
241/1311/17
2-а/241/11/2018
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05.03.2018 року смт. Мангуш
Суддя Першотравневого районного суду Донецької області Демочко Д.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Першотравневому районі Донецької області про зобов'язати провести перерахунок пенсії, як особі, яка працювала в районах Крайньої Півночі, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 у жовтні 2017 року пред'явив до суду адміністративний позов до Управління пенсійного фонду України в Першотравневому районі Донецької області, в якому просив: зобов'язати відповідача зарахувати до стажу роботи період з 11.09.1978 року по 01.11.1982 року у Мис-Кам'янському об'єднаному авіаотряді у п. Мис- Кам'яний Ямало-Ненецького автономного округу Тюменської області Російської Федерації та з 01.11.1982 року по 27.02.1986 року у Карській нефторозвідувальній експедиції м. Салехард Ямало-Ненецького округу Тюменської області Російської Федерації, які розташовані у районі Крайньої Півночі на пільгових умовах (з пільговим коефіцієнтом), а саме зарахувати один рік роботи у вказаних періодах у районах Крайньої Півночі, за один рік та шість місяців та зобов'язати провести перерахунок пенсії з 13.12.2016 року з урахуванням стажу роботи з 11.09.1978 року по 01.11.1982 року та з 01.11.1982 року по 27.02.1986 року у районах Крайньої Півночі на пільгових умовах (з пільговим коефіцієнтом), а саме один рік роботи у вказаних періодах часу у районах Крайньої Півночі, за один рік та шість місяців та зобов'язати сплатити недоотримані суми пенсій з 13.12.2016 року. Обґрунтовував позов тим, що є пенсіонером з 13.12.2016 року та перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в Першотравневому районі Донецької області. В період з 11.09.1978 року по 01.11.1982 року та з 01.11.1982 року по 27.02.1986 року працював в районах Крайньої Півночі (Ямало-Ненецький автономний округ). Однак, відповідач відмовляється зарахувати йому зазначений стаж роботи з розрахунку однин рік за один рік і 6 місяців, посилаючись на відсутність письмового строкового трудового договору. Позивач вважає таку відмову незаконною, оскільки відповідно до вимог чинного законодавства пільгове обчислення страхового стажу провадиться на підставі трудової книжки, або письмового трудового договору, або довідки, в яких зазначено період роботи в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та користування пільгами, передбаченими законодавством.
Позивач та його представник в судове засідання не з'явилися, про день час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, надали до суду заяву з проханням розглядати справу за їх відсутністю у письмовому провадженні.
Представник відповідача надіслав на адресу суду заперечення на адміністративний позов за вих. №9330/08 від 21 грудня 2017 року, яке зводиться до того, що позивачем не надано жодного документу, в якому було б зазначено про те, що на нього поширюються пільги, передбачені для осіб, які працювали в районах Крайньої півночі і місцевостях, прирівняних до них, і тому йому пенсія нарахована та виплачується згідно діючого законодавства України, а підстави для її перерахування відсутні, у зв'язку із чим просить відмовити у задоволенні позову, розглянувши справу у письмовому провадженні.
15 грудня 2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) та інших законодавчих актів» № 2147-VIII від 03 жовтня 2017 року, котрим КАС України викладено в новій редакції.
У відповідності до п.10 Розділу VII Перехідних Положень КАС України, справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу. Таким чином, подальший розгляд цієї справи відбувається за правилами, що передбачені новою редакцією КАС України.
Відповідно до частини 9 статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Таким чином, суд дійшов висновку щодо можливості розгляду даної справи у письмовому провадженні на підставі наявних у матеріалах справи доказів.
Суд, проаналізувавши матеріали справи, дослідивши та оцінивши докази у справі, встановив такі обставини.
Зі змісту ч. 3 ст. 23 Загальної Декларації прав людини, п. 4 ч. 1 Європейської Соціальної хартії та ч. 3 ст. 46 Конституції України вбачається, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.
