
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 березня 2018 р. справа № 818/378/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бондаря С.О.
за участю секретаря судового засідання - Алексеєнко Є.А.
позивача - ОСОБА_1
представника позивача - ОСОБА_2
представника третьої особи - Бондаря А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/378/18
за позовом ОСОБА_1
до Бахмутського об'єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області, третя особа: Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області
про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Бахмутського об'єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправними дій щодо ненарахування та невиплати їй пенсії за лютий, березень, квітень, травень місяці 2017 року та зобов'язання нарахувати і виплатити заборгованість по пенсії за лютий, березень, квітень, травень місяці 2017 року. Свої вимоги мотивує тим, що відповідачем безпідставно була призупинена та не виплачена пенсія за період з лютого по травень 2017 року.
Бахмутське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області у встановлений судом строк відзив на позовну заяву не надав, що у відповідності до ч.4 ст.159 КАС України, суд кваліфікує як визнання позову.
Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області, у письмовому поясненні на позовну заяву, свою позицію обґрунтовує тим, що позивач перебуває на обліку в управлінні з 01.06.2017 та отримує пенсію як внутрішньо переміщена особа з Донецької області. Невиплата пенсії позивачу за період з лютого по травень 2017 року відбулася не з вини Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (а.с.19-20).
Позивач ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Представник третьої особи Бондар А.О. письмові пояснення підтримав.
Суд, заслухавши пояснення позивача та її представника, представника третьої особи, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером за віком, що підтверджується копією пенсійного посвідчення №163941 (а.с.28).
Згідно довідки управління праці та соціального захисту населення Артемівської (Бахмутської) міської ради Донецької області від 03.12.2014 №1419009771 ОСОБА_1 взята на облік, як особа, яка переміщується з тимчасово окупованої території України (а.с.7).
В період з 03.12.2014 по 01.05.2017 ОСОБА_1 перебувала на обліку в Бахмутському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області, за місцем тимчасового проживання, де і отримувала пенсію на підставі поданої нею заяви.
21.06.2017 ОСОБА_1 взята на облік управлінням соціального захисту населення Сумської районної державної адміністрації як внутрішньо переміщена особа з Донецької області, що підтверджується довідкою від 21.06.2017 №0000245712 (а.с.8).
Позивач з 01.06.2017 перебуває на обліку у Сумському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області та отримує пенсію як внутрішньо переміщена особа з Донецької області.
Проте, за період з лютого по травень 2017 року Бахмутським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області виплата пенсії ОСОБА_1 була призупинена.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно п. 5 ч. 1 ст. 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виплата пенсії припиняється за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду в інших випадках, передбачених законом. Статтею 7 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" визначено, що для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав, зокрема, на пенсійне забезпечення здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року № 637 "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам" (в редакції на час призупинення пенсії позивачу) встановлено, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509. Виплата (продовження виплати) пенсій, що призначені зазначеним особам, здійснюються в установах публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" та з використанням його платіжних пристроїв. Такі виплати можуть здійснюватися за бажанням особи з доставкою додому. Зазначені виплати припиняються з місяця, наступного за тим, у якому завершився строк дії такої довідки, виданої після 09.09.2015. У разі продовження строку дії довідки зазначені виплати поновлюються з дати припинення їх виплати. Відповідно до Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам , затвердженого постановою КМУ №365 від 08 червня 2016 року, для призначення (відновлення) соціальних виплат структурний підрозділ з питань соціального захисту населення за власною ініціативою або за зверненням органів, що здійснюють соціальні виплати, протягом 15 робочих днів з дня отримання відповідної заяви внутрішньо переміщеної особи або з дня надходження звернення від органів, що здійснюють соціальні виплати, проводить перевірку достовірності зазначеної в заяві інформації про фактичне місце проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи. За приписами п. 7 Порядку, для призначення (відновлення) соціальних виплат особі, яка перебуває на обслуговуванні в територіальному центрі соціального обслуговування (надання соціальних послуг) або здобуває освіту певного рівня в дошкільних, шкільних, професійно-технічних і вищих навчальних закладах (студенти денної форми навчання), структурний підрозділ з питань соціального захисту населення надсилає до відповідного органу (закладу) запит щодо надання протягом 15 днів підтвердження перебування/навчання внутрішньо переміщеної особи в такому органі (закладі). У разі непідтвердження факту перебування/навчання внутрішньо переміщеної особи, про що відповідний орган (заклад) інформує письмово, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення проводить перевірку достовірності зазначеної в заяві інформації про фактичне місце проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи. Відповідно до п. 8 Порядку, за результатами проведення перевірки структурним підрозділом з питань соціального захисту населення складається акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї за формою, встановленою Мінсоцполітики, який підписується всіма повнолітніми внутрішньо переміщеними особами та у визначених законодавством випадках - їх законними представниками, а також представниками структурного підрозділу з питань соціального захисту населення. Пунктами 9, 9-1, 10 Порядку визначено, що під час обстеження матеріально-побутових умов сім'ї представник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення інформує внутрішньо переміщених осіб про їх обов'язок у десятиденний строк письмово повідомляти про зміну фактичного місця проживання/перебування структурний підрозділ з питань соціального захисту населення за новим фактичним місцем проживання/перебування, а також про наслідки невиконання такого обов'язку. У разі відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування представник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення робить відповідний запис в акті обстеження матеріально-побутових умов сім'ї та надає внутрішньо переміщеній особі письмове повідомлення про необхідність протягом трьох робочих днів з дати складення акта обстеження матеріально-побутових умов сім'ї з'явитися до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення для проходження фізичної ідентифікації. Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення протягом трьох робочих днів з дня складення акта обстеження матеріально-побутових умов сім'ї (крім осіб, зазначених в абзаці другому пункту 7 цього Порядку) та отримання електронної справи отримувача соціальної виплати вносить на розгляд комісій з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утворених районними, районними у мм. Києві і Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - комісії), подання про призначення (відновлення) або про відмову в призначенні (відновленні) відповідної соціальної виплати.
