
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Романченко Є.Ю.
Суддя-доповідач:Капустинський М.М.
ПОСТАНОВА
іменем України
"01" березня 2018 р. Справа № 806/1892/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Капустинського М.М.
суддів: Моніча Б.С.
Охрімчук І.Г.,
за участю секретаря судового засідання Шведюк М.М.,
представника апелянта (податкової), розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Житомирі апеляційні скарги Малинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області, Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "26" вересня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Малинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області, 3-я особа Коростишівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити певні дії , -
ВСТАНОВИВ:
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 26.09.2017р. позов задоволено. Визнано протиправними дії Малинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області щодо відмови у видачі довідки про заробітну плату працюючих державних службовців ОСОБА_3. Зобов'язано Малинську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Житомирській області видати ОСОБА_3 довідку про заробітну плату працюючого державного службовця з 01 січня 2017 року за посадою, яку вона обіймала до виходу на пенсію, із зазначенням відповідних надбавок.
Вважаючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено з порушенням норм матеріального та процесуального права, Малинська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Житомирській області подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог. Вважає, що суд першої інстанції помилково зазначив, що Малинська ОДПІ повинна була надати ОСОБА_4 довідку про заробітну плату працівника Малинської ОДПІ з 01.01.2017р. згідно посади з якої позивача було звільнено, а не вирішувати питання про наявність права та підстав для проведення перерахунку ОСОБА_3 раніше призначеної пенсії державного службовця, на підтвердження даної позиції посилається на постанову Вищого адміністративного суду України від 23.08.2017р. №814/325/17, оскільки у відповіді ОСОБА_3 від 20.06.2017р. №1427/7/06-13-05 Малинською ОДПІ чітко зазначено, що у Малинської ОДПІ відсутні підстави для надання відповідної довідки для перерахунку пенсії державного службовця, а не відсутності у позивача права на такий перерахунок.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, Коростишівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області звернулось до суду зі скаргою, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду скасувати та ухвалити нове рішення про відмову в позові. В апеляційній скарзі відповідач зазначає про те, що починаючи з 01.01.2015р. змінилося правове регулювання перерахунку пенсій колишніх державних службовців. Визначення умов перерахунку раніше призначених пенсій делеговано Кабінету Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" до постанови Кабінету Міністрів України №865 винесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015р. та якими, зокрема, виключено п.4, отже, з 01.12.2015р. такої підстави (умови) перерахунку раніше призначених пенсії як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям законодавством визначено не було.
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційних скарг, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційних скарг, судова колегія вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню, з огляду на таке.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 перебуває на обліку в Коростишівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію, призначену відповідно до положень Закону України "Про державну службу", з 07.02.2004р.
Позивач працювала старшим державним податковим ревізором - інспектором відділу податкового аудиту та валютного контролю Малинської міжрайонної державної податкової інспекції. Під час виходу на пенсію заробітна плата ОСОБА_3 включала в себе: посадовий оклад, надбавка за звання, надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливої роботи та премії, про що свідчать довідки податкової інспекції, видані у 2004 р., 2008 р.
29.05.2017р. ОСОБА_3 звернулася до Малинської ОДПІ ГУ ДФС у Житомирській області із заявою про надання довідки про нараховану заробітну плату у січні 2017 року працюючому працівнику на посаді, з якої призначено їй пенсію, для пред'явлення останньої до Пенсійного фонду України, для перерахунку пенсії.
Листом від 20.06.2017р. №1427/7/06-13-05 відповідач повідомив ОСОБА_3 про відсутність підстав для надання їй довідки щодо перерахування пенсії. Відмову мотивовано тим, що Закон України "Про державну податкову службу" N 3723-XII від 16.12.1993р. частково втратив чинність у зв'язку із прийняттям Закону України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015р., який набрав чинності 01.05.2017р. та відповідно до якого не передбачено проведення перерахунку раніше призначених пенсій державним службовцям. Також Малинською ОДПІ зазначено, що постановою правління Пенсійного фонду України №15-2 від 04.07.2016р. скасовано форми довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій, затверджених постановою правління Пенсійного фонду України №15-1 від 04.09.2013р.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що Малинська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Житомирській області, отримавши заяву колишнього працівника (пенсіонера) про видачу довідки, зобов'язана була надати довідку, або вказати обґрунтовані підстави, які виключають можливість складання такої довідки. При цьому необхідно врахувати, що складання та видача відповідної довідки, включення до неї всіх необхідних складових, не залежиться від права особи на перерахування пенсії під час подачі заяви про видачу довідки.
