
Справа №562/484/18
У Х В А Л А
15.02.2018 року
слідчий суддя Здолбунівського районного суду Рівненської області Мичка І.М., при секретарі Кондратюк Н.В., розглянувши клопотання прокурора Здолбунівської місцевої прокуратури Рудика Ю.В. про надання дозволу на проведення позапланової виїзної документальної ревізії за матеріалами досудового розслідування № 42017181130000053, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 28.07.2017 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.191 Кримінального кодексу України, -
встановив:
В ході вивчення стану дотримання вимог законодавства України у сфері управління комунальним майном при реалізації положень Законів України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» виявлено факт розтрати службовими особами КП «Міське будинкоуправління» та Здолбунівської міської ради, за попередньою змовою із службовими особами ТзОВ «УК Будинкоуправління», нежитлових приміщень комунальної власності територіальної громади міста Здолбунів, що включені до фонду захисних споруд цивільного захисту, як протирадіаційні укриття та перебували на балансі КП «Міське будинкоуправління».
Встановлено, що всупереч вимогам ст.32 Кодексу цивільного захисту України та вимогам законодавства України у сфері здійснення права власності у багатоквартирному будинку, службовими особами КП «Міське будинкоуправління» та Здолбунівської міської ради, шляхом зловживання своїм службовим становищем, за попередньою змовою із службовими особами ТзОВ «УК Будинкоуправління», допущено розтрату нежитлових приміщень комунальної власності територіальної громади міста Здолбунів загальною площею 3356,2 м.кв., що включені до фонду захисних споруд цивільного захисту, як протирадіаційні укриття та перебували на балансі КП «Міське будинкоуправління».
Внаслідок протиправних, умисних дій зазначених службових осіб, вбудовані у житлові будинки по АДРЕСА_1, АДРЕСА_2, АДРЕСА_3, АДРЕСА_4, АДРЕСА_5, АДРЕСА_6, АДРЕСА_7, АДРЕСА_8, АДРЕСА_9, АДРЕСА_10, АДРЕСА_11, АДРЕСА_12, АДРЕСА_13, що у м. Здолбунів, протирадіаційні укриття, всупереч вимогам ч.12 ст.32 Кодексу цивільного захисту України, відчужено, шляхом їх списання, згідно складених 31.08.2016 та 30.09.2016 актів про списання багатоквартирного будинку з балансу КП «Міське будинкоуправління», і наступної безоплатної передачі у складі житлових будинків за вказаними адресами, на користь ТзОВ «УК Будинкоуправління».
В результаті допущеної розтрати перерахованих об'єктів комунальної власності, поліпшено майнове становищеТзОВ «УК Будинкоуправління», заподіяно матеріальних збитків територіальній громаді міста Здолбунів, створено загрозу забезпечення готовності захисних споруд до укриття цивільного населення при виникненні надзвичайних ситуацій, військової (терористичної) небезпеки.
За вказаним фактом місцевою прокуратурою 28.07.2017 внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42017181130000053.
Попередня правова кваліфікація за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України.
Досудове розслідування у вказаному кримінальному провадженні здійснюється слідчим відділом Здолбунівського ВП ГУ Національної поліції в Рівненській області.
В ході досудового розслідування слідчим СВ Здолбунівського ВП ГУ Національної поліції в Рівненській області, на підставі ухвал слідчого судді Здолбунівського районного суду, проведено тимчасовий доступ та вилучено матеріали, які мають суттєве значення для кримінального провадження, що перебували у володінні КП «Міське будинкоуправління», Здолбунівської міської ради, ТзОВ «УК Будинкоуправління», Здолбунівської райдержадміністрації.
Згідно із вилученої документації встановлено, що наказом директора КП «Міське будинкоуправління» №51-в від 18.08.2016, на виконання Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», рішення Здолбунівської міської ради № 70 від 16.03.2016 та заяви представника ТзОВ «УК Будинкоуправління», створено комісію по списанню житлових будинків з балансу КП «Міське будинкоуправління» на баланс ТзОВ «УК Будинкоуправління».
