
Справа № 182/6911/17
Провадження № 2-а/0182/3/2018
П О С Т А Н О В А
Іменем України
02.03.2018 року м. Нікополь
Суддя Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області Рунчева О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 01.12.2017 року звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління пенсійного фонду України Дніпропетровської області (далі Відповідач) про скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, та просить суд:
- рішення Нікопольського об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України Дніпропетровської області оформлене листом від 25.09.2017 року № Т-199_1 щодо відмови у виплаті грошової допомоги в розмірі 10 пенсій - скасувати;
- зобов'язати відповідача зарахувати до спеціального (педагогічного ) стажу періоди роботи з 05.09.1985 року по 19.11.1985 року на посаді концертмейстера в Нікопольській міській дитячій музичній школі з 20.11.1985 року по 27.10.1999 року на посаді викладача з класу фортепіано та концертмейстера в Нікопольській міській дитячій музичній школі та з 01.11.1999 року по 10.07.2017 року роботу на посаді викладача з класу фортепіано та концертмейстера в КЗ «Нікопольська міська школа мистецтв № 1»;
- зобов'язати відповідача виплатити їй грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій станом на час її призначення у зв'язку з наявністю педагогічного стажу більше ніж 30 років та виходом на пенсію за віком.
Свої вимоги мотивує тим, що вона з 28.08.1978 року по 20.08.1979 року перебувала на посаді викладача з класу фортепіано в Веселівській дитячий музичній школі з 31.08.1979 року по 21.05.1984 року на посаді викладача з класу фортепіано і концертмейстера в Нікопольській районній дитячій музичній школі; з 05.09.1985 року по 19.11.1985 року на посаді концертмейстера в Нікопольській міській дитячій музичній школі; з 20.11.1985 року по 27.10.1999 року на посаді викладача з класу фортепіано та концертмейстера в Нікопольській міській дитячій музичній школі; з 01.11.1999 року і по теперішній час перебуває на посаді викладача з класу фортепіано та концертмейстера в КЗ «Нікопольська міська школа мистецтв № 1».
З липня 2017 року вона почала отримувати пенсію за віком, перша виплата була 21.08.2017 року. Раніше пенсію не отримувала.
На її звернення в липні 2017 року до Нікопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області за призначенням пенсії за віком та усно про отримання десяти пенсій, як працівнику освіти, який має більш ніж 30 років педагогічного стажу, відповідно п. 7-1 Прикінцевих положень ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року.
Працівниками Нікопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області їй було в усному порядку повідомлено про те, якщо передбачена виплата десяти пенсій, то вона буде здійснена автоматично.
Однак отримала пенсію без вказаної доплати.
19.09.2017 року вона звернулася до Нікопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області із заявою про виплату грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій та отримала повідомлення про те, що призначити та виплатити вказану грошову допомогу немає підстав через відсутність стажу роботи 30 років , а також через те, що на день досягнення пенсійного віку, передбаченого ст. 26 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» вона не працює в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року.
Також зазначили, що її спеціальний стаж складає 05 років 08 міс. 14 днів., оскільки зарахувати до спеціального стажу роботи період роботи на посаді викладача, концертмейстера неможливо, оскільки ця посада не передбачена Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років.
Крім того повідомили, що музична школа після 1992 року повинна бути загальноосвітнім навчальним закладом, що б надавало право на отримання матеріальної виплати в розмірі десяти пенсій при виході на пенсію за віком.
З такою відповіддю вона категорично не згодна та вважає, що своїми діями Нікопольське об'єднане управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області порушив її права та законні інтереси.
Зазначає, що Нікопольським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області порушено п. 7-1 Прикінцевих положень ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року.
