Постанова № 72581664, 27.02.2018, Яворівський районний суд Львівської області

Дата ухвалення
27.02.2018
Номер справи
460/3454/17
Номер документу
72581664
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 460/3454/17

Провадження №2-а/460/180/18

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27.02.2018 рокум.Яворів

Яворівський районний суд Львівської області

у складі :

головуючого-судді Кондратьєвої Н.А.

при секретарі Юрчишині В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Яворові в залі суду справу за позовом ОСОБА_1 до Городоцького об'єднаного управління пенсійного фонду України Львівської області про визнання протиправним і скасування рішення про відмову у призначенні пенсії як державному службовцю та зобов'язання призначити пенсію -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Городоцького об'єднаного управління пенсійного фонду України Львівської області про визнання протиправним і скасування рішення Городоцького об'єднаного управління пенсійного фонду України Львівської області від 06.04.2017 № 9 про відмову у призначенні пенсії як державному службовцю та зобов'язання призначити пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» з 30 березня 2017 року.

Свої вимоги позивач обґрунтувала тим, що 30 березня 2017 року вона звернулася до Городоцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області (надалі - Городоцьке ОУ ПФУ) із заявою про перерахунок пенсії (дострокової) за віком, яка була призначена їй відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Городоцьке ОУ ПФУ своїм рішенням відмовило ОСОБА_1 у призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», оскільки вважає, що посадові особи контролюючих органів, яким присвоєно спеціальні звання, не є державними службовцями і їм не може бути призначено пенсію відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу».

2 червня 2017 року позивач звернулася із скаргою на рішення Городоцького ОУ ПФУ про відмову у призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області. 27 липня 2017 року на адресу ОСОБА_1 надійшла відповідь Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про результати розгляду її скарги від 2 червня 2017 року.

Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області у своїй відповіді вказало, що до 3 жовтня 2013 року посади працівників органів державної податкової служби, які мали спеціальні звання, не були віднесені до відповідних посад державних службовців, тому право на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» у ОСОБА_1 відсутнє.

Вважає, що рішення Городоцького ОУ ПФУ про відмову у призначенні їй пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» є протиправним і підлягає скасуванню, оскільки у неї стаж державної служби становить більше 20 років.

Представник позивача подала клопотання про розгляд справи у її відсутність.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, належним чином повідомлений про час, дату та місце розгляду справи, подав письмові заперечення на позов у яких просить відмовити у задоволенні позову, а тому суд приходить до висновку про можливість розгляду справи у його відсутності.

В письмових запереченнях на позов відповідач посилається на те, що посадові особи органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання, згідно Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ, Кабінетом Міністрів України до 03 жовтня 2013 року не були віднесені до відповідних категорій посад державних службовців.

03 жовтня 2013 року набрала чинність постанова Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2013 року № 703 «Про віднесення деяких посад працівників органів державної влади, інших державних органів, установ до відповідних категорій посад державних службовців та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України», згідно з додатком 20.1 якої, посади працівників структурних підрозділів податкової міліції ДФС та структурних підрозділів її територіальних органів віднесені до відповідних категорій посад державних службовців.

У зв'язку з цим стаж роботи позивача ОСОБА_1 у державній податковій службі на посаді, за якою присвоюється спеціальне звання, до 03 жовтня 2013 року не повинен зараховуватися до стажу державної служби, а тому вона не має права на пенсію.

Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи, дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення за наступних підстав.

Згідно із записами трудової книжки серії БТ-1 № 1590584 ОСОБА_1, встановлено:

з 25.09.1985 р - позивач прийнята на посаду економіста держдоходів Яворівського райфінвідділу;

з 10.07.1987 р. - переведена на посаду старшого економіста;

з 03.05.1987 р. - переведена на посаду старшого податкового ревізора-інспектора;

з 15.11.1989 р. - переведена на посаду ревізора-інспектора спеціаліста 1 категорії;

29.06.1990 р. - звільнена у зв'язку з переводом у Державну податкову інспекцію;

з 02.07.1990 р. - зарахована в порядку переводу на посаду економіста Державної податкової інспекції по Яворівському районі;

з 19.05.1993 р. - переведена в ревізійно-інспекторський відділ на посаду державного податкового ревізора-інспектора;

з 03.10.1994 р. - переведена на посаду головного державного податкового ревізора- інспектора цього ж відділу;

з 01.12.1994 р. - присвоєне спеціальне звання - радника податкової служби І рангу;

04.05.1994 р. - прийняла присягу державного службовця;

03.01.1997 р. - у зв'язку з ліквідацією Державної податкової служби по Яворівському районі переведена у Державну податкову адміністрацію у Яворівському районі (пізніше перейменовану у Державну податкову інспекцію у Яворівському районі Львівської області) переведена на посаду головного державного податкового ревізора-інспектора відділу документальних перевірок юридичних осіб;

05.11.2001 р. - присвоєно персональне звання «Радник податкової служби ІІІ рангу»;

з 01.09.2005 р. - переведена на посаду завідувача сектора взаємодії з правоохоронними органами відділу контрольно-перевірочної роботи;

з 10.01.2007 р. - переведена на посаду головного державного податкового ревізора-інспектора відділу аудиту юридичних осіб;

з 14.07.2011 р. - переведена на тимчасову посаду завідувача сектора по контролю за діяльністю суб'єктів СЕЗ «Яворів»;

з 16.02.2012 р. - у зв'язку з реорганізацією в порядку перетворення ДПІ у Яворівському районі та утворення ДПІ у Яворівському районі Львівської області Державної податкової служби переведена на посаду начальника відділу прогнозування аналізу, обліку та звітності тимчасово на час відпустки по догляду за дитиною основного працівника;

22.02.2013 р. - присвоєно чергове спеціальне звання «Радник податкової служби ІІ рангу»;

19.08.2013 р. - звільнена з займаної посади на підставі п.1 ст. 40 КЗпП України.

