Рішення № 72571876, 01.03.2018, Барський районний суд Вінницької області

Дата ухвалення
01.03.2018
Номер справи
125/878/17
Номер документу
72571876
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

125/878/17

2/125/43/2018

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01.03.2018 року м. Бар

Барський районний суд Вінницької області у складі:

головуючого - судді Хитрука В.М.

за участю секретаря Мазур К.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Бар цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» про стягнення заробітної плати (доплати за суміщення професій)

ВСТАНОВИВ:

10.05.2017 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» про стягнення заробітної плати (доплати за суміщення професій).

В позові зазначено, що наказом № 11/ос від 01 лютого 2013 року позивач був призначений на посаду начальника Жмеринської ремонтно-ревізійної дільниці. 04 лютого 2013 року відповідачем було видано накази: № 69 про покладення на ОСОБА_1 обов'язків керівника вимірювальної електротехнічної лабораторії та № 70 про покладення на ОСОБА_1 обов'язків керівника вимірювальної хімічної лабораторії. Вказані обов'язки позивач виконував як начальник Жмеринської ремонтно-ревізійної дільниці до 29 липня 2016 року, тобто до звільнення з роботи у зв'язку з виходом на пенсію. Відповідно до п. 3.4 колективного договору між адміністрацією і профспілковим комітетом виробничого підрозділу Жмеринська дистанція електропостачання, адміністрація по оплаті праці гарантувала доплати за суміщення професій, збільшення обсягу виконуваних робіт, розширення зони обслуговування або виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника без звільнення від своєї основної роботи встановлювати у відсотках до тарифної ставки (посадового окладу) по основній роботі в розмірі, передбаченому колективним договором відокремленого підрозділу, але не менше 30 відсотків тарифної ставки, посадового окладу. Однак, доплати за виконання роботи керівників вимірювальної електротехнічної лабораторії та керівника вимірювальної хімічної лабораторії позивачу не проводилася, що є порушенням його трудових прав. Навівши відповідний розрахунок, ОСОБА_1 просить суд стягнути з відповідачу 51887 грн. 10 коп. доплати за збільшення обсягу виконуваних робіт за період з 01 лютого 2013 року по 29 липня 2016 року та стягнути на його користь витрати по справі.

В судовому засіданні ОСОБА_1 та його представник адвокат ОСОБА_2 позов підтримали повністю, надали пояснення відповідно до викладених в позові обставин.

Представник відповідача ПАТ «Українська залізниця» ОСОБА_3 в судовому засіданні проти задоволення позову заперечувала, надала письмові заперечення, в тому числі посилалась на те, що колективний договір Жмеринської дистанції електропостачання гарантує здійснення доплат за вищеназвані заміщення, але необхідність у виконанні додаткових обов’язків має бути викликана або тимчасовою відсутністю працівника, коли за ним зберігається місце роботи (посада), або появою вакантної посади. Тобто, в будь-якому випадку має бути штатна одиниця (посада) вакантною. Суміщення передбачає виконання працівником поряд зі своєю основною роботою, що обумовлена трудовим договором, додаткової роботи за іншою професією (посадою). Суміщення встановлюється наказом про покладання обов’язків у порядку суміщення за певною вакантною посадою при умові що суміщувана посада є в штатному розписі організації. За відсутності вакансії встановити доплату за суміщення неможливо. В даній ситуації суміщення професій (посад) або розширення зони обслуговування (збільшення обсягу виконуваних робіт) не мало місця, так як згідно штатних розписів виробничого підрозділу Жмеринська дистанція електропостачання, що підпорядковуються службі електропостачання, які затверджуються в ПАТ «Українська залізниця», непередбачені посади керівника вимірювальної хімічної лабораторії та керівника вимірювальної електротехнічної лабораторії. Дане обладнання не відокремлюється від підрозділу, а входить до переліку основних засобів Жмеринської ремонтно-ревізійної дільниці. За роботу та збереженість усього майна підрозділу (основних засобів) відповідає начальник ремонтно-ревізійної дільниці.

Суд, вислухавши пояснення позивача, представника позивача та представника відповідача, перевіривши матеріали справи, вважає позов таким, що не підлягає задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.

Судом встановлені такі факти і відповідні ним правовідносини.

Відповідно до Наказу № 11/ос від 01 лютого 2013 року ОСОБА_1 призначений на посаду начальника Жмеринської ремонтно-ревізійної дільниці, що підтверджується записом у трудовій книжці, яка видана 24 липня 1974 року.