Крім того, музичні школи є закладом позашкільної освіти, та до 01.01.1992 року пенсії за вислугу років призначались згідно Переліку, затвердженого Постановою Ради Міністрів СРСР від 17.12.1959 року № 1397, яким було передбачені середні музичні школи та посада - викладач, а в примітці 3 Постанови КМУ № 909 від 04.11.1993 року зазначено, що робота за спеціальністю в закладах , установах і на посадах до 01.01.1992 року, яка надавала право на пенсію за вислугу років відповідно до раніше діючого законодавства, зараховується до стажу для призначення пенсії за вислугу років.
Постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993р. № 909 «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років» до переліку закладів віднесено музичну школу та посаду «викладач», при цьому жодних обмежень стосовно підпорядкованості закладу не встановлено.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Переліку посад педагогічних, науково-педагогічних працівників» № 963 від 14.06.2000 р. визначено, що викладачі всіх спеціальностей включені до переліку посад педагогічних працівників, в тому числі й концертмейстер.
Звертає увагу, що в музичній школі та в школі мистецтв педагоги проходять атестацію та отримують доплату за вислугу років як і інші педагогічні парцівники.
Таким чином вона має право на пенсію за вислугу років і не вийшовши раніше на пенсію, досягнувши пенсійного віку та маючи страховий стаж, має право на десять місячних пенсій станом на день її призначення.
26.01.2018 року на адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого просять у задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі. Посилаються на те, що згідно трудової книжки ОСОБА_1 працювала на посадах, що дають право на призначення пенсії згідно п. «е» ст. 55 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» з 28.08.1978 року по 20.08.1979 року, з 31.08.1979 року по 21.05.1984 року, що складає 05 років 08 місяців 14 днів, тому право на виплату пенсій як працівнику освіту немає.
Час роботи викладачем у музичній школі зараховується до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років до 01.01.1992 року, оскільки Переліком закладів, організацій і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затверджених постановою Ради Міністрів СРСР від 17.12.1959 року була передбачена посада викладача в музичній школі, яка відносилася до навчальних закладів та дитячих установ. Періоди роботи викладача у музичній школі після 01.01.1992 року зараховується до спеціального стажу за умови, що музична школа є загальноосвітнім навчальним закладом.
Періоди роботи в школі мистецтв ( що відносяться до позашкільних навчальних закладів) з 01.11.1999 року на посаді викладача, викладача концертмейстера не дає право на призначення пенсії згідно п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року, так як ці посади не передбачені Переліком.
Таким чином, управляння правомірно відмовило позивачу у виплаті 10-ти пенсій.
02.02.2018 року на адресу суду від позивача надійшла відповідь на відзив, згідно якої позивач просить суд задовольнити її позовні вимоги, посилаючись на п. 7-1 Прикінцевих положень ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року, на Постанову Кабінету Міністрів України від 04.11.1993р. № 909 «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років», Постанову Кабінету Міністрів України «Про затвердження Переліку посад педагогічних, науково-педагогічних працівників» № 963 від 14.06.2000 р.
До 01.01.1992 року пенсії за вислугу років призначались згідно Переліку, затвердженого Постановою Ради Міністрів СРСР від 17.12.1959 року № 1397, яким було передбачені середні музичні школи та посада - викладач, а в примітці 3 Постанови КМУ № 909 від 04.11.1993 року зазначено, що робота за спеціальністю в закладах , установах і на посадах до 01.01.1992 року, яка надавала право на пенсію за вислугу років відповідно до раніше діючого законодавства, зараховується до стажу для призначення пенсії за вислугу років.
Ухвалою суду від 02.03.2018 року Нікопольське об'єднане управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області замінено на належного відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на підставі клопотання від 09.02.2018 року та ст. ст. 44,47,48 КАС України.