Згідно з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером і з 13.12.2016 р. перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в Першотравневому районі Донецької області та отримує пенсію за віком згідно ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Також встановлено, що з 11.09.1978 року позивач працював у Мис-Кам'янському об'єднаному авіазагоні на посаді авіамеханіка АТБ (авіаційно-технічна база), з 14.12.1978 року у якості авіатехніка АТБ, з 11.07.1979 року у якості авіатехніка аеропорту Харасавей, звільнено 01.11.1982 року за переводом до Карської нафтерозвідувальної експедиції. Вказане підприємство знаходилося в Ямало-Ненецькому автономному окрузі Тюменської області Російської Федерації.
У період з 01.11.1982 р. по 27.02.1986 р. позивач працював водієм 1 класу у Карської нафтерозвідувальної експедиції. Вказане підприємство знаходилося в Ямало-Ненецькому автономному окрузі м. Салехард Тюменської області Російської Федерації.
Весь стаж роботи позивача на вказаних підприємствах підтверджується відповідними записами у його трудовій книжці від 20.11.1975 р. з посиланням на дату та номер наказів про прийняття, переведення, звільнення та запис про місце знаходження підприємств, на яких він виконував роботи (а.с. 9-11).
Як вбачається з довідки від 25.07.2016 р. № 185/с/т, виданої ПАТ «Авіакомпанії «ЮТэйр» (Росія), позивач у період з 11.09.1978 р. по 01.11.1982 р. дійсно працював в Мис-Кам'янському об'єднаному авіазагоні, а саме в період з 11.09.1978 р. на посаді авіамеханіка АТБ; з 14.12.1978 року на посаді авіатехніка АТБ; з 11.07.1979 р. на посаді авіатехніка аеропорту Харасавей (а.с.13).
Відповідно до довідки ПАТ «Авіакомпанія «ЮТэйр» від 04.08.2016 р. № 12П-9167/16 заробітна плата нараховувалась з врахування районного коефіцієнта 80% і північної надбавки з 11.03.1979 року - 10%; з 11.09.1979 року - 20%; з 11.03.1980 р.-30%; з 11.09.1980 р. - 40%; з 11.03.1981 р. - 50 %; з 11.09.1981 р. - 60 %; з 11.09.1982 р. - 70% (а.с. 14).
Згідно Архівної довідки від 04.07.2016 р. № 2431, виданої Архівним відділом адміністрації м. Салехард ОСОБА_1 з 01.10.1982 року по 27.02.1986 р. дійсно працював водіем 1 класу у Карській нафтерозвідувальній експедиції, яка знаходилась на території Ямало-Ненецького автономного округу (а.с. 16). Відповідно до архівної довідки від 04.07.16 р. № 2506 виданої Архівним відділом адміністрації м. Салехард заробітна плата нараховувалась з урахуванням районного коефіцієнта та північної надбавки (а.с. 17-18).
Позивач звернувся до відповідача із заявою про зарахування йому заробітної плати з врахуванням пільгового коефіцієнту, тобто зарахування рік роботи за півтора за періоди роботи з 11.09.1978 року по 01.11.1982 року у Мис-Кам'янському об'єднаному авіаотряді у п. Мис- Кам'яний Ямало-Ненецького автономного округу Тюменської області Російської Федерації та з 01.11.1982 року по 27.02.1986 року у Карській нефторозвідувальній експедиції м. Салехард Ямало-Ненецького округу Тюменської області Російської Федерації.
Однак, листом управління від 18.08.2017 року № 23/Б-01-01-03 йому відмовлено в повному обсязі (а.с. 8).
Відповідно до постанови Ради Міністрів СРСР № 1029 від 10.11.1967р. в редакції постанови Ради Міністрів СРСР № 12 від 03 січня 1983 року Ямало-Ненецький автономний округ відноситься до районів Крайньої Півночі.
Підпунктом «д» п. 5 Указу Президії Верховної ради Союзу РСР від 10.02.1960 «Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі» передбачено, що робітникам, які переводяться, направляються або запрошуються на роботу в райони Крайньої Півночі і в місцевості, які прирівнюються до районів Крайньої Півночі, з інших місцевостей держави, на умовах укладення ними трудових договорів на роботу в цих районах на строк 5 років, а на островах Північного Льодовитого океану - два роки, надавати додаткові наступні пільги: зараховувати один рік роботи в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, які прирівнюються до районів Крайньої Півночі, за один рік і шість місяців при обчисленні стажу, який дає право на отримання пенсії за віком і по інвалідності. Пільги, які передбачені цією статтею, надаються також особам, які прибули в райони Крайньої Півночі і в місцевості, які прирівнюються до районів Крайньої Півночі, за власним бажанням і які уклали строковий договір про роботу в цих районах.
Відповідно до п.3 постанови Ради Міністрів Союзу РСР №148 від 10.02.1960 «Про порядок застосування Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР» від 10.02.1960 «Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі», працівникам, які користуються в даний час пільгами, кожний рік роботи в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, які прирівнюються до районів Крайньої Півночі, до 1 березня 1960 року зараховувати за два роки роботи при розрахунку стажу для отримання пенсії за віком, по інвалідності і за вислугу років, а після 1 березня 1960 року - за один рік і шість місяців роботи при обрахуванні стажу для отримання пенсії за віком і по інвалідності.
Згідно з п.5 розділу XV Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV період роботи до 01.01.1991р. в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі колишнього Союзу РСР, а також на острові Шпіцберген зараховується до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло до 1 січня 1991 року.
Пільгове обчислення страхового стажу застосовується для осіб, які працювали в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та на яких поширювалися пільги, передбачені для працюючих в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, відповідно до Указу Президії Верховної ради Союзу РСР від 10.02.1960 «Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в 10.02.1960 №148 «Про порядок застосування Указу Президії Верховної ради Союзу РСР від 10.02.1960 «Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, Указу Президії Верховної ради Союзу РСР від 26.09.1967 «Про розширення пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі.
Пільгове обчислення страхового стажу провадиться на підставі трудової книжки, або письмового трудового договору, або довідки, в яких зазначено період роботи в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та користування пільгами, передбаченими вищезазначеними нормативно-правовими актами (абз.3 п.5 розділу XV Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV).
Згідно з вимогами Порядку подання та оформлення документів для призначенні (перерахунку) пенсії відповідно до Закону № 1058-ІV, затвердженого постановою Правління Пенсійного Фонду України від 25.11.2005р., пільгове обчислення стажу роботи з 01.03.1960р. по 31.12.1990р. проводиться на підставі документів, які підтверджують право на пільги, які були встановлені для працюючих в районах Крайньої Півночі чи в місцевостях, прирівняних до цих районів. До інших документів відносяться документи, видані безпосередньо підприємством чи архівною установою, де зазначено, що працівник мав право на пільги, передбачені відповідними Постановами чи Указами.
З копії трудової книжки ОСОБА_1 вбачається, що з 11.09.1978р. по 01.11.1982р. він працював у районі Крайньої Півночі Ямало-Ненецькому автономному окрузі Мис-Кам'янському об'єднаному авіаотряді у п. Мис- Кам'яний Ямало-Ненецького автономного округу Тюменської області Російської Федерації, зокрема з 11.09.1978 р. на посаді авіамеханіка АТБ; з 14.12.1978 року на посаді авіатехніка АТБ; з 11.07.1979 р. на посаді авіатехніка аеропорту Харасавей та з 01.11.1982 р. по 27.02.1986 р. водієм 1 класу у Карської нафтерозвідувальної експедиції.
З огляду на зазначені положення, суд вважає, що відомості трудової книжки та довідка підприємства, на якому працював позивач, є достатньою підставою для перерахунку пенсії за періоди роботи з 11.09.1978р. по 01.11.1982р. та з 01.11.1982р. по 27.02.1986р.
Таким чином, зазначені періоди роботи позивача слід включити до його страхового стажу.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 122 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Початок шестимісячного строку визначено альтернативно - це день, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Зазвичай ці два моменти збігаються, але це не обов'язково. Тому при визначенні початку цього строку передусім до уваги береться момент, коли особа фактично дізналася про наявність відповідного порушення.
Йдеться не про те, коли особа з'ясувала для себе, що певні рішення, дії чи бездіяльність стосовно неї є порушенням, а про те, коли вона дізналася про ці рішення, дії чи бездіяльність.
Пенсійні виплати є періодичними, щомісячними платежами, які отримує безпосередньо, особа, якій такі виплати призначено, а отже позивач про порушення своїх прав повинен був дізнатися при реалізації свого права на отримання наступної виплати пенсії.
Слід зазначити й про те, що практика Європейського суду з прав людини, яка відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», яка є джерелом права, свідчить про те, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строку для звернення до суду за захистом порушених прав.
Встановлене законом обмеження строків передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених КАС України певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі відносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Відповідно до ч. 3 ст. 123 КАС України, якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Справедливість судового розгляду за ст. 7 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" вимагає створення рівних умов захисту прав та охоронюваних законом інтересів на всіх його стадіях, коли заінтересовані особи мають розраховувати на те, що, у всякому випадку, будуть застосовані правила щодо регулювання строків вчинення процесуальних дій, що мають, безсумнівно, мету забезпечити належне здійснення правосуддя і дотримання в контексті забезпечення ефективного захисту в суді принципу правової визначеності, за яким має враховуватися добросовісність заявника, момент, коли заінтересована особа мала б довідатися про порушення своїх прав та про обставини такого порушення, у зв'язку з чим особа має нести тягар наслідків недотримання таких правил.
Враховуючи, що виплата пенсії має періодичний характер і про його розміри позивач не міг не дізнатися у день розрахунку кожного поточного місяця, належить дійти висновку, що жодні причини не можуть виправдовувати зволікання позивача зі зверненням протягом розумного строку до цього адміністративного суду, а будь-яких об'єктивних перепон, які б перешкоджали своєчасному пред'явленню адміністративного позову, з поданих суду доказів не вбачається.
Отже позов в частині позовних вимог за період з 13 грудня 2016 року по 11 квітня 2017 року включно підлягає залишенню без розгляду. Інші вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Разом з тим, відповідно до вимог ч. 1 ст. 139 КАС України, якщо при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи, що позивачем при поданні до суду адміністративного позову було сплачено судовий збір, суд стягує понесені позивачем судові витрати з відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 5, 6, 9, 77, 90, 122, 123, 139, 242 - 246, 255, 295, 297, п. п. 15.5 Розділу VІІ «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Першотравневому районі Донецької області про зобов'язати провести перерахунок пенсії, як особі, яка працювала в районах Крайньої Півночі - задовольнити частково.
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Першотравневому районі Донецької області про зобов'язати провести перерахунок пенсії, як особі, яка працювала в районах Крайньої Півночі в частині вимог з 13 грудня 2016 року по 11 квітня 2017 року включно залишити без розгляду.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Першотравневому районі Донецької області (місцезнаходження якого: 87400, Донецька обл., Мангушський район, смт. Мангуш, вул. Тітова, 72 а) зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_2, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) період з 11.09.1978 року по 01.11.1982 року у Мис-Кам'янському об'єднаному авіаотряді у п. Мис- Кам'яний Ямало-Ненецького автономного округу Тюменської області Російської Федерації та з 01.11.1982 року по 27.02.1986 року у Карській нефторозвідувальній експедиції м. Салехард Ямало-Ненецького округу Тюменської області Російської Федерації, які розташовані у районі Крайньої Півночі на пільгових умовах (з пільговим коефіцієнтом), а саме зарахувати один рік роботи у вказаних періодах у районах Крайньої Півночі, за один рік та шість місяців.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Першотравневому районі Донецької області (місцезнаходження якого: 87400, Донецька обл., Мангушський район, смт. Мангуш, вул. Тітова, 72 а) провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_2, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) з 12.04.2017 року з урахуванням стажу роботи з 11.09.1978 року по 01.11.1982 року та з 01.11.1982 року по 27.02.1986 року у районах Крайньої Півночі на пільгових умовах (з пільговим коефіцієнтом), а саме один рік роботи у вказаних періодах часу у районах Крайньої Півночі, за один рік та шість місяців виплатити недоотримані суми пенсій з 12.04.2017 року, з урахуванням раніше виплачених сум.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління пенсійного фонду України в Першотравневому районі Донецької області, місцезнаходження якого: 87400, Донецька обл., Мангушський район, смт. Мангуш, вул. Тітова, 72 а, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 21983633, на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_2, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) судовий збір в розмірі 640 (шістсот сорок) грн.
Рішення може бути оскаржене до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Д.О. Демочко