Постанова № 72566977, 05.03.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.03.2018
Номер справи
342/777/17
Номер документу
72566977
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 березня 2018 рокуЛьвів№ 876/355/18

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Ільчишин Н.В.,

суддів Пліша М.А., Большакової О.О.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Тлумацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України на постанову Городенківського районного суду Івано-Франківської області від 12.12.2017 року (головуючий суддя Федів Л.М.) ухвалена у відкритому судовому засіданні в м. Городенка без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу у справі №342/777/17 провадження №2-а/342/43/2017 за позовом ОСОБА_1 до Тлумацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії протиправними та зобов'язання перерахувати пенсію,-

ВСТАНОВИВ :

ОСОБА_1 08.08.2017 року звернувся в суд з позовом до Тлумацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в якому просить визнати протиправними дії відповідача при нарахуванні йому пенсійного забезпечення, який отримав ядерну шкоду здоров'ю, відповідно до Конституції України, Віденської конвенції про цивільну відповідальність за ядерну шкоду, статей 17 і 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», статей 13, 49, 50, 51, 56 та 57 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зобов'язати відповідача перерахувати йому державну пенсію відповідно до ЗУ № 796-12, починаючи із 08 лютого 2017 року, зобов'язати відповідача дорахувати йому до пенсійного забезпечення одинадцять процентів заробітку за понаднормативний стаж відповідно ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і провести оплату недорахованих сум із 08 лютого 2017 року.

Постановою Городенківського районного суду Івано-Франківської області від 12.12.2017 року позов задоволено. Визнано протиправними дії Тлумацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч.2. ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зобов'язано Тлумацьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад нормативний стаж відповідно до ч.2. ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 08.02.2017 року.

У поданій апеляційній скарзі відповідач просить вищезазначену постанову скасувати та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог, покликаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, а саме вважає, що дії управління відповідають вимогам чинного законодавства. Частиною 1 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон №796-XII) із змінами передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, зокрема: - учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій на 10 років. Відповідно до частини 3 статті 55 Закону 796-ХII, із змінами внесеними згідно із Законом №3108-IV від 17.11.2005 призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон - №1058-IV) і цього Закону. Таким чином, позивач мав право на пенсію за віком відповідно до статті 55 Закону №796-XII за наявності стажу роботи не менше 20 років, однак призначення пенсії відбувається за нормами статті 28 Закону №1058-IV з урахуванням стажу роботи - 25 років. Частиною 1 статті 28 Закону №1058-IV в редакції, що діяла на момент призначення пенсії, за кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 Закону №1058- IV, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини. Статтею 56 Закону №796-XII встановлено, що час роботи, служби (в тому числі державної) з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження зараховується до стажу роботи, стажу державної служби, вислуги років, яка надає право на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»: до 1 січня 1988 року - у потрійному розмірі. Згідно довідки виданої управлінням МВС України в Івано-Франківській області управління державної пожежної охорони від 17.06.1997 №267 зазначено періоди в зоні Чорнобильської АЕС з 18 липня 1986 по 03 вересня 1986 року в складі Івано-Франківського батальйону протипожежної служби військової частини 6033, а саме: 20.07, 23.07, 24.07, 25.07, 26.07, 28.07, 29.07, 02.08, 03.08, 05.08, 08.08, 09.08, 10.08, 13.08, 21.08, 22.08, 23.08, 24.08 (промзона). Враховуючи вищенаведене, період з 20.07, 23.07, 24.07, 25.07, 26.07, 28.07, 29.07, 02.08, 03.08, 05.08, 08.08, 09.08, 10.08, 13.08, 21.08, 22.08, 23.08, 24.08 враховано в кратності « 3», що становить 54 дні. З 16.06.2010 року ОСОБА_1 призначено пенсію за віком при загальному стажі роботи 27 років 5 місяці 12 днів відповідно до статті 55 Закону № 796-XII, з урахуванням статті 28 Закону №1058. Розмір пенсійної виплати з 16.06.2010 року становив 825,91 грн. а саме: 700,57 грн. - основний розмір пенсії за віком, обчислений від стажу і зарплати; 5,43 грн. - доплата до мінімального розміру пенсії (706,00 грн.); 14,01 грн. - доплата за понаднормовий стаж (2% від основного розміру пенсії за віком 700,57 грн. за 2 роки); 3 105,90 грн. - додаткова пенсія потерпілим внаслідок чорнобильської катастрофи 2 кат. 19 січня 2015 року позивач звертався в індивідуальному порядку в управління із заявою про проведення перерахунку пенсії з більшого стажу. До заяви додано трудову книжку, де міститься запис про звільнення з роботи з 07.08.2014 року. Після проведеного перерахунку пенсії страховий стаж становить 31 рік 01 місяць. Розмір пенсійної виплати після перерахунку з 01.02.2015 становив 1267,47 грн. В травні 2017 року відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсій з 01.05.2017 р. Розмір пенсійної виплати з 01.05.2017 становить 1630,47 грн. а саме: 794,23 грн. - основний розмір пенсії за віком, обчислений від стажу і зарплати; 517,77 грн. - доплата до мінімального розміру пенсії (1312,00 грн.); 47,65 грн. - доплата за понаднормовий стаж (6% від основного розміру пенсії за віком 794,23 грн. за 6 років); 170,82 грн. - додаткова пенсія потерпілим внаслідок чорнобильської катастрофи 2 кат.; 100,00 грн. - доплата з 01.05.2012 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 р. № 327. Враховуючи вищенаведене пенсія позивачу призначена та перерахована відповідно до норм чинного законодавства. Вважають, що обставини, якими обґрунтовуються вимоги ОСОБА_1 та підстави для задоволення позову відсутні.

