
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 лютого 2018 р. справа №818/374/18
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Бондар С.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Буринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Буринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, в якому просить визнати протиправною бездіяльність Буринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо невиплати йому пенсії за віком за період з квітня по липень 2017 року в сумі 16872 грн. та зобов'язання нарахувати та виплатити пенсію за вказаний період в сумі 16872 грн. Свої вимоги мотивує тим, що він перебував на обліку в управлінні ПФУ м.Кіровське Донецької області та отримував пенсію за віком, призначену на пільгових умовах роботи за списком №1. З 22.08.2017 його взято на облік в Управлінні соціального захисту населення Путивльської районної адміністрації, як особу, яка переміщена з району проведення антитерористичної операції. У березні 2017 року йому було призупинено виплату пенсії. 22.08.2017 він звернувся із заявою до Буринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про відновлення виплати пенсії. Після надходження пенсійної справи до Буринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щомісячна виплата пенсії була відновлена. Проте заборгованість за період з квітня по липень 2017 року виплачена не була. Вважає, що припинення виплат пенсії було здійснено відповідачем поза процедурою, встановленою законом.
Буринське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області надало відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти позову з тих підстав, що позивач, як внутрішньо переміщена особа, до того як став на облік у Буринському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області, він перебував на обліку в Костянтинівському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду Донецької області та отримував пенсію як внутрішньо переміщена особа згідно довідки від 20.11.2014 р. № 4454. Пенсію позивач отримав по 31.03.2017, оскільки довідка про взяття на облік ВПО була скасована 15.03.2017 управлінням соціального захисту населення Костянтинівської міської ради Донецької області. Тому у відповідача відсутні законні підстави для нарахування і виплати позивачу пенсії за період з квітня по липень 2017 року в сумі 16872 грн. (а.с.25-26).
Сторони повідомлялися належним чином про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Суд, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебував на обліку в управління ПФУ м.Кіровське Донецької області та отримував пенсію за віком, призначену на пільгових умовах роботи за списком №1.
Згідно листа Костянтинівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 04.09.2017 №19994/03/07-46, ОСОБА_1 перебував на обліку в Костянтинівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду Донецької області та отримував пенсію як внутрішньо переміщена особа (ВПО) згідно довідки від 20.11.2014 №4454 (а.с.27).
Проте, управлінням соціального захисту населення Костянтинівської міської ради від 15.03.2017 було скасовано довідку ОСОБА_1 про взяття на облік внутрішньо переміщено особи, на підставі пп. 3 п. 1 ст. 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб".
22.08.2017 ОСОБА_1 за його заявою було взято на облік в Управлінні соціального захисту населення Путивльської районної адміністрації Сумської області, як особу, яка переміщена з району проведення антитерористичної операції, та видано відповідну довідку від 22.08.2017 №0000306746 (а.с.16).
На підстав вказаної довідки позивач звернувся до Буринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області із заявою про поновлення виплати пенсії як внутрішньо переміщеній особі.
Згідно з п. 14 протоколу №15 від 22.09.2017 засідання комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам Путивльської районної державної адміністрації, відновлено виплату пенсії внутрішньо переміщеній особі ОСОБА_1 у зв'язку з підтвердженням факту проживання за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, б. 2, згідно з обстеженням отримувача соціальних виплат шляхом відвідування фактичного місця проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи (а.с.33).
Враховуючи невиплату пенсії за період з квітня по липень 2017 року ОСОБА_1 22.08.2017 звернувся до управління із заявою про поновлення виплати пенсії як внутрішньо переміщеній особі, згідно довідки № НОМЕР_1 від 22.08.2017.
Розглянувши заяву, листом від 28.11.2017 №25/0-1 Буринське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області повідомило, що соціальні виплати внутрішньо переміщеним особам призначаються та виплачуються територіальними органами Пенсійного фонду за місцем фактичного проживачння/перебування переселенців, незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування. Для призначення пенсії заявник звернувся 22.08.2017. Рішенням комісії з питань призначення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам Путивльської районної державної адміністрації відновлено виплату пенсії тільки через шість місяців після скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (з 15 вересня 2017 року), оскільки довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи була скасована 15.03.2017 (а.с.18-19).
Тому виплата пенсії позивачу поновлена з 15 вересня 2017 року.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виплата пенсії припиняється за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду в інших випадках, передбачених законом. Статтею 7 Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” визначено, що для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав, зокрема, на пенсійне забезпечення здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 637 “Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам” (в редакції на час призупинення пенсії позивачу) встановлено, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509. Виплата (продовження виплати) пенсій, що призначені зазначеним особам, здійснюються в установах публічного акціонерного товариства “Державний ощадний банк України” та з використанням його платіжних пристроїв. Такі виплати можуть здійснюватися за бажанням особи з доставкою додому. Зазначені виплати припиняються з місяця, наступного за тим, у якому завершився строк дії такої довідки, виданої після 09.09.2015. У разі продовження строку дії довідки зазначені виплати поновлюються з дати припинення їх виплати. Відповідно до Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам , затвердженого постановою КМУ №365 від 08 червня 2016 року, для призначення (відновлення) соціальних виплат структурний підрозділ з питань соціального захисту населення за власною ініціативою або за зверненням органів, що здійснюють соціальні виплати, протягом 15 робочих днів з дня отримання відповідної заяви внутрішньо переміщеної особи або з дня надходження звернення від органів, що здійснюють соціальні виплати, проводить перевірку достовірності зазначеної в заяві інформації про фактичне місце проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи. За приписами п. 7 Порядку, для призначення (відновлення) соціальних виплат особі, яка перебуває на обслуговуванні в територіальному центрі соціального обслуговування (надання соціальних послуг) або здобуває освіту певного рівня в дошкільних, шкільних, професійно-технічних і вищих навчальних закладах (студенти денної форми навчання), структурний підрозділ з питань соціального захисту населення надсилає до відповідного органу (закладу) запит щодо надання протягом 15 днів підтвердження перебування/навчання внутрішньо переміщеної особи в такому органі (закладі). У разі непідтвердження факту перебування/навчання внутрішньо переміщеної особи, про що відповідний орган (заклад) інформує письмово, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення проводить перевірку достовірності зазначеної в заяві інформації про фактичне місце проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи. Відповідно до п. 8 Порядку, за результатами проведення перевірки структурним підрозділом з питань соціального захисту населення складається акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї за формою, встановленою Мінсоцполітики, який підписується всіма повнолітніми внутрішньо переміщеними особами та у визначених законодавством випадках - їх законними представниками, а також представниками структурного підрозділу з питань соціального захисту населення. Пунктами 9, 9-1, 10 Порядку визначено, що під час обстеження матеріально-побутових умов сім'ї представник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення інформує внутрішньо переміщених осіб про їх обов'язок у десятиденний строк письмово повідомляти про зміну фактичного місця проживання/перебування структурний підрозділ з питань соціального захисту населення за новим фактичним місцем проживання/перебування, а також про наслідки невиконання такого обов'язку. У разі відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування представник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення робить відповідний запис в акті обстеження матеріально-побутових умов сім'ї та надає внутрішньо переміщеній особі письмове повідомлення про необхідність протягом трьох робочих днів з дати складення акта обстеження матеріально-побутових умов сім'ї з'явитися до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення для проходження фізичної ідентифікації. Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення протягом трьох робочих днів з дня складення акта обстеження матеріально-побутових умов сім'ї (крім осіб, зазначених в абзаці другому пункту 7 цього Порядку) та отримання електронної справи отримувача соціальної виплати вносить на розгляд комісій з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утворених районними, районними у мм. Києві і Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - комісії), подання про призначення (відновлення) або про відмову в призначенні (відновленні) відповідної соціальної виплати.