Суд розглянув справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, що відповідає положенням ч. 5 ст. 262 КАС України
Вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
ОСОБА_1 з 28.08.1978 року по 20.08.1979 року перебувала на посаді викладача з класу фортепіано в Веселівській дитячий музичній школі, з 31.08.1979 року по 21.05.1984 року на посаді викладача з класу фортепіано і концертмейстера в Нікопольській районній дитячій музичній школі; з 05.09.1985 року по 19.11.1985 року на посаді концертмейстера в Нікопольській міській дитячій музичній школі; з 20.11.1985 року по 27.10.1999 року на посаді викладача з класу фортепіано та концертмейстера в Нікопольській міській дитячій музичній школі; з 01.11.1999 року і по теперішній час перебуває на посаді викладача з класу фортепіано та концертмейстера в КЗ «Нікопольська міська школа мистецтв № 1». (а.с. 8, 21-23).
З 11 липня 2017 року позивач отримує пенсію за віком, перша виплата була 21.08.2017 року.
На звернення позивача в липні 2017 року до Нікопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області за призначенням пенсії за віком та усно про отримання десяти пенсій, як працівнику освіти, який має більш ніж 30 років педагогічного стажу, відповідно п. 7-1 Прикінцевих положень ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року. Однак почала отримувати пенсію без вказаної доплати.
19.09.2017 року позивач звернулася до Нікопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області із заявою про виплату грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій та отримала повідомлення про те, що призначити та виплатити вказану грошову допомогу немає підстав через відсутність стажу роботи 30 років , а також через те, що на день досягнення пенсійного віку, передбаченого ст. 26 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» вона не працює в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року. Також зазначили, що її спеціальний стаж складає 05 років 08 міс. 14 днів., оскільки зарахувати до спеціального стажу роботи період роботи на посаді викладача, концертмейстера неможливо, оскільки ця посада не передбачена Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років.
Крім того повідомлено, що музична школа після 1992 року повинна бути загальноосвітнім навчальним закладом, що б надавало право на отримання матеріальної виплати в розмірі десяти пенсій при виході на пенсію за віком. (а.с. 9-10).
Суд не погоджується із зазначеним рішенням Нікопольського об'єднаного управління пенсійного фонду України Дніпропетровської області з наступних підстав.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.3 ст.4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначаються виключно законами про пенсійне забезпечення. Підставою звернення позивача до суду є захист прав на належне пенсійне забезпечення у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органу Пенсійного Фонду України, що викликані діями такого органу при здійсненні владних управлінських функцій при здійсненні перерахунку пенсії на користь позивача.
У відповідності до пункту «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на 1 квітня 2015 - не менше 25 років та після цієї дати: з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців.
Постановою Кабінету Міністрів України № 909 від 04 листопада 1993 року затверджено Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років.
Із змісту вказаного Переліку вбачається віднесення до установ та закладів освіти музичних шкіл. Крім того, Переліком визначено роботу на посаді викладача музичної школи як таку, що дає право на пенсію за вислугу років. Посада концертмейстера вказаним переліком як така, що дає право на пенсію за вислугу років не визначена.
Згідно із приміткою 2 Переліку робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах, передбачених цим Переліком, дає право на пенсію незалежно від форми власності та відомчої підпорядкованості закладів і установ.
В свою чергу, відповідно до ст. 38 Закону України «Про освіту» (в редакції на час виникнення спірних правовідносин), позашкільна освіта та виховання є частиною структури освіти і спрямовуються на розвиток здібностей, талантів дітей, учнівської та студентської молоді, задоволення їх інтересів, духовних запитів і потреб у професійному визначенні.
Позашкільна освіта та виховання здійснюються навчальними закладами, сім'єю, трудовими колективами, громадськими організаціями, товариствами, фондами і ґрунтуються на принципі добровільності вибору типів закладів, видів діяльності.
Відповідно до ч.1 ст. 39 Закону України «Про освіту» (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) до позашкільних навчальних закладів належать: палаци, будинки, центри, станції дитячої, юнацької творчості, учнівські та студентські клуби, дитячо-юнацькі спортивні школи, школи мистецтв, студії, початкові спеціалізовані мистецькі навчальні заклади, бібліотеки, оздоровчі та інші заклади.
Тобто, позашкільна освіта та виховання здійснюються в тому числі позашкільними навчальними закладами, що в свою чергу свідчить про те, що вони також відносяться до структури освіти.
