Рішення № 72581681, 02.03.2018, Арбузинський районний суд Миколаївської області

Дата ухвалення
02.03.2018
Номер справи
467/998/17
Номер документу
72581681
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 467/998/17

2-а/467/2/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02.03.2018 року Суддя Арбузинського районного суду Миколаївської області Кірімова О.М., розглянувши в порядку загального позовного провадження (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Арбузинської селищної ради Арбузинського району Миколаївської області про визнання рішення № 2 від 10 серпня 2017 року «Про добровільне об»єднання територіальних громад» протиправним та його скасування,

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2017 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Арбузинської селищної ради Арбузинського району Миколаївської області про визнання рішення № 2 від 10 серпня 2017 року «Про добровільне об»єднання територіальних громад» протиправним та його скасування.

Свої вимоги мотивувала тим, що в порушення вимог ст.ст. 4-5, 12, 13, 25, 31-35, 36 ОСОБА_2 України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» відповідач не розміщав у місцевих засобах масової інформації проекту регуляторного акту, відсутній аналіз регуляторного впливу, передбачений Методикою проведення аналізу регуляторного акта, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2004 року № 308, регуляторний акт не був оприлюднений та не був погоджений відповідним органом.

Вказаними діями відповідача порушено право позивача на участь у діяльності місцевого самоврядування, що передбачено ст. 13 ОСОБА_2 України «Про місцеве самоврядування в Україні». Тому просила суд визнати дії Арбузинської селищної ради 30 позачергової сесії 7 скликання щодо прийняття рішення № 2 від 10 серпня 2017 року «Про добровільне об»єднання територіальних громад» неправомірними та скасувати рішення Арбузинської селищної ради № 2 від 10 серпня 2017 року «Про добровільне об»єднання територіальних громад» з моменту його прийняття.

Ухвалою суду від 29 вересня 2017 року відкрито провадження у зазначеній адміністративній справі та призначено до розгляду.

Позивачем 2 листопада 2017 року подано уточнений адміністративний позов, який крім вказаного вище мотивовано тим, що при прийнятті рішення № 2 від 10 серпня 2017 року «Про добровільне об»єднання територіальних громад» відповідачем у порушення ст. 9, 14, 14.1,26 Регламенту селищної ради на офіційному Веб-сайті ради не було розміщено інформацію про скликання позачергової сесії (місця її проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради) та на дошці оголошень ради, за такого рішення не було доведено до відома населення.

Ухвалою суду від 9 січня 2018 року за клопотанням позивача витребувано з Арбузинської селищної ради Арбузинського району Миколаївської області наступні докази: про ініціаторів приєднання територіальної громади; щодо створення спільної робочої групи з підготовки проекту рішення про добровільне об’єднання територіальних громад та протоколи спільної робочої групи; протоколи загальних громадських слухань з датами їх проведення та вказаних місцем проведення; план організаційних заходів щодо добровільного об’єднання громад; копію протоколу засідання 30 позачергової сесії 7 скликання Арбузинської селищної ради Арбузинського району Миколаївської області щодо прийняття рішення № 2 від 10 серпня 2017 року «Про добровільне об»єднання територіальних громад» з результатами поіменного голосування.

15 грудня 2017 року набув чинності Закон України Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів № 2147-VIII від 03.10.2017, котрим КАС України викладено в новій редакції.

У відповідності до п. 10 Розділу VII Перехідних Положень КАС України, справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Таким чином, подальший розгляд цієї справи відбувається за правилами, що передбачені новою редакцією КАС України.

Ухвалою суду від 22 січня 2018 року призначено підготовче судове засідання та розгляд справи призначений в порядку загального провадження.

19 лютого 2018 року представник відповідача надіслав на адресу суду відзив на адміністративний позов. Посилався на безпідставність тверджень позивача про неналежне повідомлення депутаті Арбузинської селищної ради про призначення позачергової сесії, оскільки такі були повідомлені по телефону, та більшість із них були присутніми на сесії. Сесія, яка відбулася 10 серпня 2017 року не була винятковою, оскільки необхідність проведення позачергових сесій визначається в кожному конкретному випадку, в залежності від важливості та терміновості питань, які на дану сесію виносяться. Розпорядження Миколаївської обласної державної адміністрації від 04 серпня 2017 року № 280-р, селищна рада дійсно отримала 09 серпня 2017 року, однак по електронній пошті дане розпорядження селищною радою отримано в день його прийняття, тобто 04 серпня 2017 року. Щодо посилань позивача про те, що не було оприлюднено оскаржуваного рішення, то таке було оприлюдено шляхом розміщення на дошці оголошень. Крім того, оскаржуване рішення не підпадає під дію ОСОБА_2 України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

26 лютого 2018 року позивач надала суду відповідь на відзив відповідача, в якій наполягала на задоволенні позову з підстав, викладених у позовній заяві.