Наказом начальника Жмеринської дистанції електропостачання № 69 від 04.02.2013 року покладено на ОСОБА_1 обов’язки керівника вимірювальної електротехнічної лабораторії.

Наказом начальника Жмеринської дистанції електропостачання № 70 від 04.02.2013 року покладено на ОСОБА_1 обов’язки керівника вимірювальної хімічної лабораторії.

Відповідно до Наказу № 81/ос від 29.07.2016 року ОСОБА_1 звільнений з посади начальника Жмеринської ремонтно-ревізійної дільниці, у зв’язку з виходом на пенсію, відповідно до ст. 38 КЗпП України, що вбачається з даних трудової книжки.

З наданих суду розрахунків Жмеринської дистанції електропостачання заборгованості по заробітній платі та компенсації у позивача немає.

Наказами № 69 від 04.02.2013 року та № 70 від 04.02.2013 року доплата за суміщення професій не передбачена.

Як вбачається з позову та встановлено в судовому засіданні позивач не заявляє вимог щодо неотримання заробітної плати за місцями робіт, зазначених в трудовій книжці, а просить стягнути з відповідача плату за суміщення професій (посад) на підставі розрахунку, зробленого виходячи з розмірів доплат, передбачених в колективному договорі підприємства відповідача за виконання інших обов'язків .

У ст.1 Закону України «Про оплату праці» визначено поняття заробітної плати - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства.

Стаття 2 зазначеного закону визначає структуру заробітної плати. Так, основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Інші заохочувальні та компенсаційні виплати - до них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Разом з тим ст. 105 КЗпПУ передбачено, що працівникам, які виконують на тому ж підприємстві, в установі, організації поряд з своєю основною роботою, обумовленою трудовим договором, додаткову роботу за іншою професією (посадою) або обов'язки тимчасово відсутнього працівника без звільнення від своєї основної роботи, провадиться доплата за суміщення професій (посад) або виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника. Розміри доплат за суміщення професій (посад) або виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника встановлюються на умовах, передбачених у колективному договорі.

Таким чином, правова конструкція суміщення професій (посад) виходить з того, що професія (посада), яка суміщується є у штатному розкладі, але не заповнена, залишається вакантною. При відсутності вакансії встановити доплату за суміщення професій (посад) неможливо.

Відсутність такої одиниці у штатному розписі означає, що роботодавець не передбачив ні відповідних тарифних ставок і окладів для даної посади а, отже, не може мати місце економія заробітної плати за вакантною передбаченою посадою, і не може мати місце суміщення посад.

Як вбачається з позову, ОСОБА_1 посилається на пункт 3.4 колективного договору Жмеринської дистанції електропостачання, яким передбачено гарантії доплати за суміщення професій, збільшення обсягу виконуваних робіт, розширення зони обслуговування або виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника без звільнення від своєї основної роботи встановлювати у відсотках до тарифної ставки (посадового окладу) по основній роботі в розмірі, передбаченому колективним договором відокремленого підрозділу, але не менше 30 відсотків тарифної ставки, посадового окладу.

Колективний договір Жмеринської дистанції електропостачання гарантує здійснення доплат за вищеназвані заміщення, але необхідність у виконанні додаткових обов’язків має бути викликана або тимчасовою відсутністю працівника, коли за ним зберігається місце роботи (посада), або появою вакантної посади. Тобто, в будь-якому випадку має бути штатна одиниця (посада) вакантною.

Суміщення передбачає виконання працівником поряд зі своєю основною роботою, що обумовлена трудовим договором, додаткової роботи за іншою професією (посадою). Суміщення встановлюється наказом про покладання обов’язків у порядку суміщення за певною вакантною посадою при умові що суміщувана посада є в штатному розписі організації. Отже за посадою утворюється економія фонду заробітної плати, за рахунок і якої встановлюється доплату. За відсутності вакансії встановити доплату за суміщення неможливо.

Наказом № 098-Ц від 24.03.2011 року генерального директора ОСОБА_4 встановлено, що доплату за суміщення професій керівникам, їх заступникам, керівникам відокремлених підрозділів, відділів, служб і їх заступникам не провадиться. ОСОБА_1 згідно штатного розпису являється начальником ремонтно-ревізійної дільниці, що автоматично підпадає під дію даного наказу.

Статтями 32, 33, 34 КЗпП України встановлено основні види виконання обов’язків відсутнього працівника, ними є:

- тимчасове виконання обов’язків відсутнього працівника;

- тимчасове замісництво;

- суміщення професій;

- розширення зони обслуговування (збільшення обсягу виконаних робіт).

