
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код за ЄДРПОУ 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 березня 2018 р. № 820/457/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Бідонька А.В.
при секретарі судового засідання - Мурадли А.І.,
за участю:
позивача - ОСОБА_1
представника Державного підприємства обслуговування повітряного руху України - ОСОБА_2
представника Міністерства оборони України - ОСОБА_3
розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, Міністерства оборони України про визнання протиправною бездіяльності та нарахування і стягнення заборгованості з виплати одноразової грошової допомоги при звільненні, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_4, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Міністерства Оборони України, Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, в якому, з урахуванням уточнень, просить суд:
- визнати бездіяльність Держаного підприємства обслуговування повітряного руху України щодо невиплати громадянину ОСОБА_4 одноразової грошової допомоги при звільненні у розмірі 315117 (триста п’ятнадцять тисяч сто сімнадцять) гривень 00 код. протиправною;
- нарахувати та стягнути з Державного підприємства обслуговування повітряного руху України на користь ОСОБА_5 заборгованість з виплати одноразової грошової допомоги при звільнені у розмірі 315117 (триста п’ятнадцять тисяч сто сімнадцять) гривень 00 коп. без утримання суми податку з доходів фізичних осіб.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що при звiльненнi з вiйськової служби в порушення вимог пункту 2 статтi 15 Закону України «Про соцiальний i правовий захист вiйськовослужбовцiв та членiв їх сiмей», йому не було виплачено одноразову грошову допомогу в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за 27 років служби в сумі 315117 гривень.
Представник Державного підприємства обслуговування повітряного руху України в письмових запереченнях, наданих до суду, проти позову заперечував, зазначивши, що виплата одноразової грошової допомоги має проводитись за рахунок коштів державного бюджету, спрямованих на утримання Збройних сил України, оскільки між позивачем та Міністерством оборони України було укладено контракт про проходження військової служби у Збройних силах України. Поряд з цим, представник відповідача звернув увагу суду, Державне підприємство обслуговування повітряного руху України є державним комерційним підприємством, яке не отримує коштів ні з державного, ні з місцевого бюджетів.
Позивач в судове засідання прибув, адміністративний позов підтримав та просив задовольнити.
Представник відповідача, Міністерства оборони України, в судове засідання прибув, просив відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Представник відповідача, Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, в судове засідання прибув, просив відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, судом встановлено наступне.
ОСОБА_4 під час проходження військової служби в Збройних Силах України наказом Міністерства оборони України № 600 від 19.10.1999 року був відряджений зі Збройних Сил України до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України із залишенням на військовій службі.
Наказом Міністра оборони України № 935 від 19.12.2017 року позивач відповідно до ч.6 ст. 26 Закону України та "Про військовий обов’язок і військову службу" з урахуванням випадків, визначених частиною восьмою цієї статті був звільнений у запас.
Відповідно до наказу Державного пiдприємства обслуговування повiтряного руху України № 04/0 від 02.01.2018 року ОСОБА_4 звільнено з посади заступника керівника польотів (оперативного чергового) центру організації повітряного руху служби аеронавігаційного обслуговування Дніпропетровського регіонального структурного підрозділу Державного підприємства обслуговування повітряного руху України з вислугою років на військовій службі тривалістю 27 років і 4 місяці.
Згiдно з довiдкою Державного пiдприємства обслуговування повiтряного руху України № 1-26.3-23 від 03.01.2018 року загальна сума грошового забезпечення ОСОБА_4 на день звiльнення складала 23340,00 грн.
Позивач у позовній заяві та у судовому засіданні зазначив, що при звільненні позивачу не була виплачена одноразова грошова допомога в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за 27 повних календарних років служби.
Суд зазначає, що законом, який визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов’язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі, є Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Абзацом першим пунктом другим статті 15 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” передбачено, що військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, які звільняються зі служби за станом здоров'я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. У разі звільнення з військової служби за віком, у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, у зв’язку з безпосереднім підпорядкуванням близькій особі, систематичним невиконанням умов контракту командуванням, а також у зв’язку з настанням особливого періоду та небажанням продовжувати військову службу військовослужбовцем-жінкою, яка має дитину (дітей) віком до 18 років одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби виплачується за наявності вислуги 10 років і більше.
Відповідно до абзаців четвертого, п’ятого пункту 2 статті 15 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, виплата військовослужбовцям одноразової грошової допомоги при звільненні їх з військової служби здійснюється Міністерством оборони України, іншими утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями та правоохоронними органами за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачених на їх утримання. Військовослужбовцям, звільненим зі служби безпосередньо з посад, займаних в органах державної влади, органах місцевого самоврядування або сформованих ними органах, на підприємствах, в установах, організаціях і у вищих навчальних закладах із залишенням на військовій службі, виплата одноразової грошової допомоги з підстав, передбачених цим пунктом, здійснюється за рахунок коштів органів, у яких вони працювали.
Також, пунктом 1 статті 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" зазначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно з частиною першою статті 9 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом та звільняються зі служби за станом здоров’я, працівникам міліції (особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ), які на момент опублікування Закону України "Про Національну поліцію" проходили службу в органах внутрішніх справ, мали календарну вислугу не менше п’яти років і до 7 листопада 2015 року були звільнені із служби в органах внутрішніх справ незалежно від підстав звільнення та продовжили роботу в Міністерстві внутрішніх справ або Національній поліції (їхніх територіальних органах, закладах і установах) на посадах, що заміщуються державними службовцями відповідно до Закону України "Про державну службу", а в навчальних, медичних закладах та науково-дослідних установах - на будь-яких посадах, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. У разі звільнення зі служби за віком, у зв’язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, у зв’язку з безпосереднім підпорядкуванням близькій особі, систематичним невиконанням умов контракту командуванням, а також у зв’язку з настанням особливого періоду та небажанням продовжувати військову службу військовослужбовцем-жінкою, яка має дитину (дітей) віком до 16 років одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби виплачується за наявності вислуги 10 років і більше.
