
ЄУН 229/4775/17
Номер провадження 2/229/125/2018
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 лютого 2018 року Дружківський міський суд Донецької області у складі:
головуючого судді Петрова Є.В.,
при секретарі Цукацревій К.А. ,
за участю представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Дружківка цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_3 до Комунального піприємства " Компанія "Вода Донбасу " про захист прав споживачів,
В С Т А Н О В И В:
12 грудня 2017 року позивач ОСОБА_3 звернувся до суду із позовом до Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" про захист прав споживача. Відповідно до договору про надання у безстрокове користування земельної ділянки для індивідуального будівництва будинку реєстровий №590 від 30.12.1972 року, зареєстрованого Костянтинівським міським бюро технічної інвентаризації 27.08.1990 року за реєстровим №9934кн.46, він є власником будинку розташованого за адресою: Донецька обл., м.Дружківка, вул. С.Разіна, буд. 27.
28 вересня 2012 року між ним та КП "Компанія "Вода Донбасу" в особі директора Торецького виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства КП "Компанія "Вода Донбасу" ОСОБА_4, було укладено договір про надання послуг з постачання холодної води і водовідведення.
У підвалі будинку позивача для обліку об'ємів використаної холодної води встановлено повністю справний та опломбований лічильник марки КВ - 2.5, заводський №01909, особовий рахунок №31653.
14.09.2017 року ним був зданий на періодичну повірку вищевказаний лічильник холодної води та 22.09.2017 р. його вже було встановлено у його будинку, що підтверджується актом прийому в експлуатацію лічильника холодної води від 22.09.2017 р. Про борг на той час він не знав. 17.10.2017 р. він звернувся до абонентського відділу Торецького виробничого управління водопровідно- каналізаційного господарства КП "Компанія "Вода Донбасу", з проханням провести звірку за його особистим рахунком. За результатами перевірки позивача повідомлено, що у зв'язку з простроченою повіркою приладу обліку холодної води у нього утворився борг станом на 17.10.2017 р. в сумі 2791,38 грн. У проведенні перерахунку йому було відмовлено.
Вважає дії відповідача неправомірними за наступних підстав. У підпункті 16 пункту 17 розділу "Споживач зобов'язаний" договору, щодо прав та обов'язків сторін зазначено, що споживач зобов'язаний забезпечувати за власний рахунок своєчасну повірку засобу обліку холодної води. Також в даному договорі КП "Компанія "Вода Донбасу" названо як "Виробник" з чим він не згодний, оскіьки постановою КМУ від 21 липня 2005 року №630 (у редакції, яка діяла на момент укладення вищезазначеного договору), було чітко визначено, що суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальних послуг є виконавцем цих послуг, а не виробником. Також відповідно до Типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої і водовідведення, затвердженого постановою КМУ від 21 липня 2005 року №630 (в редакції постанови КМУ від 3 вересня 2009 р. №933) та визначено, що сторонами договору є виконавець та споживач. Відповідно до ч.5 ст.19 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" виконавцем послуг з централізованого постачання холодної води та послуг з водовідведення для об'єктів усіх форм власності є суб'єкт господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення.
Щодо умови договору про обов'язок споживача забезпечувати за власний рахунок своєчасну повірку засобу обліку холодної води зазначає, що відповідно до вимог ст. 17, 28 ЗУ "Про метрологію та метрологічну діяльність" №113/98-ВР від 11 лютого 1998 року (в редакції, що діяла на час укладення договору) обов'язок своєчасного подання засобів вимірювальної техніки на повірку та витрати по її проведенню, у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж після повірки покладені на відповідача та витрати понесені виконавцем, повинні були включатися у тариф відповідно до п.3.4 Порядку формування тарифів на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), затвердженого постановою НКРЕКП від 10 березня 2016 року №303, на водопостачання і сплачуватися споживачем щомісячно у складі цих послуг.
Відповідно до ч.3,5 ст. 19 ЗУ "Про житлово-комунальні послуги" виробник послуг може бути їх виконавцем. Виконавцем послуг з централізованого постачання холодної води та послуг з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) для об'єктів усіх форм власності є суб'єкт господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення.
Позивач просить визнати умови договору, щодо назви відповідача "виробник послуг" по тексту договору недійсною та протизаконною і замінити її на - "виконавець послуг"; підпункт 16 пункту 17 розділу "Споживач зобов'язаний" договору про надання послуг з постачання холодної води і водовідведення №б/н від 28.09.2012р. визнати недійсним та викласти у наступній редакції: "періодична повірка, обслуговування і ремонт (у тому разі і розпломбування, демонтаж, транспортировка монтаж та опломбування) засобів обліку води (лічильника) проводиться за рахунок виконавця в особі Дружківського ВУВКГ з обов'язком контролю міжповірочних інтервалів". Також просить визнати незаконними дії Торецького (на теперішній час-Дружківського) ВУВКГ КП "Компанія "Вода Донбасу", щодо переведення його на розрахунок за нормативним водоспоживанням та проведення перевірок лічильників обліку за власні кошти та зобов'язати відповідача провести перерахунок нарахувань за послуги централізованого водопостачання та водовідведення по особовому рахунку №31653 з 01.05.2017 р. по 01.10.2017 р., враховуючи фактичні показання лічильника обліку холодної води (КВ-2.5, заводський №01909), встановленому за адресою: м.Дружківка, вул. С.Разіна, буд.27.
