
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 березня 2018 рокуЛьвів№ 876/566/18
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Яворського І.О.,
суддів: Обрізка І.М., Попка Я.С.
секретаря судового засідання Сідельник Г.М.
з участю осіб:
позивача по справі: ОСОБА_1, представника ОСОБА_2
відповідача по справі: представника ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Дрогобицького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області на постанову Трускавецького міського суду Львівської області, ухвалену суддею Марчук В.І. 22 листопада 2017 року у м. Трускавець в справі за позовом ОСОБА_1 до Дрогобицького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про перерахунок пенсії працівнику прокуратури,
У С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 звернувся з позовом в суд до Дрогобицького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області та просив визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки від 21.03.2017 року №18-40 без обмеження суми пенсійної виплати; зобов’язати відповідача здійснити перерахунок і виплату раніше призначеної пенсії в повному розмірі без обмеження суми пенсійної виплати на підставі статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», яка діяла на момент призначення пенсії, виходячи із розміру 90% від суми заробітної плати, визначеної у довідці від 21.03.2017 року №18-40 та здійснити відповідні виплати з 01.01.2016 року.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що відповідно до ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії проводиться з урахуванням фактично отриманих працівником виплат і умов оплат праці, що існувала на день його звільнення з роботи. Позивач посилається також на те, що відсутність встановленого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, не може бути підставою для позбавлення особи права на перерахунок пенсії, що гарантоване законом. Крім того, новий порядок призначення та виплати пенсії працівникам прокуратури, встановлений Законом України «Про прокуратуру» від 14.10.2014р. №1697-VII, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання ними чинності.
В запереченні на позов представник відповідача зазначає, що на момент звернення позивача за перерахунком пенсії не було законодавчо встановленого порядку перерахунку пенсії прокурорам.
Постановою Трускавецького міського суду Львівської області від 22 листопада 2017 року в справі №457/459/17 адміністративний позов було задоволено. Суд першої інстанції виходив з мотивів, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії. Посилання на пункт 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» є необґрунтованим оскільки нові положення законодавчих актів не застосовуються до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням Дрогобицьким об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Львівської області подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Трускавецького міського суду Львівської області від 22 листопада 2017 року в справі №457/459/17 та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги, апелянт посилається на порушення судом норм матеріального права та неправильне встановлення фактичних обставин справи та виходить з аналогічних мотивів, які наведені в запереченні на позовну заяву.
Позивачем подано відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначає, що неприйняття Кабінетом Міністрів України нормативно-правового акта, який би визначав умови та порядок перерахунку призначеної пенсії працівникам прокуратури, не може бути підставою для відмови у такому перерахунку. Крім того, такий перерахунок має здійснюватися виходячи із норм законодавства, яке було чинним на момент призначення пенсії позивачу.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів при розгляді цієї справи виходить з наступних міркувань.
Так, на час призначення пенсії позивачу (у 2002 році) підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам були врегульовані частинами тринадцятою, вісімнадцятою статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ.
Згідно з частиною 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014р. № 76-VІІI, частина 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ викладена в наступній редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України». Даний Закон згідно пункту 1 Прикінцевих положень набрав чинності 01.01.2015 року.
Крім того, 15.07.2015 року набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» №1697-VII. Відповідно до Розділу ХІІ Прикінцевих положень Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII визнано такими, що втратили чинність із набранням чинності цим Законом положення: Закон України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ, крім, частин 3, 4, 6 та 11 статті 50-1, що втратили чинність з 15.12.2015 року.
Відповідно до частини 13 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014р. №1697-VII пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.
Згідно частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014р. №1697-VII умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
В ході розгляду справи по суті судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивачу з 2002 року призначена пенсія за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру». № 1789-ХІІ (зі змінами, чинними на час призначення пенсії) у розмірі 90 % від суми заробітної плати, позивач перебуває на обліку в Дрогобицькому об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Львівської області. 15.07.2002 року був звільнений з посади за власним бажанням у зв’язку з виходом на пенсію.
Позивач, 27.03.2017 року звернувся до відповідача з заявою щодо перерахунку пенсії, виходячи з розрахунку 90% від заробітної плати у зв'язку із підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорських працівників відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015р. «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та згідно довідки прокуратури Чернігівської області № 18-40 від 21.03.2017 року.
Рішенням відповідача № 2 від 27.03.2017 року позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії, з посиланням на Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213 -УІІІ від 02.03.2015р., згідно якого з 01.06.2015р. скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія (щомісячне грошове утримання) призначається відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
На думку суду, мотиви та доводи апеляційної скарги висновки суду першої інстанції спростовують і є підставними, оскільки станом на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії стаття 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991р. №1789-ХІІ відповідно до пункту 3 Прикінцевих положень Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014р. в частині перерахунку пенсії втратила чинність, відповідач правомірно відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії в зв'язку із відсутністю законодавчих підстав для цього, а тому суд першої інстанції не обґрунтовано прийняв рішення про задоволення позовних вимог.
Посилання позивача на те, що відсутність встановленого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, не може бути підставою для позбавлення особи права на перерахунок пенсії, що гарантоване законом також є безпідставним, оскільки станом на час звернення позивача до відповідача з відповідною заявою відсутній порядок перерахунку пенсій, призначених працівникам прокуратури відповідно до правил, встановлених частиною 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року №1697-VII, а Закон України «Про прокуратуру» № 1697-VII не містить норм, які б визначали умови та порядок перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в постанові від 21 лютого 2018 року в справі №415/1186/16-а.
З огляду на наведене, апеляційні вимоги є аргументованими, а тому підлягають до задоволення.
Керуючись ч.4 ст.229, ст.243, ст.308, ст.310, п.2.ч.1 ст.315, ст.317, ст.321, ст.325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Дрогобицького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області задовольнити, постанову Трускавецького міського суду Львівської області від 22 листопада 2017 року в справі №457/459/17 скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні адміністративного позову.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту постанови.
Головуючий суддя І.О. Яворський
Судді І.М. Обрізко
ОСОБА_4
Повний текст виготовлено 05.03.2018 року