01 травня 2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII (далі також Закон №889-VIII).

Відповідно до пункту 2 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII, з набранням чинності вказаного закону втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону № 889-VIII.

Пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 р. №889-VIII «Про державну службу» передбачено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до частини 1 статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII (далі також Закон № 3723-XII), на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України

«Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Водночас, відповідно до статті 90 Закону № 889-VIII, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Виходячи з системного аналізу положень Закону № 889-VIII та статті 37 Закону №3723-ХІІ суд дійшов висновку, що із набранням чинності Законом № 889-VIII державні службовці втратили право на призначення спеціальних пенсії та отримали право на призначення пенсій на загальних підставах тобто, відповідно до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Разом із цим, законодавцем передбачено виключення для тих осіб, які станом на 01.05.2016 мають не менш як 20 років стажу на посадах державної служби. Для такої категорії осіб збережено право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ у розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої був сплачений єдиний внесок (страхові внески).

Згідно з пунктом 8 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Механізм обчислення стажу державної служби визначено у Порядку обчислення стажу державної служби, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 № 229 (далі - Порядок №229).

Відповідно до пункту 3 Порядку №229, документом для визначення стажу державної служби є трудова книжка, копія послужного списку, військовий квиток та інші документи, які відповідно до законодавства підтверджують стаж роботи (довідки, виписки з наказів, дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, тощо).

Пунктом 4 Порядку №229 передбачено, що до стажу державної служби зараховуються, зокрема, час перебування на посаді державної служби відповідно до Закону; час перебування на посадах, на яких присвоюються військові та спеціальні звання.

Аналогічний алгоритм обчислення стажу державної служби був визначений у Порядку обчислення стажу державної служби, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 №283 (далі - Порядок №283), що діяв у період чинності Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII.

Так, відповідно до пункту Порядку №283, до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв'язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів

Суд зазначає, що Законом України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 №509-XII, було визначено статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності.

Відповідно до частини першої статті 15 вказаного Закону, посадовою особою органу державної податкової служби за правилами може бути особа, яка має освіту за фахом та відповідає кваліфікаційним вимогам, установленим Державною податковою адміністрацією України. Посадовим особам органів державної податкової служби присвоюються спеціальні звання.

Статтею 6 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» визначено, що видатки на утримання органів державної податкової служби визначаються Кабінетом Міністрів України і фінансуються з державного бюджету.

Абзацами 1, 2 пункту 344.1 статті 344 Податкового кодексу України передбачено, що пенсійне забезпечення посадових осіб контролюючих органів, крім діючих у них підрозділів податкової міліції, здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу».

При цьому, період роботи зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) у контролюючих органах зараховується до стажу державної служби та стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону № 3723-XII незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним Законом.

Таким чином, посадові особи податкової служби, яким присвоєно спеціальне звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а відтак, період проходження служби в податкових органах має зараховуватися до стажу державної служби, який дає право на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ.

Отже, період роботи позивача з 02.07.1990 по 19.08.2013 в державній податковій інспекції Яворівського району, Державній податковій адміністрації у Яворівському районі зараховується до стажу державної служби, що дає право на пенсію відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу».

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про наявність у позивача, станом на 30.03.2017, стажу роботи на посадах державної служби понад 20 років.

Отже, позивач має право на призначення пенсії, з урахуванням положень пункту 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII та статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII.

За таких обставин, рішення Городоцького об'єднаного управління пенсійного фонду України Львівської області від 06.04.2017 № 9 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» є протиправним та підлягає скасуванню.

Беручи до уваги, що інших обставин ніж ті, що викладені відповідачем в оскаржуваному рішенні та які слугували підставою для відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії сторонами не зазначено, суд дійшов висновку, що вимога позивача про зобов'язання призначити пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» з 30 березня 2017 року є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 9, 14, 73 - 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

у х в а л и в:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним і скасувати рішення Городоцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області від 06.04.2017 р. №9 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Зобов'язати Городоцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області призначити ОСОБА_1 /іпн НОМЕР_1/ пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» з 30 березня 2017 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 /іпн НОМЕР_1/ за рахунок бюджетних асигнувань Городоцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області (ідентифікаційний код 40379291, місцезнаходження: Львівська область, м. Городок, вул. Львівська, буд. 16) судовий збір у розмірі 1280 (тисяча двісті вісімдесят) грн. коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Яворівський районний суд Львівської області.

Суддя Н.А.Кондратьєва