В судове засідання позивач ОСОБА_3 не з'явився, про час та місце розгляду справи його повідомлено належним чином, проте надав заяву слухати заяву без його участі (а.с. 19).
До суду прибув представник позивача ОСОБА_1, позовні вимоги підтримав, просить позов задовольнити в повному обсязі.
В судове засідання з'явилася представник відповідача ОСОБА_2, позовні вимоги ОСОБА_3 не визнає, просить відмовити в задоволенні, мотивуючи свої заперечення наступним.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» періодична повірка проводиться за рахунок тарифів на електро-, тепло-, газо- і водопостачання. Для КП «Компанія «Вода Донбасу» затверджений тариф на централізоване водопостачання та водовідведення відповідно до Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 червня 2011 року № 869. Даний тариф включає в себе витрати на періодичну повірку, опломбування, обслуговування та ремонт (включаючи демонтаж, транспортування і монтаж) засобів обліку теплової енергії, які є власністю ліцензіата, тобто КП «Компанія «Вода Донбасу».
Витрати на проведення планових періодичних повірок, обслуговування і ремонт квартирних засобів обліку холодної води, у тому числі їх демонтаж, транспортування та монтаж після повірки, розпломбування та опломбування, а також витрати на формування обмінного фонду квартирних засобів обліку холодної води включаються до складу тарифу на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем).
Даний тариф формується відповідно до Порядку формування тарифів на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), а також відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 15 січня 2015 року № 13 «Про затвердження Процедури встановлення тарифів на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем)».
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 26 листопада 2015 року № 2869 «Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення КП «Компанія «Вода Донбасу» безоплатні послуги з періодичної повірки лічильників, зокрема, холодної води, у тому числі їх демонтаж, транспортування та монтаж після повірки, розпломбування та опломбування, до складу тарифу не включено.
Згідно з п. 16 Порядку формування тарифів на централізоване постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), затвердженого Постановою кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869 (у редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 532), до складу витрат на збут послуг з централізованого постачання холодної води, водовідведення включаються витрати, безпосередньо пов'язані зі збутом послуг споживачам, у тому числі і витрати на проведення планових періодичних повірок, обслуговування та ремонт квартирних засобів обліку холодної води, в тому числі їх демонтаж, транспортування та монтаж після повірки, розпломбування і опломбування, а також витрати на формування обмінного фонду квартирних засобів обліку холодної води.
Тобто витрати по повірці, обслуговування та ремонту індивідуальних приладів обліку води повинні включатися до тарифу на послуги централізованого постачання холодною водою.
Також слід зазначити, що оскільки тарифи на послуги з централізованого постачання холодною водою, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) до теперішнього часу для КП «Компанія «Вода Донбасу» не встановлені Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), безоплатне надання послуг з повірки та обслуговування приладів обліку води є порушенням ліцензійних умов ведення господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг № 279 від 10.08.2012, що тягне за собою застосування до підприємства адміністративно-господарських санкцій, а також необґрунтованих збитків. Таким чином, якщо до складу тарифів КП «Компанія «Вода Донбасу» не включені витрати з проведення періодичної повірки індивідуальних приладів обліку води, то підприємство не несе відповідальність за проведення повірки приладів обліку води.
Відповідно до частини другої статті 28 Закону “Про метрологію та метрологічну діяльність” (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці через міжповірочні інтервали, порядок встановлення яких визначається нормативно-правовим актом центрального органу виконавчої влади у сфері метрології. Підприємства, організації та фiзичнi особи зобов'язані своєчасно (з урахуванням установлених мiжповiрочних iнтервалiв) подавати засоби вимірювальної технiки на повiрку.
Згідно статті 41 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» У разі відсутності технічних засобів облік питної води тимчасово здійснюється розрахунковим шляхом згідно з установленими нормами.
Пунктом 21 постанови Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 встановлено, що у разі відсутності у квартирі (будинку садибного типу) та на вводах у багатоквартирний будинок засобів обліку води і теплової енергії плата за надані послуги справляється згідно з установленими нормативами (нормами) споживання: з централізованого постачання холодної та гарячої води і водовідведення - з розрахунку на одну особу та на ведення особистого підсобного господарства.
Частина 1 ст. 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» встановлює, що законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці і повірці після ремонту. Таким чином, актом б/н вводу в експлуатацію вузла обліку холодної води від 31.05.2013 позивач був повідомлений, що наступна повірка лічильника холодної води повинна відбутися не пізніше 23.05.2016року. Оскільки, позивач не провів повірку засобу обліку води у встановлені чинним законодавством строки, облік спожитих ним послуг провадиться відповідно до закону на підставі встановлених норм і тарифів.
Оцінивши усі докази зібрані в справі у їх сукупності, виходячи з обставин, встановлених під час судового розгляду справи, враховуючи норми діючого законодавства, яким врегульовані встановлені судом правовідносини, керуючись принципом верховенства права суд дійшов до таких висновків.
Судом установлено, що між позивачем та КП "Компанія "Вода Донбасу" було укладено договір про надання послуг з постачання холодної води і водовідведення від 28 вересня 2012 року. Суд встановив, що позивач є споживачем послуг по постачанню холодної води та водовідведенню, які надає відповідач. В будинку , за адресом, м. Дружківка. вул. ОСОБА_5. 27, був введений в експлуатацію вузол обліку холодної води – лічильник КВ 2,5 № 01909 (а.с.8-10).
Згідно актів від 31.05.2013 року та 22.09.17 року прилад обліку холодної води було перевірено (а.с. 15, 11).
11 жовтня 2017 року ОСОБА_6 отримав довідку від відповідача, з якої вбачається, що сума запоргованості складає 2791,39 грн. (а.с. 11). Позивач 17 жовтня 2017 року звернувся з заявою на адресу керівництва ТПУ ВКХ КП "Вода Донбасу", в якій просив надати йому виписку з рахунку абонента ОСОБА_6, що проживає за адресою ІНФОРМАЦІЯ_1, б. 27, з зазначенням конкретних періодів нарахування заборгованості за послуги водопостачання та водовідведення у розмірі 2791,39 грн. (а.с. 12). На що отримав роздруківку по особистому рахунку і підтвердження, що борг складає 2791,38 грн. (а.с. 13).
Судом установлено, що з травня 2017 року, згідно виписки з особистого рахунку, відповідач перевів позивача на тариф, що передбачений для споживачів холодної води без приладу обліку води (а.с. 14). При цьому з боку відповідача не було надано доказів, згідно ст.12, 81 ЦПК України, не надав доказів, що він після до цього моменту звертався до позивача з вимогою надати доступ до приладу обліку холодної води, або просив узгодити дату перевірки тощо.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту.
Перелік категорій законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що підлягають періодичній повірці, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Суб'єкти господарювання зобов'язані своєчасно з дотриманням встановлених міжповірочних інтервалів подавати законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, на періодичну повірку.
Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну і теплову енергію, газ і воду), що є власністю фізичних осіб, здійснюються за рахунок суб'єктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання.
Відповідальність за своєчасність проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонту (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті електричну і теплову енергію, газ і воду), що є власністю фізичних осіб, покладається на суб'єктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання.
Періодична повірка проводиться за рахунок тарифів на електро-, тепло-, газо- і водопостачання.
Порядок подання таких засобів на періодичну повірку, обслуговування та ремонт, а також порядок оплати за періодичну повірку, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ч. 5 ст. 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» виконавцем послуг з централізованого постачання холодної води та послуг з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) для об'єктів усіх форм власності є суб'єкт господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення.
Отже, у спірний період проведення періодичної повірки, обслуговування і ремонт квартирних засобів обліку води, у тому числі їх демонтаж, транспортування та монтаж після повірки повинне було здійснюватися за рахунок суб'єкта господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення, а витрати, понесені виконавцем, повинні були включатися у тариф на водопостачання і сплачуватися споживачем щомісячно у складі цих послуг.
Суб'єктом господарювання, що здійснює господарську діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення до квартири позивача є ОСОБА_7 виробниче управління водопровідно-каналізаційного госопдарства комунальнє підприємство «Компанія «Вода Донбасу». Цей факт сторонами визнається і відповідач його не оспорює.
ОСОБА_7 виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» був і є виконавцем послуг по водопостачанню та водовідведенню.
Відповідно до п. 3.4 Порядку формування тарифів на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем)", затвердженого Постановою НКРЕКП від 10 березня 2016 року № 303, до складу витрат на збут послуг з централізованого постачання холодної води та/або водовідведення (далі - збут послуг) включаються витрати, безпосередньо пов'язані зі збутом послуг споживачам, а саме:
витрати на проведення робіт з періодичної повірки, обслуговування і ремонту квартирних засобів обліку холодної води для мешканців багатоквартирного житлового фонду, у тому числі на їх демонтаж, транспортування та монтаж після повірки, а також витрати на формування обмінного фонду засобів обліку холодної води
Посилання відповідача в запереченнях на позов на те, що до теперішнього часу для КП «Компанія «Вода Донбасу» не встановлені Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) тарифи на послуги з централізованого постачання холодною водою, водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем) є безпідставним і спростовується постановою НКРЕКП № 2869 від 26 листопада 2015 року.
Відповідно до додатку № 1 до вказаної постанови зазначено структуру тарифу на централізоване водопостачання для КП «Компанія «Вода Донбасу», де в п. 3 вказані витрати на збут, у тому числі інші витрати на суму 8 491,367 тис. грн. на рік.
Таким чином, суд дійшов до висновку, що саме відповідач несе відповідальність за своєчасну повірку лічильника холодної води в будинку позивача.
Відповідно до п. 9 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених Постановою КМ України № 630 від 21 липня 2005 року (далі – Правил №630), періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) квартирних засобів обліку проводяться за рахунок виконавця.
Відповідно до п. 10 Правил №630 плата послуг за показаннями квартирних засобів обліку провадиться лише у разі здійснення обліку в усіх точках розбору холодної та гарячої води у квартирі незалежно від наявності засобів обліку на вводах у багатоквартирний будинок.
Справляння плати за нормативами (нормами) споживання за наявності квартирних засобів обліку без урахування їх показань не допускається, за винятком випадків, передбачених абзацом п'ятим пункту 15 цих Правил. Виконавець і споживач не мають права відмовлятися від врахування показань засобів обліку.
У пункті 15 Правил №630 зазначено, що засоби обліку води і теплової енергії, встановлені у квартирі (будинку садибного типу) та на вводі у багатоквартирний будинок, підлягають періодичній повірці.
Періодична повірка засобів обліку води і теплової енергії проводиться у строк, що не перевищує одного місяця. За цей час споживач оплачує відповідні послуги у такому порядку:
з централізованого постачання холодної та гарячої води - згідно із середньомісячними показаннями засобів обліку за попередні три місяці;
з централізованого опалення - згідно із середньомісячними показаннями засобів обліку за попередній опалювальний період.
У разі несправності засобів обліку води і теплової енергії, що не підлягає усуненню, плата за послуги з моменту її виявлення вноситься згідно з нормативами (нормами) споживання.
В судовому засіданні відповідачем жодними доказами не доведена несправність засобів обліку води в будинку позивача, що стало підставою для нарахування оплати за водопостачання та водовідведення за нормами споживання за кількістю осіб, зареєстрованих у будинку (згідно з п. 2 Договору про надання послуг з постачання холодної води і водовідведення від 28.09.2012 року послугами користується 3 особи) (а.с. 8).
Таким чином, відповідач незаконно здійснив нарахування позивачу оплати за послуги з централізованого водопостачання і водовідведення по особовому рахунку № 31653 за період з травня 2017 року за нормами споживання.
Суд вважає, що виключення лічильника холодної води, розміщеного в будинку 27 по вул. С. разіна м. Дружківки Донецької області, з абонентського обліку з травня 2017 року було вчинено неправомірно, а тому він підлягає поновленню на абонентському обліку.
Таким чином, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги позивача в частині перерахунок нарахувань за послуги централізованого водопостачання та водовідведення по особовому рахунку № 31653 від 01.05.2017 року по 01.10.2017 року враховуючи фактичні показання лічильника обліку холодної води (КВ - 2.5, заводський номер 01909), встановленому за адресом: Донецька область, м. Дружківка, вул. С. Разіна, б. 27., підлягають задоволенню.
Що стосується іншої частини позовних вимог, суд відмовляє позивачу, оскільки в судовому засіданні позивачем не було доведено недійсності пп.16 п. 17 Договору про надання послуг з постачання холодної води і водовідведення від 28.09.2012 року, згідно ст. 203, 215, 217, 236 ЦК України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 10-13,76-80, 259, 263-265, 268, 273 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В :
позовні вимоги ОСОБА_3 до Комунального піприємства " Компанія "Вода Донбасу " про захист прав споживачів задовольнити частково.
Зобов`язати відповідача провести перерахунок нарахувань за послуги централізованого водопостачання та водовідведення по особовому рахунку № 31653 від 01.05.2017 року по 01.10.2017 року враховуючи фактичні показання лічильника обліку холодної води (КВ - 2.5, заводський номер 01909), встновленому за адресом: Донецька область, м. Дружківка, вул. С. Разіна, б. 27.
В іншій частині позову відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
На рішення може бути подана апеляційна скарга до Апеляційного суду Донецької області через Дружківський міський суд протягом тридяти днів після проголошення рішення.
В разі проголошення лише вступної та резолютивної частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя: Є. В. Петров
Повний текст рішення складено 05.03.2018 року