Ухвалою суду від 26 лютого 2018 року справа призначена до розгляду.

Позивач до судового засідання не з’явилася, надала заяву про розгляд справи за її відсутності. Позовні вимоги підтримала у повному обсязі.

Представник відповідача до судового засідання не з’явився. Надав суду клопотання про розгляд справи в його відсутність, заперечував проти задоволення адміністративного позову з підстав викладених у відзиві на позов.

Згідно ч. 1 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Згідно з ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

В силу частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи в межах заявлених позовних вимог, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об’єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті відповідно до вимог ст.ст. 72-79 КАС України та надані учасниками судового процесу, суд дійшов до наступних висновків.

Відповідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 140 Конституції України місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України, що здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Відносини, що виникають у процесі добровільного об’єднання територіальних громад сіл, селищ, міст регулює Закон України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" № 157-VIII від 05 лютого 2015 (далі - Закон № 157-VIII).

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України "Про місцеве самоврядування" від 21 травня 1997 № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР).

Місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання в сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції й законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст (ст. 2 ОСОБА_2 № 280/97-ВР).

Місцеве самоврядування в Україні здійснюється на принципах: народовладдя; законності; гласності; колегіальності; поєднання місцевих і державних інтересів; виборності; правової, організаційної та матеріально-фінансової самостійності в межах повноважень, визначених цим та іншими законами; підзвітності та відповідальності перед територіальними громадами їх органів та посадових осіб; державної підтримки та гарантії місцевого самоврядування; судового захисту прав місцевого самоврядування (ст. 4 ОСОБА_2 № 280/97-ВР).

Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Згідно ч. 1 ст. 6 ОСОБА_2 України «Про місцеве самоврядування в Україні», територіальна громада села, селища, міста є первинним суб'єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень. Тобто, саме територіальна громада (тобто жителі села, селища, міста) є первинним суб'єктом місцевого самоврядування, інші ж суб'єкти місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише в інтересах територіальної громади.

Згідно ч. 1 ст. 10 ОСОБА_2 України «Про місцеве самоврядування», сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до ст. 2 ОСОБА_2 України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), добровільне об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюється з дотриманням таких принципів: 1) конституційності та законності; 2) добровільності; 3) економічної ефективності; 4) державної підтримки; 5) повсюдності місцевого самоврядування; 6) прозорості та відкритості; 7) відповідальності.

Згідно зі ст. 3 вказаного ОСОБА_2, суб'єктами добровільного об'єднання територіальних громад є суміжні територіальні громади сіл, селищ, міст.

Об'єднана територіальна громада, адміністративним центром якої визначено місто, є міською територіальною громадою, центром якої визначено селище, - селищною, центром якої визначено село, - сільською.

Відповідно до ст. 5 вказаного ОСОБА_2, ініціаторами добровільного об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст можуть бути: 1) сільський, селищний, міський голова; 2) не менш як третина депутатів від загального складу сільської, селищної, міської ради; 3) члени територіальної громади в порядку місцевої ініціативи; 4) органи самоорганізації населення відповідної території (за умови представлення ними інтересів не менш як третини членів відповідної територіальної громади).

Пропозиція щодо ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад повинна, зокрема, містити: 1) перелік територіальних громад, що об'єднуються, із зазначенням відповідних населених пунктів; 2) визначення адміністративного центру об'єднаної територіальної громади та її найменування.

Сільський, селищний, міський голова забезпечує вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції. Після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представника (представників) до спільної робочої групи.

Порядок проведення громадського обговорення з питань, передбачених цим ОСОБА_2, визначається сільською, селищною, міською радою.

Згідно зі ст. 6 ОСОБА_2 України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», сільський, селищний, міський голова після прийняття відповідною радою рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад надсилає пропозицію про таке об'єднання сільському, селищному, міському голові суміжної територіальної громади.