Питання щодо призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам можуть також розглядатися комісіями, утвореними районними, районними у мм. Києві і Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі утворення) рад відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. №848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" (ЗП України, 1996 р, № 2, ст. 76; Офіційний вісник України, 2000 р, № 5, ст. 178), за умови включення до складу таких комісій представників органів, що здійснюють соціальні виплати. Відповідно до п. 11 Порядку, комісія розглядає подання про призначення (відновлення) або про відмову у призначенні (відновленні) відповідної соціальної виплати протягом п'яти робочих днів з дня отримання такого подання. Згідно з п. 12 Порядку, за результатами розгляду подання з урахуванням акта обстеження матеріально-побутових умов сім'ї або інших документів, визначених в абзаці другому пункту 7 цього Порядку, комісія приймає рішення про призначення (відновлення) або відмову у призначенні (відновленні) соціальної виплати з моменту припинення її виплати, в тому числі з урахуванням інформації про стан фінансування та виплати, що оприлюднюється на офіційному веб-сайті Мінсоцполітики або інших органів, що здійснюють соціальні виплати. Комісія, крім підстав відмови у призначенні (відновленні) соціальної виплати, передбачених законодавством, може відмовити заявникові у призначенні (відновленні) такої виплати в разі його відсутності за фактичним місцем проживання/перебування, зазначеним у заяві про призначення (відновлення) соціальної виплати. Відповідно до п. 14 Порядку, у разі прийняття рішення про призначення (відновлення) або відмову у призначенні (відновленні) соціальної виплати комісія не пізніше наступного робочого дня надсилає копію такого рішення органові, що здійснює соціальні виплати, та структурному підрозділу з питань соціального захисту населення. Пунктом 15 Порядку передбачено, що орган, що здійснює соціальні виплати та структурний підрозділ з питань соціального захисту населення, на підставі рішення комісії призначає (відновлює) таку соціальну виплату з місяця, в якому надійшла заява внутрішньо переміщеної особи, та здійснює повернення сум недоотриманих соціальних виплат за минулий період відповідно до законодавства. Рішення комісії про відмову у призначенні (відновленні) соціальної виплати може бути оскаржене до суду (п. 16 Порядку). Отже, питання про призначення (поновлення) виплати пенсії внутрішньо переміщеним особам вирішується комісіями, утвореними в порядку визначеному Кабінетом Міністрів України. Під час вирішення питання про призначення (поновлення) виплати пенсії, комісії здійснюють вихід за місцем проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи, за наслідками якого складають акт обстеження побутових умов. В разі якщо факт перебування особи за зазначеною у довідці ВПО адресою не підтвердиться, комісія вправі приймати рішення про відмову в призначенні (поновленні) виплати пенсії. Суд зазначає, що підставою для виплати особі пенсії органом ПФУ, зокрема і за минулий час, є позитивне рішення комісії, яке комісія не пізніше наступного робочого дня надсилає відповідному органу.
З матеріалів справи вбачається, що управлінням соціального захисту населення Костянтинівської міської ради від 15.03.2017 було скасовано довідку ОСОБА_1 про взяття на облік внутрішньо переміщено особи, на підставі пп. 3 п. 1 ст. 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб".
Проте, ОСОБА_1 не скористався своїм правом на оскарження вказаного рішення і не звернувся до суду з відповідним позовом.
Тому, на підставі рішення комісії позивачу було обґрунтовано припинено всі види соціальних виплат з 15.03.2017.
Крім того, суд зазначає, що невиплата пенсії позивачу за квітень-липень 2017 року відбулася не з вини відповідача, оскільки у Буринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області відсутні повноваження щодо виплати позивачу пенсії за вказаний період.
Суд вважає, що посилання позивача на рішення Європейського суду з прав людини “Пічкур проти України” є недоречним, оскільки в згаданому рішенні не йшла мова про припинення виплати пенсії внутрішньо переселеній особі. На думку суду, Україна, враховуючи ситуацію в окремих районах Донецької та Луганської областей, мала право і була змушена врегулювати на законодавчому рівні підстави та порядок виплати (припинення) пенсії та інших соціальних виплат внутрішньо переселеним особам. Зазначені положення викладені у Законі України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” та відповідних постановах Кабінету Міністрів України, норми яких, в установленому порядку, не визнані неконституційними, а тому вони повинні застосовуватися в даному випадку, як спеціальні норми, що регулюють спірні правовідносини.
Таким чином, у суду відсутні підстави для задоволення позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність Буринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо невиплати ОСОБА_1 пенсії за віком за період з квітня по липень 2017 року в сумі 16872 грн. та зобов'язання нарахувати та виплатити пенсію за віком з квітня по липень 2017 року в сумі 16872 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Буринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання протиправною бездіяльності Буринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо невиплати ОСОБА_1 пенсії за віком за період з квітня по липень 2017 року в сумі 16872 грн. та зобов'язання нарахувати та виплатити пенсію за віком з квітня по липень 2017 року в сумі 16872 грн. – відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя C.О. Бондар