Частиною п’ятою статті 9 зазначеного вище Закону встановлено, що поліцейським, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України, звільненим зі служби безпосередньо з посад, займаних в органах державної влади, органах місцевого самоврядування або у сформованих ними органах, на підприємствах, в установах, організаціях і у вищих навчальних закладах із залишенням на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, виплата одноразової грошової допомоги з підстав, передбачених частинами першою та другою цієї статті, здійснюється за рахунок коштів органів, у яких вони працювали.
Відповідно до положень пункту 4 Постанови Кабінету міністрів України "Про створення об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України", фінансування витрат на утримання підрозділів системи здійснюється за рахунок коштів, передбачених на ці цілі в державному бюджеті, частини коштів, що надходять від аеронавігаційних зборів та з інших джерел, не заборонених законодавством; підрозділи системи вносять плату за оренду каналів зв'язку у розмірах, встановлених для Міністерства оборони.
Грошове та матеріальне забезпечення військовослужбовців, відряджених до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, здійснювати у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України N 104 від 7 лютого 2001 р. "Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань, відряджених до органів виконавчої влади та інших цивільних установ".
Відповідно до пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань, відряджених до органів виконавчої влади та інших цивільних установ" передбачено, що військовослужбовцям, особам начальницького складу органів внутрішніх справ та Державної кримінально-виконавчої служби, відрядженим до державних органів, установ та організацій, виплачується грошове та здійснюється матеріальне забезпечення, передбачене законодавством для військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, особового складу органів внутрішніх справ та Державної кримінально-виконавчої служби. Виплата грошового забезпечення провадиться за рахунок коштів тих державних органів, установ та організацій, до яких відряджені зазначені військовослужбовці, особи начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби.
При цьому грошове забезпечення виплачується виходячи з окладів за посадами, займаними зазначеними особами в державних органах, установах та організаціях, до яких вони відряджені, інших виплат, установлених для відповідних працівників цих органів, установ та організацій, а також окладів за військовими (спеціальними) званнями і надбавки за вислугу років у розмірах і порядку, визначених законодавством для військовослужбовців, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби.
Відповідно до статтi 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за вiйськовим званням; щомiсячнi додатковi види грошового забезпечення (пiдвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, якi мають постiйний характер, премiя); одноразовi додатковi види грошового забезпечення.
Одноразова грошова допомога при звiльненнi зi служби вiйськовослужбовцiв та осiб рядового i начальницького складу також є одноразовим додатковим видом грошового забезпечення та згiдно з Iнструкцiєю щодо застосування економiчної класифiкацiї видаткiв бюджету, затвердженою наказом Мiнiстерства фiнансiв України № 333 вiд 12 березня 2012 року, видатки на її виплату здiйснюються за кодом «Грошове забезпечення вiйськовослужбовцiв».
Проаналізувавши наведені норми права, суд дійшов висновку, що оскільки виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, відрядженим до підприємства, здійснюється за рахунок коштів цього підприємства, то виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям при звільненні зі служби також здійснюється за рахунок коштів такого підприємства.
Зі змісту довідки Державного пiдприємства обслуговування повiтряного руху України № 1-26.3-23 від 03.01.2018 року судом встановлено, що загальна сума грошового забезпечення ОСОБА_4 на день звiльнення складала 23340,00 грн.
Отже, беручи до уваги те, що одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби, а тому загальна сума заборгованості відповідача з виплати позивачу одноразової грошової допомоги при звільнені складає 315117,00 грн. (23340,00 грн. / 2 = 11671,00 грн. * 27 = 315117,00 грн.).
Щодо вимоги позивача про нарахувати та стягнення з Державного підприємства обслуговування повітряного руху України на користь ОСОБА_5 заборгованість з виплати одноразової грошової допомоги при звільнені у розмірі 315117 (триста п’ятнадцять тисяч сто сімнадцять) гривень 00 коп. без утримання суми податку з доходів фізичних осіб, суд зазначає, що така вимога в частині утримання суми податку з доходів фізичних осіб є передчасною, оскільки відповідачем ще не здійснено виплату позивачу одноразової грошової допомоги при звільнені, а тому не має підстав вважати, що вказані суми податку будуть утримані.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_4 до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, Міністерства оборони України про визнання протиправною бездіяльності та нарахування і стягнення заборгованості з виплати одноразової грошової допомоги при звільненні підлягають частковому задоволенню.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, –
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_4 до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, Міністерства оборони України про визнання протиправною бездіяльності та нарахування і стягнення заборгованості з виплати одноразової грошової допомоги при звільненні - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Держаного підприємства обслуговування повітряного руху України щодо невиплати громадянину ОСОБА_4 одноразової грошової допомоги при звільненні у розмірі 315117,00 грн. (триста п’ятнадцять тисяч сто сімнадцять гривень 00 коп.).
Стягнути з Державного підприємства обслуговування повітряного руху України на користь ОСОБА_5 заборгованість з виплати одноразової грошової допомоги при звільнені у розмірі 315117,00 грн. (триста п’ятнадцять тисяч сто сімнадцять гривень 00 коп.).
У задоволенні адміністративного позову в іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлений 06 березня 2018 року.
Суддя Бідонько А.В.