
РІШЕННЯ
Іменем України
Справа № 133/205/18
05.03.18
КОЗЯТИНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Суддя Козятинського міськрайонного суду Вінницької області Сєчко В.Л. в порядку спрощеного провадження в м. Козятині розглянув цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України у Вінницькій області, третя особа-начальник управляння виконавчої дирекції фонду соціального страхування України у Вінницькій області ОСОБА_2 про поновлення на роботі, стягнення середньої заробітної плати за час вимушеного прогулу ,-
В С Т А Н О В И В :
Позивачк звернувся в суд з позовом до управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України у Вінницькій областіпро поновлення на роботі, стягнення середньої заробітної плати за час вимушеного прогулу .
Свої вимоги позивач мотивувала тим, що вона у листопаді 2001 році була прийнята на посаду завідуючого відділом - головного бухгалтера Козятинської районної виконавчої дирекції фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
З 01 листопада 2012 року була переведена на посаду головного бухгалтера., так-як були внесені зміни в організацію праці у зв'язку зі скороченням штату працівників Козятинської районної виконавчої дирекції.
Положенням ст. 7 п. 4.6 розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення
Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №1105
від 23.09.1999 року в редакції Закону України від 28.12.2014 року №77 - VIII
визначено, що відділення Фонду страхування з тимчасової втрати працездатності
припиняється шляхом приєднання до робочих органів виконавчої дирекції Фонду
соціального страхування України.
30.05.2017 року, її було попереджено про зміну в організації праці з 01.08.2017. При проведенні реорганізації з 01 серпня 2017 року, а саме злиття Козятинського відділення фонду від нещасних випадків на виробництві та Козятинської районної виконавчої дирекції фонду з тимчасової втрати працездатності відповідно до листа № 01 - 237 від 26.06.2017 року, їй було запропоновано посаду головного спеціаліста відділу страхувальників та доходів, матеріального забезпечення, контрольно-ревізійної та фінансової роботи. При тому, що головний бухгалтер Козятинського відділення Фонду від нещасних випадків на виробництві ОСОБА_3 має стаж роботи не більше шести років разом декретною відпусткою яка надалі займає посаду головного бухгалтера Козятинського відділення Управління виконавчої дирекції ФСС України.
Засідання атестаційної комісії не проводилося, на якій підстав розподілені посади невідомо. За період роботи з 01.08.2017 року вона не мала жодного дисциплінарного стягнення.
26.10.2017 року їй було вручене письмове попередження про зміни в організації виробництва і праці, зміни істотних умов праці, зокрема про зміну системи оплати та стимулювання праці, розміру посадового окладу, зміну найменування посади, які вступають в дію з 01.01.2018 року та можливе майбутнє вивільнення.
На підставі вищевказаного попередження керівництвом було вирішено скоротити її, не запропонувавши при цьому жодної іншої посади, на зважаючи на те, що вона має другу групу інвалідності та найбільший стаж роботи у фонді соціального страхування. Кадрова комісія на визначення кваліфікації працівників керувалась наданими пропозиціями начальника Козятинського відділення.
Наказом начальника Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України у Вінницькій області від 18 грудня 2017 року за № 364-к/тр «Про звільнення з роботи ОСОБА_1 з 29 грудня 2017 року». 26.12.2017 разом з письмовим повідомленням про отримання трудової книжки 26.12.2017 року за № 01-2289, їй було вручено наказ про звільнення з роботи з посади головного спеціаліста відділу обліку страхувальників та матеріального забезпечення. контрольно-ревізійної та фінансової роботи Козятинського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області та проведено розрахунок.
Вважає її звільнення з роботи незаконним та безпідставним виходячи з того , що скорочення проводилося не по особам, а по посадам із певними процедурами. В штатному розпису станом на 01.01.2018 року посада головного спеціаліста залишена. В попередженні яке вона отримала 26.10.2017 року йде посилання на ст. 32 КЗпП України «переведення на іншу роботу. Зміна істотних умов праці». Керівництвом управління пропозицій, щодо переведення на іншу роботу та зміна істотних умов праці, не пропонувалась. Відповідач звільнив її без законної на те підстави (п.1 ст.40 КЗпП України - скорочення чисельності або штату працівників). При звільненні її з роботи в порушення статті 42 КЗпП України не було враховано вимог щодо переважного права на залишення на роботі при вивільненні працівників.