Сільський, селищний, міський голова суміжної територіальної громади забезпечує вивчення пропозиції щодо добровільного об'єднання територіальних громад та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції. Після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представника (представників) до спільної робочої групи або про відмову в наданні згоди.

Відповідно до ст. 7 вказаного ОСОБА_2, проекти рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад повинні, зокрема, містити: 1) перелік територіальних громад, що об'єднуються, із зазначенням відповідних населених пунктів; 2) визначення адміністративного центру об'єднаної територіальної громади та її найменування; 3) план організаційних заходів щодо добровільного об'єднання територіальних громад.

Сільські, селищні, міські голови забезпечують протягом 60 днів проведення обов'язкового громадського обговорення (громадські слухання, збори громадян, інші форми консультацій з громадськістю) підготовлених спільною робочою групою проектів рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад, за результатами якого сільські, селищні, міські голови вносять питання про його схвалення на розгляд сільських, селищних, міських рад.

Питання про схвалення проекту рішення щодо добровільного об'єднання територіальних громад розглядається сільськими, селищними, міськими радами протягом 30 днів з дня його внесення на їх розгляд та з врахуванням результатів громадського обговорення.

Схвалені сільськими, селищними, міськими радами проекти рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад у п'ятиденний строк подаються раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній державній адміністрації для надання висновку щодо відповідності цього проекту Конституції та законам України.

Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна державна адміністрація протягом 10 робочих днів з дня отримання проекту рішення щодо добровільного об'єднання територіальних громад готує відповідний висновок, що затверджується постановою ради міністрів Автономної Республіки Крим, розпорядженням голови обласної державної адміністрації.

У разі відповідності проекту рішення щодо добровільного об'єднання територіальних громад Конституції та законам України сільські, селищні, міські ради приймають рішення про добровільне об'єднання територіальних громад або про проведення місцевого референдуму щодо підтримки об'єднання територіальних громад.

У разі встановлення невідповідності проекту рішення щодо добровільного об'єднання територіальних громад Конституції та законам України рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна державна адміністрація повертає його на доопрацювання у порядку, встановленому цим ОСОБА_2.

У разі прийняття сільськими, селищними, міськими радами рішення про добровільне об'єднання територіальних громад, а також у разі підтримки добровільного об'єднання територіальних громад на місцевому референдумі сільський, селищний, міський голова територіальної громади, в якій ініційовано питання про добровільне об'єднання територіальних громад, звертається з поданням до Верховної ради Автономної Республіки Крим, обласної ради про утворення об'єднаної територіальної громади.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом рішенням Арбузинської селищної ради Миколаївської області 10 чергової сесії 7 скликання від 4 квітня 2016 року № 10 затверджено Порядок проведення громадських обговорень з питань добровільного об»єднання територіальних громад (а.с. 87).

Вказаний Порядок визначає механізм проведення громадських обговорень та основні вимоги до його організації та розгляду узагальнених пропозицій (зауважень) під час розгляду питань про добровільне об»єднання територіальних громад відповідно до ЗУ «Про добровільне об'єднання територіальних громад» (а.с. 88-90)

Відповідно до п. 3 Порядку організатори громадського обговорення самостійно визначають форми його проведення (конференція, форум, громадські слухання, засідання за круглим столом, збори, зустрічі, теле або радіо дебати, Інтернет конференція, електронна консультація), виходячи з необхідності залучення якомога більшої кількості заінтересованих учасників та власних організаційних можливостей.

Згідно п. 5 Порядку, рішення про проведення громадського обговорення приймається його організатором з урахуванням вимог, установлених ЗУ «Про добровільне об'єднання територіальних громад», і повинно містити питання, що виносяться на громадське обговорення, строк його проведення та імена відповідальних осіб.

Пунктом 6 Порядку визначено, що пропозиції (зауваження) учасників громадського обговорення подаються у письмовій чи усній формі, надсилаються електронною поштою із зазначенням прізвища, імені, по батькові та адреси особи, яка їх подає. Пропозиції (зауваження) реєструються організатором громадського обговорення.

Відповідно до п. 9 Порядку, організатор громадського обговорення протягом 2 днів після закінчення строку подання пропозицій (зауважень) узагальнює їх та готує звіт, у якому зазначаються найменування організатора, зміст питання, що виноситься на обговорення, інформація про осіб, які взяли участь в обговоренні порушеного питання, а також узагальнений аналіз пропозицій (зауважень), що надійшли під час проведення громадського обговорення.

