
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 лютого 2018 року справа № П/811/2363/17
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Петренко О.С.
за участю секретаря судового засідання - Толстової О.І.
представника позивача - Надєєва О.О.,
представника відповідача - 1 - не з'явився,
представника відповідача - 2 - клопотання без участі,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницькому адміністративну справу
за позовом: Відкритого акціонерного товариства "Кіровоградський кар'єр"
до відповідача-1: Державної фіскальної служби України
до відповідача-2: Державної служби геології та надр України
про визнання дій незаконними, визнання протиправним та скасування наказу, -
ВСТАНОВИВ:
ВАТ "Кіровоградський кар'єр" звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної фіскальної служби України та Державної служби геології та надр України, в якому просит:
- визнати протиправними дії Міністерства доходів і зборів України щодо звернення до Державної служби геології та надр України з листом від 05 травня 2014 року №5818/5/99-99-15-04-01-16 "Про зупинення дії спеціальних дозволів" щодо ВАТ "Кіровоградський кар'єр" стосовно зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №854 від 05.05.1997 р., виданого Міністерством охорони навколишнього природного середовища України ВАТ "Кіровоградський кар'єр", з метою видобування гранітів Кіровоградського (Сухокліївського) родовища;
- визнати протиправним та скасувати Наказ Державної служби геології та надр України від 12 червня 2014 року №182, в частині зупинення дії Спеціального дозволу на користування надрами №854 від 05.05.1997 р., наданого ВАТ "Кіровоградський кар'єр" з метою видобування гранітів Кіровоградського (Сухокліївського) родовища, розташованого у Кіровоградській області.
Позивач мотивує позовні вимоги тим, що Міністерство доходів і зборів України, правонаступником якого є Державна фіскальна служба України, звертаючись до Державної служби геології та надр України із листом №8518/5/99-99-15-04-01-16 від 5 травня 2014 року про зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №854 від 05 травня 1997 року, наданого відкритому акціонерному товариству "Кіровоградський кар'єр", діяло всупереч вимогам ч.2 ст.19 Конституції України, не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Державною службою геології та надр України наказ від 12.06.2014 року №182 про зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №854 від 05 травня 1997 року, наданого відкритому акціонерному товариству "Кіровоградський кар'єр", був прийнятий без відповідної правової підстави внаслідок протиправності дій Міністерства доходів і зборів України щодо звернення до Державної служби геології та надр України із листом №8518/5/99-99-15-04-01-16 від 5 травня 2014 року.
Відповідачем-1, Державною фіскальною службою України не подано суду відзиву на позовну заяву та в іншій формі не викладено правової позиції щодо пред'явленого позову.
Відповідно до ч.6 ст.162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Представником відповідача-2, Державної служби геології та надр України, подано письмовий відзив на позовну заяву, в якому відповідач-2 не погоджується з позовними вимогами, вважає їх необґрунтованими, надуманими, такими щодо яких вже наявне судове рішення у справі, а відтак, вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, просить у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Ухвалою суду від 27.02.2018 року в задоволенні клопотання представника відповідача-2 про закриття провадження у частині позовних вимог відмовлено.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача-1 у судове засідання не з'явився, був повідомлений належним чином про дату, час і місце судового засідання, причини неявки суду не відомі, клопотань щодо розгляду справи у відсутності представника до суду не надходило.
Представник відповідача-2 в судове засідання не з'явився, подав заяву № 3551 від 26.02.2018 року про розгляд справи без його участі в порядку письмового провадження.
На підставі ч.3 ст.243 КАС України, в судовому засіданні 27.02.2018 року проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Виготовлення рішення у повному обсязі відкладено, про що сторонам оголошено в судовому засіданні після проголошення вступної та резолютивної частини рішення.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши у судовому засіданні надані сторонами докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності на підставі наданих доказів, суд дійшов наступних висновків.
Досліджуючи спірні правовідносини суд зазначає наступне.
