
Справа № 452/382/18
У Х В А Л А
про відмову у відкритті провадження у справі
02 березня 2018 року м.Самбір
Суддя Самбірського міськрайонного суду Львівської області Кравців В.І., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Чайковицької сільської ради Самбірського району про визнання незаконним та скасування рішення,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 14 лютого 2018 року пред’явив у порядку цивільного судочинства позов про визнання незаконним акта від 29.08.2017 про обстеження земельної ділянки в с. Колбаєвичі, вул. Шевченка, 13, складеного земельною комісією Чайковицької сільської ради Самбірського району, та визнання незаконним і скасування рішення цієї сільської ради від 06.09.2017 № 201 «Про затвердження меж земельної ділянки».
Відповідно до частини 1 статті 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Згідно пунктів 1) та 2) частини 1 статті 4 КАС України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому, зокрема, хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв’язку з виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Пунктом 1) частини 1 статті 19 цього Кодексу встановлено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
За правилами частини 3 статті 19 КАС України адміністративні суди не розглядають позовні вимоги, які є похідними від вимог у приватно-правовому спорі і заявлені разом з ними, якщо цей спір підлягає розгляду в порядку іншого, ніж адміністративне, судочинства і знаходиться на розгляді відповідного суду.
У правовому висновку у справі № 6-782цс17 постанови Верховного Суду України від 16 серпня 2017 року зазначено, що характерною ознакою публічно-правових спорів є сфера їх виникнення - публічно-правові відносини, тобто передбачені нормами публічного права суспільні відносини, що виражаються у взаємних правах та обов’язках їх учасників у різних сферах діяльності суспільства, зокрема пов’язаних з реалізацією публічної влади.
Публічно-правовим вважається також спір, який виник з позовних вимог, що ґрунтуються на нормах публічного права, де держава в особі відповідних органів виступає щодо громадянина не як рівноправна сторона у правовідносинах, а як носій суверенної влади, який може вказувати або забороняти особі певну поведінку, надавати дозвіл на передбачену законом діяльність тощо.
Отже, основною визначальною рисою адміністративних правовідносин є владне підпорядкування однієї сторони цих відносин іншій стороні. Сторони в адміністративному спорі ще до його виникнення повинні перебувати у відносинах вертикального підпорядкування.
Ураховуючи наведене, заява ОСОБА_1 про визнання незаконними та скасування акта від 29.08.2017 про обстеження земельної ділянки та рішення Чайковицької сільської ради Самбірського району не підлягає розгляду у порядку цивільного судочинства, так як розгляд справи належить до юрисдикції адміністративного окружного суду, оскільки:
1) оскаржується рішення суб’єкта владних повноважень у зв’язку з виконанням ним публічно-владних управлінських функцій, а не як рівноправної сторони у земельних правовідносинах.
2) вимоги позивача пов’язані із приватно-правовим спором, але не заявлені разом з ним і такий спір не знаходиться на розгляді суду у порядку цивільного судочинства.
Та обставина, що спір виник із земельних правовідносин і в ухвалі судді від 2 лютого 2018 року про відмову у відкритті справи за адміністративним позовом зроблено висновок про наявність приватно-правового спору, що виник із земельних правовідносин, пов’язаних із правом на землю, не спростовують висновку про те, що розгляд справи за заявою ОСОБА_1 належить до юрисдикції адміністративного суду.
Крім того, зазначена ухвала постановлена усупереч вимогам ст. 20 КАС України щодо розмежування предметної юрисдикції адміністративних судів, відповідно до якої підсудність таких справ визначена окружним адміністративним судам.
Відповідно до пункту 1 частити 1 статті 186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Згідно положень частин 2 та 5 цієї статті про відмову у відкритті провадження у справі постановляється ухвала.
Відмовляючи у відкритті провадження з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз’яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи.
Згідно п. 2) ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір», сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду в разі повернення заяви або скарги.
Керуючись ст. ст. 186, 258-260 ЦПК України,
п о с т а н о в и в:
Відмовити у відкритті провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Чайковицької сільської ради Самбірського району про визнання незаконним та скасування рішення.
Роз’яснити заявнику ОСОБА_1 що розгляд справи за його заявою віднесено до юрисдикції окружного адміністративного суду.
Зобов’язати Самбірське управління Державної казначейської служби України Львівської області повернути ОСОБА_1, судовий збір в сумі 640 (шістсот сорок) грн., сплачений у Самбірському відділенні Західного ГРУ, згідно квитанції 0.0.928269278.1 від 28 грудня 2017 року; сплаченого у Самбірському відділенні Західного ГРУ; банк платника: ОСОБА_2; банк отримувача: ГУ ДКСУ у Львівській області; код отримувача: 37893577; МФО 825014; рахунок отримувача: 31211206700016.
Зобов’язати Самбірське управління Державної казначейської служби України Львівської області повернути ОСОБА_1, судовий збір в сумі 64 (шістдесят чотири) грн. 80 коп., сплачений у Самбірському відділенні Західного ГРУ, згідно квитанції 0.0.962366833.1 від 14 лютого 2018 року; банк платника: ОСОБА_2; банк отримувача: ГУ ДКСУ у Львівській області; код отримувача: 37893577; МФО 825014; рахунок отримувача: 31211206700016.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано, і може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до апеляційного суду Львівської області протягом п’ятнадцяти днів з дня її складення.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя