Рішення № 72588793, 01.03.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.03.2018
Номер справи
813/4918/17
Номер документу
72588793
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №813/4918/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 березня 2018 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого – судді Хоми О.П.,

з участю секретаря судового засідання Павлішевського М.В.,

з участю позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Галицького об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова про зобов’язання вчинити дії,

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Галицького об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова (далі - Галицьке ОУПФУ, відповідач), в якому просить зобов’язати Галицьке ОУПФУ сформувати та подати до Управління Державної казначейської служби України у Галицькому районі м. Львова Львівської області подання про повернення ОСОБА_1 суми збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 6 130, 00 грн, сплаченого згідно квитанції від 21.11. 2017 №ПН259253С1.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до пункту 9 статі 1 Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» №400/97-ВР від 26.06.1997 (далі – Закон №400/97-ВР) платниками збору на обов’язкове державне пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше. Позивач зазначає, що він вперше придбав житло (квартира АДРЕСА_1) та при укладенні договору безпідставно сплатив збір на обов’язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 1% від вартості придбаного майна. Вважає, що має право на повернення збору на обов’язкове державне пенсійне страхування у розмірі 1% від вартості вказаної квартири в сумі 6 130, 00 грн, тому звернувся до відповідача з заявою про повернення безпідставно сплачених коштів з підстав, що квартиру придбано ним вперше. Проте, відповідач, на думку ОСОБА_1, необґрунтовано відмовив у поверненні безпідставно сплаченого збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна, у зв’язку із чим позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у позовній заяві. Просив позов задовольнити повністю.

Відповідач, належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи, явки уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив.

15.01.2018 Галицьким ОУПФУ через канцелярію суду подано відзив на позовну заяву, суть якого полягає в наступному. Галицьке ОУПФУ не володіє інформацією щодо права власності на нерухоме майно, а заявником не надано доказів, що підтверджують придбання житла вперше. Крім того, громадяни, які вперше купляють житло звільняються від сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування на підставі норм Закону №400/97-ВР, а не за рішенням Пенсійного фонду України. Тому, питання про звільнення від сплати збору має бути з’ясоване при нотаріальному посвідченні договору купівлі-продажу, а не під час звернення до органів Пенсійного фонду. Просив відмовити у задоволенні позову.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, з’ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Згідно з договором купівлі-продажу квартири від 28.11.2017, посвідченим приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу ОСОБА_2 та зареєстрованим у реєстрі за №4861, ТзОВ «СУВЕНІРГАЛ» (Продавець) передало у власність ОСОБА_1 (Покупець), а ОСОБА_1 прийняв у власність, належну Продавцю на праві приватної власності квартиру №21, що знаходиться в будинку №15, який розташований на вулиці Липова Алея у місті Львові.

Продаж квартири за домовленістю сторін вчинено за ціною 613 032, 00 грн.

На підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №38390428 від 28.11.2017 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесено запис про реєстрацію права власності на вказану квартиру за ОСОБА_1 .

Згідно з квитанцією від 21.11.2017 №ПН259253С1 ОСОБА_1 сплатив 6 130, 32 грн. збору на обов’язкове державне пенсійне страхування на рахунок УДК у Галицькому районі м. Львова.

Позивач, вважаючи, що безпідставно (помилково) сплатив збір на обов’язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 1% від вартості придбаного ним майна, звернувся до УПФ у Галицькому районі м. Львова, правонаступником якого є Галицьке ОУПФУ, із заявою від 30.11.2017 про повернення безпідставно сплаченого ним збобу у розмірі 1% від вартості квартири.

Листом №11281/06.1-34 від 01.12.2017 відповідачем відмовлено ОСОБА_1 у задоволенні заяви про повернення помилково сплачених коштів з тих підстав, що з доданих до заяви матеріалів не вбачається, що позивач вперше придбав житло.

Вважаючи протиправною таку відмову, позивач звернувся до суду з даним позовом.

При вирішенні спору суд керувався наступним.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 67 Конституції України встановлено, що кожен зобов’язаний сплачувати податки і збори в порядку та розмірах, встановлених законом.

Порядок справляння та використання збору на обов’язкове державне пенсійне страхування визначає Закон № 400/97-ВР.

У відповідності до пункту 9 статті 1 Закону № 400/97-ВР, платниками збору на обов’язкове державне пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об'єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.

Питання сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом № 400/97-ВР врегульовані Порядком сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 № 1740 (далі - Порядок № 1740).

Згідно з пунктом 15-1 Порядку № 1740, збір на обов’язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Відповідно до пункту 15-3 Порядку № 1740, нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.

Отже, із загального правила про обов’язковість сплати збору при придбанні нерухомого майна законодавцем встановлено винятки для громадян, які придбавають житло і перебувають на черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Водночас, нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна можлива за наявності документа про підтвердження сплати такого збору. Жодних винятків для процедури посвідчення або реєстрації таких договорів не передбачено.

Інформація щодо реєстрації нерухомого майна, що перебуває у власності фізичних та юридичних осіб відображена у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Підстави та процедуру надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно визначено Порядком надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 (далі – Порядок).

Пунктом 8 вказаного Порядку передбачено, що інформація з Державного реєстру прав у паперовій формі надається за заявою особи, яка бажає отримати таку інформацію, або уповноваженої нею особи шляхом звернення до суб’єкта державної реєстрації прав, фронт-офісу або нотаріуса.

Згідно з пунктом 4 Порядку інформація з Державного реєстру прав містить актуальні на дату та час її надання відомості про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження, наявні в ньому, а також відомості з Реєстру прав власності на нерухоме майно, Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна та Державного реєстру іпотек, які є архівною складовою частиною Державного реєстру прав, або відомості про відсутність зареєстрованих речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Інформація з Державного реєстру прав за бажанням особи, яка отримує таку інформацію, може містити, крім відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження, відомості про виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно, обтяження таких прав щодо запитуваного суб’єкта або об’єкта нерухомого майна, а також про внесені зміни до відповідних записів Державного реєстру прав та реєстрів у хронологічному порядку.

Відповідно до статті 3 Закону № 400/97-ВР платники збору, визначені пунктами 6, 7, 9 і 10 статті 1 цього Закону, збір на обов’язкове державне пенсійне страхування сплачують до Державного бюджету України у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Ці кошти в установленому порядку зараховуються до державного бюджету і використовуються згідно із законом про Державний бюджет України.

Підпунктом 7 пункту 4 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 № 460/2011, передбачено, що казначейство України здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, за поданням органів, що контролюють справляння надходжень до бюджету.

Згідно з додатком до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 № 106 «Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов’язкових платежів) та інших доходів бюджету» контроль за справлянням (стягненням) до бюджету надходжень, що обліковуються за кодом доходів бюджету 24140500 «Збір з операцій придбання (купівлі-продажу) нерухомого майна», покладений на Пенсійний фонд України.

Системний аналіз вказаних норм Закону та Порядку дає підстави стверджувати, що громадяни, які придбавають нерухоме майно вперше, звільнені від сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування, тому не є платниками такого збору.

Позивачем долучено до матеріалів справи інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна №107469268 від 13.12.2017. Згідно з відомостями вказаних Реєстрів позивач є власником квартири, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2. Підстава виникнення права власності: договір купівлі-продажу квартири, серія та номер 4861, виданий 28.11.2017 приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу ОСОБА_2 Підстава внесення запису про право власності: рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер №38390428 від 28.11.2018.

У Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Державному реєстрі іпотек, Єдиному реєстрі заборон відчуження об’єктів нерухомого майна відсутні відомості щодо набуття іншого нерухомого майна фізичною особою ОСОБА_1.

Вказане свідчить про те, що позивач 26.11.2017 вперше придбав нерухоме майно (квартиру, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2) за договором купівлі-продажу, і при його нотаріальному посвідченні безпідставно сплатив збір на обов’язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 1% від його вартості в сумі 6 130, 32 грн.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про протиправність відмови Галицького ОУПФУ в повернені позивачу збору на обов’язкове державне пенсійне страхування в сумі 6 130, 32 грн.

Частиною 3 статті 3 Закону № 400/97-ВР визначено, що платники збору, визначені пунктами 6, 7, 9 і 10 статті 1 цього Закону, сплачують збір на обов’язкове державне пенсійне страхування до Державного бюджету України у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Ці кошти в установленому порядку зараховуються до державного бюджету і використовуються згідно із законом про Державний бюджет України.

Згідно з пункту 5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Мінфіну від 03.09.2013 №787, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов’язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету. Подання подається до органу Казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою із найменуванням та ідентифікаційним кодом установи, з обов’язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб’єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім’я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.

У відповідності до пункту 7.2 Порядку ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум платежів, затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 27.09.2010 № 21-2, яким установлено, зокрема, механізм здійснення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум збору на обов’язкове державне пенсійне страхування, суми помилково сплачених платежів зараховуються в рахунок майбутніх платежів або повертаються платникам на підставі заяви.

Позивачем таку заяву подано в УПФ у Галицькому районі 30.11.2017.

Однак, як встановлено судом, територіальним органом Пенсійного фонду протиправно відмовлено у задоволенні такої.

Відповідно до вимог частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач вказаного обов’язку не виконав, у матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази щодо правомірності відмови позивачу у поверненні помилково сплаченого збору.

Суд вважає без підстави доводи Галицького ОУПФУ, викладені у відзиві на позовну заяву, про те, що відповідач не володіє інформацією стосовно прав власності громадян на нерухоме майно і позбавлений можливості встановити придбавання житла конкретною особою вперше, оскільки відповідач не позбавлений можливості подати у встановленому законом порядку запит на отримання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

За встановлених фактичних обставин суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог позивача щодо повернення безпідставно сплаченого збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 6 130, 00 грн, а тому для належного захисту порушених прав позивача необхідно зобов’язати Галицьке ОУПФУ сформувати та подати до Управління Державної казначейської служби України у Галицькому районі м. Львова Львівської області подання про повернення ОСОБА_1 6 130, 32 грн збору, сплаченого збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна згідно квитанції від 21.11.2017 №ПН259253С1.

Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права міститься у постанові Верховного Суду України від 30.01.2018 (К/9901/412/17 ) та постанові Верховного Суду України від 31.01.2018 (К/9901/400/17 ).

Беручи викладене та оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, тому позов слід задовольнити повністю.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Галицького об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова понесені позивачем судові витрати у вигляді судового збору в сумі 640, 00 грн, сплаченого квитанцією №177 від 18.12.2017.

Керуючись ст. ст. 6-10, 14, 72-77, 90, 132, 159, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в :

Позов задовольнити повністю.

Зобов’язати Галицьке об’єднане управління Пенсійного фонду України м. Львова (м. Львів, пр-т. ОСОБА_3. 35, м. Львів, код ЄДРПОУ 41249931) сформувати та подати до Управління Державної казначейської служби України у Галицькому районі м. Львова Львівської області подання про повернення ОСОБА_1 (м. Львів, вул. Братів Міхновських, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) 6 130 (шість тисяч сто тридцять) грн 00 к. збору, сплаченого збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна згідно квитанції від 21 листопада 2017 року №ПН259253С1.

Стягнути з Галицького об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова (м. Львів, пр-т. ОСОБА_3. 35, м. Львів, код ЄДРПОУ 41249931) за рахунок бюджетних асигнувань в користь ОСОБА_1 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) 640 (шістсот сорок) грн 00 к. судових витрат.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст судового рішення складено 06 березня 2018 року.

Суддя О.П. Хома