ВАТ "Кіровоградський кар'єр" зареєстроване в якості юридичної особи 03.11.1994 року (а.с. 11-15).
З матеріалів справи вбачається, що відкритому акціонерному товариству "Кіровоградський кар'єр" надано спеціальний дозвіл (ліцензію) на користування надрами №854 від 05.05.1997 року з метою видобування гранітів Кіровоградського (Сухокліївського) родовища терміном дії 20 (двадцять) років (а.с.16).
Наказом Державної служби геології та надр України від 12.06.2014 року № 182 зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами, виданого ВАТ "Кіровоградський кар'єр". Позивач надавав відповідачу строк для погашення заборгованості (а.с.24-25).
Підставою для розгляду цього питання стало надходження листа Міністерства доходів і зборів України від 08.05.14 №8518/5/99-99-15-04-01-16, яким до Держгеонадра направлено перелік надрокористувачів, які протягом 6 місяців не сплачували або сплачували в неповному обсязі плату за користування надрами. Згідно з вказаним переліком ВАТ "Кіровоградський кар'єр" станом на 01.04.2014 року мало податковий борг за грошовими зобов'язаннями з плати за користування надрами у розмірі 1 864 тис. грн. (а.с. 20 - 23).
Згідно п.п. 263.13.2 п. 263.13 ст. 263 Податкового кодексу України в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, за фактами, які відбуваються протягом шести місяців, щодо невнесення, несвоєчасного внесення платником рентної плати сум податкових зобов'язань або невиконання платником податкових зобов'язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, порушує перед відповідним центральним органом виконавчої влади питання зупинення дії відповідного спеціального дозволу).
Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін, регулюються Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615 (далі - Порядок №615)
Відповідно до п. 22 Порядку №615, дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби у разі:
1) порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр;
2) виникнення внаслідок проведення робіт, пов'язаних з користуванням ділянкою надр, безпосередньої загрози життю чи здоров'ю працівників або населення;
3) проведення гірничих робіт без геологічного та маркшейдерського обслуговування;
4) наявності заборгованості з плати за користування надрами;
5) порушення надрокористувачем вимог законодавства у сфері надрокористування та охорони навколишнього природного середовища;
6) проведення на наданій у користування ділянці надр робіт, не передбачених дозволом;
7) відсутності у надрокористувача під час проведення робіт ліцензії на провадження господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону;
8) невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування;
9) непереоформлення дозволу у випадках, передбачених пунктом 16 цього Порядку.
Таким чином, окремою підставою для зупинення дії спеціальних дозволів є положення підпункту 4 пункту 22 Порядку №615, зокрема, за поданням органів державної податкової служби у разі наявності заборгованості з плати за користування надрами Держгеонадра має право зупиняти дію спеціального дозволу у разі невнесення/несвоєчасного внесення протягом шести місяців плати за користування надрами для видобування корисних копалин.
Виходячи із загальних засад діяльності органів державної влади в межах даного спору слід встановити чи діяли відповідачі на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд у адміністративній справі № П/811/2404/14 досліджував обставини щодо припинення Державної податкової служби України, а як наслідок, що Міністерство доходів і зборів України не відноситься до органів державної податкової служби та не вправі звертатися з поданням про зупинення дії спеціального дозволу, з таких підстав.
Указом Президента України від 24.12.12 №726/20121 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" утворено Міністерство доходів і зборів України, шляхом реорганізації Державної митної служби України та Державної податкової служби України.
Указом Президента України від 18.03.13 №141/2013 "Про Міністерство доходів і зборів України" затверджено Положення про Міністерство доходів і зборів України. Згідно з пунктом 1 цього Положення Міністерство доходів і зборів України (Міндоходів України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Міндоходів України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань забезпечення формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізації єдиної державної податкової, державної митної політики.
