
"28" лютого 2018 р. Справа № 363/4837/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 лютого 2018 року м. Вишгород
Вишгородський районний суд Київської області у складі: головуючого - судді Баличевої М.Б., при секретарі - Рибки І.Є., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фону України у Київській області про зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
В грудні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фону України у Київській області про зобов'язання вчинити певні дії, в якому просить визнати дії відповідача щодо не проведення перерахунку та невиплати пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № К-7691 протиправними; зобов'язати відповідача з 21.09.2016 року провести перерахунок та виплату пенсії на підставі вказаної довідки, із урахуванням інших виплат, передбачених чинним законодавством, та із урахуванням виплачених сум. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що він звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку його пенсії, оскільки фактично змінився розмір видів грошового забезпечення, що є підставою для перерахунку пенсії, але позивач отримав відмову, викладену листом № 1066/4-01 від 04.10.2017 року. Вважає відмову відповідача протиправною, а тому змушений звернутися до суду із вказаним позовом.
Ухвалою суду від 14.12.2017 року було відкрито провадження по справі та призначено її до розгляду . З 15.12.2017 року внесено зміни до КАС України.
Пунктом 10 розділу VII «Перехідні положення» КАС України в редакції з 15.12.2017 року передбачено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Позивач в судове засідання не з'явився, про день та час розгляду справи повідомлений належним чином, через канцелярію суду подав заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просив їх задовольнити.
Представник відповідача Головного Управління пенсійного фонду України у Київській області також своє право на участь у судовому засіданні не використав, про розгляд справи був повідомлений належним чином, надавши письмове заперечення проти позову.
Суд, всебічно та повно з'ясувавши всі обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши в сукупності усі докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.
Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач ОСОБА_1 , проходив службу в органах внутрішніх справ та з 01.01.2003 року, позивач звільнений з органів внутрішніх справ, має вислугу років 28 років і 9 місяців.
ОСОБА_3 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно листа від 31.10.2017 року №29/Ч - 987 Ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Київській області повідомила позивачу про законність вимоги про перерахунок пенсії, а також, проінформувала про складові виплат, які мають бути враховані при розрахунку пенсії ОСОБА_1
Ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Київській області повідомила позивачу, що при складанні довідки для перерахунку пенсії були враховані такі показники: посадовий оклад - 2800 грн., оклад за спеціальним званням - 2200 грн., надбавка за стаж роботи - 40 % - 2000 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 15 % - 420 грн., премія (від всього грошового забезпечення) - 72,50 % - 5 379, 50 грн. Всього грошове забезпечення складає - 12 799, 50 грн. (а.с. 14).
Позивач вважає, що Ліквідаційною комісією вірно визначено показники грошового забезпечення, з якими він погоджується.
При вирішенні даної справи суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 102 Закону України "Про Національну поліцію" № 580- VIII від 2 липня 2015 р. № 580-VІІІ, пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до частини 16 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року №2262- XII ( в ред.. зі змінами, внесеними Законом № 580-VІІІ), у разі якщо на момент призначення пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, призначена пенсія підлягає негайному перерахунку".
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року №900-VIII статтю 63 Закон №2262-XIIпісля частини другої доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
За правилами п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. №45 (надалі - Порядок №45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом №2262-ХІІ пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці», заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
В ст.2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 р. затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з пунктом 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 580- VIII за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Виходячи з вищезазначених правових норм, колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988.
Також, постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45 встановлений порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Яким визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.
Разом з цим, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління ПФУ від 30 січня 2007 року № 3-1.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 3-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання.
Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.
Таким чином, пенсіонер органів внутрішніх справ, у разі виникнення підстав для перерахунку пенсії, має право самостійно отримати довідку про складові грошового забезпечення.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 року по справі №21-484а13.
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, надбавка за стаж служби, надбавка за за оперативно-розшукову діяльність, премія мають бути включені до довідки про складові грошового забезпечення.
За ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Пунктом 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007р. № 3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007р. за № 135/13402, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з введенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Враховуючи вищевикладене, Ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Київській області, діяла відповідно до вимог законів України та ряду підзаконних актів шляхом видачі відповідної довідки та направленні до Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення з дати виникнення права на перерахунок.
Системний аналіз наведених вище правових норм вказує на те, що для здійснення перерахунку пенсії позивача пенсійному органу необхідно мати відповідну довідку про розмір грошового забезпечення позивача.
Органи ПФУ не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, а здійснюють такий перерахунок на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення.
Тобто, діючими нормативно-правовими актами, на які вказано вище, визначений порядок проведення перерахунку пенсій, повноваження та порядок дій відповідних державних органів.
Таким чином, аналізуючи обставини справи та норми чинного законодавства, суд вважає, що вимоги позивача про визнання дій відповідача ГУ ПФУ у Київській області щодо неперерахування йому пенсії та зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення, оскільки довідка про новий розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку його пенсії до ГУ ПФУ у Київській області надходила, однак відповідач в супереч вказаним вимогам не здійснив перерахунок та протиправно відмовив позивачу у цьому здійснені.
На підставі викладеного та керуючись ст. 19 Конституції України, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» /зі змінами/, Законом України «Про Національну поліцію», постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, ст.ст. 2, 6,19,77,78,242-246,,250,293,295 КАС України, суд-
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фону України у Київській області про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати дії Головного управління Пенсійного фону України у Київській області щодо не проведення перерахунку та невиплати пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № К-7691 протиправними.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фону України у Київській області з 21.09.2016 року провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № К-7691, із урахуванням інших виплат, передбачених чинним законодавством, та із урахуванням виплачених сум.
Рішення суду може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резулятивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Головуючий М.Б. Баличева