Розглядаючи питання про законність та обґрунтованість судового рішення, яким позов задоволено, суд апеляційної інстанції враховує наступне.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ч.5 ст.37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993р. №3723-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон №3723-XII), визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно зі ст.37-1 Закону №3723-XII, умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000р. №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" (у редакції до 01.12.2015р.) було встановлено порядок визначення заробітної плати для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 р. №432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу".
Відповідно до п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000р. №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" (у редакції до 01.12.2015р.), перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Постанова Кабінету Міністрів України від 31.05.2000р. №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" втратила чинність, згідно зі постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016р. №622, яка застосовується з 01.05.2016р.
Також слід указати, що постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016р. №622 затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб.
Так, пунктом 1 згаданого Порядку визначено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
17.01.2017р. Правлінням Пенсійного Фонду України, на виконання, зокрема, п.5 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016р. №622, яким передбачено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики, прийнято постанову № 1-3. Цією постановою, поміж іншого, затверджено форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10.12.2015р. №889-VIII "Про державну службу" пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-XII "Про державну службу", а також визнано такими, що втратили чинність, постанови правління Пенсійного фонду України: від 14.02.2011р. №5-1 "Про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі №2а-4753/09/2670", зареєстровану в Міністерстві юстиції України 18.02.2011р. за №210/18948; від 04.09.2013р. №15-1 "Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах №2а-8893/12/2670, N 2а-4753/09/2670", зареєстровану в Міністерстві юстиції України 26.09.2013р. за №1661/24193; від 04.07.2016р. №15-2 "Про внесення змін до постанови правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013р. №15-1", зареєстровану в Міністерстві юстиції України 25.07.2016р. за №1020/29150.
Постанова Правління Пенсійного Фонду України №1-3 від 17.01.2017р. зареєстровано в Міністерстві юстиції України 08.02.2017р. за №180/30048 та набрала чинності з дня її офіційного опублікування - 24.03.2017р.
Порядок обчислення, призначення та перерахунку пенсій містить під собою єдиний підхід, який наведений, зокрема, у Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014р. №13-1) та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 р. за №1566/11846.
Відповідно до п.2.24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014р. №13-1) та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005р. за №1566/11846, при призначенні (перерахунку) пенсії відповідно до Законів України "Про Кабінет Міністрів України", "Про державну службу", "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про судоустрій і статус суддів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", Митного кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України для визначення розміру пенсії за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для розмежування джерел фінансування особа надає пакет документів, передбачених підпунктами 2 і 3 пункту 2.1 цього розділу.
Згідно з п.2.10 вказаного Порядку, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
Власник або уповноважений ним орган зобов'язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, в установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати (ст.49 Кодексу законів про працю України).
В контексті наведених правових норм слід зазначити, що обов'язок щодо видачі пенсіонеру довідки про заробітку плату за посадою, яку він займав до виходу на пенсію, покладено на державний орган (установу, організацію, підприємство), в якому працювала особа до виходу на пенсію. Підприємства, установи, організації не наділені правом приймати альтернативні рішення з питань видачі довідок про заробітну плату працівникам, які перебували чи перебувають у трудових правовідносинах із ними, а зобов'язані видати відповідну довідку на вимогу працівника.
Відповідно до ст.34 Конституції України право кожного вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.
За приписами Закону України "Про доступ до публічної інформації" інформація щодо оплати праці державного службовця є відкритою і має бути надана запитувачу.
Разом з тим, Закон України "Про звернення громадян" регулює питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів. Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.
Згідно зі ст..3 Закону України "Про інформацію", основними напрямами державної інформаційної політики є забезпечення доступу кожного до інформації; забезпечення рівних можливостей щодо створення, збирання, одержання, зберігання, використання, поширення, охорони, захисту інформації; створення умов для формування в Україні інформаційного суспільства; забезпечення відкритості та прозорості діяльності суб'єктів владних повноважень; створення інформаційних систем і мереж інформації, розвиток електронного урядування; постійне оновлення, збагачення та зберігання національних інформаційних ресурсів; забезпечення інформаційної безпеки України; сприяння міжнародній співпраці в інформаційній сфері та входженню України до світового інформаційного простору.
Кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів. Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб (ст.5 Закону України "Про інформацію").
У відповідності до ч.1 ст.6 Закону України "Про інформацію", право на інформацію забезпечується, зокрема, створенням механізму реалізації права на інформацію; створенням можливостей для вільного доступу до статистичних даних, архівних, бібліотечних і музейних фондів, інших інформаційних банків, баз даних, інформаційних ресурсів; обов'язком суб'єктів владних повноважень інформувати громадськість та засоби масової інформації про свою діяльність і прийняті рішення; обов'язком суб'єктів владних повноважень визначити спеціальні підрозділи або відповідальних осіб для забезпечення доступу запитувачів до інформації; здійсненням державного і громадського контролю за додержанням законодавства про інформацію; встановленням відповідальності за порушення законодавства про інформацію.
Відмовляючи позивачу у наданні довідки про складові заробітної плати, відповідач зазначив про відсутність підстав для надання довідки щодо перерахування пенсій.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийшов до обґрунтованого висновку про те, що відповідач зобов'язаний був розглянути саме це питання і видати таку довідку, а не вирішувати питання про наявність права та підстав для проведення перерахунку ОСОБА_3 раніше призначеної пенсії державного службовця, так як питання щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій громадянам України належить до повноважень Пенсійного фонду України та вирішується останнім після звернення пенсіонера з відповідною заявою, а не відповідача, де позивач проходив державну службу до виходу на пенсію.
Подібного висновку дійшов Вищий адміністративний суд України в ухвалі від 23.08.2017 р. в справі №814/325/17.
Скасування форми довідок про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, не виключає можливості видачі такої довідки у довільній формі, а також не позбавляє відповідача права та можливості надати довідку, яка б відповідала зазначеній формі, однак без формального покликання відповідний правовий акт, яким така форма затверджена.
Частиною 1 статті 1 Закону України "Про оплату праці" передбачено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Структура заробітної плати визначена статтею 2 Закону України "Про оплату праці".
Згідно зі ч.2 ст.50 Закону України "Про державну службу, заробітна плата державного службовця складається з: посадового окладу; надбавки за вислугу років; надбавки за ранг державного службовця; виплати за додаткове навантаження у зв'язку з виконанням обов'язків тимчасово відсутнього державного службовця у розмірі 50 відсотків посадового окладу тимчасово відсутнього державного службовця; виплати за додаткове навантаження у зв'язку з виконанням обов'язків за вакантною посадою державної служби за рахунок економії фонду посадового окладу за відповідною посадою; премії (у разі встановлення).
Отже, вищезазначені зміни у законодавстві не позбавляють права позивача на отримання довідки (інформації) про заробітну плату державного службовця за посадою, яку вона займала до виходу на пенсію та не дають відповідачу законних підстав для відмови у видачі такої довідки (інформації).
Оскільки оскаржену постанову винесено з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права і суд дав правильну оцінку обставинам справи, то колегія суддів апеляційної інстанції не знаходить підстав, які могли призвести до зміни чи скасування зазначеної постанови.
Доводи, наведені Малинською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Житомирській області, Коростишівським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області, не спростовують висновків суду першої інстанції.
Керуючись ст.ст. 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційні скарги Малинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області, Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області залишити без задоволення, постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "26" вересня 2017 р. без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня її проголошення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя М.М. Капустинський
судді: Б.С. Моніч
І.Г. Охрімчук
Повне судове рішення складено "03" березня 2018 р.