Розпорядженням від 20.03.2013 р. №166-р "Питання Міністерства доходів і зборів" Кабінет Міністрів України погодився з пропозицією Міністерства доходів і зборів щодо можливості забезпечення здійснення покладених на Міністерство Указом Президента України від 18 березня 2013 р. №141 "Про Міністерство доходів і зборів України" функцій і повноважень Державної податкової служби та Державної митної служби, що припиняються.
Суд, у справі № П/811/2404/14, дійшов висновку, що до Міністерства доходів і зборів України, як центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну податкову політику, перейшли усі права та обов'язки Державної податкової служби України, що припинилася, у тому числі право звертатися з поданням до Держгеонадра про зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами
Але, необхідно зазначити, що Постановою від 01.03.2014 р. №67 "Про ліквідацію міністерства доходів і зборів" (набрала чинності 12.03.2014 р.) Кабінет Міністрів України постановив:
- ліквідувати Міністерство доходів і зборів;
- припинити здійснення заходів щодо реорганізації Державної податкової служби та Державної митної служби, що розпочаті відповідно до Указу Президента України від 24 грудня 2012 р. №726 "Про деякі заходи з оптимізації системи центральних органів виконавчої влади";
- відновити діяльність Державної податкової служби та Державної митної служби. Кабінет Міністрів України установив, що:
- Державна податкова служба України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який забезпечує реалізацію єдиної державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску;
- Державна митна служба є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який забезпечує реалізацію державної політики у сфері державної митної справи;
- Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками прав та обов'язків ліквідованого Міністерства доходів і зборів у відповідних сферах діяльності;
- забезпечення діяльності Державної податкової служби та Державної митної служби у 2014 році здійснюватиметься в межах видатків, передбачених Міністерству доходів і зборів.
Постановою від 21.05.2014 року №160 "Про утворення Державної фіскальної служби" (набрала чинності 06.06.14) Кабінет Міністрів України постановив утворити Державну фіскальну службу як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України, реорганізувавши Міністерство доходів і зборів шляхом перетворення. Визнати такою, що втратила чинність, постанову Кабінету Міністрів України від 1 березня 2014 р. №67 "Про ліквідацію Міністерства доходів і зборів".
Конституцією України, в редакції від 22.02.2014 року встановлено, що Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади. Кабінет Міністрів України відповідальний перед Президентом України та підконтрольний і підзвітний Верховній Раді України у межах, передбачених у статтях 85, 87 Конституції України. Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, актами Президента України (стаття 113). Кабінет Міністрів України спрямовує і координує роботу міністерств, інших органів виконавчої влади (пункт 9 статті 116). Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання. Акти Кабінету Міністрів України підписує Прем'єр-міністр України. Нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади підлягають реєстрації в порядку, встановленому законом (стаття 117).
Таким чином, суд дійшов висновку, що «центральним орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику» в контексті п.п. 263.13.2 п. 263.13 ст. 263 Податкового кодексу України та «органом державної податкової служби» в контексті п.п. 4 п. 22 Порядку №615, який мав повноваження порушувати перед відповідним центральним органом виконавчої влади питання зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами в період чинності Постанови Кабінету Міністрів України від 01.03.2014 р. №67 "Про ліквідацію міністерства доходів і зборів", а саме: з 12.03.2014 р. по 06.06.2014 р., була Державна податкова служба України.
Виходячи з системного аналізу наведених норм права та обставин справи, суд дійшов висновку, що Міністерством доходів і зборів України, звертаючись до Державної служби геології та надр України із листом від 5 травня 2014 року №8518/5/99-99-15-04-01-16 "Про зупинення дії спеціальних дозволів" щодо ВАТ "Кіровоградський кар'єр" стосовно зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №854 від 05.05.1997 року, діяло поза межами наданих йому повноважень та не у спосіб, що визначений законом.
Судом встановлено, що дію спеціального дозволу на користування надрами №854 від 05.05.1997 року на видобування гранітів Кіровоградського (Сухокліївського) родовища, наданого ВАТ "Кіровоградський кар'єр" було зупинено наказом Державної служби геології та надр України від 12.06.2014 року №182 відповідно до п.22 Порядку №615 на підставі звернення Міністерства доходів і зборів України, викладеного в листі від 05 травня 2014 року №8518/5/99-99-15-04-01-16.
