
Справа № 203/4674/17
2/0203/410/2018
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 лютого 2018 року суддя Кіровського районного суду м.Дніпропетровська Казак С.Ю., розглянувши в спрощеному провадженні в м.Дніпрі цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Центральної районної у м.Дніпрі ради до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманих сум щомісячної допомоги,-
ВСТАНОВИВ:
До Кіровського районного суду м.Дніпропетровська надійшов вищезазначеним позов Управління праці та соціального захисту населення Центральної районної у м.Дніпрі ради, в обґрунтування якого позивач посилався на те, що 28.12.2015 року до нього звернулась відповідачка ОСОБА_1 з заявою про призначення житлової субсидії. Відповідно до вказаної заяви останній з 01.11.2015 року по листопад 2016 року була надана субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та пічного побутового (рідкого) палива в сумі 1674 грн. 47 коп. на сім місяців. Під час проведення планової ревізії в управлінні Східним офісом Держаудитслужби виплати допомоги, що здійснюється за рахунок державного бюджету, був встановлений факт подання відповідачкою недостовірних даних при оформленні субсидії, а саме: про суму витрат на придбання товарів дострокового вжитку, майна, оплату послуг, які здійсненні протягом 12 місяців перед зверненням за субсидією. Відповідачкою не було задекларовано придбання земельної ділянки та житлового будинку в с.Жовтневе, Прилуцького району Чернігівської області в серпні 2015 року. Таким чином, в період з 01.12.2015 року по 31.12.2015 року з державного бюджету відповідачці було надмірно перерахована сума щомісячної допомоги у вигляді субсидії в розмірі 1674 грн. 47 коп. 06.10.2016 року відповідачкою до управління було подано заяву, в якій вона просила сума вказаного боргу сплачувати частками протягом шести місяців. Проте, в подальшому останньою борг сплачено не було. З урахуванням наведеного, позивач просив суд стягнути з відповідачки незаконно отриману щомісячну допомогу (субсидію) в сумі 1674 грн. 47 коп., а також судові витрати по справі.
Ухвалою від 23.01.2018 року позовну заяву було прийнято до розгляду, відкрито провадження по справі та останню призначено до розгляду в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін.
Станом на 23.02.2018 року від сторін клопотань про розгляд справи з повідомленням останніх не надходило. Відповідачкою заперечень проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, відзиву на позов та будь-яких інших заяв та клопотань не подано.
Дослідивши доводи позовної заяви та надані до неї письмові докази, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено та вбачається з матеріалів справи, що за заявою відповідачки від 28.12.2015 року про призначення житлової субсидії, позивачем останній з 01.12.2015 року була надана субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та пічного побутового (рідкого) палива в сумі 1674 грн. 47 коп. на сім місяців.
Порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива встановлений відповідним Положенням, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №848 від 21.10.1995 року, з наступними змінами (далі - Положення).
Так, п.2 Положення встановлено, що право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - субсидія) поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках), в частині оплати ними користування житлом; утримання житла; управління багатоквартирним будинком, комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Згідно п.3 Положення призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад.
Підстави для призначення субсидії визначені в п.4 Положення.
Підпунктом 5 п.5 Положення визначено, що субсидії не призначаються, якщо будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги (одноразово) з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв'язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов'язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень.
Відповідно до п.13 Положення для призначення субсидії громадянами подається структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації: заява про призначення житлової субсидії та декларація про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами; довідки про доходи - у разі зазначення в декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування, і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням; договір найму (оренди) житла (за наявності).
Також п.13 Положення встановлено, що громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.
Як вбачається з наданих позивачем до позовної заяви письмових доказів, після призначення відповідачці житлової субсидії було встановлено, що за договорами купівлі-продажу від 04.08.2015 року відповідачкою було придбано у власність земельну ділянку та житловий будинок по АДРЕСА_2, Прилуцького району Чернігівської області.
Вказана обставина в силу підпункту 5 п.5 Положення не надавала відповідачці права на призначення та отримання субсидії. Однак, остання при подачі заяви про призначення субсидії та декларації про майновий стан про це позивача не повідомила.
Внаслідок цього, в період з 01.12.2015 року по 31.12.2015 року з державного бюджету відповідачці було надмірно перерахована сума щомісячної допомоги у вигляді субсидії в розмірі 1674 грн. 47 коп.
Також з матеріалів справи вбачається, що 06.10.2016 року відповідачкою до управління було подано заяву, в якій вона просила сума вказаного боргу сплачувати частками протягом шести місяців. Проте, до теперішнього часу сума безпідставно отриманої субсидії не відшкодована.
Згідно п.20 Положення надання раніше призначеної субсидії припиняється, зокрема, якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані, у тому числі про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, або не повідомив про купівлю товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 п.5 цього Положення, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення.
Сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у п.14 цього Положення, повертається за вимогою органу, що призначив субсидію, або безпосередньо отримувачем, або шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії на підприємствах - виробниках/виконавцях житлово-комунальних послуг.
У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру виплачену суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
З урахуванням вищенаведених обставин та положень законодавства, суд приходить до висновку про обґрунтованість та необхідність задоволення позовних вимог та стягнення з відповідачки на користь позивача незаконно отриманої суми субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива в розмірі 1674 грн. 47 коп.
Відповідно до ст.141 ЦПК України з відповідачки на користь позивача також слід стягнути судовий збір в сумі 1600 грн.
На підставі викладеного, керуючись п.п.2,3,5,13,20 «Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №848 від 21.10.1995 року, ст.ст.2,4,5,10,11,12,19,76-80,141,223,247,258, 259,263-268,274-279 ЦПК України ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Управління праці та соціального захисту населення Центральної районної у м.Дніпрі ради до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманих сум щомісячної допомоги - задовольнити повністю.
Стягнути з відповідачки ОСОБА_1 (49000, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) на користь Управління праці та соціального захисту населення Центральної районної у м.Дніпрі ради (49101, м.Дніпро, вул.В.Антоновича,30/32, р/р 35412018144414 в ГУ ДКСУ в Дніпропетровській області, код ЄДРПОУ 03192460, МФО 805012) незаконно отриману щомісячну допомогу у вигляді житлової субсидії в сумі 1674 грн. 47 коп.
Стягнути з відповідачки ОСОБА_1 (49000, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) на користь Управління праці та соціального захисту населення Центральної районної у м.Дніпрі ради (49101, м.Дніпро, вул.В.Антоновича,30/32, р/р 35412018144414 в ГУ ДКСУ в Дніпропетровській області, код ЄДРПОУ 03192460, МФО 805012) судовий збір в сумі 1600 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана учасниками справи до апеляційного суду Дніпропетровської області через Кіровський районний суд м.Дніпропетровська протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 23 лютого 2018 року.
Суддя С.Ю.Казак