Постанова № 72604579, 06.03.2018, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.03.2018
Номер справи
816/1927/17
Номер документу
72604579
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий І інстанції: Стрюк Л.І.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 березня 2018 р. м. ХарківСправа № 816/1927/17Харківський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Яковенка М.М.

суддів: Лях О.П., Старосуда М.І.

секретарі судового засідання Жданюк А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу Головного управління пенсійного фонду України в Полтавській області на постанову Полтавського районного суду Полтавської області від 12 грудня 2017 року по справі № 816/1927/17 (суддя 1 інстанції Стюк Л.І., повний текс складений 12.12.2017 р.) за позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в особі Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання надати довідку,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із позовом в якому просив:

- визнати бездіяльність Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області щодо не виготовлення для перерахунку пенсії нової довідки про розмір грошового забезпечення, з врахуванням всіх складових грошового забезпечення передбачених чинним законодавством, за формою передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393», з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988, та не направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нової довідки про розмір грошового забезпечення для подальшого перерахунку пенсії - протиправною;

- зобов'язати Відповідача виготовити та направити до ГУПФУ в Полтавській області нову довідку про розмір грошового забезпечення з повною інформацією, за формою передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад 3400, оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції 2200, надбавка за вислугу років (45%) 2520, надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) 4060, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) 510, надбавка за оперативно-розшукову діяльність (47%) 1598, премія (113,8%) 16259,74 з дати виникнення права на перерахунок;

- встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду (ст.267 КАС України).

Постановою Полтавського районного суду Полтавської області від 12 грудня 2017 року позов задоволений.

Визнано протиправно бездіяльність Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області щодо не виготовлення для перерахунку пенсії нової довідки про розмір грошового забезпечення, з врахуванням всіх складових грошового забезпечення передбачених чинним законодавством, за формою, передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393», з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988, та ненаправлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідки про розмір грошового забезпечення для подальшого перерахунку пенсії.

Зобов'язано Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нову довідку про розмір грошового забезпечення з повною інформацією, за формою передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад 3400, оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції 2200, надбавка за вислугу років (45%) 2520, надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) 4060, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) 510, надбавка за оперативно-розшукову діяльність (47%) 1598, премія (113,8%) 16259,74 з дати виникнення права на перерахунок.

Встановлений судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду (ст.267 КАС України).

Головне управління пенсійного фонду України в Полтавській області не погодившись з постановою суду першої інстанції, посилаючись на незаконність та необґрунтованість судового рішення, прийняття з порушенням норм матеріального та процесуального права, просив постанову скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову у повному обсязі. Апелянт наголошує на тому, що підстав для врахування в складі грошового забезпечення надбавки за особливо важливі завдання у розмірі 50% та за оперативно-розшукову діяльність у розмірі 47% немає, оскільки, вказані надбавки передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу»і виплачувалися особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ до 06.11.2015 року включно (до моменту введення в дію Закону України «Про національну поліцію»). Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 зазначені додаткові види грошового забезпечення для поліцейських не передбачені.

З урахуванням приписів ч.4 ст.229, ч.2 ст.313 КАС України, колегія суддів вважає за можливе фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювати.

Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення з наступних підстав.

Як встановлено судами першої та апеляційної інстанції, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ (пенсійне посвідчення №2113023756 від 03 вересня 2014 року) та одержує пенсію за вислугу років, що призначена на підставі Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

17 травня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області із запитом на отримання публічної інформації щодо надання йому копії довідки про розмір грошового забезпечення, що була направлена до Головного управління ПФУ в Полтавській області для перерахунку його пенсії.

14 червня 2017 року позивачу направлено лист №461 разом з довідкою №4/10085 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, відповідно до якої розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01 січня 2016 року за посадою начальник відділу КМСП УМВС України в Полтавській області становить 9089,98 грн., з яких: 3400 грн. - посадовий оклад, 0,00 грн. - підвищення посадового окладу, 2200 грн. - оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції, 2520 грн. - надбавка за вислугу років (45%), 0,00 грн. - надбавка за специфічні умови проходження служби (0%), 510 грн. - надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%), 459,98 грн. - премія (5,33 %).

Однак, із зазначеними у цій довідці показниками Позивач не погодився, у зв'язку з чим повторно звернувся до відповідача із заявою про оформлення відносно нього та направлення до Головного управління ПФУ в Полтавській області для проведення перерахунку пенсії уточненої довідки про розмір грошового забезпечення, із зазначенням у ній основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 3400 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції - 2200 грн., надбавка за вислугу років (45%) - 2520 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 4060 грн., надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (15%) 510 грн., надбавка за оперативно-розшукову діяльність (47%) 1598 грн., премія (113,8%) - 16259,74 грн., всього 30547,74 грн.

Так, листом від 19 вересня 2017 року за підписом члена Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області ОСОБА_2, Позивача повідомлено про відсутність законних підстав включення до розрахунку зазначених ОСОБА_1 у його зверненні розмірів надбавки, доплати та премії.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» №900-VIII(надалі - Закон №900-VIII), яким внесено зміни до статей 43 та 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ, а також ст..32, 40 Конституції України.

