Постанова № 72577206, 05.03.2018, Шевченківський районний суд м. Чернівців

Дата ухвалення
05.03.2018
Номер справи
727/11644/17
Номер документу
72577206
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 727/11644/17

Провадження № 2-а/727/34/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 лютого 2018 року Шевченківський районний суд м. Чернівці в складі:

головуючого судді Смотрицького В.Г.

при секретарі Вальчук М.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чернівці справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Дунаєвецької районної державної адміністрації Хмельницької області, Дунаєвецької районної державної адміністрації Хмельницької області, Управління соціального захисту населення Дунаєвецької районної державної адміністрації Хмельницької області про визнання протиправним та скасування рішення комісії оформленого протоколом від 25.05.2017 р., -

встановив:

Позивачка звернулась до суду з адміністративним позовом, уточнивши позовні вимоги в листопаді 2017 року, до відповідачів про визнання протиправним та скасування рішення комісії оформленого протоколом від 25.05.2017 року посилаючись на те, що рішенням Комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», що утворена розпорядженням Дунаєвецької районної державної адміністрації Хмельницької області від 24.06.1996 року №248п (далі - Комісія), із внесеними змінами, оформленого протоколом від 25.05.2017 року, знято з неї статус учасника війни.

Своє рішення Комісія обґрунтувала тим, що документів, які б підтверджували правомірність видачі відповідного посвідчення в управлінні немає, крім копії протоколу опитування свідків, який міститься у пенсійній справі.

Вона в 2001 році звернулась до відповідачів щодо встановлення їй статусу учасника війни та видачі посвідчення учасника війни. Нею було подано всі необхідні документи та інші докази, що незаперечно підтверджували факт її роботи в період війни. За результатами розгляду було прийнято рішення про встановлення їй статусу учасника війни та 04.10.2001 року видано посвідчення НОМЕР_1.

Зі змісту протоколу від 25.05.2017 року вбачається, під час засідання Комісії: її не було повідомлено про дату і час засідання Комісії, не надано можливості надати пояснення, залучити свідків, надати інші незаперечні докази (в разі необхідності); не заслуховувались представники державних органів і громадських організацій ветеранів (перелік яких визначений Типовим положення); не вивчались документи, які були надані нею в 2001 році на розгляд відповідачів; не досліджувалось рішення Комісії від 2001 року, яке було підставою для встановлення їй статусу учасника війни, та відповідно не надано йому правової оцінки; їй не надано допомоги у розшуку додаткових документів; рішення комісії прийнято не повноважним складом, передбаченим п.3 Типового положення, оскільки до її складу не включені (та відповідно не брали участі у прийнятті рішення) провідні фахівці органів Міністерства оборони, Міністерства внутрішніх справ, Міністерства фінансів, Служби безпеки, Міністерства праці, Міністерства освіти, медико-соціальних експертних комісій або лікарсько-консультативних комісій, управлінь сільського господарства та продовольства, архівних органів, представники рад ветеранів війни, праці та профспілок, інших галузевих управлінь і служб органів виконавчої влади; Комісія прийняла рішення про зняття з неї статусу учасника війни з перевищенням повноважень. Таких повноважень в Комісії немає; Комісія безпідставно прийняла своє рішення, оскільки положення про Комісію не було затверджено взагалі, всупереч вимогам абз.3 п.1 Типового положення.

Відсутність у відповідачів в її особовій справі документів, які б підтверджували правомірність видачі відповідного посвідчення та рішення комісії з приводу встановлення вказаного статусу не може її стосуватись і не може бути підставою для зняття статусу учасника війни.

Згідно ч.4 ст.9 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (в редакції від 5 квітня 2001 року) особам, які народилися після 31 грудня 1932 року, статус учасника війни може бути встановлено лише за наявності документів та інших доказів, що незаперечно підтверджують факт роботи в період війни.

Відповідно до Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 року №302 (із внесеними змінами): це Положення регулює правила видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранам війни (п.1). Посвідчення є документом, що підтверджує статус ветеранів війни та інших осіб, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», на основі якого надаються відповідні пільги і компенсації (п.2). Учасникам війни (ст. 9 зазначеного Закону) видаються посвідчення з написом «Посвідчення учасника війни» та нагрудний знак «Ветеран війни - учасник війни» (абз.4 п.3).

На підставі указу Президента України від 21.02.2005 року вона нагороджена медаллю «60 лет Победы в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг.».

Згідно з Порядком нагородження і вручення ювілейної медалі «60 лет Победы в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг.», затвердженого Указом Президента України від 21.02.2005 року №290/2005 , ювілейна медаль «60 лет Победы в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг.» відповідно до Положення про ювілейну медаль «60 лет Победы в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг.», затвердженого Рішенням Ради глав держав Співдружності Незалежних Держав, підписаного від імені України 19 вересня 2003 року, вручається громадянам України, віднесеним в установленому порядку до ветеранів війни, відповідний статус яких їм надано за участь у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років і за доблесну працю в тилу у цей період.