За результатами роботи зазначеної комісії, 31.08.2016 складено акти про списання багатоквартирних будинків з балансу КП «Міське будинкоуправління», що знаходяться у м. Здолбунів за адресами: АДРЕСА_1, АДРЕСА_2, АДРЕСА_3, АДРЕСА_4, АДРЕСА_5, АДРЕСА_6, АДРЕСА_7, АДРЕСА_8, АДРЕСА_9, АДРЕСА_10, АДРЕСА_11, АДРЕСА_12. Також, 30.09.2016 складено акт про списання будинку по АДРЕСА_13 у м. Здолбунів.
В ході вивчення оборотних відомостей по житлових будинках, складених на 01.08.2016, на 01.09.2016, на 01.10.2016 та головної книги КП «Міське будинкоуправління» за 2016 рік з'ясовано, що службовими особами КП «Міське будинкоуправління» станом на 01.09.2016 здійснено списання з балансу підприємства житлових будинків у м. Здолбунів по АДРЕСА_1, АДРЕСА_2, АДРЕСА_3, АДРЕСА_4, АДРЕСА_5, АДРЕСА_6, АДРЕСА_7, АДРЕСА_8, АДРЕСА_9, АДРЕСА_10, АДРЕСА_11, АДРЕСА_12, шляхом проведення відповідних бухгалтерських операцій із наступним відображенням таких дій у первинній бухгалтерській документації та звітності підприємства.
В наступному, вищевказані акти про списання багатоквартирних будинків погоджено із міським головою Здолбунівської міської ради (ОСОБА_2.) та затверджено директором КП «Міське будинкоуправління» (ОСОБА_3).
Згідно рішень Здолбунівської міської ради №214 від 05.10.2016 та №443 від 14.06.2017 встановлено, що списані з балансу КП «Міське будинкоуправління», у відповідності до актів про списання, житлові будинки виключено з комунальної власності територіальної громади міста Здолбунів.
При цьому, виходячи із вилучених в Здолбунівській районній державній адміністрації матеріалів встановлено, що вбудовані у житлові будинки у м. Здолбунівпо АДРЕСА_1, АДРЕСА_2, АДРЕСА_3, АДРЕСА_4, АДРЕСА_5, вул. Коперника, 61, АДРЕСА_6, АДРЕСА_7, АДРЕСА_8, АДРЕСА_9, АДРЕСА_10, АДРЕСА_11, АДРЕСА_12, АДРЕСА_13, нежитлові приміщення загальною площею 3356,2 м.кв., включені до фонду захисних споруд цивільного захисту, як протирадіаційні укриття.
Однак, у п.п.2 - 5 актів про списання багатоквартирних будинків з балансу КП «Міське будинкоуправління» від 31.08.2016 та від 30.09.2016відомості про наявність у списаних з балансу КП «Міське будинкоуправління» житлових будинках нежитлових приміщень комунальної власності територіальної громади міста Здолбунів, що включені до фонду захисних споруд цивільного захисту, як протирадіаційні укриття, не зазначені.
Приймаючи до уваги вищевикладене з метою досягнення повноти, всебічності та неупередженості розслідування вищевказаних фактів, зокрема для отримання відомостей, котрі є необхідними для належної кваліфікації вчиненого діяння у цьому провадженні, встановлення всіх обставин вчинення вказаного злочину, визначення розміру шкоди, яку заподіяно державі та виявлення інших доказів, виникає необхідність у проведенні позапланової виїзної документальної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльностіКП «Міське будинкоуправління» Здолбунівської міської ради (код ЄДРПОУ 03352219, юридична адреса м. Здолбунів, вул. Коротка, 9, 35705).
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав та просив його задовольнити.
Суд заслухавши прокурора вивчивши матеріали справи , приходить до висновку про наявність підстав для задоволення клопотання.
Згідно із Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Виходячи зі змісту п.2 Постанови Кабінету Міністрів України №408 від 13.08.2014 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» встановлено, що надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
З дійснення державного фінансового контролю, у відповідності до ст.1 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.
Згідно із п.1 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України №43 від 03.02.2016 (далі - Положення) встановлено, що центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю є Державна аудиторська служба України (Держаудитслужба).
Виходячи із п.п.2 п.4 Положення, Держаудитслужба відповідно до покладених на неї завдань здійснює контроль у міністерствах, інших органах виконавчої влади, державних фондах, бюджетних установах, субєктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують кошти з бюджетів усіх рівнів, а також у субєктах господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.
