
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"05" березня 2018 р. справа № 809/70/18
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Микитюк Р.В., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коломийського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання відмови у зарахуванні до сум, з яких розраховано розмір пенсії, виплачені суми матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових потреб протиправною та зобов"язання здійснити перерахунок та виплачувати пенсію з включенням до заробітної плати, з якої виплачується пенсія, суми матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових потреб за період, з яких утримувався, а також нараховувався і сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування в розмірі 80 відсотків, починаючи з дня призначення пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
17.01.2018 ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернулася до суду з позовом до Коломийського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (надалі - відповідач) про визнання відмови у зарахуванні до сум, з яких позивачу обраховано розмір пенсії, виплачені суми матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових потреб - неправомірною, зобов`язати відповідача перерахувати та виплачувати пенсію з включенням до заробітної плати, з якої виплачується пенсія, суми матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових потреб за період, з яких утримувався, а також нараховувався і сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування в розмірі 80 відсотків. Здійснити такий перерахунок з дня призначення пенсії, тобто з березня 2014 року, а також зобов`язати Коломийське об`єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, при подальших перерахунках, включати до перерахунку пенсії державного службовця матеріальну допомогу на оздоровлення та на соціально-побутові потреби, без обмеження будь-яким кінцевим терміном.
31.01.2018 позивач подала уточнену позовну заяву від 26.01.2018, в якій просила суд визнати протиправною відмову у зарахуванні до сум, з яких розраховано розмір пенсії, виплачені суми матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових потреб та зобов"язання відповідача здійснити перерахунок та виплачувати пенсію з включенням до заробітної плати, з якої виплачується пенсія, суми матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових потреб за період, з яких утримувався, а також нараховувався і сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування в розмірі 80 відсотків, починаючи з дня призначення пенсії, тобто з 28.02.2014.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.02.2018 відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) (а.с. 1-2).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач з березня 2014 отримує пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" оскільки стаж на державній службі складає 21р. 2м. 21дн. (загальний стаж роботи 40р. 2м. 25дн.), пенсію призначено у розмірі 80 відсотків від сум заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
При обчисленні розміру її пенсії відповідачем не враховано сум: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації грошових доходів, з яких сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
19.12.2017 року позивач звернулася до відповідача з заявою про проведення перерахунку призначеної їй пенсії та виплату недоплаченої пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, щомісячної індексації заробітної плати згідно довідки № 1835/10/09-07-05-24/247 від 18.12.2017 року, виданої Коломийською об`єднанню державною податковою інспекцією Головного управління ДФС в Івано-Франківській області.
Проте, листом № 287/К-15 від 27.12.2017 року відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії.
Позивач вважає, що не включаючи до розрахунку пенсії вищевказаних надбавок, відповідач порушив її права.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 19.02.2018. Щодо заявлених позовних вимог заперечив з підстав, наведених у відзиві на позовну заяву від 15.02.2018 №2810/06 (а.с.29-32). Просив суд в задоволенні позову відмовити.
26.02.2018 року позивачем подано суду відповідь на відзив від 23.02.2018 (а.с.37-50)
У відповіді на відзив позивач зазначає,, що 28.04.2017 зверталася до відповідача із заявою про включення у розрахунок пенсії державного службовця, призначеної з 28.02.2014 матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, виплачені у 2012-2014 роках, однак на адресу позивача так і не надійшло жодної відповіді. Таким чином, не отримавши відповіді, через кілька місяців, в грудні, позивач вимушена була повторно звертатись до Управління із аналогічною заявою (а.с. 38).
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, встановив наступне.
Відповідно до поданої заяви, 3 08.06.2007 ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
28.02.2014 позивачка звернулась до відповідача із заявою про переведення на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-XII (із внесеними змінами на момент призначення пенсії). Пенсія за віком згідно Закону України "Про державну службу" ОСОБА_1 призначена з 28.02.2014 в розмірі 80 відсотків суми її заробітної плати відповідно до поданих нею довідок про заробітну плату: про складові заробітної плати від 11.03.2014 №486/10/05-325/34 та довідки про складові заробітної плати від 14.05.2014 №1169/10/09-12-05/41 (за останні 24 календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за призначенням пенсії) за період з 01.01.2012р. по 31.01.2014р.
Розрахунок проведено при страховому стажі 40 років 02 місяці 25днів, коефіцієнті страхового стажу, з врахуванням кратності 1,35 - 0,54225, індивідуальному коефіцієнті заробітної плати 2,2961 за весь період роботи, починаючи з 01.01.1995 по 31.01.2014.
З довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців підряд перед зверненням за пенсією) № 1835/10/09-07-05-24/247 від 18.12.2017 року, виданої Коломийською об`єднанню державною податковою інспекцією Головного управління ДФС в Івано-Франківській області вбачається, що позивачу за період з 01.01.2012 року по 31.03.2014 року на всі види оплати праці, включені в довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Інші виплати: всього 12743,38, виплачено матеріальну допомогу на оздоровлення в розмірі - 10343,38 грн., матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань в розмірі - 2400,00 грн. (а.с. 12-14).
В розрахунок для обчислення пенсії відповідачем не було включено матеріальну допомогу на оздоровлення та соціально-побутові потреби, індексацію заробітної плати на вказану вище суму.
Позивач 28.04.2017 звернулася до відповідача з заявою про проведення перерахунку призначеної їй пенсії та виплату недоплаченої пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань згідно довідки № 707/10/09-07-05-24/97 від 20.03.2017 року, виданої Коломийською об`єднанню державною податковою інспекцією Головного управління ДФС в Івано-Франківській області.
19.12.2017 року позивач повторно звернулася до відповідача з заявою про проведення перерахунку призначеної їй пенсії та виплату недоплаченої пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань згідно довідки № 1835/10/09-07-05-24/247 від 18.12.2017 року, виданої Коломийською об`єднанню державною податковою інспекцією Головного управління ДФС в Івано-Франківській області.
Проте, листом № 287/К-15 від 27.12.2017 року відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії по віку (а.с. 15-16).
Беручи до уваги наведені обставини, надаючи правову оцінку цим правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-XII №3723-ХІІ (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
У ч.1 ст.1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього ж Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною 2 ст. 33 Закону №3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (далі Закон №1788-ХІІ) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч.1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон №1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Відтак, індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, на які нараховувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та сплачувалися страхові внески повинні бути включені до заробітку державного службовця для обчислення пенсії.
Вказана позиція узгоджується з рішеннями Верховного Суду України, зокрема, з постановами від 4 березня 2014 року №№21-14а14, 21-3а14.
Також, необхідно звернути увагу на те, що право на врахування до заробітку державного службовця для обчислення пенсії інших виплат, а саме індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально побутових питань, виникло у позивача лише з 28.04.2017, коли такий вперше звернувся із довідкою про наявність таких виплат до УПФ.
Принагідно слід зазначити, що в силу статей 83, 84, 87 Закону №1788-ХІІ та статей 43, 44, 45, 46 Закону №1058-IV, призначення чи перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі. Пенсія призначається чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами.
Згідно з ст.45 Закону №1058-IV перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Оскільки із заявою про перерахунок пенсії позивач звернулася 28.04.2017, з якою подала довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців підряд перед зверненням за пенсією) № 70710/09-07-05-24/97 від 20.03.2017 року, то суд приходить до висновку що відповідний перерахунок та виплату ОСОБА_1 призначеної її відповідно до ст.37 Закону №3723-XII пенсії у розмірі 80 відсотків від її заробітної плати, із врахуванням до заробітку державного службовця для обчислення пенсії інших виплат, а саме індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань потрібно провести з 01.05.2017, згідно поданих нею документів (а.с. 38).
Таким чином, суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення.
Відповідно до частин 1, 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, При задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Враховуючи те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Коломийського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на користь ОСОБА_1 частину сплаченого судового збору в розмірі 1057,20 грн.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати відмову Коломийського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області у зарахуванні до сум, з яких розраховано розмір пенсії ОСОБА_1, виплачені суми матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових потреб протиправною.
Зобов'язати Коломийське об`єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 37904176, вул. Валова, 47а, м. Коломия, 78200) здійснити ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) перерахунок та виплату різниці у розмірі пенсії призначеної їй відповідно до Закону України "Про державну службу" в розмірі 80 % від заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, згідно довідки № 1835/10/09-07-05-24/247 від 19.12.2017 року, виданої Коломийською об`єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС в Івано-Франківській області, з 01.05.2017 року.
В задоволенні решти вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Коломийського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 37904176, вул. Валова, 47а, м. Коломия, 78200) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) частину сплаченого судового збору в розмірі 1057 (одна тисяча п`ятдесят сім) гривень 20 копійок.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Львівського апеляційного адміністративного суду або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
ОСОБА_1 (АДРЕСА_1);
Коломийське об`єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 37904176, вул. Валова, 47а, м. Коломия, 78200).
Суддя Микитюк Р.В.