Приписами ч.4 ст. 21 Закону України «Про позашкільну освіту» встановлено, що педагогічні працівники позашкільних навчальних закладів мають право на пенсію за вислугою років за наявності педагогічного стажу роботи не менше ніж 25 років.
Отже, стаж роботи педагогічних працівників позашкільних навчальних закладів також підлягає включенню до педагогічного стажу, який надає право на вихід на пенсію за вислугою років та як наслідок надає право на отримання особою одноразової грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Переліку посад педагогічних, науково-педагогічних працівників» № 963 від 14.06.2000 р. визначено, що викладачі всіх спеціальностей включені до переліку посад педагогічних працівників, в тому числі й концертмейстер.
Стаж роботи позивача на посаді викладача з класу фортепіано та концертмейстера в Нікопольській міській дитячій музичній школі з 20.11.1985 по 27.10.1999 року, з 01.11.1999 року по 10.07.2017 року роботу на посаді викладача з класу фортепіано та концертмейстера в КЗ «Нікопольська міська школа мистецтв № 1» підтверджується наявними у справі належними та допустимими доказами, а саме копією трудової книжки, довідкою Комунального закладу «Нікопольська міська школа мистецтв № 1» № 107 від 30 листопада 2017 року.
Відповідно п. 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е»-«ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Таким чином, з аналізу наведених норм вбачається, що право особи на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій пов'язується з наявністю у неї необхідного спеціального страхового стажу роботи на певних визначених законодавством посадах й вихід на пенсію саме з цих посад в закладах та установах державної та комунальної форми власності, а також неотримання такою особою до моменту виходу на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" будь-якого іншого виду пенсії.
При цьому, виплата одноразової грошової допомоги здійснюється безпосередньо при призначенні пенсії за віком.
Як свідчать встановлені обставини справи, необхідний спеціальний страховий стаж позивача станом на час призначення пенсії за віком перевищував 30 років, у зв'язку з чим вона має право на отриманням одноразової грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій.
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, що вимоги позивача в частині зарахування до спеціального (педагогічного) стажу період роботи з 05.09.1985 року по 19.11.1985 року на посаді концертмейстера в Нікопольській міській дитячій музичній школі задоволенню не підлягають, оскільки посада концертмейстера як така, що дає право на пенсію за вислугу років не була визначена Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 909 від 04 листопада 1993 року.
Вимоги позивача в частині зарахування періодів роботи з 20.11.1985 року по 27.10.1999 року на посаді викладача з класу фортепіано та концертмейстера в Нікопольській міській дитячій музичній школі; з 01.11.1999 року по 10.07.2017 року на посаді викладача з класу фортепіано та концертмейстера в КЗ «Нікопольська міська школа мистецтв № 1», а також в частині виплати їй грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій станом на час її призначення (яка не підлягає оподаткуванню) у зв'язку з наявністю у неї педагогічного стажу більше ніж 30 років та виходом на пенсію за віком є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 7, 77, 122, 245-247, 251, 293 КАС України, -
постановив:
Позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Рішення Нікопольського об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України Дніпропетровської області оформлене листом від 25.09.2017 року № Т-199_1 щодо відмови у виплаті грошової допомоги в розмірі 10 пенсій - скасувати.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до спеціального (педагогічного ) стажу період роботи з 20.11.1985 року по 27.10.1999 року на посаді викладача з класу фортепіано та концертмейстера в Нікопольській міській дитячій музичній школі; період роботи з 01.11.1999 року по 10.07.2017 року на посаді викладача з класу фортепіано та концертмейстера в Комунальному закладі «Нікопольська міська школа мистецтв № 1».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій станом на час її призначення (яка не підлягає оподаткуванню) у зв'язку з наявністю у неї педагогічного стажу більше ніж 30 років та виходом на пенсію за віком.
В іншому відмовити.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів через Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області з дня її проголошення.
Суддя: О. В. Рунчева