
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Невмержицька О.А.
Суддя-доповідач:Шевчук С.М.
ПОСТАНОВА
іменем України
"05" березня 2018 р. Справа № 279/4003/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Шевчук С.М.
суддів: Мацького Є.М.
Шидловського В.Б.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від "26" жовтня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання бездіяльність протиправною та зобов'язання перерахувати і виплатити пенсію , -
ВСТАНОВИВ:
У жовтні 2017 року ОСОБА_3 звернувся до Коростенського міськрайонного суду Житомирської області з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просив визнати бездіяльність відповідача щодо не перерахунку та виплати перерахованої пенсії з 01.01.2016 року протиправною та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 01.01.2016 року перерахунок пенсії , згідно довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області про розмір грошового забезпечення №85/290 від 19.05.2017 року.
Постановою Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 26.10.2017 року адміністративний позов задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФ України в Житомирській області у відмові в перерахунку та виплаті перерахованої пенсії ОСОБА_3
Зобов'язано Головне Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок пенсії та виплату різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою ОСОБА_3 пенсії, на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області №85/290 від 19.05.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015 року, ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 року, постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", №947 від 18.11.2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України №268 від 09.03.2006 року", без обмеження граничного розміру, з врахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 01.01.2016 року.
Встановлено судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання ГУ ПФ України в Житомирській області подати в десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду, відповідно до вимог ст.267 КАС України.
Не погоджуючись з постановою, відповідач звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову та прийняти нову, якою відмовити у задоволені позову в повному обсязі. В апеляційній скарзі відповідач посилається на те, що відновлення порушеного права з 01.01.2016 року суперечить вимогам діючого законодавства. Крім того, посилається на неможливість перерахунку пенсії із-за відсутності коштів, які повинні бути додатково виділені з Державного бюджету України.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
19.05.2017 року ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області була направлена до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідка № 85/ 290 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3, для перерахунку пенсії.
12.09.2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі вказаної довідки .
За результатами розгляду звернень позивача щодо перерахунку пенсії, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило ОСОБА_3 листом від 26.09.2017 року, що перерахунок та виплату перерахованої пенсії буде проведено після надходження коштів на забезпечення перерахунку пенсій.
Не погоджуючись з рішенням відповідача позивач звернувся до суду.
Суд першої інстанції розглянувши справу у скороченому провадженні задовольнив позов.
Перевіряючи правильність рішення суду першої інстанції, колегія суддів виходить з такого.
Спірні правовідносини щодо порядку та умов перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, в тому числі особам, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, регулюються нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-XII), Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" (далі - Закон №900-VIII), постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції, чинній до внесення змін Законом №900-VIII), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і проводиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.
Тобто, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
За правилами п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок №45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом № 2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено структуру та розміри грошового забезпечення поліцейських. При цьому, передбачені Постановою розміри грошового забезпечення для поліцейських є більшими у порівнянні із розмірами грошового забезпечення колишніх працівників органів внутрішніх справ, виходячи із яких їм призначалась (перераховувалась) пенсія.
Згідно п. 2 ч. 1 Закону №900-VIII статтю 63 Закону №2262-XII доповнено частиною третьою, відповідно до якої перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення, або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством для поліцейських.
Відповідно до абзацу 2 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про Національну поліцію" (в редакції Закону України від 23.12.2015 №900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтею 102 Закону України "Про Національну поліцію" визначено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Таким чином, постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
При цьому, колегія суддів враховує правові висновки Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи.
Право позивача на перерахунок пенсії саме із 01 січня 2016 року гарантоване ч. 3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відповідно до якої перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції правильно застосовані норми матеріального та процесуального права при прийняті судового рішення.
Згідно 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області залишити без задоволення, постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від "26" жовтня 2017 р. без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя С.М. Шевчук
судді: Є.М. Мацький
В.Б. Шидловський
Повне судове рішення складено "05" березня 2018 р.