
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
02 березня 2018 року м. РівнеСправа №817/2239/17
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Щербакова В.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області доКомунального закладу охорони здоров'я "Березнівська центральна районна лікарня" Березнівської районної ради про застосування заходів реагування,В С Т А Н О В И В:
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області (далі - ГУ ДСНС України у Рівненській області) звернулося до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Комунального закладу охорони здоров'я "Березнівська центральна районна лікарня" Березнівської районної ради (далі - КЗОЗ "Березнівська центральна районна лікарня" Березнівської районної ради) про застосування заходів реагування шляхом повного зупинення роботи будівель лікувально-оздоровчого комплексу, гаражів за адресою: вул.Київська, 19, 15, м.Березне, Рівненська область, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки шляхом опечатування вхідних дверей будівлі та відключення від системи електрозабезпечення.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що співробітниками Березнівського районного сектору ГУ ДСНС України в Рівненській області, з метою додержання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки було здійснено планову та позапланову перевірку території, будівель та приміщень КЗОЗ "Березнівська центральна районна лікарня" Березнівської районної ради. За результатами проведених перевірок складено акти, якими встановлено порушення вимог законодавства з питань пожежної безпеки та винесено припис, яким запропоновано вжити заходів з метою усунення порушень зафіксованих у акті, тому подальша експлуатація будівель лікувально-оздоровчого комплексу, гаражів розташованих за адресою: вул.Київська, 15, 19, м.Березне, Рівненська область створює загрозу життю та здоров'ю людей.
Ухвалою суду від 02.01.2018 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи. Разом з тим, встановлено відповідачу строк для подання суду відзиву.
Відповідач про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином, надіслав до суду заяву про визнання адміністративного позову у повному обсязі (а.а.с.49).
В ході судового розгляду, судом було прийнято рішення про розгляд справи в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.
Повно і всебічно з’ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Судом встановлено, що Березнівським районним сектором ГУ ДСНС України у Рівненській області у період з 10.07.2017 по 28.07.2017, на підставі наказу від 05.07.2017 №118, повідомлення від 26.06.2017 №02/213 та посвідчення від 07.07.2017 №21, проведено планову перевірку та в період з 04.12.2017 по 08.12.2017 з метою перевірки виконання припису від 11.07.2017 №19, на підставі наказу від 10.10.2017 №3, посвідчення від 08.11.2017 №46, проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки господарської одиниці - КЗОЗ "Березнівська центральна районна лікарня" Березнівської районної ради розташованої за адресою: вул.Київська, 15, 19, м.Березне, Рівненська область (а.а.с.10-18, 25-34).
За результатами проведення перевірок складено акт перевірки від 11.07.2017 №19 та від 08.12.2017 №43 (а.а.с.19-24, 35-40), у яких зафіксовано порушення відповідачем ОСОБА_1 цивільного захисту України, п.2.31 Розділу ІІІ, п.1.21 Розділу ІV, п.1, п.3.6, п.3.8 глави 3 Розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 №1417, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за № 252/26697 (далі - Правила №1417), а саме: шляхи евакуації не забезпечені евакуаційним освітленням; будівлю не обладнано автоматичною пожежною сигналізацією та не забезпечено вогнегасниками згідно норми належності; не виконано захист будівель та споруд від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 №877-V (далі - Закон №877-V).
Відповідно до ст.1 Закону №877-V, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно з ч.1 ст.4 Закону №877-V, державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Пунктами 1 та 7 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 №1052 (далі - Положення №1052), визначено, що Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, що утворюється для забезпечення реалізації державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності, та який здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.01.2013 №33 «Про утворення територіальних органів Державної служби з надзвичайних ситуацій та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України», територіальним органом ДСНС на території Рівненської області є ГУ ДСНС України у Рівненській області.
Підпунктами 39 та 42 пункту 4 Положення №1052 визначено, що ДСНС відповідно до покладених на неї завдань організовує і здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими держадміністраціями, іншими державними органами та органами місцевого самоврядування, суб’єктами господарювання, та зокрема, здійснює державний нагляд (контроль) за:
- вжиттям інженерно-технічних заходів цивільного захисту відповідно до закону;
- діяльністю аварійно-рятувальних служб, станом їх готовності до реагування на аварії та надзвичайні ситуації, а також вживає заходів до зупинення діяльності неатестованих аварійно-рятувальних служб у порядку, визначеному законодавством;
- дотриманням періодичності навчання керівного складу та фахівців, діяльність яких пов’язана з організацією і здійсненням заходів цивільного захисту, та вживає заходів для усунення виявлених недоліків.
В свою чергу, відносини, пов’язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов’язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, регулюється ОСОБА_1 цивільного захисту України (стаття 1).
В силу вимог ст. 64, 65, 66 ОСОБА_1 цивільного захисту України, ГУ ДСНС України у Рівненській області здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до чинного законодавства.
Згідно зі ст.5 Закону №877-V, підставами для здійснення планових заходів є річний або квартальний план, який затверджується органом державного нагляду (контролю).
Відповідно до ч.3 ст.55 ОСОБА_1 цивільного захисту України, забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.
Загальні вимоги з пожежної безпеки до будівель, споруд різного призначення та прилеглих до них територій, іншого нерухомого майна, обладнання, устаткування, що експлуатуються, будівельних майданчиків, а також під час проведення робіт з будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, технічного переоснащення будівель та споруд (далі - об’єкт), встановлюються Правилами №1417.
Відповідно до п.2.31 Розділу ІІІ Правил №1417, сходові клітки, внутрішні відкриті та зовнішні сходи, коридори, проходи та інші шляхи евакуації мають бути забезпечені евакуаційним освітленням. Світильники евакуаційного освітлення повинні вмикатися з настанням сутінків у разі перебування в будинку людей.
Пунктом 1.21 Розділу ІV Правил №1417, передбачено, що захист будівель, споруд та зовнішніх установок від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів, а також їх перевірку необхідно виконувати відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд».
Територія підприємств, будинки, споруди, приміщення, технологічні установки повинні бути забезпечені первинними засобами пожежогасіння: вогнегасниками, ящиками з піском, бочками з водою, покривалами з негорючого теплоізоляційного матеріалу, пожежними відрами, совковими лопатами, пожежним інструментом, які використовуються для локалізації і ліквідації пожеж у їх початковій стадії розвитку. Ця вимога стосується також будівель, споруд та приміщень, обладнаних будь-якими типами систем пожежогасіння, пожежної сигналізації або внутрішніми пожежними кран-комплектами. До початку експлуатації об’єкти (будинки, споруди, приміщення, технологічні установки) повинні бути забезпечені первинними засобами пожежогасіння згідно з Типовими нормами належності вогнегасників, затвердженими наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 02 квітня 2004 року № 151, зареєстрованими у Міністерстві юстиції України 29 квітня 2004 року за № 554/9153.
Необхідна кількість первинних засобів пожежогасіння повинна визначатися відповідальним за пожежну безпеку на об’єкті окремо для кожного поверху та приміщення, а також для етажерок відкритих установок. Якщо в одному приміщенні знаходяться декілька різних за пожежною небезпекою виробництв, не відділених одне від одного протипожежними стінами, то всі ці приміщення повинні забезпечуватись вогнегасниками, пожежним інвентарем та іншими видами засобів пожежогасіння за нормами найбільш небезпечного виробництва (п.3.6, 3.8 глави 3 Розділу V Правил №1417).
Згідно зі ст.3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Відповідно до ч.7 ст.7 Закону №877-V, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Згідно з ч.5 ст.4 Закону №877-V, виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб’єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду.
Таким чином, позивач звернувся до суду з позовом про застосування до відповідача заходів реагування в межах повноважень та у спосіб, встановлених чинним законодавством України.
Водночас, відповідно до частини 4 та 5 статті 189 КАС України у разі визнання позову відповідачем повністю або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог. Суд не приймає відмови від позову, визнання позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії позивача або відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Враховуючи те, що визнання відповідачем позову в даній справі не суперечить закону та не порушує чиїх-небудь прав, свобод або інтересів, суд приймає таке визнання позову та приходить до висновку про задоволення позовних вимог.
Крім того, оскільки відповідачем визнано позов повністю, то в силу вимог ч.1 ст.142 КАС України, суд вважає за необхідне повернути позивачу п’ятдесят відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Керуючись статтями 142, 189, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити повністю.
Застосувати до Комунального закладу охорони здоров'я "Березнівська центральна районна лікарня" Березнівської районної ради (вул.Київська, 19, м.Березне, Рівненська область, 36000; ідентифікаційний код 01999810) заходи реагування у вигляді повного зупинення роботи будівель лікувально-оздоровчого комплексу, гаражів Комунального закладу "Березнівська центральна районна лікарня" Березнівської районної ради по вул.Київська, 15, 19, в м.Березне Рівненської області, шляхом опечатування вхідних дверей будівлі та відключення від системи електрозабезпечення, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.
Повернути Головному управлінню Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області (вул.Гетьмана Полуботка, 37, м.Рівне, 33028; ідентифікаційний код 38610634) судовий збір в сумі 800,00грн. (вісімсот гривень), сплачений згідно з платіжним дорученням від 15.12.2017 №1020. Оригінал платіжного доручення знаходиться в матеріалах справи.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд (пп.15.5 п.15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Щербаков В.В.