Рішення № 72569466, 21.02.2018, Снятинський районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
21.02.2018
Номер справи
351/1405/17
Номер документу
72569466
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 351/1405/17

Номер провадження №2-а/351/4/18

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 лютого 2018 року м. Снятин

Снятинський районний суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого судді - Собка В.М. ,

секретар - Нагірняк В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Коломийського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій про перерахунок пенсії неправомірними та зобовязання відповідача здійснити перерахунок пенсії.,-

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулась до суду з адміністративним позовом до відповідача про визнання їх дій у відмові перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок.

Позовні вимоги мотивувала тим, що вона отримує пенсію за віком в Коломийському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Івано-Франківської області.

На сьогодні позивачка продовжує працювати на посаді економіста в ТОВ «Снятинський цегельний завод» та отримує заробітну плату (грошові кошти).

На підставі частини 1 статті 40 Закону для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу поспіль до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року. Абзац 4 частини 2 статті 40 Закону передбачає, що при обчисленні (перерахунку) пенею застосовується показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузі економіки, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії.

У частині 4 статті 45 Закону зазначено, що: «перерахунок призначеної пенсії,..., провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа».

З огляду на викладене та враховуючи право позивачки на перерахунок пенсії за стажем роботи та із заробітної плати вона 03.02.2017 року надіслала на адресу Відповідача письмове звернення, в якому, посилаючись на норми чинного законодавства України, просила останнього здійснити перерахунок її пенсії з застосуванням показника середньої заробітної плати саме за 2017 рік, до звернення були додані всі необхідні документи для здійснення перерахунку, який на думку позивачки відповідач повинен був здійснити з 15.02.2017 року. Однак 26.05.2017 року позивачка отримала листа від Відповідача за вих. №101/а-15, в якому останній, повідомляє що перерахунок зроблено за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, в той час як необхідно брати рік згідно поданої заяви про перерахунок пенсії

Таким чином позивачка вважає зазначені дії Відповідача необгрунтованими, безпідставними і такими, що порушують її права на перерахування та подальше отримання пенсії у розмірі, передбаченому чинним законодавством.

На підставі наведеного позивачка просить суд визнати дії Відповідача щодо відмови Позивачу в перерахунку пенсії 15 02.2017 року із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 рік, - неправомірними та зобов'язати Відповідача здійснити Позивачу перерахунок пенсії з 15.02.2017 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2016-2017 рік (4362 грн) та виплатити мені(Позивачу) різницю між перерахованою і виплаченими пенсіями.

Представник відповідача подав до суду заперечення проти заявлених вимог позивачки, де зазначив, що з 25.06.2013р. призначено пенсію за віком, як матері інваліда дитинства при стажі роботи 31р.08м.00 д. та заробітній платі взятій за період з 01.07.2000р. по 27.03.2013 з послідуючими перерахунками.

Згідно поданої заяви 03.02.2017 року ОСОБА_1 з 01.02.2017 проведено перерахунок пенсії від більшого стажу роботи та заробітної плати за відпрацьований період роботи з 01.01.2015р. по 31.12.2016р. Стаж роботи становить 33р.08м.0дн.

Згідно ст. 25 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування коефіцієнт страхового стажу роботи з врахуванням кратності 1,35 становив 0,45450, а саме: 33x12+08 х1,35: 12:100 = 0,45450, Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати з 01.07.2000р по 31.12.2016р становить 3.16252. Розмір пенсійної виплати з 01.05.2017 р. по 30.09.2017р. становив 3493,85 грн., де 3404,69грн. - розмір пенсії за віком (2368,70 х 0,45450 хЗ,16252, де 2368,70- середня зарплата по народному господарству за 2012 р.); 32,22 грн. - доплата понаднормативний стаж 3 роки (1074,00 грн. х 3); 56,94 грн. - додаткова пенсі потерпілим ЧК 4 категорії.

Відповідно до прийнятого 03.10.2017р. Закону Україну "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" №2148-VIII з 01.10.2017 управлінням проведено перерахунки пенсій, в тому числі й позивачу, а саме: з 01.01.2017 проведено осучаснення заробітної плати по народному господарству 3764,40грн. за 2016 рік, зменшення величини оцінки одного року страхового стажу до 1%. Коефіцієнт страхового стажу роботи становить 0,33667 (33x12+08:12:100)=0,33667). Коефіцієнт заробітної плати становить 3.16252. Розмір пенсійної виплати з 01.10.2017 р. становить 4097,21 грн., а саме: - 4008,05 грн. - розмір пенсії за віком (3764,40 х 3,16252 х 0,33667=1167,74 , де 3764,40 грн. середня зарплата по народному за 2016 рік); 32,22 грн. - доплата понаднормативний стаж 3 роки (1074,00 грн. х 3); 56,94 грн. - додаткова пенсії потерпілим ЧК 4 категорії.

Враховуючи наведене, управління просить відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 щодо визнання дій про перерахунок пенсії неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.

Позивачка подала до суду заяву, якою просила позов задоволити з підстав наведених у позовній заяві, справу розглядати за її відсутності.

Представник відповідача подав до суду заяву, якою просив відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1, справу просив розглядати без участі представника Коломийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши повідомлені позивачкою обставини, суд приходить до наступного висновку.

На підставі поданої заяви, ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" як матері інваліда дитинства з 25.06.2013 року при стажі роботи 31 рік 08 місяців 00 днів та заробітній платі взятій за період з 01.07.2000 по 27.03.2013 відповідно до ч.1 ст.40 цього закону, де зазначено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

03.02.2017 позивачка звернулася в управління із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". З 01.02.2017, відповідно до поданої заяви, позивачу проведено перерахунок пенсії "зміна стажу і заробітку" згідно статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» при страховому стажі 33 років 08 місяці.