Колегія суддів зауважує, що оскільки судове рішення щодо відмови в задоволенні частини позовних вимог жодною із сторін не оскаржується, то згідно із положеннями частини 1 статті 293 КАС України воно не підлягає апеляційному перегляду.

На підставі пункту 2 частини 1 статті 311 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що подана скарга не підлягає задоволенню з наступних мотивів.

Приймаючи рішення по справі, суд першої інстанції виходив з того, що матеріалами справи та нормами чинного законодавства підтверджується право позивача на перерахунок пенсії у відповідності до вимог частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Позивач обрав умови та порядок пенсійного забезпечення, норми Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» мають для спірної категорії осіб пільговий характер щодо тривалості трудового стажу та величини, з якої проводиться розрахунок.

Даючи правову оцінку оскаржуваному судовому рішенню та доводам апелянта, що викладені у апеляційній скарзі, суд апеляційної інстанції виходить із такого.

Відповідно до приписів частини 3 статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.

Судом першої інстанції встановлено і підтверджується матеріалами справами, що позивач ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, віднесений до другої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується копією відповідного посвідчення серія А № 241075, виданого 15.12.1992 року.

30.07.2010 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії та згідно рішення відповідача (протокол Управління ПФУ в Городенківському районі № 1163 від 09.08.2010 р.) йому призначено пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» при загальному стажі роботи 27 років 5 місяці 12 днів; розмір пенсійної виплати з 16.06.2010 р. становив 825,91 грн.

19 січня 2015 року позивач звертався в індивідуальному порядку в управління із заявою про проведення перерахунку пенсії з більшого стажу. До заяви додано трудову книжку, де міститься запис про звільнення з роботи з 07.08.2014 року. Після проведеного перерахунку пенсії страховий стаж становить 31 рік 01 місяць. Розмір пенсійної виплати після перерахунку з 01.02.2015 становив 1267,47 грн. В травні 2017 року відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсій з 01.05.2017 року. Розмір пенсійної виплати з 01.05.2017 становить 1630,47 грн. а саме: 794,23 грн. - основний розмір пенсії за віком, обчислений від стажу і зарплати; 517,77 грн. - доплата до мінімального розміру пенсії (1312,00 грн.); 47,65 грн. - доплата за понаднормовий стаж (6% від основного розміру пенсії за віком 794,23 грн. за 6 років); 170,82 грн. - додаткова пенсія потерпілим внаслідок чорнобильської катастрофи 2 кат.; 100,00 грн. - доплата з 01.05.2012 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 р. № 327.

В травні 2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії відповідно до вимог Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на яку останній надав відповідь № 35/К-15 від 06.06.2017 р. про відсутність підстав для перерахунку пенсії в розмірах, зазначених у зверненні позивача.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Як вже було зазначено, позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесений до категорії 2 осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до частини 2 статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09.07.2003 року за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

Тобто, цією нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09.07.2003 року або спеціальним Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року № 796-XII.

Згідно із статтею 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 15 листопада 1991 року №1788-XII умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року №796-XII або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.

Тобто, цією нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом №1788-XII або спеціальним Законом №796-XII.

Відповідно до частини другої статті 56 Закону №796-XII право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком №1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.

Аналіз викладеного положення закону свідчить про те, що воно визначає особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи.

Водночас порядок перерахунку пенсій Законом №796-XII не встановлений, що є підставою для застосування судом при розгляді цього публічно-правового спору аналогії закону на підставі частини шостої статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ознакам, передбаченим вказаною процесуальною нормою, відповідає абзац 2 частини першої статті 28 Закону №1058-IV, зі змісту якого випливає, що за кожний повний рік страхового стажу понад установлений законом мінімальний трудовий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком, остання збільшується на 1 % визначеної законом її розрахункової величини.

Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в частині другій статті 56 Закону №796-XII як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.

Таким чином, особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи мають право на перерахунок пенсії за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 7 липня 2015 року (справа № 21-727а15) та від 20 вересня 2016 року (справа № 21-1255а16) та Верховним Судом від 06.02.2018 (справа № 560/675/17, провадження № К/9901/684/17).

Колегія суддів дійшла висновку, оцінивши досліджені в ході розгляду справи докази в їх сукупності, доводи викладені в апеляційній скарзі не спростовують висновків суду першої інстанції, а рішення суду першої інстанцій є законним та обґрунтованим, оскільки суд, всебічно перевіривши обставини справи, вирішив спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, в ньому повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки суду щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними.

Відповідно до статті 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Підстав для розподілу судових витрат за наслідками апеляційного перегляду постанови суду першої інстанції на підставі статті 139 КАС України у апеляційного суду немає.

Керуючись ст. ст. 241, 243, 308, 311, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Тлумацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України - залишити без задоволення.

Постанову Городенківського районного суду Івано-Франківської області від 12.12.2017 року у справі № 342/777/17 провадження № 2-а/342/43/2017 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя Н.В. Ільчишин

Судді М.А. Пліш

О.О. Большакова