Здійснюючи апеляційний перегляд, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про необхідність задоволення позовних вимог.

Так, 23 грудня 2015 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» №900-VIII(надалі - Закон №900-VIII), яким внесено зміни до статей 43 та 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (надалі Закон №2262-ХІІ).

Відповідно до частини 16 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у разі якщо на момент призначення пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, призначена пенсія підлягає негайному перерахунку.

Згідно ч.3 ст.63 вище зазначеного Закону перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Окрім того, Законом №900-VIII доповнено пункт 15 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» абзацами другим і третім такого змісту: за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб. Право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України «Про міліцію», зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України «Про національну поліцію».

Згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Порядок проведення перерахунку пенсій, визначено постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393» (далі Порядок № 45), відповідно до якого перерахунок проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які маю право на пенсію. На підставі такого рішення МВС повинно повідомити у п'ятиденний строк ПФ України про підстави для перерахунку пенсій відповідним категоріям осіб, а ПФУ, в свою чергу повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені керівники цих органів своїм рішенням видають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління ПФУ від 30 січня 2001 року № 3-1 (далі Порядок подання документів).

Відповідно до пункту 4 Порядку подання документів заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності його законним представником за місцем проживання.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 року по справі №21-484а13.

Статтею 32 Конституції України передбачено, що кожний громадянин має право знайомитися в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, установах і організаціях з відомостями про себе, які не є державною або іншою захищеною законом таємницею, а стаття 40 Конституції України визначає, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Як правильно зазначено судом, що вказані норми, дають право позивачу самостійно отримати від відповідача довідку про складові грошового забезпечення, у разі виникнення права на перерахунок пенсії.

Позивач, звертаючись з позовом до суду, вважає, що у нього існує право на перерахунок пенсії з наведених підстав та з урахуванням певних показників грошового забезпечення, які він мав на час виходу на пенсію, та які отримують нині працюючі працівники поліції. В той же час відсутність необхідної довідки з відповідними складовими показниками грошового забезпечення, впливає на реалізацію ним свого права на подальшу можливість звернутися до належного пенсійного фонду за перерахунком пенсії.

Колегія суддів зазначає, що позивач реалізував своє право на отримання відповідних даних щодо показників грошового забезпечення шляхом звернення до Відповідача, на що була отримана безпідставна відмова у видачі таких показників. Право на отримання таких даних у вигляді довідки, що стосується цієї особи та її використання, є прямою гарантією встановленою Конституцією України (стаття 34). Обмеження щодо видачі таких даних безпосередньо позивачу, є протиправним.

Колегія суддів вважає, що Відповідачем не доведено правомірності не надання позивачу відповідної довідки. В даному випадку, колегія суддів зазначає, що Відповідач не є суб’єктом владних повноважень, який здійснює призначення, обчислення, перерахунок пенсії позивача. Тому, надання оцінки наявності або відсутності права у позивача на перерахунок пенсії за тими показниками, які позивач просив навести у довідці, є безпідставним. Це відноситься до компетенції пенсійного фонду, на обліку якого позивач перебуває, та який здійснює нарахування та виплату пенсії позивача.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, про необхідність задоволення вимог.

Стовно доводів наведених апелянтом щодо відсутності підстав для перерахунку пенсії за наявними спірними показниками, то колегія суддів вважає їх передчасними в межах справи, з огляду на те, що ні Позивач ні Відповідач ще не направляв відповідну довідку, та не звертався за перерахунком пенсії з такими показниками, що будуть зазначені у новій довідці, ГУПФУ в Полтавській області не відмовляв у задоволенні такого перерахунку, це може бути лише у майбутньому, а тому правових підстав для надання оцінки наявності або відсутності підстав для перерахунку пенсії, немає. В межах справи ще не є спірним питанням щодо перерахунку пенсії, або відмові у цьому, а є належне отримання певної інформації, яка має відношення до Позивача, яку він може в подальшому реалізувати, або ні.

Під час апеляційного провадження, колегія суду не встановила таких порушень судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, які б призвели до неправильного вирішення справи по суті, які були предметом розгляду і заявлені в суді першої інстанції.

Жодні доводи апелянта не спростовують правильності прийнятого судом першої інстанції рішення.

Таким чином, судова колегія вважає, що рішення суду першої інстанції є обґрунтованим, прийняте на підставі з’ясованих та встановлених обставинах справи, які підтверджуються доказами, та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому залишає апеляційні скарги без задоволення, а судове рішення без змін.

Керуючись ст. ст. 292, 308, 310, 313, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Головного управління пенсійного фонду України в Полтавській області - залишити без задоволення.

Постанову Полтавського районного суду Полтавської області від 12 грудня 2017 року по справі № 816/1927/17 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до касаційної інстанції в адміністративних справах Верховного Суду шляхом подачі касаційної скарги протягом тридцяти днів - з дня складення повного судового рішення.

У повному обсязі складена 06 березня 2018 року.

Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_3Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_4 ОСОБА_5