
Справа № 203/4672/17
2/0203/409/2018
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 лютого 2018 року суддя Кіровського районного суду м.Дніпропетровська Казак С.Ю., розглянувши в спрощеному провадженні в м.Дніпрі цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Центральної районної у м.Дніпрі ради до ОСОБА_1 про стягнення надмір виплачених сум державної допомоги,-
ВСТАНОВИВ:
До Кіровського районного суду м.Дніпропетровська надійшов вищезазначеним позов Управління праці та соціального захисту населення Центральної районної у м.Дніпрі ради, в обґрунтування якого позивач посилався на те, що 03.06.2016 року до нього звернулась відповідачка ОСОБА_1 з заявою про призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям. Рішенням від 17.06.2016 року відповідачці було призначено допомогу відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1751. Також відповідачка була ознайомлена зі змістом ст.22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та п.49 Порядку про відповідальність за недостовірність документів, поданих для призначення допомоги та про обов'язок повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги. 03.10.2016 року відповідачкою до Управління було подано заяву про відмову від допомоги, в зв'язку із визнанням батьківства. В зв'язку з цим, рішенням від 24.10.2016 року виплату допомоги відповідачці було припинено з 01.10.2016 року. З огляду на це з 01.10.2016 року по 30.11.2016 року виникла переплата з виплати державної допомоги в сумі 589 грн. 42 коп., оскільки сума допомоги за жовтень та листопад 2016 року вже була сформована виплатним центром Департаменту соціального захисту та перераховано. На неодноразові листи відповідачкою суму переплати повернуто не було. В зв'язку з цим, позивач просив суд стягнути з відповідачки надмір виплачену суму державної допомоги на дітей одиноким матерям в розмірі 589 грн. 42 коп., а також покласти на відповідачку судові витрати по справі.
Ухвалою від 23.01.2018 року позовну заяву було прийнято до розгляду, відкрито провадження по справі та останню призначено до розгляду в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін.
Станом на 23.02.2018 року від сторін клопотань про розгляд справи з повідомленням останніх не надходило. Відповідачкою заперечень проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, відзиву на позов та будь-яких інших заяв та клопотань не подано.
Дослідивши доводи позовної заяви та надані до неї письмові докази, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено та вбачається з матеріалів справи, що за заявою відповідачки рішенням від 17.06.2016 року останній було призначено допомогу на дитину одиноким матерям відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1751.
Відповідно до ст.ст.1,3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлено, що державна допомога на дітей одиноким матерям, призначається відповідно до цього Закону та порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Такий порядок призначення та виплати державної допомоги, встановлений «Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1751 (далі - Порядок).
Статтею 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та п.33 Порядку право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Згідно ст.18-2 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога на дітей одиноким матерям призначається за наявності витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідки про народження, виданої виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого ч.1 ст.135 Сімейного кодексу України, або документа про народження, виданого компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку.
Статтею 18-3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та п.34 Порядку визначено, що допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, а також вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Відповідно до ст.22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги.
Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей з дітьми.
Згідно п.49 Порядку особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо).
Суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
З наданих до позовної заяви документів вбачається, що рішенням Жовтневого районного суду м.Дніпропетровська від 13.09.2016 року про визнання батьківства, до актового запису №148 від 12.04.2011 року про народження дитини відповідачки було внесено відомості про батька дитини.
В зв'язку з цим, відповідачка втратила статус одинокої матері та право на отримання відповідного віку державної допомоги.
Також з матеріалів справи вбачається, що відповідачка про наявність рішення суду від 13.09.2016 року, з огляду на встановлений ЦПК України десятиденний строк для набрання рішенням законної сили, з заявою до позивача звернулась лише 03.10.2016 року.
З огляду на це з 01.10.2016 року по 30.11.2016 року виникла переплата з виплати державної допомоги в сумі 589 грн. 42 коп., оскільки сума допомоги за жовтень та листопад 2016 року вже була сформована виплатним центром Департаменту соціального захисту та перераховано.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
З урахуванням вищенаведеного, суд приходить до висновку про обґрунтованість та необхідність задоволення позовних вимог позивача та стягнення на користь останнього з відповідачки ОСОБА_1 надмір виплаченої суми державної допомоги на дітей одиноким матерям, яка перебуває під опікою та піклуванням за період з 01.10.2016 року по 30.11.2016 року в сумі 589 грн. 42 коп.
Відповідно до ст.141 ЦПК України з відповідачки на користь позивача також слід стягнути судовий збір в сумі 1600 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.1,3,18,18-1,18-2,18-3,22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», п.п.33,34,49 «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1751, ст.ст.2,4,5,10,11,12,19,76-80,141,223,247,258,259,263-268,274-279 ЦПК України ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Управління праці та соціального захисту населення Центральної районної у м.Дніпрі ради до ОСОБА_1 про стягнення надмір виплачених сум державної допомоги - задовольнити повністю.
Стягнути з відповідачки ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) на користь Управління праці та соціального захисту населення Центральної районної у м.Дніпрі ради (49101, м.Дніпро, вул.В.Антоновича,30/32, р/р 35412018144414 в ГУ ДКСУ в Дніпропетровській області, код ЄДРПОУ 03192460, МФО 805012) безпідставно отриману щомісячну допомогу на дітей одиноким матерям в сумі 589 грн. 42 коп.
Стягнути з відповідачки ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) на користь Управління праці та соціального захисту населення Центральної районної у м.Дніпрі ради (49101, м.Дніпро, вул.В.Антоновича,30/32, р/р 35412018144414 в ГУ ДКСУ в Дніпропетровській області, код ЄДРПОУ 03192460, МФО 805012) судовий збір в сумі 1600 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана учасниками справи до апеляційного суду Дніпропетровської області через Кіровський районний суд м.Дніпропетровська протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 23 лютого 2018 року.
Суддя С.Ю.Казак