
У Х В А Л А
про прийняття позовної заяви до розгляду
та відкриття провадження в адміністративній справі
05 березня 2018 року справа № 823/1004/16 м. Черкаси
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Гаврилюк В.О., перевіривши матеріали справи за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (18003, АДРЕСА_1, далі - позивач) подав позов до Міністерства внутрішніх справ України (01601, м. Київ, вул. Академіка Богомольця, 10, далі - відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, Черкаська область, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23, далі - відповідач-2) в якому просить:
- визнати бездіяльність МВС України щодо не вжиття в межах повноважень, передбачених "Положенням про Міністерство внутрішніх справ України", затверджених постановою КМ України № 878 від 28.10.2015, "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 та Законом України № 900-VII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" заходів до забезпечення правового соціального захисту пенсіонерів відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", протиправною;
- зобов'язати МВС України повідомити Пенсійний фонд України про рішення Кабінету Міністрів України про розміри грошового забезпечення колишніх працівників органів внутрішніх справ України відповідно до Закону України № 900-VII та постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 у розмірах, встановлених для поліцейських;
- зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України повідомити Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій (п. 2 постанови КМУ № 45 від 13.02.2008) та про розміри грошового забезпечення позивача відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015, для здійснення перерахунку пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок пенсії позивачу згідно з Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", постанови Кабінету міністрів України № 900 від 23 грудня 2015, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" з 01.01.2016.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 23.12.2015 Верховною Радою України прийнятий закон № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей".
16.05.2016 позивач звернувся до відповідача-1 із зверненням про вжиття заходів щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог Закону України від 23.12.2015 № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей".
Листом № 15/2-Л-759 від 31 травня 2016 року відповідач-1 повідомив ОСОБА_1, що відповідно до абзацу 2 пункту 2 рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 № 1-рп/99 за загальними принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії у часі. У зв'язку з цим положення статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо перерахунку пенсії колишнім особам начальницького і рядового складу ОВС (міліції) з урахуванням видів грошового забезпечення, установлених законодавством для поліцейських, застосовуються до правовідносин, що виникли після набрання чинності Законом, тому факт її прийняття не породжує підстав для перерахунку пенсій особам із числа колишніх працівників міліції та на даний час для здійснення перерахунку пенсій пенсіонерам із числа колишніх осіб рядового і начальницького складу ОВС немає законних підстав.
23 березня 2016 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області із заявою про перерахунок пенсії, однак листом № 155/Л-10 від 06.04.2016 відповідач-2 повідомив ОСОБА_1, що підстав для перерахунку немає.
Позивач вважає такі дії та бездіяльність протиправними, такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства, оскільки у зв'язку з набранням чинності Закону України від 23.12.2015 № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" та постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", враховуючи положення статей 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, є всі підстави для повідомлення відповідачем-1 Пенсійного фонду України про рішення Кабінету Міністрів України щодо встановлення грошового забезпечення поліцейських та про наявність підстав для перерахунку призначених пенсій.
Крім того, позивач вважає, що в даному випадку також є бездіяльність Пенсійного фонду України, підтвердженням чого є низка рішень Європейського суду з прав людини.
Вказаний спір виник з публічно-правових відносин і відповідно до статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України належить до юрисдикції адміністративних судів та має розглядатися у порядку адміністративного судочинства.
Позовна заява відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, подана особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність та у строк, установлений законом. Підстави для повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі відсутні.
Відповідно до частин 1-4 статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Виключно за правилами загального позовного провадження розглядаються справи у спорах: 1) щодо оскарження нормативно-правових актів, за винятком випадків, визначених цим Кодексом; 2) щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо позивачем також заявлено вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної такими рішеннями, діями чи бездіяльністю, у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 3) про примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності; 4) щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно з частиною 3 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує значення справи для сторін; обраний позивачем спосіб захисту; категорію та складність справи; обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; кількість сторін та інших учасників справи; чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідно до частини 4 вказаної статті за правилами спрощеного позовного провадження не можуть бути розглянуті справи у спорах: щодо оскарження нормативно-правових актів, за винятком випадків, визначених цим Кодексом; щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо позивачем також заявлено вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної такими рішеннями, діями чи бездіяльністю, у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; про примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності; щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Враховуючи вищевикладене, а також зазначені позивачем предмет і підстави адміністративного позову, а також склад учасників справи, суддя вважає, що дана справа підлягає розгляду у порядку загального позовного провадження.
Керуючись статтями 171, 173, 175, 179, 180, 243, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ухвалив:
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі.
Здійснити розгляд адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії за правилами загального позовного провадження.
Призначити підготовче засідання у справі на 29 березня 2018 року о 12 год. 00 хв. в приміщенні Черкаського окружного адміністративного суду за адресою: м. Черкаси, бул. Шевченка, 117.
Встановити позивачеві дводенний строк з дня отримання копії ухвали, протягом якого подати до Черкаського окружного адміністративного суду копії позовної заяви, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи.
Встановити відповідачам п'ятнадцятиденний строк, з дня отримання копії позовної заяви та доданих до неї документів, протягом якого може бути поданий відзив на позовну заяву, що відповідає вимогам статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України. До відзиву на позовну заяву мають бути додані докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем; документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
Попередити відповідачів, що у разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин спір буде вирішено за наявними матеріалами справи.
Встановити позивачеві трьохденний строк з дня отримання відзиву на позовну заяву, протягом якого може бути подана відповідь на відзив, що відповідає вимогам частин 2-4 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України.
Встановити відповідачам трьохденний строк з дня отримання відповіді на відзив, протягом якого можуть бути подані заперечення на відповідь на відзив, що відповідають вимогам частин 2-4 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію у справі, що розглядається: http://court.gov.ua/fair/.
В судове засідання викликати осіб, які беруть участь у справі.
Згідно з частиною 2 статті 131 Кодексу адміністративного судочинства України учасники справи, які не можуть з поважних причин прибути до суду, зобов'язані завчасно повідомити про це суд.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не може бути оскаржена, крім випадку, передбаченого пунктом 5 частини 1 статті 294 Кодексу адміністративного судочинства України.
СуддяВ.О. Гаврилюк