Не було враховано вимог Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21 березня 1991 року. Оскільки вона являється інвалідом 2-гої групи .
Відповідач надав відзив в якому вказав , що відповідно до попередження від 26.10.2017 №01-1433 ОСОБА_1 було попереджено не лише про зміни в організації праці, а і про зміну істотних умов праці та можливе майбутнє звільнення з посиланням на постанову правління Фонду соціального страхування України від 12.09.2017 №47 «Про затвердження граничної чисельності працівників Фонду соціального страхування України» та наказ виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України від 23.10.2017 №556 «Про затвердження граничної чисельності працівників робочих органів виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області» , які передбачають скорочення чисельності і штату працівників управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області. ОСОБА_1 було ознайомлено з попередженням про зміни в організації виробництва і праці, зміни істотних умов праці та можливе майбутнє вивільнення, яке нею було підписано без жодних заперечень або зауважень.
Атестація працівників не проводилась у зв'язку із тим, що відповідно до ст. 11 Закону України «Про професійний розвиток працівників» проведення атестації є правом роботодавця, а не обов'язком. Наказом від 07.12.2017 №266 в управлінні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області було створено кадрову комісію, на засіданні якої було розглянуто подання начальника Козятинського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області ОСОБА_4М про надання рекомендацій щодо залишення на посадах працівників відповідно до рівня продуктивності праці, кваліфікації та професійних якостей та прийнято рішення про подання начальнику управління рекомендацій щодо звільнення у зв'язку зі скороченням штату ОСОБА_1 Іншу посаду ОСОБА_1 запропоновано не було у зв'язку з відсутністю вакантних посад. Твердження позивача про те, що на 01.01.2018 року її посада в штатному розписі була залишена не відповідають дійсності, як і твердження про те, що кадровою комісією не було враховано переважного права на залишення на роботі. Лише при рівних умовах продуктивності праці і кваліфікації перевага в залишенні на роботі надається працівникам, які мають додаткові переваги визначені статтею 42 Кодексу законів про працю України. Нагородження працівника почесними грамотами, відсутність доган та дисциплінарних стягнень, а також наявність статусу інваліда II групи не є переважним правом на залишення на роботі.
Посилання позивача на те, що роботодавцем не було враховано вимог Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» є безпідставними, оскільки згідно ч. З ст. 17 цього Закону не допускається звільнення працівників за ініціативою адміністрації з мотивів інвалідності, а в даному випадку звільнення відбулось за п. 1 ст. 40 Кодексу законів про працю України у зв'язку із скороченням чисельності та штату працівників.
Незадоволення ОСОБА_1 посадою, на яку вона була переведена 01.08.2017 року в результаті приєднання Вінницького обласного відділення Фонду соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності до управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області також є необґрунтованим, оскільки вона погодилась із запропонованою посадою написала заяву про прийняття її на роботу в порядку переведення на іншу посаду . Просить відмовити в задоволенні позову .
Дослідивши докази, суд приходить до висновку, що необхідно відмовити в задоволенні позову .
Судом встановлено, що позивач 30 листопада 2001 року була прийнята на посаду завідуючого відділом - головного бухгалтера Козятинської районної виконавчої дирекції фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, в зв’язку зі зміною в організації праці переводилась на інші посади , що підтверджується копією трудової книжки (а.с.10-13).
01.08.2017 року в результаті приєднання Вінницького обласного відділення Фонду соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності до управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій ОСОБА_1 в порядку переведення перевели на посаду головного спеціаліста відділу обліку страхувальників та доходів, матеріального забезпечення, контрольно-ревізійної та фінансової роботи Козятинського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області .
ОСОБА_1 було вручене письмове попередження від 26.10.2017 року за № 01-1433 про зміни в організації виробництва і праці, зміни істотних умов праці, зокрема про зміну системи оплати та стимулювання праці, розміру посадового окладу, зміну найменування посади, які вступають в дію з 01.01.2018 року та можливе майбутнє вивільнення з посиланням на постанову правління Фонду соціального страхування України від 12.09.2017 №47 «Про затвердження граничної чисельності працівників Фонду соціального страхування України» та наказ виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України від 23.10.2017 №556 «Про затвердження граничної чисельності працівників робочих органів виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області», які передбачають скорочення чисельності і штату працівників управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області.
Наказом №266 від 07.12.2017 «Про кадрову комісію» начальника управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України у Вінницькій області на виконання постанови правління Фонду соціального страхування України від 12.09.2017 №47 «Про затвердження граничної чисельності працівників Фонду соціального страхування України» та наказу виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України від 23.10.2017 №556 «Про затвердження граничної чисельності працівників робочих органів виконавчої дирекції Фонду соціального страхування у Вінницькій області», керуючись ст. 42 Кодексу законів про працю України та з метою вирішення питань щодо переважного права на залишення на роботі працівників управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області та його відділень в ході проведення структурних змін, скорочення штату та чисельності працівників створено кадрову комісію з вирішення питань щодо переважного права на залишення на роботі працівників управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області та його відділень. Зобов’язано начальників відділів управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області в термін до 12 грудня 2017 року підготувати і надати кадровій комісії вмотивовані пропозиції щодо працівників очолюваних відділів, які мають більш високу кваліфікацію і продуктивність праці та переважне право на залишення на роботі, з обов'язковим наданням обґрунтованих письмових пояснень по кожній кандидатурі.
Начальником Козятинського відділення, відповідно до нового штатного розпису Козятинського відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області 11 грудня 2017 підготовлено та надано вмотивовані пропозиції щодо працівників очолюваних відділів, які мають більш високу кваліфікацію і продуктивність праці та переважне право на залишення на роботі.
Відповідно до витягу з протоколу засідання Кадрової комісії з вирішення питань щодо переважного права на залишення на роботі працівників управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області та його відділень від 14.12.2017, на засіданні кадрової комісії 14 грудня 2017 року було розглянуто подання начальника Козятинського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області ОСОБА_4 від 11.12.2017 №157/01-17 про надання рекомендацій щодо залишення на посадах працівників відповідно до їх рівня продуктивності праці , кваліфікації та професійних якостей.
Наказом начальника управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України у Вінницькій області №364-к/тр від 18.12.2017, відповідно до наказу виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України від 23.10.2017 №556 «Про затвердження граничної чисельності працівників робочих органів виконавчої дирекції Фонду соціального страхування у Вінницькій області», яким було затверджено граничну чисельність працівників управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області та його відділеннях у кількості 185 штатних одиниць та штатного розпису Козятинського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області від 31 жовтня 2017 року, який вступає в дію з 02.01.2018 року звільнено ОСОБА_1 з посади головного спеціаліста відділу обліку страхувальників та доходів, матеріального забезпечення, контрольно-ревізійної та фінансової роботи Козятинського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області 29 грудня 2017 року у зв’язку зі скороченням штату та чисельності працівників на підставі п.1 ст.40 КЗпП України .
Відповідно до п.1 ст.40 КЗпП трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадках змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.
Прикінцевими та перехідними положеннями ЗУ «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» визначено створити Фонд соціального страхування України реорганізувавши шляхом злиття Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України та Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності .
Постановою правління Фонду соціального страхування України №50 від 10.10.2017 «Про затвердження структури органів Фонду» відбулась зміна структури відділень управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України у Вінницькій області, а саме припиняється діяльність Калинівського відділення, а до підпорядкування Козятинського відділення входять Калинівський та Козятинський райони Вінницької області, №51 затверджено схеми посадових окладів працівників виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України та її робочих органів , №52 внесено зміни до Положення про умови оплати праці та стимулювання праці працівників Фонду соціального страхування України .
Відповідно до постанови Пленуму Верховного Суду України, від 06.11.1992, № 9 "Про практику розгляду судами трудових спорів вказано , що розглядаючи трудові спори, пов'язані зі звільненням за п. 1 ст. 40 КЗпП, суди зобов'язані з'ясувати, чи дійсно у відповідача мали місце зміни в організації виробництва і праці, зокрема, ліквідація, реорганізація або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників, чи додержано власником або уповноваженим ним органом норм законодавства, що регулюють вивільнення працівника, які є докази щодо змін в організації виробництва і праці, про те, що працівник відмовився від переведення на іншу роботу або що власник або уповноважений ним орган не мав можливості перевести працівника з його згоди на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації, чи не користувався вивільнюваний працівник переважним правом на залишення на роботі та чи попереджався він за 2 місяці про наступне вивільнення. При реорганізації підприємства або при його перепрофілюванні звільнення за п. 1 ст. 40 КЗпПможе мати місце, якщо це супроводжується скороченням чисельності або штату працівників, змінами у їх складі за посадами, спеціальністю, кваліфікацією, професіями. Працівник, який був незаконно звільнений до реорганізації, поновлюється на роботі в тому підприємстві, де збереглося його попереднє місце роботи.
Відповідно до ст. 11 Закону України «Про професійний розвиток працівників» проведення атестації є правом роботодавця.
Із досліджених доказів слідує, що відбулася реорганізація управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України у Вінницькій області, а саме припинена діяльність Калинівського відділення, шляхом злиття з Козятинським відділенням, куди входять Калинівський та Козятинський райони Вінницької області, та скорочення чисельності та штату працівників.
Частиною 1 ст 42 КЗпП передбачено, що при скороченні чисельності чи штату працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацієюі продуктивністю праці.
Кваліфікація це здатність виконувати завдання та обов'язки відповідної роботи.
Посилання позивача на те , що при звільненні з роботи , в порушення вимог ст.42 КЗпП, не було враховано вимог щодо переважного права залишення на роботі при вивільненні працівників, не знайшло свого підтвердження, оскільки ст.42 КУпП передбачає, що переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці та лише при рівних умовах продуктивності праці і кваліфікації надається перевага в залишенні на роботі працівникам , які мають додаткові переваги визначенні ч.2 даної статті. Як вбачається з рішення кадрової комісії не мало місце питання щодо звільнення працівників , які б рівні умови продуктивності праці і кваліфікації.
Відповідно до ч.1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених законом.
Позивачка не надала суду належних і допустимих доказів які б доводили факт наявності у працівника, який звільняється, у неї, більш високої кваліфікації і продуктивності праці чи більш низької кваліфікації і продуктивності праці у особи яка залишена на роботі.
Також посилання позивача на те, що роботодавцем не було враховано вимог Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» є безпідставним, оскільки згідно ч. 3 ст. 17 цього Закону не допускається звільнення працівників за ініціативою адміністрації з мотивів інвалідності, а в даному випадку звільнення відбулось за п. 1 ст. 40 Кодексу законів про працю України у зв'язку із скороченням чисельності та штату працівників. Під час проведення реорганізації 31.10.2017 затверджений штатний розпис Козятинського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області в кількості 11 чоловік. Позивачка не надала суду належних і допустимих доказів, що на час її звільнення на підприємстві були вакантні посади. Натомість відповідач надав суду докази, що всі одинадцять посад на підприємстві зайняті іншими працівниками, роботодавець не мав можливості перевести позивача з його згоди на іншу роботу на тому ж підприємстві, а тому суд приходить до висновку, що під час звільнення позивачки не були допущені порушення трудового законодавства і необхідно відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1
На підставі наведеного та керуючись ст.40,42 КЗпП України, ст. ст263-265,268 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Відмовити в повному обсязі в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України у Вінницькій області , третя особа-начальник управляння виконавчої дирекції фонду соціального страхування України у Вінницькій області ОСОБА_2 про поновлення на роботі, стягнення середньої заробітної плати за час вимушеного прогул
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Вінницької області через Козятинський міськрайонний суд протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Повне судове рішення складене 05.03.2018.
Суддя - підпис –ОСОБА_5
З оригіналом вірно: Суддя Секретар
Дата документу 05.03.18