
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 березня 2018 рокуЛьвів№ 876/12544/17
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Яворського І.О.
суддів: Попка Я.С., Онишкевича Т.В.
секретаря судового засідання Сідельник Г.М.
з участю осіб:
позивача по справі: не з’явився
відповідача по справі: представника ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційні скарги Сокальського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області та ОСОБА_2 на постанову Сокальського районного суду Львівської області, ухвалену суддею Струс Т.В. 23 жовтня 2017 року в місті Сокалі у справі за позовом ОСОБА_2 до Сокальського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про визнання дій неправомірними та зобов’язання призначити пенсію,
У С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_2, у квітні 2017 року звернувся в суд з позовом до Сокальського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області та просив визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови в призначенні пенсії; скасувати рішення відповідача №2091/05-33 від 20.02.2017 року про відмову в призначенні пенсії та зобов’язати призначити пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 з моменту звернення, тобто з 17 травня 2014 року.
Позивач обґрунтував свої вимоги тим, що відповідач відмовив позивачу у призначенні пенсії з тих підстав, що ОСОБА_2 чи його представником не було подано додаткових документів для призначення пенсії, які витребовувались відповідачем згідно листа №7362/05-33/13 від 11.11.2016 року. Однак, як зазначає позивач, вказаного листа він не отримував, а тому був позбавлений можливості подати необхідні документи.
В заперечення на позов, представник відповідача зазначає, що витребувані відповідачем згідно листа №7362/05-33/13 від 11.11.2016 року додаткові документи у трьохмісячний термін із дня повідомлення на адресу управління не надходили. Виходячи з цього Сокальським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Львівської області 20.02.2017 року прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, за Списком №1 відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пункту 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Постановою Сокальського районного суду Львівської області від 23 жовтня 2017 року в справі №454/988/17 адміністративний позов було задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Сокальського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області №2091/05-33 від 20.02.2017 року про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1. Зобов’язано Сокальське об’єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області повторно розглянути заяву ОСОБА_2 про призначення пенсії від 10.05.2014 року з доданими до неї документами з урахуванням вимог пунктів 5, 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, у редакції від 22.01.2010 року. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням Сокальським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Львівської області подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Сокальського районного суду Львівської області від 23 жовтня 2017 року в справі №454/988/17 в частині задоволених позовних вимог, оскільки вважає, що позивачем не виконано вимог листа про необхідність подання додаткових документів у зв’язку з поданням заяви про призначення пенсії.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням ОСОБА_2 подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Сокальського районного суду Львівської області від 23 жовтня 2017 року в справі №454/988/17 в частині відмови щодо зобов’язання відповідача призначити пенсію на підставі поданої заяви.
Сокальським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Львівської області подано відзив на апеляційну скаргу, в якому управління посилається на порушення норм матеріального права та невірне встановлення фактичних обставин справи.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційних скарг, судова колегія при розгляді цієї справи виходить з наступних мотивів.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що 10.05.2014 року ОСОБА_2 звернувся з заявою до управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді Львівської області (реорганізовано в Сокальське об’єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області) про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, однак управлінням Пенсійного фонду України в м. Червонограді Львівської області йому відмовлено у призначенні пенсії з тих підстав, що таку заяву необхідно подати особисто або через представника ОСОБА_3.
Постановою Червоноградського міського суду Львівської області від 31.03.2016 року у справі №459/4015/14а адміністративний позов ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді Львівської області (реорганізовано в Сокальське об’єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області) про призначення пенсії визнано протиправним і скасовано рішення відповідача про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_2 та зобов’язано відповідача розглянути питання про призначення пенсії на підставі заяви ОСОБА_2 про призначенні пенсії від 10.05.2014 року з доданими до неї документами і з урахуванням вимог пунктів 5, 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Вказане рішення суду було залишено в силі на підставі ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 03 червня 2016 року та ухвали Вищого адміністративного суду України від 25 липня 2016 року.
Постановою державного виконавця Червоноградського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області від 04.10.2016 року відкрито виконавче провадження про примусове виконання виконавчого листа Червоноградського міського суду Львівської області №459/4015/14а виданого 18.08.2016 року.
На підставі згаданого виконавчого листа, управлінням розглянуто питання про призначення пенсії на підставі заяви ОСОБА_2 про призначення пенсії від 10.05.2014 року з доданими до неї документами.
За результатами розгляду цієї заяви на адресу представника позивача ОСОБА_3 скеровано лист від 11.11.2016 року №7362/05-33/13, в якому повідомлено про те, що для розгляду питання щодо права на призначення пенсії за віком ОСОБА_2 необхідно подати не пізніше трьох місяців із дня повідомлення заяву про призначення пенсії встановленого зразка, оригінал трудової книжки, оригінал паспорта та ідентифікаційного коду, документ, що засвідчує місце його проживання, уточнюючу довідку про пільговий характер роботи за період з 04.03.1985 року по 23.09.1997 року, оригінал військового квитка, довідку про заробітну плату, що передбачено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
У зв’язку з тим, що вище перелічені документи у трьохмісячний строк з дня повідомлення на адресу управління не надійшли, то Сокальським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Львівської області 20.02.2017 року прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1.
Відповідно до п.1.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року №22-1 (далі – Порядок) заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім’ї у зв’язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об’єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
В пунктів 1.7 Порядку вказано, що Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Згідно п.4.1, 4.2 Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).
Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
При прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
На адресу представника позивача - ОСОБА_3, Сокальським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Львівської області скеровано лист від 11.11.2016 року №7362/05-33/13, в якому повідомлено про те, що для розгляду питання щодо права на призначення пенсії за віком ОСОБА_2 необхідно подати не пізніше трьох місяців із дня повідомлення додаткові документи та перераховано які саме.
Натомість відповідачем до матеріалів справи не долучено доказів як про направлення листа від 11.11.2016 року №7362/05-33/13, так і про отримання його позивачем чи представником позивача.
Вказане свідчить про позбавлення позивача чи його представника можливості виконання вимог відповідача викладених в листі від 11.11.2016 року №7362/05-33/13.
Отже, оскаржуване рішення відповідача є протиправним і підлягає скасуванню, так як останній приймаючи рішення на підставі листа від 11.11.2016 року №7362/05-33/13 не переконався про його отримання позивачем чи його представником, чим позбавив їх можливості подати додаткові документи на виконання цього листа.
Згідно Рекомендацій Комітету ОСОБА_4 Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом ОСОБА_4 11.03.1980 р. на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Зобов’язання Сокальського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області прийняти рішення про призначення пенсії на підставі поданої заяви буде втручанням в дискреційні повноваження, що в свою чергу забороняється законом, так як орган Пенсійного фонду приймаючи відповідне рішення вивчає подану заяву та враховує повноту і достовірність поданих документів, і передбачає свободу розсуду щодо задоволення заяви чи відмови в її задоволенні.
Таким чином апеляційні вимоги необхідно залишити без задоволення, а оскаржувану постанову без змін.
Керуючись ч.4 ст.229, ст.243, ст.308, ст.310, п.1.ч.1 ст.315, ст.316, ст.321, ст.325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційні скарги Сокальського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області та ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Сокальського районного суду Львівської області від 23 жовтня 2017 року в справі №454/988/17 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту постанови.
Головуючий суддя І.О. Яворський
Судді Я.С. Попко
ОСОБА_5
Повний текст виготовлено 05.03.2018 року