Згідно ст. 25 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування коефіцієнт страхового стажу роботи з врахуванням кратності 1,35 становив 0,45450, а саме: 33x12+08 х1,35: 12:100 = 0,45450, Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати з 01.07.2000р по 31.12.2016р становить 3,16252.

Розмір пенсійної виплати з 01.05.2017 р. по 30.09.2017р. становив 3493,85 грн., де 3404,69грн. - розмір пенсії за віком (2368,70 х 0,45450 хЗ,16252, де 2368,70- середня зарплата по народному господарству за 2012 р.); 32,22 грн. - доплата понаднормативний стаж 3 роки (1074,00 грн. х 3); 56,94 грн. - додаткова пенсі потерпілим від Чорнобильської катастрофи 4 категорії. Пенсія була перерахована з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії за період роботи з 01.01.2015 по 31.12.2016. При розрахунку застосовувався показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2012 рік в розмірі 2368 гри. 70 коп., оскільки перерахунок пенсії здійснюєтся із заробітньої плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону відповідно до ч.4 ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Відповідно до частини першої статті 40 Закону застосовано середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії (позивачці пенсія призначена у 2013 році).

Під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати (доходу) враховується та, яка використовувалась під час призначення пенсії.

Частиною 4 статті 42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюєтся із заробітньої плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону.

Законом України від 28 груня 2007 року від 28.12.2007 №107-V1 "Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України" наведену норму викладено в новій редакції, проте у зв'язку із визнанням цих змін такими, що не відповідають Конституції (рішення Конституційного Суду №10-рп/2008 від 22.05.2008) на час звернення позивача до управління із заявою про перерахунок пенсії діяла вищенаведена редакція ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Вказана редакція пов'язує розмір перерахованої пенсії із розміром заробітної плати, з якого обчислювалась пенсія (при первісному призначенні або останньому перерахунку). Тобто, за змістом ст.ст.40,42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" підстави для застосування будь-якого іншого показника (в тому числі і показника заробітної плати за рік, що передує перерахунку), відсутні.

Отже, показник заробітної плати для перерахунку пенсії визначається за двома можливими методами за вибором пенсіонера.

За першим методом розрахунок пенсії здійснюється із тієї заробітної плази (доходу), з якої обчислена пенсія.

При застосуванні другого методу змінюються лише ті показники заробітної плати, на які здійснюється посилання у цій нормі (за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в якій зазначено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. Тобто, враховується вся заробітна плата, в тому числі і та, яку отримував пенсіонер після призначення пенсії.

Заробітна плата для обчислення пенсії в обох випадках розраховується за формулою, наведеною в частині другій статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Отже, заробітна плата, яку отримував пенсіонер, продовжуючи працювати після призначення йому пенсії, має значення тільки для визначення додаткових коефіцієнтів заробітної плати за кожний пропрацьований місяць після призначення пенсії.

У частині 4 статті 42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зазначено, що при обчисленні заробітної плати для перерахунку пенсії можуть бути змінені показники заробітної плати за періоди страхового стажу після призначення пенсії, але не зазначено, за який календарний рік береться середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України.

Виходячи з буквального тлумачення частини другої статті 40 Закону цей показник повинен бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії.

Тобто, середня заробітна плата працівників, зайнятих в галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, використовується як складова для призначення пенсії відповідно до ч.2 ст.40 і є величиною постійною незмінною при перерахунку пенсії, на відміну від інших показників, які використовуються при визначенні заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії.

Пенсіонер має право обрати метод обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії, в тому числі і з урахуванням заробітної плати, яку він отримував до моменту перерахунку пенсії, але не має права вимагати застосування показників середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії.

На підставі вище наведеного, суд вважає, що відсутні правові підстави для врахування при перерахунку пенсії показника середньої заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 рік та здійснити перерахунок з 15.02.2017 із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2016-2017 рік в розмірі 4362 грн.

Відповідно до ч. І ст. 73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» кошти Пенсійного фонду України формуються переважно за рахунок страхових внесків (частини єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) та використовуються на: виплату пенсій, передбачених цим Законом; надання соціальних послуг, передбачених цим Законом; фінансування адміністративних витрат, пов'язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду; оплату послуг з виплати та доставки пенсій; формування резерву коштів Пенсійного фонду.

Згідно з ч. 2 ст. 73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом.

Відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів" № 1774-VIII від 06.12.2016, яким внесено зміни до ст.5 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 року №3674 - VI, зокрема доповнено ч.18, з 01.01.2017 Пенсійний фонд України та його органи звільнені від сплати судового збору.

Відповідно до прийнятого 03.10.2017р. Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" №2148-VIII з 01.10.2017 управлінням проведено перерахунки пенсій, в тому числі й позивачу, а саме: з 01.01.2017 проведено осучаснення заробітної плати по народному господарству 3764,40грн. за 2016 рік, зменшення величини оцінки одного року страхового стажу до 1%. Розмір пенсійної виплати з 01.10.2017р. становить 4097,21 грн. із додатковою пенсією потерпілим від Чорнобильської катастрофи 4 категорії.

Зважаючи на вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги позивачки є необґрунтованими, а тому в задоволенні позову слід відмовити.

Керуючись ст. ст. 242-246, 250 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Коломийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання безпідставною відмову в призначенні пільгової пенсії - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до суду апеляційної інстанції з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Головуючий: підпис

Суддя Снятинського районного суду Собко В.М.