
Справа № 453/1329/17
№ провадження 2-а/453/22/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23.02.2018 року м. Сколе
Сколівський районний суд Львівської області в складі головуючого судді Курницької В.Я., за участі секретаря судового засідання Трембач М.М.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представнкика відповідача - Кондрин І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Сколе матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_3 до Стрийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про визнання протиправними дій Стрийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії та зобов'язання провести перерахунок і виплату пенсії відповідно до ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,-
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_3 звернувся в суд з адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправними дії Стрийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії та зобов'язати Стрийське об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області провести перерахунок і виплату пенсії з її збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років, відповідно до ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що він перебуває на обліку в Стрийському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Львівської області, номер особового рахунку 129209/1324, є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорія 2. Зазначає, що з 05.06.2008 року йому призначено пенсію за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. 06.11.2017 року позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії відповідно до вимог ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». У відповідь на заяву позивача від 06.11.2017 року листом № 78-В-скл-10-30 від 23.11.2018 року Стрийське об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області повідомило про відмову у перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у тому числі з ч. 2 ст. 56 цього закону.
Вважає дії відповідача протиправними, оскільки Стрийським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Львівської області йому проведено перерахунок пенсії в сторону збільшення на один процент заробітку за кожний рік роботи зі стажу понад 25 років, тоді як ч. 2 ст. 56 Закону України Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлена інша межа - понад 20 років стажу. На підставі наведеного просить визнати протиправними дії Стрийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області щодо відмови у перерахунку пенсії з її збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також зобов'язати Стрийське об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області, починаючи з 01.11.2017 року провести перерахунок та виплату йому пенсії з її збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 позов підтримав, просить позовні вимоги задоволити з підстав, наведених у ньому.
14.12.2017 року ухвалою суду відкрито провадження по справі, попереднє судове засідання призначено на 06.02.2018 року.
У зв'язку з тим, що 15.12.2017 року набули чинності зміни, внесені до Кодексу адміністративного судочинства України Законом України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» від 03.10.2017, № 2147-VIII, яким КАС України викладено в новій редакції, ухвалою від 06.02.2018 року вирішено продовжити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін, судове засідання призначено на 23.02.2018 року.
Відповідач - Стрийське об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області - у поданому відзиві проти вимог позивачазаперечив, зазначивши про те, що з 05.06.2008 року позивач отримує пенсію за віком відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", обчислену відповідно до частини першої статті 27 Закону України „Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", в той час як відповідно до ч. 2 ст. статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, зокрема, чоловіки за умови стажу роботи 20 років із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а відтак, положення ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у даному випадку застосуванню не підлягають. На підставі наведеного просить у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
Представник відповідача Кондрин І.В. проти позовних вимог заперечила з мотивів, наведених у відзиві, наголосивши на економічній недоцільності для позивача обчислювати пенсію на підставі ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». В задоволенні позовних вимог просить відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін в судовому засіданні, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд приходить до висновку, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивач з05.06.2008 року отримує пенсію за віком відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", обчислену відповідно до частини першої статті 27 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до ст.57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Судом встановлено і не заперечувалось представниками сторін, що загальний страховий стаж складає 41 рік 8 місяців 2 дні, розмір пенсії станом на 01.11.2017 року складає 5839 грн. 00 коп., а саме: 4523, 17 грн. - загальний розмір пенсії за віком, обчислений з урахуванням відпрацьованого наявного страхового стажу; 171, 84 грн. - доплата за 16 років понаднормативного стажу; 170, 82 грн. - додаткова пенсія, особам віднесеним до 2 категорії; 973, 17 грн. - підвищення як жителю гірського населеного пункту відповідно до Закону України "Про статус гірських населених пунктів в Україні.
06.11.2017 року позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії відповідно до вимог ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с. 6).
Листом № 78-В-скл-10-30 від 23.11.2018 року Стрийське об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області повідомило про відмову у перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у тому числі з ч. 2 ст. 56 цього закону (а.с. 5).
Як встановлено ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У ч.1 ст. 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.03.2003, який набрав чинності 01.01.2004, передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, визначає Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII від 28.02.1991.
Суд звертає увагу, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148-VIII від 03.10.2017 року пункт 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» доповнено словами і цифрами «у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Тобто, ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» станом на час звернення позивача із заявою до відповідача була викладена законодавцем в наступній редакції: «Право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із змінами, внесеними згідно із Законом № 2148-VIII від 03.10.2017 року, пов'язує право на пенсію в повному розмірі для громадян, яким пенсію призначено на умовах ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Зважаючи на викладене, беручи до уваги те, що розмір пенсії позивача у справі обчислений відповідно до частини першої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суд дійшов висновку, що у відповідача були відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_3 відповідно до ч. 2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Крім того, суд звертає увагу, що правові і організаційні засади оформлення документів для призначення пенсії визначені Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року. При цьому, для переведення особи з одного виду пенсії на інший, необхідно волевиявлення особи, яке оформлене заявою встановленої пунктом 4.1 Порядку (додаток 2) форми.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 14 грудня 2016 року по справі К/800/12888/16
Натомість, позивачем та його представником не надано доказів, які б свідчили про звернення до УПФ про переведення з одного виду пенсії на інший, оскільки подана ним заява містила вимогу про перерахунок пенсії та складена позивачем у довільній формі.
Відповідно до правил ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації.
Таким чином, суд вважає, що дії відповідача у справі, які є предметом оскарження, відповідають зазначеним вище вимогам до рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, оскільки, зважаючи на редакцію ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» станом на час звернення позивача із заявою, законних підстав для перерахунку пенсії, призначеної йому на підставі ч. 1 статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у Стрийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області не було. Відтак, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_3 до Стрийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про визнання протиправними дій Стрийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії та зобов'язання провести перерахунок і виплату пенсії відповідно до ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Керуючись ст.ст. 30, 257-263, ст.ст. 241-246, ст.255 КАС України суд,-
у х в а л и в:
В задоволенні позову ОСОБА_3 до Стрийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про визнання протиправними дій Стрийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії та зобов'язання провести перерахунок і виплату пенсії відповідно до ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - відмовити.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного адміністративного суду через Сколівський районний суд Львівської області протягом тридцяти днів з дня проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Сколівського районного суду
Львівської області В.Я. Курницька