Розпорядженням Арбузинського селищного голови ОСОБА_3 від 17 березня 2016 року № 4/1 ініційовано добровільне об'єднання територіальних громад смт. Арбузинка, села Полянка Арбузинської селищної ради, села Садове Садівської сільської ради, села Новокрасне Новокрасненської сільської ради, села Агрономія Агрономійської сільської ради, ст. Кавуни Кавунівської сільської ради, села Новоселівка Новоселівської сільської ради, села Воєводське Воєводської сільської ради, села Новогригорівка новогригорівської сільської ради, села Іванівка Іванівської сільської ради, села Любоіванівка Любоіванівської сільської ради,села Рябоконево Рябоконевської сільської ради,села Новогригорівка Новогригорівської сільської ради, селища Костянтинівка Костянтинівської селищної ради в Арбузинську територіальну громаду з центром у смт. Арбузинка (а.с. 91-92).

Відповідно до протоколу № 1 від 12 квітня 2016 року проведено громадські обговорення щодо добровільного об»єднання територіальних громад Арбузинського району Миколаївської області в територіальну громаду з адміністративним центром у смт. Арбузинка (а.с. 93-96). До даного протоколу додано список учасників громадського обговорення та резолюція громадських слухань (а.с. 97-98)

Як видно із протоколу № 2, 19 квітня 2016 року було проведено громадські обговорення щодо добровільного об’єднання територіальних громад Арбузинського району Миколаївської області в територіальну громаду з адміністративним центром у смт. Арбузинка (а.с. 99-102). До даного протоколу додано список учасників громадського обговорення та резолюція громадських слухань (а.с. 103-104).

Рішенням Арбузинської селищної ради Миколаївської області 11 позачергової сесії 7 скликання від 27 квітня 2016 року № 3 надано згоду на добровільне об'єднання територіальних громад смт. Арбузинка, села Полянка Арбузинської селищної ради, селища Костянтинівка Костянтинівської селищної ради, ст. Кавуни Кавунівської сільської ради, села Садове Садівської сільської ради, села Новокрасне Новокрасненської сільської ради, села Агрономія Агрономійської сільської ради, села Новоселівка Новоселівської сільської ради, села Благодатне Благодатненської сільської ради, села Воєводське Воєводської сільської ради, села Новогригорівка Новогригорівської сільської ради, села Іванівка Іванівської сільської ради, села Любоіванівка Любоіванівської сільської ради, сіл Семенівка, Остапівка, Булацелово Семенівської сільської ради, села Рябоконево Рябоконевської сільської ради – усі ради Арбузинського району в Арбузинську територіальну громаду з визначенням адміністративного центру в смт. Арбузинка Миколаївської області (а.с. 105-106).

Рішенням Арбузинської селищної ради Миколаївської області 26 позачергової сесії 7 скликання від 31 травня 2017 року № 7 доручено селищному голові ОСОБА_3 повторно звернутися з пропозицією добровільного об»єднання територіальних громад смт. Арбузинка, села Полянка Арбузинської селищної ради, селища Костянтинівка Костянтинівської селищної ради, ст. Кавуни Кавунівської сільської ради, села Новокрасне Новокрасненської сільської ради, села Агрономія Агрономійської сільської ради, села Новоселівка Новоселівської сільської ради, села Іванівка Іванівської сільської ради, села Любоіванівка Любоіванівської сільської ради в Арбузинську територіальну громаду з центром в смт. Арбузинка Миколаївської області (а.с. 107).

На а.с. 108 викладено письмове звернення селищного голови ОСОБА_3 на адресу Новокрасненського сільського голові від 1 червня 2017 року щодо добровільного об»єднання територіальних громад.

Рішенням Новокрасненської сільської ради Арбузинського району від 27 червня 2017 року № 1 надано згоду на добровільне об’єднання територіальної громади села Новокрасне Новокрасненської сільської ради в одну об’єднану Арбузинську територіальну громаду з центром у селищі Арбузинка та делеговано робочу групу з підготовки проектів рішень щодо добровільного об»єднання територіальних громад (а.с. 109).

Розпорядженням Арбузинської селищної ради Миколаївської області від 03 липня 2017 року № 9 утворено спільну робочу групу з підготовки проектів рішень щодо добровільного об»єднання територіальних громад (а.с. 110).

Відповідно до протоколу засідання спільної робочої групи (а.с. 111) прийнято рішення щодо добровільного об’єднання територіальних громад.

Арбузинською селищною радою Миколаївської області виготовлено проект рішення про добровільне об»єднання територіальних громад селища Арбузинка, села Полянка Арбузинської селищної ради та села Новокрасне Новокрасненської сільської ради в Арбузинську територіальну громаду з центром у смт. Арбузинка Миколаївської області. Даний проект розміщено на дошці оголошень 04 липня 2017 року (а.с. 113) До вказаного проекту рішення додано план організаційних заходів щодо добровільного об»єднання територіальних громад ( а.с. 114-115)

Відповідно до протоколу № 3 від 14 липня 2017 року проведено громадські обговорення щодо добровільного об»єднання територіальних громад смт. Арбузинка, села Полянка Арбузинської селищної ради та села Новокрасне Новокрасненської сільської ради в територіальну громаду з адміністративним центром у смт. Арбузинка та яким ухвалено прийняти резолюцію громадських слухань (а.с. 116-121).

Рішенням Арбузинської селищної ради Миколаївської області від 24 липня 2017 року № 1 29 позачергової сесії 7 скликання схвалено проект рішення селищної ради «Про добровільне об»єднання територіальних громад», підготовлений спільною робочою групою (а.с. 125) До вказаного рішення додається протокол № 29 від 24 липня 2017 року з поіменним голосуванням до рішення № 1 29 позачергової сесії 7 скликання (а.с. 122-124).

Розпорядженням від 04 серпня 2017 року № 280-р затверджено висновок Миколаївської обласної державної адміністрації щодо відповідності Конституції України та законам України проектів рішень Арбузинської селищної ради та Новокрасненської сільської ради Арбузинського району Миколаївської області про добровільне об»єднання територіальних громад в Арбузинську селищну територіальну громаду з центром у селищі Арбузинка (а.с. 126).

Рішенням Арбузинської селищної ради Миколаївської області від 10 серпня 2017 року № 2 30 позачергової сесії 7 скликання вирішено об»єднатися територіальним громадам селища Арбузинка, села Полянка, села Вишневе Арбузинської селищної ради Арбузинського району та села Новокрасне Новокрасненської сільської ради Арбузинського району Миколаївської області в Арбузинську територіальну громаду з центром у смт. Арбузинка Арбузинського району Миколаївської області. Додатком до вказаного рішення є план організаційних заходів щодо добровільного об»єднання територіальних громад, протокол № 30 від 10 серпня 2017 року 30 позачергової сесії 7 скликання та список осіб поіменного голосування до рішення № 2 від 10 серпня 2017 року (а.с. 127-135).

Щодо посилань позивача про порушення відповідачем вимог ст. 22 ЗУ «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації» в частині оприлюднення оскаржуваного рішення, то суд враховує наступне.

Відповідно до Роз'яснень щодо застосування положень ОСОБА_2 України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» в частині визначення строків здійснення окремих етапів об’єднання, затвердженому на засіданні Комітету Верховної Ради України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування 03 червня 2015 року, протокол № 17, у частині третій статті 5 та частині третій статті 6 ОСОБА_2 визначено, що сільський, селищний, міський голова забезпечує вивчення пропозиції щодо добровільного об'єднання територіальних громад та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції.

У частині другій статті 7 ОСОБА_2 термін «громадське обговорення» конкретизується як громадські слухання, збори громадян, інші форми консультацій з громадськістю.

Крім того, частиною четвертою статті 5 ОСОБА_2 встановлено, що порядок проведення громадського обговорення з питань, передбачених цим ОСОБА_2, визначається сільською, селищною, міською радою.

Комітет відзначає, що громадське обговорення може проводитись в різних формах, зокрема, передбачених статтею 8 та статтею 13 ОСОБА_2 України «Про місцеве самоврядування в Україні» у формі загальних зборів громадян, громадських слухань або в інших формах, визначених місцевою радою (конференція, форум, засідання за круглим столом, збори, зустрічі, теле- або радіодебати, Інтернет-конференція, електронна консультація тощо).

Комітет звертає увагу, що окремі форми громадського обговорення (загальні збори громадян, громадські слухання та ін.) не можуть тривати протягом 30 чи 60 днів та як правило проводяться протягом одного неробочого дня.

Враховуючи зазначене, Комітет вважає, що проведення громадського обговорення (громадських слухань, зборів громадян, інших форм консультацій з громадськістю) протягом певної кількості днів слід розуміти як визначення граничного проміжку часу, протягом якого мають бути проведені певні заходи та оприлюднені їх результати.

При цьому Комітет звертає увагу, що призначаючи громадське обговорення сільський, селищний, міський голова повинен виходити з необхідності залучення якомога більшої кількості зацікавлених учасників, враховуючи організаційні можливості виконавчих органів ради, а також визначати такі строки проведення громадського обговорення, які б слугували гарантією реалізації права громадян на висловлення власної думки.

Слід зазначити, що відповідно до ч. 2 ст. 7 ОСОБА_2 сільські, селищні, міські голови забезпечують протягом 60 днів проведення обов'язкового громадського обговорення (громадські слухання, збори, інші форми консультацій з громад кістю) підготовлених спільною робочою групою проектів рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад за результатом якого сільські, селищні, міські голови вносять питання про його схвалення на розгляд сільських, селищних міських рад. Питання про схвалення проекту рішення щодо добровільного об'єднання територіальних громад розглядається сільськими, селищними, міськими радами протягом 30 днів з дня його внесення на їх розгляд та з врахуванням громадського обговорення, тобто протягом певної кількості днів.

Тобто, положеннями ОСОБА_2 України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» визначено граничний проміжок часу, протягом якого мають бути проведені певні заходи та оприлюднені їх результати.

За таких підстав, посилання позивача щодо не оприлюднення оскаржуваного рішення, є помилковим.

При цьому, положеннями ОСОБА_2 України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», «;Про доступ до публічної інформації», «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації» не визначено форми та змісту оголошень щодо проведення громадських слухань. Не містить таких і Порядок проведення громадських обговорень з питань добровільного об'єднання територіальних громад.

Отже, в даному випадку, не можливо зробити висновок, що відповідачем не забезпечено належне громадське обговорення пропозиції щодо добровільного об'єднання територіальних громад на виконання вимог ОСОБА_2 України «Про добровільне об'єднання територіальних громад».

Відповідно до частини 11 ст. 59 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до ЗУ «Про доступ до публічної інформації», крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.

Статтею 22 ОСОБА_2 України «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації» зазначено, що закони України, постанови Верховної Ради України, укази та розпорядження Президента України, постанови та розпорядження Кабінету Міністрів України, постанови Верховного Суду України та Конституційного Суду України, рішення органів місцевого самоврядування, інші нормативно-правові акти публікуються в офіційних виданнях (відомостях, бюлетенях, збірниках, інформаційних листках тощо) та друкованих засобах масової інформації відповідних органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Недержавні друковані засоби масової інформації мають право оприлюднювати офіційні документи органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до законодавства України і на засадах, передбачених укладеною угодою між цими органами та редакціями друкованих засобів масової інформації.

Як видно із відзиву на адміністративний позов, відповідач зазначив, що оскаржуване рішення було оприлюдено шляхом розміщення на дошці оголошень.

Відповідно до інформаційної довідки (а.с. 136) Арбузинська селищна рада станом на 14 лютого 2018 року та на теперішній час не має офіційного ВЕБ-сайту.

Однак, відповідно до ст. 24 ОСОБА_2 України «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації» визначена відповідальність за порушення законодавства про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Особи, винні в порушенні законодавства України про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування засобами масової інформації, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до законодавства України.

Аналогічна норма міститься в ст. 24 ОСОБА_2 України «Про доступ до публічної інформації».

Таким чином, ОСОБА_2 України «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації» та ОСОБА_2 України «Про доступ до публічної інформації» визначено, що неоприлюднення інформації є підставою для притягнення винної особи до відповідальності. Проте, це не є підставою для скасування оскаржених рішень рішення, згідно ОСОБА_2 України «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації» та ОСОБА_2 України «Про доступ до публічної інформації».

Отже, порушення порядку оприлюднення рішення про добровільне об'єднання територіальних громад ради не може бути підставою для скасування такого рішення, а інших належних доказів, які б свідчили про те, що оскаржувані рішення є протиправними, позивачем не надано (в матеріалах справи відсутні докази, які свідчать про протилежне).

Крім того, за приписами ОСОБА_2 України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" та ОСОБА_2 України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження про прийняття рішення щодо об'єднання територіальних громад та інші питання майбутнього об'єднання належать виключено до компетенції сільської, селищної, міської рад. Громадські обговорення є з’ясування волі громадян тієї чи іншої територіальної громади та їх ставлення до майбутнього об'єднання.

Також, згідно ч. 3 статті 7 ОСОБА_2 України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" передбачено, що схвалені сільськими, селищними, міськими радами проекти рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад у п'ятиденний строк подаються Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній державній адміністрації для надання висновку щодо відповідності цього проекту Конституції та законам України.

Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна державна адміністрація протягом 10 робочих днів з дня отримання проекту рішення щодо добровільного об'єднання територіальних громад готує відповідний висновок, що затверджується постановою Ради міністрів Автономної Республіки Крим, розпорядженням голови обласної державної адміністрації (частина четверта статті 7 зазначеного ОСОБА_2).

Відповідно до роз’яснень, викладених у листі Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 01.09.2016 року № 7/13-10903 об’єднана територіальна громада вважається утвореною відповідно до ОСОБА_2 з дня набрання чинності рішеннями всіх рад, що прийняли рішення про добровільне об"єднання територіальних громад, або з моменту набрання чинності рішенням про підтримку добровільного об’єднання територіальних громад на місцевому референдумі за умови попередньо наданого обласною державною адміністрацією висновку щодо відповідності проекту такого рішення Конституції та законам України.

Такий висновок обласної державної адміністрації долучено до матеріалів справи (а.с. 126 зворотня сторона). Позивачі його не оскаржують, відтак, рішення Арбузинської селищної ради Миколаївської області № 2 від 10 серпня 2017 року «Про добровільне об’єднання територіальних громад» завершує процес об’єднання територіальних громад.

Згідно з частиною восьмою статті 7 ОСОБА_2 України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна державна адміністрація протягом 10 робочих днів з дня отримання рішень про добровільне об'єднання територіальних громад у разі їх відповідності висновку, передбаченому частиною четвертою вказаної статті, звертається до Центральної виборчої комісії для прийняття нею рішення про призначення перших виборів депутатів сільської, селищної, міської ради та відповідного сільського, селищного, міського голови в установленому законом порядку.

Частиною шостою статті 14 ОСОБА_2 України "Про місцеві вибори" передбачено, що перші вибори депутатів, сільських, селищних, міських голів призначаються Центральною виборчою комісією в порядку, визначеному законом.

Центральна виборча комісія шляхом прийняття відповідного рішення оголошує про початок виборчого процесу перших виборів депутатів місцевої ради, сільського, селищного, міського голови (частина сьома статті 15 вказаного ОСОБА_2).

Таким чином, перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад та відповідних сільських, селищних, міських голів призначаються Центральною виборчою комісією за відповідними зверненнями Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних державних адміністрацій, а призначення перших виборів є підставою для оголошення Комісією виборчого процесу таких виборів.

Постановою ЦВК від 13 жовтня 2017 року призначено перші вибори на 24 грудня 2017 року в Арбузинській селищній об’єднаній територіальній громаді Миколаївської області.

У клопотанні представником відповідача зазначено, що громада Арбузинської селищної ради приймала участь у перших виборах голови та депутатів об'єднаної громади, які відбулися 24 грудня 2017 року, при цьому явка виборців була високою, громада не вчиняла перешкод у проведені виборів з метою перешкодити об'єднанню громад і позивач особисто приймав участь у виборах, оскільки обіймала посаду голови Арбузинської територіальної виборчої комісії.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб’єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1 - 4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Під підставою адміністративного позову слід розуміти обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, доводить факт порушення своїх прав, або ймовірність порушення нормативним актом прав у майбутньому.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Незалежно від підстав позову, визначених позивачем, адміністративні суди перевіряють коло обставин, що можуть слугувати підставами позову, з одного боку - для встановлення обов'язку вчинити певну дію (наявності права на прийняття рішення), з іншого - на доведення правової заінтересованості особи у виконанні цього обов'язку саме на її користь.

Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Таким чином, адміністративне судочинство спрямоване на захист саме порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин. Тобто, для задоволення позову адміністративний суд повинен встановити, що у зв'язку з прийняттям рішення, дією або бездіяльністю суб'єктом владних повноважень порушуються права позивача.

При цьому, позивач на власний розсуд визначає, чи порушені його права рішеннями, дією або бездіяльністю суб'єкта владних повноважень. Втім, право на звернення до адміністративного суду з позовом не завжди співпадає з правом на судовий захист, яке закріплено у ст. 5 КАС України.

Саме по собі звернення до адміністративного суду за захистом ще не означає, що суд зобов'язаний надати такий захист. Адже для того, щоб було надано судовий захист суд повинен встановити, що особа дійсно має право, свободу та інтерес, про захист яких вона просить і це право, свобода чи інтерес порушені відповідачем у публічно-правових відносинах. Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.

Обставини, на які посилається позивач, не свідчать про порушення з боку відповідача права позивача на участь у місцевому самоврядуванні. Як і відсутні докази перешкод для позивача та інших членів громади взяти участь у громадських обговореннях.

Позивачем не доведено, що оскаржувані рішення відповідача призвели до виникнення правових наслідків, які б свідчили про порушення прав, свобод чи охоронюваних законом інтересів позивача, або членів територіальної громади.

Крім цього, суд не приймає до уваги твердження позивача стосовно того, що спірне рішення є регуляторним актом і на нього поширюється вимоги ОСОБА_2 України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 1 вказаного ОСОБА_2, регуляторний акт - це: прийнятий уповноваженим регуляторним органом нормативно-правовий акт, який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання; прийнятий уповноваженим регуляторним органом інший офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, застосовується неодноразово та щодо невизначеного кола осіб і який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання, незалежно від того, чи вважається цей документ відповідно до закону, що регулює відносини у певній сфері, нормативно-правовим актом.

З наведеного слідує, що ознаками регуляторного акта є, зокрема, владно-організаційний характер, приймається (видається) уповноваженим на це суб'єктом, встановлює загальні правила без особистісного характеру, розрахований на багаторазове використання для всіх передбачених ним випадків.

За такого, посилання позивача на ту обставину, що спірне рішення Арбузинської селищної ради Миколаївської області № 2 від 10 серпня 2017 року «Про добровільне об»єднання територіальних громад» прийняте з порушенням вимог ОСОБА_2 України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» є помилковими, оскільки вказане рішення не містить норм регуляторного характеру, а його прийняття не потребує реалізації передбачених ОСОБА_2 України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» процедур.

Посилання позивача на ту обставину, що розпорядження Миколаївської обласної державної адміністрації від 04 серпня 2017 року № 280-р відповідачем отримано 09 серпня 2017 року, тому ніяким чином не можна було прийняти оскаржуване рішення, яке базується на даному розпорядженні, оскільки порядок денний та регламент роботи 30 позачергової сесії було сформовано набагато раніше, та питання № 3 про добровільне об»єднання територіальних громад не могло бути поставлене в порядок денний, суд вважає необґрунтованим.

Так, у відзиві на позов, представник селищний голова зазначив, що письмовий оригінал розпорядження Миколаївської обласної державної адміністрації від 04 серпня 2017 року № 280-р селищна рада дійсно отримала 09 серпня 2017 року, однак по електронній пошті дане розпорядження селищною радою отримано в день його прийняття, тобто 04 серпня 2017 року.

Зазначене не вказує на порушення відповідачем ОСОБА_2 України "Про добровільне об'єднання територіальних громад".

Отже, оскільки неправомірність дій Арбузинської селищної ради 30 позачергової сесії 7 скликання щодо прийняття рішення № 2 від 10 серпня 2017 року «Про добровільне об’єднання територіальних громад» та протиправність оскаржуваного рішення вмотивовано порушенням селищною радою вимог ОСОБА_2 України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» та ОСОБА_2 України «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації», які не передбачають підстав для скасування рішення органу місцевого самоврядування, а інших належних доказів, які б свідчили про те, що прийняте рішення є протиправним або порушує законні права і інтереси позивача, не надано, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог повністю.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (податковий номер НОМЕР_1) до Арбузинської селищної ради Арбузинського району Миколаївської області (55300, Миколаївська область, Арбузинський район, смт. Арбузинка, пров. Каштановий,18, код ЄДРПОУ 04376653) про визнання рішення № 2 від 10 серпня 2017 року «Про добровільне об»єднання територіальних громад» протиправним та його скасування, відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 255 КАС України.

Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Арбузинського

районного суду ОСОБА_4