Суміщення професій (посад) або розширення зони обслуговування (збільшення обсягу виконуваних робіт) має місце, коли працівнику необхідно доручити виконання додаткових обов’язків у зв’язку з наявністю на підприємстві вакантної посади. В даній ситуації суміщення професій (посад) або розширення зони обслуговування (збільшення обсягу виконуваних робіт) не мало місця, так як згідно штатних розписів виробничого підрозділу Жмеринська дистанція електропостачання, що підпорядковуються службі електропостачання, які затверджуються в Залізниці, непередбачені посади керівника вимірювальної хімічної лабораторії та керівника вимірювальної електротехнічної лабораторії.

До складу Жмеринської ремонтно-ревізійної дільниці, входять:

- автолабораторія ЕТЛ-10;

- база масляного господарства (пересувна);

- установка для перевірки електричних вимірювальних пристроїв;

- обладнання вимірювальної електротехнічної лабораторії;

- обладнання вимірювальної хімічної лабораторії.

Дане обладнання не відокремлюється від підрозділу, а входить до переліку основних засобів Жмеринської ремонтно-ревізійної дільниці.

За роботу та збереженість усього майна підрозділу (основних засобів) відповідає начальник ремонтно-ревізійної дільниці.

Обслуговували дане обладнання працівники Жмеринської ремонтно - ревізійної дільниці: електромеханіки та електромонтери колом обов’язків яких є вимірювання, випробування, ремонт електрообладнання.

У книгах виконаних робіт зареєстровані склади бригад, які працювали в даний період та виконували роботи, відповідно до їх посадових обов’язків, по вимірюванню, випробуванню, хімічному аналізу трансформаторного масла. У процесі даних робіт ОСОБА_1, як начальник ремонтно-ревізійної дільниці, безпосередньої участі не брав.

Накази щодо покладання обов’язків керівника вимірювальної лабораторії (але не призначання його начальником вимірювальної лабораторії) були створені керуючись вимогами НД 32 ДорЦСМ - 005 - 2008 Положення про метрологічну службу Державного територіально-галузевого об’єднання «Південно-Західна залізниця», згідно структурної схеми якого, особою, відповідальною за метрологічне забезпечення в підрозділах залізниці є керівник (метролог) вимірювальної (випробувальної) лабораторії. Оскільки лабораторії являються обладнанням підрозділу, а не окремою структурною одиницею, то відповідальною особою за метрологічне забезпечення є начальник даного цеху, тобто начальник ремонтно-ревізійної дільниці ОСОБА_1

В посадовій інструкції на начальника ремонтно-ревізійної дільниці вказано посадові обов’язки, а саме: п. 7.2 планування і організація своєчасного проведення технічного обслуговування, тобто електроустановки, які вводяться в роботу після ремонту, випробуються згідно з додатками 1 та 2 до цих правил. Спеціальні випробування електроустановок та електрообладнання проводять за розробленими схемами та програмами, затвердженими особою, відповідальною за електрогосподарство (керуючись правилами технічної експлуатації електроустановок споживачів, копія витягу додається); п. 8.1.1. даної посадової інструкції начальник ремонтно-ревізійної дільниці організовує діяльність та експлуатацію обслуговуючих пристроїв по технічному обслуговуванню та ремонту відповідно до технологічної карти № 2.1.5. в якій вказано, що при комплексній перевірці стану, ремонту і випробуванню застосовується пересувна лабораторія ЛИК-1 ОМ або вимірювальна та випробувальна апаратура і прилади. Випробування проводяться пересувною лабораторією ЛИК-1 ОМ, або апаратом АИИ-70.

В Положенні про вимірювальну електротехнічну лабораторію Жмеринської дистанції електропостачання та в Положенні про вимірювальну хімічну лабораторію Жмеринської дистанції електропостачання чітко вказано, що лабораторії входять до складу ремонтно-ревізійної дільниці Жмеринської дистанції електропостачання.

Крім норми ст. 105 КЗпП України правовідносини щодо суміщення професій (посад) регулюються також постановою Ради Міністрів СРСР «Про порядок і умови суміщення професій (посад)» №1145 від 04.12.1981 р. і виданою щодо застосування цієї постанови Інструкцію Держкомпраці, Мінфіну СРСР і ВЦРПС «Про порядок і умови суміщення професій (посад)» № 53-ВЛ від 14.05.1982 року в частині, що не суперечить Конституції та законам України, а також листами ОСОБА_5 праці та соціальної політики N 03-3/2091-018-2 від 06.05.2001, N 18-349 від 26.05.2003, N 9942/0/14-05/018-17 від 02.12.2005 р., якими вищезазначена інструкція змінювалась.

Пунктом першим Інструкції «Про порядок і умови суміщення професій (посад)» передбачено, що під суміщенням професій (посад) розуміється виконання працівником наряду зі своєю основною роботою, обумовленою трудовим договором, додаткової роботи за іншою професією (посадою). Під виконанням обов'язків тимчасово відсутнього робітника без звільнення від своєї основної роботи слід розуміти заміну робітника, відсутнього у зв'язку з хворобою, відпусткою, відрядженням та з інших причин, коли відповідно до чинного законодавства за ним зберігається робоче місце (посада). В п.3 Інструкції зазначено, що угода про суміщення професій (посад) а також розширення зон обслуговування або збільшення обсягу робіт, що виконуються, оформляється наказом (розпорядженням) адміністрації за згодою з комітетом профспілки із зазначенням суміщуваної професії (посади), обсягу додаткових функцій або робіт та розміру доплати. В такому ж порядку оформлюється скасування або зменшення вказаної доплати.

Накази начальника Жмеринської дистанції електропостачання № 69 від 04.02.2013 року та № 70 від 04.02.2013 року, якими покладено на ОСОБА_1 обов’язки керівника вимірювальної електротехнічної лабораторії та керівника вимірювальної хімічної лабораторії, не можна визнати такими, що встановлюють суміщення посад (професій) для ОСОБА_1 за змістом положень вищезазначеної інструкції. При цьому зазначені накази ніким не оскаржені.

Крім того, відповідно до п.15 постанови Ради Міністрів СРСР «Про порядок і умови суміщення професій (посад)» №1145 від 04.12.1981 р., остання не розповсюджується на: а) керівників підприємств, установ та організацій, їх заступників та помічників; головних спеціалістів; керівників структурних підрозділів, відділів, цехів, служб та їх заступників; б) на наукових, інженерно-технічних робітників та інших спеціалістів та службовців науково-дослідних закладів, за виключенням інженерно-технічних робітників та інших спеціалістів та службовців, зайнятих в досвідних (експериментальних) виробництвах, цехах, майстернях, на дільницях та установках, в геологічних, дослідницьких, пошуково-розвідувальних експедиціях та партіях зазначених установ; в) на інженерно-технічних працівників та інших спеціалістів та службовців органів державного та господарського управління.

ОСОБА_5 праці та соціальної політики України від 26.05.2003 року №18-349 щодо оплати праці передбачає, що законодавчого визначення суміщення професій, розширення зони обслуговування та виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника в Україні не існує, щодо цього необхідно керуватись положеннями постанови Ради Міністрів СРСР «Про порядок і умови суміщення професій (посад)» та інструкцією Держкомпраці, Мінфіну СРСР і ВЦРПС щодо застосування постанови Ради Міністрів СРСР від 4 грудня 1981 року N 1145 «Про порядок і умови суміщення професій (посад)». Перелічені нормативні акти продовжують діяти на території України відповідно до постанови Верховної Ради України від 12.09.91 р. N 1545-XII «Про порядок тимчасової дії на території України деяких актів законодавства Союзу РСР» якою встановлено, що до прийняття відповідних актів законодавства України на території республіки застосовуються акти законодавства Союзу РСР з питань, не врегульованих законодавством України, за умови, що вони не суперечать Конституції і законам України. На цій підставі постанова про порядок суміщення професій (посад) та інструкції з її застосування продовжують діяти в частині тих пунктів, які містять загальні норми і принципи цієї форми роботи працівників: визначення суміщення професій (посад), розширення зони обслуговування і збільшення обсягу робіт, виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника, а також перелік керівних працівників підприємств, яким зазначені доплати не можуть провадитись.

ОСОБА_5 праці та соціальної політики України від 02.12.2005 N 9942/0/14-05/018-17 «Щодо розміру доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника та можливих обмежень виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника» передбачає, зокрема, що стосується обмежень щодо виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника, то нормативні акти колишнього Радянського Союзу, що обмежували права підприємств з питань суміщення професій і посад, виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника, розширення обсягу робіт тощо втратили чинність. Отже, госпрозрахункові підприємства самостійно вирішують питання покладення на керівників усіх рівнів та їх заступників виконання поряд з основною роботою додаткових обов'язків по виконанню обов'язків тимчасово відсутнього працівника та встановлення розміру доплати. При цьому звертається увагу, що вищезазначене не поширюється на керівників (директорів, голів правління тощо) підприємств, заснованих на державній, комунальній власності, оскільки умови та розміри їх оплати праці визначаються в контракті з дотриманням положень постанови Кабінету Міністрів України від 19.05.99 р. N 859 «Про умови та розміри оплати праці керівників підприємств, заснованих на державній, комунальній власності, та об'єднань державних підприємств». Крім того, керівникам бюджетних установ, закладів та організацій, їх заступникам, керівникам структурних підрозділів цих установ, закладів та організацій, їх заступникам не встановлюється доплата за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників.

