
У Х В А Л А
22 лютого 2018 р.м.ОдесаСправа № 821/1829/17
Категорія: 6.1 Головуючий в 1 інстанції: Дубровна В.А.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача - Димерлія О.О.
суддів - Домусчі С.Д., Єщенка О.В.
за участю секретаря - Осавуляк О.А.
розглянув у відкритому судовому апеляційну скаргу Виконавчого комітету Херсонської міської ради на ухвалу Херсонського окружного адміністративного суду від 08 грудня 2017 року у справі за адміністративним позовом прокурора - першого заступника керівника Херсонської місцевої прокуратури до Виконавчого комітету Херсонської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, -
ВСТАНОВИВ:
У листопаді 2017 року прокурор - перший заступник керівника Херсонської місцевої прокуратури звернувся до суду із зазначеним позовом про визнання протиправним та скасування рішення виконавчого комітету Херсонської міської ради № 121 від 07.04.2015 р. "Про організацію роботи сезонних літніх майданчиків на території м. Херсона".
Ухвалою Херсонського окружного адміністративного суду від 01 грудня 2017 року провадження по справі відкрито.
В ході попереднього судового засідання суду першої інстанції було розглянуто питання щодо поновлення прокурору строку звернення до суду з даним позовом.
Ухвалою Херсонського окружного адміністративного суду від 08 грудня 2017 року визнано поважними причини пропуску строку звернення до адміністративного суду за позовом прокурора - першого заступника керівника Херсонської місцевої прокуратури в інтересах держави до виконавчого комітету Херсонської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення № 121 від 07.04.2015 р. "Про організацію роботи сезонних літніх майданчиків на території м. Херсона". Відмовлено виконавчому комітету Херсонської міської ради у задоволені клопотання про залишення адміністративного позову без розгляду.
Не погоджуючись з ухвалою окружного адміністративного суду, виконавчий комітет Херсонської міської ради в апеляційній скарзі зазначає, що судом неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, і, крім того, судом порушено норми процесуального права. Так, на думку апелянта, судом першої інстанції не вірно застосовано ст. 99 КАС України, а саме не повно з'ясовано коли прокурор дізнався або повинен був дізнатися про оскаржене рішення. У зв'язку з викладеним в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування оскарженої ухвали та залишення адміністративного позову прокурора - першого заступника керівника Херсонської місцевої прокуратури в інтересах держави без розгляду.
Суд апеляційної інстанції заслухав суддю-доповідача, розглянув та обговорив доводи апеляційної скарги, перевірив матеріали справи та вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Перевіряючи повноту з'ясування судом першої інстанції обставин справи та правильність застосування правових норм, апеляційний суд звертає увагу на таке.
Частиною 2 ст. 99 КАС України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Статтею 100 КАС України передбачено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Поважними, за змістом даної статті визнаються обставини, які є об'єктивно непереборними та не залежать від волевиявлення сторони і пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення сторонами у справі процесуальних дій.
Строк звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом - проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів.
Також, суд вважає за необхідне зазначити, що строки впливають на права та обов'язки учасників адміністративних правовідносин, спонукаючи їх до своєчасного здійснення наданих їм прав чи виконання покладених на них обов'язків. Строки - засіб впорядкування суспільних відносин, без якого неможливо уявити діяльність публічної адміністрації, нормативного акта, якою б юридичною силою він не був наділений.
Дотримання строків розгляду адміністративних справ одна з обов'язкових передумов ефективності адміністративних проваджень, оскільки результат правозастосовної діяльності безпосередньо залежить від часових меж їх реалізації. Будь-який вид адміністративного провадження базується на процесуальних принципах, серед яких оперативність і швидкість, що забезпечується чітко регламентованими строками, закріпленими в законах та підзаконних актах.
З матеріалів справи вбачається, що прокурор звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Херсонської міської ради № 121 від 07.04.2015 р. "Про організацію роботи сезонних літніх майданчиків на території м. Херсона".
Як зазначено прокурором в адміністративному позові, про існування оскаржуваного рішення останньому стало відомо під час розгляду господарської справи № 923/259/17, за результатами якої господарським судом Херсонської області прийнято рішення від 30.05.2017 р. про відмову у задоволені позову Херсонській місцевій прокуратурі, яка діяла в інтересах держави, в особі Херсонської міської ради до ФОП ОСОБА_1 про звільнення земельної ділянки шляхом демонтажу тимчасової споруди, яке набрало законної сили на наслідками його апеляційного оскарження.
Зі змісту даного рішення вбачається, що його мотивувальна частина містить посилання на рішення виконавчого комітету № 121 від 07.04.2015 р. "Про організацію роботи сезонних літніх майданчиків на території м. Херсона", яке є предметом оскарження у даній справі, а тому окружний суд дійшов висновку, що прокурором пропущений строк звернення до суду з поважних причин, оскільки про факт порушення інтересів держави у вигляді рішення виконавчого комітету Херсонської міської ради № 121 від 07.04.2015 р. "Про організацію роботи сезонних літніх майданчиків на території м. Херсона" останній дізнався лише під час розгляду господарської справи № 923/259/17, тобто у період з березня по травень 2017 року.
Відповідно до частини 11 ст. 59 Закону України «Про органи місцевого самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.
Пункт 2 ч. 1 ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» передбачає, що розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності;
Згідно ч. 2 названої вище статті, інформація, передбачена частиною першою цієї статті, підлягає обов'язковому оприлюдненню невідкладно, але не пізніше п'яти робочих днів з дня затвердження документа. У разі наявності у розпорядника інформації офіційного веб-сайту така інформація оприлюднюється на веб-сайті із зазначенням дати оприлюднення документа і дати оновлення інформації.
Таким чином, наведеними вище положеннями законодавства чітко встановлені строки оприлюднення нормативно-правових актів.
Судом апеляційної інстанції встановлено, та як вірно зазначено в апеляційній скарзі, рішення виконавчого комітету Херсонської міської ради № 121 від 07.04.2015 р. "Про організацію роботи сезонних літніх майданчиків на території м. Херсона" було опубліковано на офіційному веб-сайті Херсонської міської ради 08 квітня 2015 року.
Зазначена обставинами сторонами не заперечується.
Апеляційний суд відхиляє доводи позивача, що прокурором пропущено строк звернення до суду з цим позовом з поважних причин, у зв'язку з тим, що про рішення виконавчого комітету Херсонської міської ради № 121 від 07.04.2015 р. "Про організацію роботи сезонних літніх майданчиків на території м. Херсона" останній дізнався лише під час розгляду господарської справи № 923/259/17 у період з березня по травень 2017 року, оскільки дана інформація є відкритою для усіх та будь-яка особа мала право ознайомитись із оскарженим рішенням, починаючи з дати його опублікування на офіційному сайті Херсонської міської ради, а саме з 08 квітня 2015 року.
Отже, з урахуванням положень статті 99 КАС України, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, останнім днем звернення до суду є 08 жовтня 2015 року.
Таким чином, суду апеляційної інстанції вважає, що позивачем не зазначено обґрунтованих підстав та не надано належних доказів поважності причин пропуску строку звернення до суду, у зв'язку з чим суд не знаходить підстав для визнання причин пропуску прокурору - перший заступник керівника Херсонської місцевої прокуратури строку звернення до адміністративного суду поважними.
Відповідно до ч. 1 ст. 319 КАС України судове рішення першої інстанції, яким закінчено розгляд справи, підлягає скасуванню повністю або частково в апеляційному порядку і позовна заява залишається без розгляду або провадження у справі закривається у відповідній частині з підстав, встановлених відповідно статтями 238, 240 цього Кодексу.
Виходячи з усього вище викладеного, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про порушення судом першої інстанції норм процесуального права, що тягне за собою скасування судового рішення і залишення адміністративного позову без розгляду.
Керуючись ст.ст. 312, 316, 319, 325 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Виконавчого комітету Херсонської міської ради задовольнити.
Ухвалу Херсонського окружного адміністративного суду від 08 грудня 2017 року скасувати.
Постановити нову ухвалу, якою позовні вимоги прокурора - першого заступника керівника Херсонської місцевої прокуратури до Виконавчого комітету Херсонської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення залишити без розгляду.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду на протязі тридцяти днів.
Повний текст ухвали суду складено 04 березня 2018 року.
Суддя-доповідач: О.О.Димерлій
Суддя: С.Д. Домусчі
Суддя: О.В.Єщенко