
10.2.4
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про прийняття позовної заяви до розгляду після усунення ії недоліків та відкриття провадження у справі
05 березня 2018 року СєвєродонецькСправа № 408/93/18-а Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 3) до управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області (93600, Луганська область, смт. Станиця Луганська, вул. 1 Травня 20 ) про зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Біловодського районного суду Луганської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області, в якій позивач просить - зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області призначити позивачу пенсію за віком з урахуванням періоду роботи з 06 вересня 1990 року по 05 березня 2001 року в Колективному підприємстві "Звіровід" з дати звернення із заявою про призначення пенсії.
Ухвалою Біловодського районного суду Луганської області від 12.01.2018 адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області про зобов'язання вчинити певні дії передано за підсудністю до Луганського окружного адміністративного суду.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 08 лютого 2018 року позовну заяву ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області про зобов'язання вчинити певні дії залишено без руху. Запропоновано позивачу протягом 7-ми (семи) календарних днів з дати отримання ухвали усунути недоліки позовної заяви шляхом надання суду позовної заяви, оформленої з дотриманням вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України, належним чином завірених копій доказів наданих до позовної заяви та належної якості виписки з лікарні які зазначені в клопотанні про звільнення від сплати судового збору .
01 березня 2018 через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) за від позивача надійшла належним чином оформлена позовна заява, засвідчені копії та виписки з лікарні.
В обґрунтування позовної заяви зазначено, позивач звернулась до управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області із заявою про призначення пенсії за віком, однак відповідач надав відмову в призначені пенсії, оскільки не можливо зарахувати період роботи з 06.09.1990 по 05.03.2001 у зв'язку з відсутністю запису про перейменування організації в якій позивач працювала в зазначений період.
Посилаючись на норми Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", підпункт 1, 2 пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, просить суд зобов'язати відповідача призначити ОСОБА_1 пенсію за віком, з урахуванням періоду роботи з 06 вересня 1990 року по 05 березня 2001 року в Колективному підприємстві «Звіровід» з дати звернення із заявою про призначення пенсії.
Після усунення недоліків позовна заява ОСОБА_1, відповідає вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, підстав для повернення позовної заяви, відмови у відкритті провадження в адміністративній справі суд не вбачає, у зв'язку з чим вважає за необхідне відкрити провадження у справі.
При зверненні до суду разом із позовом позивачем надано заяву про звільнення від сплати судового збору у зв'язку з тим, що позивач є інвалідом III групи в 2017 році їй було зроблено операцію та вона має скрутне матеріальне становище .
Розглянувши заявлене клопотання суд встановив таке.
Право на суд не є абсолютним і може підлягати легітимним обмеженням. У випадку, коли доступ особи до суду обмежується або законом, або фактично таке обмеження не суперечить пунктові 1 статті 6 Конвенції, якщо воно не завдає шкоди самій суті права і переслідує легітимну мету за умови забезпечення розумної пропорційності між використовуваними засобами та метою, яка має бути досягнута (див. рішення у справі "Ашинґдейн проти Сполученого Королівства" (Ashingdane v. the United Kingdom) від 28 травня 1985 року, п. 57, cерія А, № 93).
Отже, відповідно до частини першої статті 133 КАС України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Тобто, в даному випадку доступ до суду обмежений Законом.
Крім того, підвищення Україною ефективності адміністративного процесу, відповідно до вимог положення підпункту "b" пункту 35 Меморандуму про економічну та фінансову політику (між Україною і міжнародним валютним фондом) згідно з узятими зобов'язаннями, забезпечується подвоєння доходів від судового збору, що підтверджується змінами до Закону України "Про судовий збір", які набули чинності від 1 вересня 2015 року.
Зміни до Закону України "Про судовий збір", які призведуть до зменшення надходження державного бюджету від сплати судового збору, будуть наслідком невиконання Україною узятих на себе зобов'язань перед Міжнародним валютним фондом.
Разом з тим, відповідно до вимог частини третьої статті 9 Закону України "Про судовий збір" кошти судового збору спрямовуються на забезпечення здійснення судочинства та функціонування органів судової влади. Судовий збір є джерелом фінансового забезпечення судової системи із цільовим його спрямовуванням виключно на потреби судочинства.
Статтею 13 Конституції України передбачено, що держава забезпечує фінансування та належні умови для функціонування судів і діяльності суддів.
Суд наголошує на важливості судового збору, як елементу забезпечення незалежності судової влади, що складає основу справедливого і неупередженого правосуддя.
Таким чином, стаття 133 КАС України визначає можливість, а не обов'язок відстрочення сплати судових витрат або звільнення від їх сплати.
Проте, згідно із пунктом третім статі 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі, якщо предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Зважаючи на наведене, суд вважає за можливе відстрочити позивачу сплату судового збору у розмірі 704,80 гривень до ухвалення судового рішення у справі, частково задовольнивши відповідне клопотання позивача.
Частинами першою, другою та третьою статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Відповідно до пункту 3 частини шостої статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Керуючись статтями 5, 12, 19, 20, 32, 160, 161, 168, 171, 174, 175, 256, 257, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
УХВАЛИВ:
Відкрити провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 3) до управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області (93600, Луганська область, смт. Станиця Луганська, вул. 1 Травня 20 ) про зобов'язання вчинити певні дії.
Справа розглядатиметься в порядку спрощеного позовного провадження.
Призначити справу до розгляду у відкритому судовому засіданні на 26 березня 2018 року об 11 год. 00 хв. у приміщенні Луганського окружного адміністративного суду за адресою: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, проспект Космонавтів, 18, зал судових засідань № 3.
Позивачу надати оригінали документів, які додані до позовної заяви в копіях, - для огляду в судовому засіданні а також довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру.
У разі заперечень відповідача проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - встановити строк для подання відповідної заяви протягом п'яти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження.
Зобов'язати відповідача суб'єкта владних повноважень протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі але не пізніше 22 березня 2018 року надіслати суду :
- відзив на позовну заяву і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову;
- матеріали на підставі яких було відмовлено позивачу в отримані пенсії за віком,
- інформацію з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування стосовно ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1.
- заяву позивача від 11.10.2017,
- надіслати позивачу - копію відзиву та доданих до нього документів.
Запропонувати позивачу подати до суду відповідь на відзив, а відповідачу - заперечення протягом трьох днів з дня отримання відзиву на позовну заяву.
Роз'яснити відповідачу, що відповідно до частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Справа розглядатиметься суддею Смішливою Т.В. одноособово.
Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати особам, які беруть участь у справі, разом з витягом про їхні процесуальні права та обов'язки, встановлені статтями 44, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України http://court.gov.ua/fair/sud1270/.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку лише з підстав порушення правил підсудності.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
СуддяТ.В. Смішлива