В розділі 6 Положення «Про оплату праці працівників ПАТ «Українська залізниця» зазначається: п.6.3. Доплата за суміщення професій (посад) встановлюється працівнику, який виконує разом зі своєю основною роботою, обумовленою трудовим договором, додаткову роботу за іншою професією (посадою) без звільнення від своєї основної роботи; 6.4. Доплата за розширення зони обслуговування або збільшення обсягу робіт встановлюється працівнику, який виконує у тому ж структурному підрозділі разом зі своєю основною роботою, обумовленою трудовим договором, додаткову роботу за такою ж професією (посадою) без звільнення від своєї основної роботи; 6.5. Основною умовою встановлення доплат за суміщення професій (посад), розширення зони обслуговування або збільшення обсягу робіт є наявність вакантної посади у штатному розписі. Розмір цих доплат установлюється в межах економії, створеної за вакантними тарифними ставками або посадовими окладами (окладами); Зазначені у пунктах 6.3 та 6.4 доплати не встановлюються керівникам та їх заступникам; 6.6. Доплата за виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника встановлюється працівнику, який виконує разом зі своєю основною роботою, обумовленою трудовим договором, роботу або обов’язки тимчасово відсутнього працівника без звільнення від своєї основної роботи. Ця доплата не встановлюється керівникам підрозділів, їх заступникам, у тому числі керівникам усіх структурних підрозділів та їх заступникам.

Відокремлений підрозділ Жмеринська дистанція електропостачання здійснює надійну і безперебійну експлуатацію електричного обладнання, пристроїв і допоміжних технічних засобів електрифікованих ліній та енергетичного господарства залізниці. Основними напрямками діяльності дистанції електропостачання є забезпечення надійного електропостачання на тягу поїздів, засобів сигналізації, централізації, блокування, зв’язку та обчислювальної техніки. Для виконання напрямків діяльності дистанції до складу входить: 8 районів контактної мережі, 5 районів електропостачання, 6 тягових підстанцій, дві ремонтно-ревізійні дільниці, ремонтно-механічні майстерні, енергодиспетчерська група відносно до технічних одиниць (обладнання). Відносно до технічних одиниць (обладнання) встановлений та затверджений регіональною філією «Південно-Західної залізниці» штатний розклад підрозділу. В кожному підрозділу дистанції діє система технічного обслуговування та ремонту устаткування електрогосподарства, спрямована на забезпечення надійної і безпечної роботи. Графіки ремонтів технічного обслуговування, їх обсяги визначаються щорічними планами, які підписуються особою відповідальною за електрогосподарство та затверджуються керівником дистанції ( п. 5.5. п. 5.6 розділу 4 правил технічної експлуатації споживачів. Затвердженні ОСОБА_5 палива та енергетики від 25.07.2006 року № 258).

Забороняється проведення електричних випробувань обладнання і електричних вимірювань випробувальними електроустановками і електротехнічними лабораторіями, які не мають відповідного дозволу на виконання робіт п. 7.6.1 НПАОП 40.1-1.21-98. Територіальним управлінням державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Київській області та м. Києві, згідно висновку експертизи № 05.04.-037.12 виданий Вінницьким експертно-технічним центром Держгірпромнагляду України, щодо спроможності суб’єкта господарювання (його вимірювальної електротехнічної лабораторії) виконувати роботи підвищеної небезпеки з дотриманням вимог законів та інших нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.

За таких обставин, розглядаючи справу в межах заявлених позовних вимог, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову ОСОБА_1

Враховуючи наведене, керуючись ст.ст.12, 13, 141, 229, 264, 265, 273, 268 ЦПК України, ст.ст. 21, 22, 105, 233 КЗпП України, Законом України «Про оплату праці», постановою Ради Міністрів СРСР Ради Міністрів СРСР «Про порядок і умови суміщення професій (посад)» №1145 від 04.12.1981 р. і Інструкцію Держкомпраці, Мінфіну СРСР і ВЦРПС «Про порядок і умови суміщення професій (посад)» № 53-ВЛ від 14.05.1982 року, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» про стягнення заробітної плати (доплати за суміщення професій) відмовити повністю.

Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів до Апеляційного суду Вінницької області шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції, а у разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя: