постанову Любарського районного суду Житомирської області від "08" грудня 2017 р. без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя Т.В. Іваненко
судді: Л.В. Кузьменко
К.С. Франовська
Повне судове рішення складено "06" березня 2018 р.