
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 лютого 2018 рокуЛьвів№ 876/456/18
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Кушнерика М.П.
суддів Багрія В.М., Ніколіна В.В.
з участю секретаря судового засідання Лемцьо І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Волинській області на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2017 року суддя Ксензюк А.Я., час ухвалення не зазначено, місце ухвалення м.Луцьк у справі № 803/1123/17 за позовом Приватного підприємства "Пересувна механізована колона №19" до Головного інспектора будівельного нагляду інспекційного відділу Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Волинській області ОСОБА_1 про визнання протиправними та скасування акту та постанови, повний текст складено 24.10.2017р. -
В С Т А Н О В И Л А:
04.09.2017р. позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати акт №2 про недопущення посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю на об'єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій від 11 липня 2017 року, визнати протиправною та скасувати постанову №12/2692 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 17 серпня 2017 року.
Позов обґрунтовано тим, що представники ПП «ПМК №19» не здійснювали будь-яких перешкод посадовим особам УДАБІ у Волинській області для проведення перевірки на об»єкті будівництва, проте, відповідач не з'явився для проведення перевірки. Тому вважає, що постанова про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 17 серпня 2017 року №12/2692, яка прийнята на підставі акту про недопущення посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю на об'єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій від 11 липня 2017 року №2.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2017 року позов задоволено частково. Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Державної архітектурно- будівельної інспекції у Волинській області про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 17 серпня 2017 року за №12/2692.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Відповідач оскаржив дану постанову, з підстав неповного з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеності обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, невідповідності висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовані тим, що представниками ПП «Пересувна механізована колона № 19» до об'єкту будівництва відповідача допущено не було, необхідних для здійснення заходів державного архітектурно-будівельного контролю документів не надано, що свідчить про свідоме ухилення посадових осіб позивача від проведення позапланового контрольного заходу.
Просить скасувати постанову та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову.
16.02.18р. на адресу суду надійшов відзив позивача, в якому зазначає, що підприємство не заперечувало проти проведення перевірки та надання усіх необхідних документів, не чинило перешкод у її проведенні, зокрема допуску посадових осіб органу державного контролю до перевірки, проте невідповідність форми та змісту направлення для проведення планового (позапланового) заходу №369 від 20.06.17р та №370 від 02.06.17р. вимогам ч.3 ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», а саме відсутність інформації про здійснення попереднього заходу, дату початку та дату закінчення заходу; тип заходу (плановий чи позаплановий); предмет здійснення заходу у відповідності до питань, порушених у заяві, могла поставити під сумнів як підстави, так і результати перевірки.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що прокуратурою Волинської області 16 лютого 2015 року укладено з ПП «ПМК №19» договір щодо будівництва об'єкта по вул. Шкільній у с. Зміїнець Луцького району на земельній ділянці площею 1,4075 га, кадастровий номер НОМЕР_1. Договір укладений з метою забезпечення житлом працівників прокуратури області, які цього потребують, за рахунок збудованих на цій земельній ділянці багатоквартирних житлових будинків.
В подальшому, УДАБІ у Волинській області 08 жовтня 2015 року за № ВЛ 083152810514 та 21 липня 2016 року за № ВЛ 083162031656 зареєстровано декларації про початок виконання будівельних робіт з нового будівництва багатоквартирних житлових будинків за вказаною адресою. Згідно із деклараціями про початок виконання будівельних робіт, замовником будівництва є прокуратура Волинської області.
20 червня 2017 року за вих. №369 та №370 ПП «ПМК №19» було отримано направлення для проведення планового (позапланового) заходу, згідно із якими було направлено головного інспектора будівельного нагляду інспекційного відділу УДАБІ у Волинській області ОСОБА_1 для проведення перевірки будівництва об'єктів, які будуються за замовленням прокуратури Волинської області у с. Зміїнець Луцького району.
У зв'язку із невідповідністю вказаних направлень вимогам чинного законодавства України, 27 червня 2017 року ПП «ПМК №19» звернулося із повідомленнями до головного інспектора будівельного нагляду інспекційного відділу УДАБІ у Волинській області ОСОБА_1 (вих. №116) та прокуратури Волинської області (вих. №115) з проханням усунути недоліки в направленнях для проведення планового (позапланового) заходу від 20 червня 2017 року за вих. №369 та №370, з метою вирішення питання щодо проведення перевірки у відповідності до чинного законодавства України.
УДАБІ у Волинській області 29 червня 2017 року надіслано на адресу ПП «ПМК №19» нові направлення за вих. №374 та №375 для проведення позапланового заходу, згідно із якими було направлено головного інспектора будівельного нагляду інспекційного відділу УДАВІ у Волинській області ОСОБА_1 з 29 червня 2017 року по 07 липня 2017 року для здійснення позапланової перевірки на об'єкті будівництва у с. Зміїнець Луцького району.
Листом від 05 липня 2017 року за вих. №122 ПП «ПМК №19» звернулося до головного інспектора будівельного нагляду інспекційного відділу УДАБІ у Волинській області ОСОБА_1 з проханням усунути недоліки, а саме, розмістити на офіційному веб- сайті, як органу державного нагляду (контролю), уніфіковані форми актів з переліком питань, затверджених ДАБІ України, а не Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.
06 липня 2017 року позивачем отримано лист УДАБІ у Волинській області №1003- 118/2239-17, з проханням забезпечити посадовим особам УДАБІ у Волинській області безперешкодний доступ до місць будівництва об'єктів для здійснення державного архітектурно-будівельного контролю.
Позивач листом від 07 липня 2017 року за №126 просив перенести проведення перевірки на 11 липня 2017 року, у зв'язку з перебуванням директора підприємства ОСОБА_2 у відрядженні з 07 липня 2017 року по 10 липня 2017 року.
На підставі звернення Прокуратури Волинської області від 30 травня 2017 року №03/1-1вих-17, наказу УДАБІ у Волинській області від 07 липня 2017 року №388П та направлення для проведення позапланового заходу від 07 липня 2017 року №388, 11 липня 2017 року головний інспектор будівельного нагляду інспекційного відділу УДАБІ у Волинській області ОСОБА_1 разом з представником замовника будівництва - прокуратури Волинської області, начальником відділу інформаційних технологій та матеріально-технічного забезпечення ОСОБА_3 здійснили виїзд до місцезнаходження
об'єкту - «Нове будівництво багатоквартирного житлового будинку у с. Зміїнець, Луцького
району, Волинської області», з метою здійснення позапланового контрольного заходу.
З акту про недопущення посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю на об'єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій від 11 липня 2017 року №2, вбачається, що представник ПП «ПМК №19» не допустив посадових осіб органу державно-будівельного контролю на об'єкт «Нове будівництво багатоквартирного житлового будинку у с. Зміїнець, Луцького району, Волинської області».
03 серпня 2017 року головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу УДАБІ у Волинській області ОСОБА_1 складено протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності на будівництві «Нове будівництво багатоквартирного житлового будинку у с. Зміїнець, Луцького району, Волинської області».
17 серпня 2017 року відповідачем прийнято постанову №12/2692 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності у сумі 50 520 грн.
Задовольняючи частково позов суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідачем неправомірно притягнуто позивача до відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого пунктом 2 частини шостої статті 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», тому постанова про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 17 серпня 2017 року №12/2692 є протиправною і підлягає скасуванню, виходячи з наступного:
Процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт визначає Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 №553, пп.1 п.11 якого передбачено, що посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю мають право безперешкодного доступу на місце будівництва об'єкта та до об'єктів, що підлягають обов'язковому обстеженню.
Суб'єкт містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, зобов'язаний: допускати посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю до проведення перевірки за умови дотримання порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю; виконувати вимоги органу державного архітектурно-будівельного контролю щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності; подавати документи, пояснення, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю.
У разі відмови суб'єкта містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, у допуску посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю до проведення перевірки складається відповідний акт (п. 14 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю).
Пунктом 2 ч.6 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» передбачена відповідальність суб'єктів містобудування за недопущення посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю, на об'єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій.
Відповідно до п. 9 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у присутності суб'єктів містобудування або їх представників, які будують або збудували об'єкт будівництва.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що відповідачем не надано доказів, що позивач був належним чином повідомлений про проведення позапланової перевірки, останній визнав факт не направлення на адресу позивача копії наказу від 07.07.17р. №388-п про проведення позапланової перевірки та направлень для проведення позапланового заходу від 07.07.17р. щодо проведення перевірки з 10 по 11 липня 2017 року.
Також, судом першої та апеляційної інстанції не встановлено, що позивач не допустив відповідача до проведення перевірки.
Колегія суддів обумовлює і ту обставину, що постановою Волинського окружного адміністративного суду від 19.10.17р. у справі №803/1124/17, яка набрала законної сили, визнано протиправною та скасовано аналогічну постанову Управління Державної архітектурно- будівельної інспекції у Волинській області про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 17 серпня 2017 року за №12/2692, що стосується Приватного підприємства «Пересувна механізована колона №19», однак, іншого також об»єкту, який знаходиться за даною адресою і в той же час був предметом інспектування, з ідентичних обставин.
В іншій частині щодо вимог про визнання протиправним та скасування акту №2 про недопущення посадових осіб органу державного архітектурно- будівельного контролю на об'єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій від 11 липня 2017 року, в задоволенні яких судом першої інстанції відмовлено, то позивач не оскаржував рішення суду в цій частині.
Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.
З врахуванням наведеного відповідно до статті 316 КАС України апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду - без змін.
керуючись ст.243 ч.3, 308, 310, 312, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Волинській області - залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2017 року у справі № 803/1123/17 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Головуючий суддя М. П. Кушнерик судді В. М. Багрій В. В. Ніколін Повне судове рішення складено 05.03.18