Враховуючи, що звернення Міністерства доходів і зборів України до Державної служби геології та надр України із листом від 5 травня 2014 року №8518/5/99-99-15-04-01-16 "Про зупинення дії спеціальних дозволів" щодо ВАТ "Кіровоградський кар'єр" є протиправним, суд дійшов висновку про порушення Державною службою геології та надр України під час прийняття зазначеного наказу вимог п.22 Порядку №615, внаслідок прийняття його без належної правової підстави.
Відповідно до відповіді Кропивницької ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області за № 11983/10/11-23-07-02-50 від 26.10.2017 року (а.с.46) на запит ліквідатора ВАТ "Кіровоградський кар'єр", про стан розрахунків по рентній платі за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення станом на 26.10.2017 року, існує переплата у розмірі 0,75 грн. та 1.24 грн., а як наслідок відсутня заборгованість.
У відповідності до п.22 Порядку № 615, зупинення дії дозволу не є підставою для переривання строку його дії. Дія дозволу поновлюється органом з питань надання дозволу після усунення надрокористувачем причин, що призвели до зупинення його дії. У разі визнання судом незаконним зупинення дозволу строк дії дозволу вважається таким, що автоматично продовжений на строк незаконного зупинення (Пункт 22 в редакції Постанови КМ № 277 від 06.04.2016).
Підсумовуючи вищевикладене, на даний час відпали підстави що призвели до зупинення дії дозволу.
Необхідно зазначити, що законодавством передбачені випадки, коли право користування надрами поновлюється органом, який надав надра у користування, та випадки, коли вказане питання вирішується у судовому порядку.
За обставин справи, відповідачем-2 не наведено жодних доводів проти позову в частині визнання протиправними дій відповідача-1 та не доведено правомірності власного оскаржуваного рішення, також Державна служба геології та надр України не поновила дію дозволу після усунення надрокористувачем причин, а тому позовні вимоги визнаються обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України: кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України: в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням норм ч. 2 ст.2 КАС України, суд дійшов висновку про необхідність задоволення вимог адміністративного позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір у розмірі 3200,00 грн., отже, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору підлягають відшкодуванню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України в сумі 1600,00 грн. та Державної служби геології та надр України в сумі1600,00 грн.
Керуючись ст.ст. 243-246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ
Адміністративний позов - задовольнити.
Визнати протиправними дії Міністерства доходів і зборів України щодо звернення до Державної служби геології та надр України з листом від 05 травня 2014 року №5818/5/99-99-15-04-01-16 "Про зупинення дії спеціальних дозволів" щодо ВАТ "Кіровоградський кар'єр" стосовно зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №854 від 05.05.1997 р., виданого Міністерством охорони навколишнього природного середовища України ВАТ "Кіровоградський кар'єр", з метою видобування гранітів Кіровоградського (Сухокліївського) родовища.
Визнати протиправним та скасувати Наказ Державної служби геології та надр України від 12 червня 2014 року №182, в частині зупинення дії Спеціального дозволу на користування надрами №854 від 05.05.1997 року, наданого ВАТ "Кіровоградський кар'єр" з метою видобування гранітів Кіровоградського (Сухокліївського) родовища, розташованого у Кіровоградській області.
Присудити на користь Відкритого акціонерного товариства "Кіровоградський кар'єр" (код ЄДРПОУ 00292155) понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 1600,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39292197).
Присудити на користь Відкритого акціонерного товариства "Кіровоградський кар'єр" (код ЄДРПОУ 00292155) понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 1600,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби геології та надр України (код ЄДРПОУ 37536031).
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 255КАС України.
Рішення суду може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного тексту.
Повний текст рішення у повному обсязі складено 05.03.2018 року.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду О.С. Петренко