
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 березня 2018 року Чернігів Справа № 825/694/18
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зайця О.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Прилуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання неправомірними дій Срібнянського відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій Прилуцького об’єднаного управління Пенсійного Фонду України в частині відмови в призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку; зобов’язання Срібнянського відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій Прилуцького об’єднаного управління Пенсійного Фонду України призначити ОСОБА_1 пенсію із зменшенням пенсійного віку з 12 січня 2018 року відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Свої вимоги мотивує тим, що йому протипрвно відмовлено у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку, оскільки вважає, що єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".
08.02.2018 ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного провадження (у письмовому провадженні). У відповідності до ч. 3 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України заявами по суті є позов та відзив.
Від Прилуцького ОУ ПФУ в Чернігівській області 22.02.2018 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, посилаючись на їх необґрунтованість. Відповідач зазначає, що призначити пенсію позивачу відповідно до п. 1 ст. 55 Закону немає законних підстав, оскільки надані позивачем документи не відповідають вимогам Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, яким передбачено, що документами, які засвідчують особливий статус є: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об’єкт де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Крім цього для підтвердження періодів роботи можуть прийматись документи, передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 № 51 «Про порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема, це військовий квиток, в якому зазначено період роботи, населений пункт, об’єкт чи номер зони в яких особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження в яких зазначено кількість днів роботи в зоні і населений пункт (об’єкт) чи кратність. З архівної довідки MO України від 16.12.2013 № 22132 підтвердити участь ОСОБА_1 в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 09.06.1986 по 29.08.1986 немає можливості. У довідці № 204 від 11.02.1993, зазначено, що рядовий ОСОБА_1 дійсно приймав участь у ліквідації, однак місце дислокації вказано м. Київ.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років.
Частиною першою статті 55 Закону встановлено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС: які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів 10 років; які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів 8 років.
Як вбачається з матеріалів справи позивач звернувся до Прилуцького ОУ ПФУ в Чернігівській області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах із зниженням пенсійного віку у відповідності до ст. 55 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Листом від 19.01.2018 № 61 Прилуцьке ОУ ПФУ в Чернігівській області відмовило позивачу в призначенні пенсії за віком відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону та зазначило, що довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, може слугувати підтвердженням періоду робот відчуження за умови, що вона видана безпосередньо після закінчення ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та містить дані про періоди роботи, населений пункт чи об’єкт, де особа виконувала роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Довідка військової частини, яка додається до заяви про призначення пенсії № 204 видана 11.02.1993 з зазначенням періоду участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 09 червня 1986 по 29 серпня 1986 року в складі в/ч 39289, яка дислокувалась в м. Київ. Довідкою Галузевого державного архіву Міністерства оборони України 16.12.2013 № 22132 участь позивача в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за період 09 червня 1986 року по 29 серпня 1986 року в складі військової частини № 39289 не підтверджено.
Відповідно до наявної в матеріалах справи копії військового квитка серії НУ № 6534705, виданого Срібнянським районним військовим комісаріатом Чернігівської області зазначено запис в/ч 39289 про те, що у період з 09.06.1986 по 29.08.1986 позивач виконував обов’язки по ліквідації наслідків аварії в тридцяти кілометровій зоні Чорнобильської АЕС (а.с.13).
У довідці від 11.02.1993 № 204 зазначено, що позивач дійсно приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 09.06.1986 по 29.08.1986 в складі в/ч 39289 і працював в зоні відчуження в м. Чернобилі (а.с.16).
Статтею 65 Закону встановлено, що учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Згідно з п. 3 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.1992 № 501 посвідчення серії А видавалися учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до 2 категорії , які, зокрема, працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року – незалежно від кількості робочих днів, з 1 липня до 31 грудня 1986 року – не менше 5 календарних дні, у 1987 році – не менше 14 календарних днів.
Позивачу наданий статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії, що підтверджується наявним в матеріалах справи копією посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році серії А № 202371 с (а.с.12).
Таким чином, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку.
З вищенаведеного вбачається, що єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та відповідно надає право користування пільгами, встановленими Законом, зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання пенсій є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілий від Чорнобильської катастрофи.
Відповідні довідки на які посилається відповідач про періоди роботи, населений пункт чи об’єкт де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Тобто посвідчення позивача (категорія 2) в силу п.2 ч.1 ст.14 Закону підтверджує статус останнього, як громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та відповідно надає право користування пільгами, встановленими Законом.
Згідно з пп. 1 п. 1 ст. 45 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Відповідно до ч. 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, з урахуванням досліджених доказів, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог ОСОБА_1.
Керуючись статтями 241-243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1, - задовольнити повністю.
Визнання неправомірними дії Срібнянського відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій Прилуцького об’єднаного управління Пенсійного Фонду України в частині відмови в призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку.
Зобов’язати Срібнянського відділ з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій Прилуцького об’єднаного управління Пенсійного Фонду України призначити ОСОБА_1 (вул. Ювілейна, 17, смт. Срібне, Срібнянський район, Чернігівська область, ідентифікаційний код НОМЕР_1) пенсію із зменшенням пенсійного віку з 12 січня 2018 року відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Прилуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України (вул. 1 Травня, 48А, м. Прилуки, Чернігівська область) на користь ОСОБА_1 (вул. Ювілейна, 17, смт. Срібне, Срібнянський район, Чернігівська область, ідентифікаційний код НОМЕР_1) понесені судові витрати у розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлено 06 березня 2018 року.
Суддя О.В. Заяць