При цьому, органу державного фінансового контролю, згідно п.3 ч.1 ст.10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», надається право залучати кваліфікованих фахівців відповідних органів виконавчої влади, державних фондів, підприємств, установ і організацій для проведення контрольних обмірів будівельних, монтажних, ремонтних та інших робіт, а також інших перевірок.
Відповідно до ч.ч.7, 8, 11 ст.11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», позапланові виїзні ревізії суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені цим Законом до підконтрольних установ, проводяться органами державного фінансового контролю за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні. Орган або особа, що ініціює проведення позапланової виїзної ревізії, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої ревізії та дати її початку і закінчення, документи, які відповідно до частин п'ятої і сьомої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої ревізії, а також на вимогу суду - інші відомості. Тривалість позапланової виїзної ревізії не повинна перевищувати 15 робочих днів. Подовження термінів проведення позапланової виїзної ревізії можливе лише за рішенням суду на термін, що не 5 робочих днів.
Згідно ст.25 КПК України, прокурор, слідчий зобов'язані в межах своєї компетенції вжити всіх передбачених законом заходів для встановлення події кримінального правопорушення та особи, яка його вчинила.
Відповідно до ч.2 ст.93 КПК України, сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Керуючись ст.ст.40,131,132,159-164 КПК України,ст.11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні»-
ухвалив:
Клопотання прокурора Здолбунівської місцевої прокуратури Рудика Ю.В. про надання дозволу на проведення позапланової виїзної документальної ревізії - задоволити.
Надати дозвіл Управлінню Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області (33028, м. Рівне, вул. Міцкевича, 14; начальник управління Карп’юк Анатолій Борисович) на проведення з 20.02.2018 упродовж 15 робочих днів, позапланової виїзної документальної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльностіКомунального підприємства «Міське будинкоуправління» Здолбунівської міської ради (код ЄДРПОУ 03352219, юридична адреса м. Здолбунів, вул. Коротка, 9, 35705) щодо дотримання вимог законодавства Україниу сфері управління комунальною власністю при реалізації положень Законів України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» в ході списання з балансу КП «Міське будинкоуправління» житлових будинків у м. Здолбунів по АДРЕСА_1, АДРЕСА_2, АДРЕСА_3, АДРЕСА_4, АДРЕСА_5, АДРЕСА_6, АДРЕСА_7, АДРЕСА_8, АДРЕСА_9, АДРЕСА_10, АДРЕСА_11, АДРЕСА_12, АДРЕСА_13.
Дозволити Управлінню Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області в ході ревізії провести у Здолбунівській міській раді (код ЄДРПОУ 05391130, юридична адреса м. Здолбунів, вул. В. Жука, 1, 35700) зустрічну звірку на предмет дотримання вимог законодавства Україниу сфері управління комунальною власністю при реалізації положень Законів України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» в ході списання з балансу КП «Міське будинкоуправління», а також із комунальної власності територіальної громади м. Здолбунів житлових будинків у м. Здолбунів по АДРЕСА_1, АДРЕСА_2, АДРЕСА_3, АДРЕСА_4, АДРЕСА_5, АДРЕСА_6, АДРЕСА_7, АДРЕСА_8, АДРЕСА_9, АДРЕСА_10, АДРЕСА_11, АДРЕСА_12, АДРЕСА_13.
Дозволити Управлінню Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області в ході ревізії провести у ТзОВ «УК Будинкоуправління» (код ЄДРПО України 40382718; м. Здолбунів, вул. Стефановича, 4а, 35700) зустрічну звірку на предмет дотримання вимог законодавства Україниу сфері управління комунальною власністю при реалізації положень Законів України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» в ході списання з балансу КП «Міське будинкоуправління», а також із комунальної власності територіальної громади м. Здолбунів житлових будинків у м. Здолбунів по АДРЕСА_1, АДРЕСА_2, АДРЕСА_3, АДРЕСА_4, АДРЕСА_5, АДРЕСА_6, АДРЕСА_7, АДРЕСА_8, АДРЕСА_9, АДРЕСА_10, АДРЕСА_11, АДРЕСА_12, АДРЕСА_13 та наступного постановлення на баланс ТзОВ «УК Будинкоуправління» зазначених житлових будинків.
При проведенні виїзної позапланової ревізії встановити наступне:
Чи перебувають у складі нежитлових (підвальних) приміщень, вбудованих у багатоквартирні будинки за адресами у м. Здолбунів по АДРЕСА_1, АДРЕСА_2, АДРЕСА_3, АДРЕСА_4, АДРЕСА_5, АДРЕСА_6, АДРЕСА_7, АДРЕСА_8, АДРЕСА_9, АДРЕСА_10, АДРЕСА_11, АДРЕСА_12, АДРЕСА_13, протирадіаційні укриття, що включені до фонду захисних споруд цивільного захисту?
Чи перебували на балансі КП «Міське будинкоуправління» нежитлові (підвальні) приміщення, вбудовані у багатоквартирні будинки за адресами у м. Здолбунів по АДРЕСА_1, АДРЕСА_2, АДРЕСА_3, АДРЕСА_4, АДРЕСА_5, АДРЕСА_6, АДРЕСА_7, АДРЕСА_8, АДРЕСА_9, АДРЕСА_10, АДРЕСА_11, АДРЕСА_12, АДРЕСА_13, в т.ч. протирадіаційні укриття (у вказаних приміщеннях), що включені до фонду захисних споруд цивільного захисту? До якого часу перебували? У чиїй власності? Підстави списання з балансу КП «Міське будинкоуправління» вказаних будинків та нежитлових приміщень.
Чи вибули із комунальної власності територіальної громади м. Здолбунів нежитлові (підвальні) приміщення вбудовані у багатоквартирні будинки за адресами у м. Здолбунів по АДРЕСА_1, АДРЕСА_2, АДРЕСА_3, АДРЕСА_4, АДРЕСА_5, АДРЕСА_6, АДРЕСА_7, АДРЕСА_8, АДРЕСА_9, АДРЕСА_10, АДРЕСА_11, АДРЕСА_12, АДРЕСА_13, в т.ч. протирадіаційні укриття (у вказаних приміщеннях), що включені до фонду захисних споруд цивільного захисту?
Законність виключення з комунальної власності нежитлових (підвальних) приміщень вбудованих у багатоквартирні будинки за адресами у м. Здолбунів по АДРЕСА_1, АДРЕСА_2, АДРЕСА_3, АДРЕСА_4, АДРЕСА_5, АДРЕСА_6, АДРЕСА_7, АДРЕСА_8, АДРЕСА_9, АДРЕСА_10, АДРЕСА_11, АДРЕСА_12, АДРЕСА_13, в т.ч. протирадіаційні укриття (у вказаних приміщеннях), що включені до фонду захисних споруд цивільного захисту? Законність їх передачі з балансу КП «Міське будинкоуправління» на баланс ТзОВ «УК Будинкоуправління?
Чи передано (постановлено) на баланс (позабалансовий облік) ТзОВ «УК будинкоуправління» нежитлові (підвальні) приміщення вбудовані у багатоквартирні будинки за адресами у м. Здолбунів по АДРЕСА_1, АДРЕСА_2, АДРЕСА_3, АДРЕСА_4, АДРЕСА_5, АДРЕСА_6, АДРЕСА_7, АДРЕСА_8, АДРЕСА_9, АДРЕСА_10, АДРЕСА_11, АДРЕСА_12, АДРЕСА_13, в т.ч. протирадіаційні укриття (у вказаних приміщеннях), що включені до фонду захисних споруд цивільного захисту?
Встановити вартість протирадіаційних укриттів, що включені до фонду захисних споруд цивільного захисту та розміщені в нежитлових (підвальних) приміщеннях вбудованих у багатоквартирні будинки за адресами у м. Здолбунів по АДРЕСА_1, АДРЕСА_2, АДРЕСА_3, АДРЕСА_4, АДРЕСА_5, АДРЕСА_6, АДРЕСА_7, АДРЕСА_8, АДРЕСА_9, АДРЕСА_10, АДРЕСА_11, АДРЕСА_12, АДРЕСА_13, та суму нанесених збитків.
Встановити службових осіб з вини яких допущені порушення.
Для участі у проведенні ревізії залучити спеціалістів (інспекторів) Головного управління ДСНС у Рівненській області (33024, м. Рівне, вул. гетьмана Полуботка 37; начальник головного управління - ОСОБА_5), по питаннях, віднесених до їх компетенції.
Строк дії ухвали встановити до 16 березня 2018 року.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: