
308/7777/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28.09.2017 року місто Ужгород
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області в особі
головуючого судді Леміш О.М
при секретарі Химинець О.Я
з участю позивача ОСОБА_1
представника відповідача Міськова Н.В
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в місті Ужгород адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ужгородського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання непровомірною бездіяльність та зобов"язання вчинити певну дію ,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Ужгородського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання непровомірною бездіяльність та зобов"язання вчинити певну дію.
Свій позов позивач мотивував тим, що у січні 2015 року йому управлінням Пенсійного фонду України в Ужгородському районі Закарпатської області було призначено пенсію за віком на підставі поданої заяви та доданих до неї відповідних документів .
12 липня 2017 року позивач звернувся до управління із письмовим зверненням про надання роз'яснення, про причини неврахування йому стажу роботи в колгоспі «Дружба народів» за період з 01.06.1972 року по 31.07.1972 року та з 01.09.1976 року по 02.02.1981 року, переглянути матеріали справи та перерахувати пенсію з включенням відповідного стажу роботи.
Як видно з відповіді управління від 26.07.2017 року №02/Ф-122 оскільки не всі записи у трудовій книжці колгоспника завірені печаткою, для підтвердження колгоспного стажу, позивачем було подано довідку Комунального закладу «Ужгородський районний трудовий архів» №155 від 17.02.2015 року про вироблені людино-дні в колгоспі «Дружба народів», в якій з червня по липень 1972 року та з 1976 року по 1981 рік відсутні дані про встановлений мінімум трудової участі в громадському господарстві, а також дані про фактично відпрацьовані трудодні. Тому ці періоди і не зараховані його загального стажу при призначенні пенсії , що вбачається з листа Ужгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області від 26.07.2017 року №02/Ф-122 .
Згідно розрахунку стажу Ужгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду Закарпатської області величина страхового стажу склала 28 років 2 місяці і 24 днів .
Однак, дане твердження не відповідає дійсності, в тому числі і те, що не всі записи в трудовій книжці скріплені печаткою. Адже позивач , трудову діяльність розпочав з червня 1972 року в колгоспі «Дружба народів», яка тривала до 31 липня 1972 року та з 01.09.1976 року по 28.02.1993 року.
Проте, саме вказаний вище період за даними Ужгородського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Закарпатської області було включено не в повному обсязі до величини його трудового стажу.
У судовому засіданні позивач позов підтримав та просив суд такий задовільнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила, просила суд відмовити в задоволенні такого з підстав наведених у запереченні.
Заслухавши позицію учасників процесу, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність та допустимість кожного доказу, суд приходить до висновку про задоволення позову з огляду на наступне.
Так, судом встановлено, що у січні 2015 року ОСОБА_1, управлінням Пенсійного фонду України в Ужгородському районі Закарпатської області було призначено пенсію за віком на підставі поданої заяви та доданих до неї відповідних документів передбачених Постановою Пенсійного фонду України «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 25.11.2005 року №22-1.
12 липня 2017 року позивач звернувся до управління із письмовим зверненням про надання роз'яснення, про причини неврахування йому стажу роботи в колгоспі «Дружба народів» за період з 01.06.1972 року по 31.07.1972 року та з 01.09.1976 року по 02.02.1981 року, переглянути матеріали справи та перерахувати пенсію з включенням відповідного стажу роботи.
Як видно з відповіді управління від 26.07.2017 року №02/Ф-122 оскільки не всі записи у трудовій книжці колгоспника завірені печаткою, для підтвердження колгоспного стажу, позивачем було подано довідку Комунального закладу «Ужгородський районний трудовий архів» №155 від 17.02.2015 року про вироблені людино-дні в колгоспі «Дружба народів», в якій з червня по липень 1972 року та з 1976 року по 1981 рік відсутні дані про встановлений мінімум трудової участі в громадському господарстві, а також дані про фактично відпрацьовані трудодні. Тому ці періоди і не зараховані до загального стажу позивача при призначенні йому пенсії.
Згідно розрахунку стажу Ужгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду Закарпатської області величина страхового стажу склала 28 років 2 місяці і 24 днів , відповідно до листа від 06.06.2016 року №02/Ф-54.
Однак, дане твердження не відповідає дійсності, оскільки позивач трудову діяльність розпочав з червня 1972 року в колгоспі «Дружба народів», яка тривала до 31 липня 1972 року та з 01.09.1976 року по 28.02.1993 року.
Проте, саме вказаний вище період за даними Ужгородського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Закарпатської області було включено не в повному обсязі до величини його трудового стажу.
Так, згідно архівної довідки Комунального закладу «Ужгородський районний трудовий архів Ужгородської районної ради» від 17.02.2015 року №155, в архівних документах виявлено, що ОСОБА_1 працював в колгоспі «Дружба народів» в період з червня по липень 1972 року та з січня 1976 року по лютий 1993 року на посаді агронома-ентомолога .
Згідно записів трудової книжки колгоспника №612 виданої 18.09.1972 року теж зазначено періоди його діяльності в колгоспі «Дружба народів» з 01.09.1976 року по 28.02.1993 року, які скріплені печатками та підписами посадової особи .
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 19 Конституції України правовий порядок ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках передбачених законом.
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частини другої статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Статтею 58 зазначеного Закону на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.
Таким чином, відповідач у справі - орган владних повноважень, на якого чинним законодавством України покладені владні управлінські функції у сфері пенсійного забезпечення.
Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідний записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою КМУ від 12.08.1993 року №637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи.
Згідно з п.3 Порядку №637 за відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про період роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плат, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і умов из відмітками про виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Таким чином, заперечуючи проти адміністративного позову представник відповідача в судовому засіданні не довів та не надав доказів правомірності рішення Пенсійного фонду щодо неврахування періоду роботи в колгоспі ОСОБА_1.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 160-163 КАС України суд,
П О С Т А Н О В И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Ужгородського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання непровомірною бездіяльність та зобов"язання вчинити певну дію - задоволити.
Визнати неправомірною бездіяльність Ужгородського об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України Закарпатської області щодо не зарахування ОСОБА_1 стажу роботи в в колгоспі «Дружба народів» за період з 01.06.1972 року по 31.07.1972 року та з 01.09.1976 року по 02.02.1981 року.
Зобов'язати Ужгородське об'єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області зарахувати до трудового стажу при нарахуванні пенсії за віком ОСОБА_1 період роботи в колгоспі «Дружба народів» з 01.06.1972 року по 31.07.1972 року та з 01.09.1976 року по 02.02.1981 року та провести перерахування та виплату пенсії з урахуванням вказаного трудового стажу
Стягнути з Ужгородського об"єднаного Управління Пенсійного Фонду України в Закрпатській області на користь ОСОБА_1 суму судових витрат, а саме судовий збір в розмірі 640,00 грн.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Ужгородський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а особами які брали участь у справі, але не були присутні під час проголошення постанови, протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Головуючий Леміш О.М