Питання щодо призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам можуть також розглядатися комісіями, утвореними районними, районними у мм. Києві і Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі утворення) рад відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. №848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" (ЗП України, 1996 р, № 2, ст. 76; Офіційний вісник України, 2000 р, № 5, ст. 178), за умови включення до складу таких комісій представників органів, що здійснюють соціальні виплати. Відповідно до п. 11 Порядку, комісія розглядає подання про призначення (відновлення) або про відмову у призначенні (відновленні) відповідної соціальної виплати протягом п'яти робочих днів з дня отримання такого подання. Згідно з п. 12 Порядку, за результатами розгляду подання з урахуванням акта обстеження матеріально-побутових умов сім'ї або інших документів, визначених в абзаці другому пункту 7 цього Порядку, комісія приймає рішення про призначення (відновлення) або відмову у призначенні (відновленні) соціальної виплати з моменту припинення її виплати, в тому числі з урахуванням інформації про стан фінансування та виплати, що оприлюднюється на офіційному веб-сайті Мінсоцполітики або інших органів, що здійснюють соціальні виплати. Комісія, крім підстав відмови у призначенні (відновленні) соціальної виплати, передбачених законодавством, може відмовити заявникові у призначенні (відновленні) такої виплати в разі його відсутності за фактичним місцем проживання/перебування, зазначеним у заяві про призначення (відновлення) соціальної виплати. Відповідно до п.14 Порядку, у разі прийняття рішення про призначення (відновлення) або відмову у призначенні (відновленні) соціальної виплати комісія не пізніше наступного робочого дня надсилає копію такого рішення органові, що здійснює соціальні виплати, та структурному підрозділу з питань соціального захисту населення. Пунктом 15 Порядку передбачено, що орган, що здійснює соціальні виплати та структурний підрозділ з питань соціального захисту населення, на підставі рішення комісії призначає (відновлює) таку соціальну виплату з місяця, в якому надійшла заява внутрішньо переміщеної особи, та здійснює повернення сум недоотриманих соціальних виплат за минулий період відповідно до законодавства. Рішення комісії про відмову у призначенні (відновленні) соціальної виплати може бути оскаржене до суду (п. 16 Порядку). Отже, питання про призначення (поновлення) виплати пенсії внутрішньо переміщеним особам вирішується комісіями, утвореними в порядку визначеному Кабінетом Міністрів України. Під час вирішення питання про призначення (поновлення) виплати пенсії, комісії здійснюють вихід за місцем проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи, за наслідками якого складають акт обстеження побутових умов. В разі якщо факт перебування особи за зазначеною у довідці ВПО адресою не підтвердиться, комісія вправі приймати рішення про відмову в призначенні (поновленні) виплати пенсії. Проте, відповідачем не надано суду доказів скасування довідки управління праці та соціального захисту населення Артемівської (Бахмутської) міської ради Донецької області від 03.12.2014 №1419009771, згідно якої ОСОБА_1 була взята на облік, як особа, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, а також не надано суду доказів прийняття відповідною комісією рішення про зупинення соціальних виплат позивачу.
Тобто, відповідач, призупинивши виплату пенсії позивачу діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Бахмутське об'єднане управління пенсійного фонду України Донецької області, як суб'єкт владних повноважень, не довело правомірності призупинення та невиплати пенсії позивачу за період з лютого по травень 2017 року.
Таким чином, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Бахмутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області відносно ОСОБА_1 щодо ненарахування та невиплати пенсії за лютий, березень, квітень, травень місяці 2017 року та зобов'язати Бахмутське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 заборгованість по виплаті пенсії за лютий, березень, квітень, травень місяці 2017 року.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Бахмутського об'єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Бахмутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області відносно ОСОБА_1 щодо ненарахування та невиплати пенсії за лютий, березень, квітень, травень місяці 2017 року.
Зобов'язати Бахмутське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (Донецька область, м. Бахмут, вул.Миру, буд. 35, код ЄДРПОУ 37868797) нарахувати та виплатити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) заборгованість по виплаті пенсії за лютий, березень, квітень, травень місяці 2017 року.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя C.О. Бондар
Повний текст рішення складений 05.03.2018.