Разом з ювілейною медаллю вручається посвідчення встановленого зразка.

Для вручення ювілейної медалі центральними органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями складається та затверджується Список про нагородження ювілейною медаллю «60 лет Победы в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг.», який має містити відомості про особу, а саме: прізвище, ім'я, по батькові; місце проживання; документ, на підставі якого особу внесено до Списку, та дату вручення медалі.

Підставою для включення до Списку є документи, які відповідно до законодавства підтверджують статус осіб, зазначених у пункті 1 цього Порядку.

Дані обставини підтверджують те, що в 2001 році нею було надано всі необхідні документи та інші докази, що незаперечно підтверджують факт роботи в період війни.

Відповідно до п.11 Типового положення рішення Комісій щодо встановлення статусу учасника війни зберігаються в особистих пенсійних справах громадян та окремих справах загального діловодства як обов'язкові документи.

Відповідачами втрачено як документи, що нею надавались в 2001 році, так і саме рішення Комісії від 2001 року, яке було підставою для встановлення їй статусу учасника війни.

А тому просила визнати протиправним з моменту прийняття та скасувати Рішення Комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», що утворена розпорядженням Дунаєвецької районної державної адміністрації Хмельницької області від 24.06.1996 року №248п, із внесеними зміни, оформлене протоколом від 25.05.2017 року, яким знято з неї статус учасника війни.

Представник позивачки в судовому засіданні позов підтримав повністю з підстав, зазначених в позовній заяві та заяві про уточнення позовних вимог.

Представник відповідача комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Дунаєвецької районної державної адміністрації Хмельницької області та представник відповідача Дунаєвецької районної державної адміністрації Хмельницької області в судове засідання не з'явились, хоча про день та час розгляду справи були належним чином повідомлені, про причини неявки суду не повідомили.

Представник відповідача Управління соціального захисту населення Дунаєвецької районної державної адміністрації Хмельницької області в судове засідання не з'явився, надав суду заперечення, в яких просить справу розглядати в його відсутності та відмовити в задоволенні позовних вимог.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що позов підлягає до задоволення.

Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 в 2001 році зверталась до відповідачів щодо встановлення їй статусу учасника війни та видачі посвідчення учасника війни.

Пунктом 14 Типового положення про комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», затвердженого наказом Міністерства соціального захисту населення України від 30.05.1996 року №79 (далі - Типове положення) (в редакції на момент встановлення позивачці статусу учасника війни) передбачено, що статус учасникам війни особам, які народилися після 31 грудня 1932 року встановлюється лише на підставі документів та інших незаперечних доказів, які підтверджують факт роботи в період Великої Вітчизняної війни та війни з імперіалістичною Японією 1941-1945 років. При цьому враховується стаж роботи в конкретній організації, на конкретній посаді чи за спеціалізацією, за конкретну заробітну чи натуроплату. Орієнтовний перелік посад, спеціальностей і робіт, які в разі відсутності документів враховуються при встановленні статусу учасника війни зазначеним особам, вказаний у додатку № 4 до Положення.

За результатами розгляду було прийнято рішення про встановлення позивачці статусу учасника війни та 04.10.2001 року видано посвідчення учасника війни НОМЕР_1 (а.с.10), оскільки нею було подано всі необхідні документи та інші докази, що незаперечно підтверджували факт її роботи в період війни.

Рішенням Комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», що утворена розпорядженням Дунаєвецької районної державної адміністрації Хмельницької області від 24.06.1996 року №248п (далі - Комісія) (а.с.12), із внесеними змінами, оформлених протоколом від 25.05.2017 року (а.с.11), з позивачки було знято статус учасника війни.

Як вбачається із протоколу (а.с.11), комісія при прийнятті зазначеного рішення керувалась п.2 ст.9 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції від 05.04.2001 року та п.14 Типового положення, згідно яких особам, які народилися після 31 грудня 1932 року, статус учасника війни встановлюється лише за наявності документів та інших незаперечних доказів, які підтверджують факт роботи в період Великої Вітчизняної війни та війни з імперіалістичною Японією 1941-1945 років.

Зі змісту протоколу від 25.05.2017 року вбачається, під час засідання Комісії: позивачку не було повідомлено про дату і час засідання Комісії, не надано можливості надати пояснення, залучити свідків, надати інші незаперечні докази (в разі необхідності); не заслуховувались представники державних органів і громадських організацій ветеранів (перелік яких визначений п.4 Типового положення); не вивчались документи, які були надані позивачкою в 2001 році на розгляд відповідачів; не досліджувалось рішення Комісії від 2001 року, яке було підставою для встановлення позивачці статусу учасника війни, позивачці не надано допомоги у розшуку додаткових документів.

Пунктом 5 Типового положення (в редакції чинній на момент зняття статусу учасника війни з позивачки) передбачено, що комісії організовують прийняття заяв, документів та інших доказів громадян, їх розгляд, ведуть облік цих документів та приймають рішення щодо надання або відмови у наданні статусу учасника війни. Комісії несуть відповідальність за прийняті ними рішення. Рішення комісії, яке оформлюється за формою, наведеною в додатку 1, підписують голова разом із членами комісії та скріпляють їх гербовою печаткою установи або організації.

Тобто, Типовим положенням не передбачено винесення рішення комісією про зняття статусу учасника війни, а лише надання або відмови у наданні цього статусу.

Суд вважає, що рішення комісії, оформлене протоколом від 25.05.2017 року, яким знято статус учасника війни із позивачки ОСОБА_1, є протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки комісія не мала повноважень на прийняття вказаного рішення.

Також, рішення комісії прийнято не повноважним складом, передбаченим п.4 Типового положення (в редакції чинній на момент зняття статусу учасника війни з позивачки), оскільки до її складу не включені (та відповідно не брали участі у прийнятті рішення) фахівці органів Міністерства оборони, Міністерства внутрішніх справ, Міністерства фінансів, Служби безпеки, медико-соціальних експертних комісій, управлінь сільського господарства та продовольства, архівних органів, представники рад ветеранів війни та праці.

Відповідно до п.11 Типового положення рішення Комісій щодо встановлення статусу учасника війни зберігаються в особистих пенсійних справах громадян та окремих справах загального діловодства як обов'язкові документи.

Як встановлено судом з повідомлення Управління соціального захисту населення Дунаєвецької районної державної адміністрації Хмельницької області №503/01-13/2018 від 13.02.2018 року, яке надано суду, рішення Комісії за 2001 рік щодо встановлення статусу учасника війни позивачці ОСОБА_1 в управлінні відсутнє, тобто вказане рішення не досліджувалось на засіданні Комісії 25.05.2017 року та відповідно йому не було надано правової оцінки.

Суд вважає, що відсутність в особовій справі позивачки рішення комісії з приводу встановлення вказаного статусу не може бути підставою для зняття статусу учасника війни.

Аналогічну позицію висловлено Вищим адміністративним судом України в ухвалі від 15 грудня 2010 року справа №К-23997/08, в якій зазначено, що відсутність в Управлінні праці та соціального захисту населення в особовій справі особи рішення комісії з приводу встановлення статусу учасника війни не може стосуватись цієї особи, а свідчить лише про недоліки роботи самого управління.

Як встановлено судом, на підставі указу Президента України від 21.02.2005 року позивачка ОСОБА_1 нагороджена медаллю «60 лет Победы в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг.».

Згідно з Порядком нагородження і вручення ювілейної медалі «60 лет Победы в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг.», затвердженого Указом Президента України від 21.02.2005 року №290/2005, ювілейна медаль «60 лет Победы в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг.» відповідно до Положення про ювілейну медаль «60 лет Победы в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг.», затвердженого Рішенням Ради глав держав Співдружності Незалежних Держав, підписаного від імені України 19 вересня 2003 року, вручається громадянам України, віднесеним в установленому порядку до ветеранів війни, відповідний статус яких їм надано за участь у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років і за доблесну працю в тилу у цей період.

Разом з ювілейною медаллю вручається посвідчення встановленого зразка.

Для вручення ювілейної медалі центральними органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями складається та затверджується Список про нагородження ювілейною медаллю «60 лет Победы в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг.», який має містити відомості про особу, а саме: прізвище, ім'я, по батькові; місце проживання; документ, на підставі якого особу внесено до Списку, та дату вручення медалі.

Підставою для включення до Списку є документи, які відповідно до законодавства підтверджують статус осіб, зазначених у пункті 1 цього Порядку.

Суд вважає, що дані обставини підтверджують те, що в 2001 році позивачкою було надано всі необхідні документи та інші докази, що незаперечно підтверджують факт роботи в період війни, відповідачами ця обставина не спростована, а тому рішення Комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», що утворена розпорядженням Дунаєвецької районної державної адміністрації Хмельницької області від 24.06.1996 року №248п, із внесеними зміни, оформлене протоколом від 25.05.2017 року, яким знято з позивачки статус учасника війни, є протиправним та підлягає скасуванню.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 9, 90, 241-246, 250-251 КАС України, суд, -

вирішив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним з моменту прийняття та скасувати Рішення Комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», що утворена розпорядженням Дунаєвецької районної державної адміністрації Хмельницької області від 24.06.1996 року №248п, із внесеними зміни, оформлене протоколом від 25.05.2017 року, яким знято статус учасника війни із ОСОБА_1.

З рішенням в повному обсязі особи, які беруть участь у справі, зможуть ознайомитись 02.03.2018 року.

Апеляційна скарга може бути подана до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Чернівці з одночасним надісланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції, протягом тридцяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: