КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 лютого 2018 року № 810/3189/17
Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючий суддя Лиска І.Г., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби Рівненській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Транс Логістик Центр" про застосування адміністративно-господарських санкцій та стягнення штрафу,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Головне управління Держпродспоживслужби Рівненській області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Транс Логістик Центр" про застосування адміністративно-господарських санкцій та стягнення штрафу.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Транс Логістик Центр" (Київська область, Києво-Святошинський район, м. Вишневе, вул. Чорновола, 51а/10) виявлено низку порушень Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів", що є підставою для накладення на відповідача штрафу згідно з пунктом 1 частини першої статті 64 вищевказаного Закону.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 24.10.2017 відкрито скорочене провадження та запропоновано відповідачу у 10-ти денний строк для письмових заперечень проти позову та докази на підтвердження цих заперечень.
Відповідачем було подано письмові заперечення, у зв’язку з чим, ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 27.11.2017 суд ухвалив здійснювати розгляд справи за загальними правилами КАС України та призначив справу до судового розгляду на 18 грудня 2017 року.
Протокольною ухвалою від 18.12.2017 суд ухвалив відкласти розгляд справи на 30.01.2018.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 30.01.2018 подальший розгляд справи вирішено здійснювати за правилами визначеними Кодексом адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 №2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів».
В судове засідання призначене на 30.01.2018 сторони не прибули. Представник позивача та представник відповідача 30.01.2018 подали до суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Також представник відповідача подав до суду письмові заперечення в яких зазначив, що не порушив принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів, крім того, застосовуються всі санітарні заходи, щодо недопущення захворювань.
Відповідно до частини дев'ятої статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Судом встановлено, що для розгляду і вирішення даної справи відсутня потреба у заслуховуванні свідків чи експертів, а також немає інших перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, зазначених у статті 205 КАС України.
Таким чином, ухвалою від 30.01.2018 суд ухвалив подальший розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.
Розглянувши матеріалі справи та оцінивши їх у сукупності, судом встановлено наступне.
05.09.2017 року в Зарічненське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області з інфекційного відділення КЗ “Зарічненська ЦРЛ” надійшло екстрене повідомлення про харчове отруєння 9-ти учнів Зарічленського НВК “ЗОШ І ст - гімназія” діагноз “Харчове отруєння”, на підставі даного повідомлення.
Наказом №329-Аг від 05.09.2017 року Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області було створено робочу групу з метою проведення епідеміологічного обстеження (розслідування) спалаху кишкової інфекції.
В ході проведення розслідування складено Акт санітарно-епідеміологічного обстеження об’єкта від 05.09.2017 в якому встановлено, що організацію харчування та постачання продуктів в Зарічненській НВК “ЗОШ І ст - гімназія” здійснює ТОВ "Транс Логістик Центр" (Київська область, Києво-Святошинський район, м. Вишневе, вул. Чорновола, 51а/10), а також зафіксовані порушення Закону України “Про основні принципи та вимога до безпечності та якості харчових продуктів” від 23.12.1997р. №771/97- ВР, та санітарного законодавства а саме:
- на об'єкті відсутні питні фонтанчики в обідньому залі, кількість холодильного та морозильного обладнання недостатня - порушення р.6 п.6.10. Державних санітарних норм та правил «Гігієнічні вимоги до улаштування, утримання і режиму спеціальних загальноосвітніх шкіл (шкіл - інтернатів) для дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку, та навчально-реабілітаційних центрів” затверджених наказом МОЗ від 20.02.2013р. № 144, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 березня 2013 р. за № 410/22942;
- недотримується товарне сусідство при зберіганні харчових продуктів, що швидко псуються, в одній морозильній камері зберігаються риба, м’ясо птиці та свинини - п.16.8 “Правил передзабійного ветеринарного огляду тварин і ветеринарно-санітарної експертизи”, затверджених наказом Державного Департаменту ветеринарної медицини 07.06.2002 №28 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21 червня 2002 за №524/6812;
- реєстрація температурного режиму не проводиться через відсутність термометрів - порушення п.5 ч.1 ст.49. Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів;
- порушуються вимоги до миття яєць через відсутність інструкції, харчоблок недостатньо забезпечений кухонним та столовим обладнанням;
- дві миючі ванни в м'ясному цеху не підключені до каналізаційної мережі;
- відсутні контейнери для зберігання овочів та стелажі для зберігання кухонного посуду;
- не забезпечено відбір та зберігання усіх приготовлених страв раціону добових проб - порушення р. 8. Державних Санітарних правил і норі влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу, затверджені наказом МОЗ від 20.02.2013 № 144 Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 березня 2013 р. за № 410/22942;
- невпорядковане зберігання миючих та дезінфікуючих засобів;
- в журналі бракеражу сирої продукції не вказується дата, час надходження продукції, номер супровідних документів, термін реалізації, та відсутні підписи медпрацівника - порушення р.8. п 8.9-8.10 Державних санітарних норм та правил “Гігієнічні вимоги до улаштування, утримання і режиму спеціальних загальноосвітніх шкіл (шкіл-інтернатів) для дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку, та навчально-реабілітаційних центрів” затверджених наказом МОЗ від 20.02.2013р №144. Зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 березня 2013 р. за № 410.22942;
- прибирального інвентаря недостатньо, маркування відсутнє, зберігання невпорядковане.
Під час перевірки було відібрано зразки змив з інвентарю та обладнання, харчові продукти, проби води для проведення лабораторних досліджень на мікробіологічні показники.
11.09.2017 року від ДУ «Рівненський обласний лабораторний центр МОЗУ» отримано результат бактеріологічного дослідження яйця вареного відібраного із добової проби 04.09.2017 року, в якому було виділено сальмонелу ентерітідіс.
Надалі позивачем складено протокол про правопорушення у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів №1 від 14.09.2017. У протоколі зазначено суть правопорушення: Надання послуг із забезпечення харчування дітей Зарічненської НВК “ЗОШ І ст - гімназія” з недотриманням вимог п.п. 1 п. 2 ст. 20, п.п.1 п. 1 ст. 45, п.п. 2, 3, 5, п.1 ст. 49 Закону України “Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів”, що призвело до харчової токсикоінфекції.
Відповідальність за вчинене правопорушення передбачено п.п. 1 п. 1 ст. 64 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів".
Для вирішення питання про накладення на відповідача штрафу у зв'язку з виявленими порушеннями на підставі вищевказаного протоколу позивач звернувся до суду з даним позовом до суду.
Також матеріалами справи встановлено, що відповідно до Договору №8 про закупівлю послуг з харчування дітей, які потерпіли від Чорнобильської катастрофи, у навчальних закладах, розташованих на території радіоактивного забруднення Зарічненського району Рівненської області, за державні кошти, між Управлінням соціального захисту населення Зарічненської районної державної адміністрації (замовник) та ТОВ «Транс Логістик Центр» (учасник), останній зобов’язався готувати їжу та надавати послуги по закупівлі продуктів харчування які відповідають вимогам діючих державних стандартів щодо якості та безпеки, застосовувати санітарні заходи та належну практику виробництва, систему ISO або NАССР.
Всі продукти харчування, які поставляються у навчальні заклади Зарічненського району мають сертифікати якості і поставляються згідно вимог законодавства про безпечність та якість харчових продуктів.
Відповідач має сертифікати на систему управління безпечністю харчових продуктів, що відповідає вимогам ДСТУ ISO 22000:2007 та ISO 22000:2005.
Вирішуючи цей спір, суд виходить із такого.
Відносини між органами виконавчої влади, операторами ринку харчових продуктів та споживачами харчових продуктів, визначення порядку забезпечення безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, що виробляються, перебувають в обігу, ввозяться (пересилаються) на митну територію України та/або вивозяться (пересилаються) з неї, регламентовано Законом України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" та Законом України "Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя".
Відповідно до частини 2 статті 4 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" держава здійснює регулювання безпечності та окремих показників якості харчових продуктів шляхом, зокрема здійснення державного контролю. При цьому, визначення державного контролю містить пункт 18 частини 1 статті 1 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів". Так, державний контроль - діяльність (нагляд, інспектування, схвалення, аудит, моніторинг, огляд, відбір зразків та їх дослідження (випробування) та інші подібні за своїм змістом дії), що провадиться з метою проведення перевірки відповідності законодавству про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів.
Розділом ІІІ Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" встановлено засади та порядок здійснення державного контролю. Зокрема, згідно зі статтею 12 цього Закону Державний контроль за харчовими продуктами та/або іншими об'єктами санітарних заходів здійснюється виключно компетентним органом. Компетентний орган може делегувати повноваження на здійснення державного контролю у встановлених законом випадках.
Відповідно до статті 31 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя" на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, покладаються функції з державного санітарно-епідеміологічного нагляду на відповідних територіях, транспорті.
Положенням про державний санітарно-епідеміологічний нагляд, постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.1999 № 1109 (далі - Положення № 1109), визначено мету, основні завдання та порядок здійснення державного санітарно-епідеміологічного нагляду в Україні.
Відповідно до пункту 3 Положення № 1109 метою державного санітарно-епідеміологічного нагляду є запобігання, виявлення та припинення порушень санітарного законодавства.
Згідно з пунктом 3 Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 № 667 (далі - Положення № 667), основними завданнями Держпродспоживслужби є реалізація державної політики у галузі ветеринарної медицини, сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, карантину та захисту рослин, ідентифікації та реєстрації тварин, санітарного законодавства, попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров'я населення, метрологічного нагляду, ринкового нагляду в межах сфери своєї відповідальності, насінництва та розсадництва (в частині сертифікації насіння і садивного матеріалу), реєстрації та обліку машин в агропромисловому комплексі, державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів і реклами в цій сфері.
Згідно з пунктом 7 Положення № 667 Держпродспоживслужба здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи.
Головне управління Держпродспоживслужби в Рівнесенькій області як територіальний орган Держпродспоживслужби нижчого рівня, наділений компетенцією проводити санітарно-епідеміологічні розслідування, спрямовані на виявлення причин та умов, що призводять до виникнення і поширення інфекційних хвороб, в тому числі через харчові продукти, групових та індивідуальних харчових отруєнь, масових інфекційних захворювань, та за їх результати вживати заходів до їх усунення відповідно до законодавства.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" оператор ринку харчових продуктів (далі - оператор ринку) - суб'єкт господарювання, який провадить діяльність з метою або без мети отримання прибутку та в управлінні якого перебувають потужності, на яких здійснюється первинне виробництво, виробництво, реалізація та/або обіг харчових продуктів та/або інших об'єктів санітарних заходів (крім матеріалів, що контактують з харчовими продуктами), і який відповідає за виконання вимог цього Закону та законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів. До операторів ринку належать фізичні особи, якщо вони провадять діяльність з метою або без мети отримання прибутку та займаються виробництвом та/або обігом харчових продуктів або інших об'єктів санітарних заходів; потужності - споруди або комплекс споруд, приміщення, будівлі, обладнання та інші засоби, включаючи транспортні засоби, а також територія, що використовуються у виробництві та/або обігу об'єктів санітарних заходів.
У відповідності до вказаних норм та відповідно до договору №8 про закупівлю послуг з харчування дітей, які потерпіли від Чорнобильської катастрофи, у навчальних закладах, розташованих на території радіоактивного забруднення Зарічненського району Рівненської області, за державні кошти, між Управлінням соціального захисту населення Зарічненської районної державної адміністрації та ТОВ “Транс Логістик Центр”, останній зобов’язався готувати їжу та надавати послуги по закупівлі продуктів харчування які відповідають вимогам діючих державних стандартів щодо якості та безпеки, застосовувати санітарні заходи та належну практику виробництва, систему ISO або NACCP.
Відповідно до пунктів 1 та 2 частини першої статті 41 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" потужності, на яких здійснюється виробництво та/або обіг харчових продуктів, повинні відповідати таким вимогам:
- підтримуватися в чистому та робочому стані;
- бути спланованими, сконструйованими та розміщеними для належного утримання, чищення та/або дезінфекції, запобігання або мінімізації будь-якого забруднення, а також здійснення заходів, необхідних для забезпечення гігієнічних вимог, у тому числі заходів з боротьби із шкідниками, запобігання накопиченню бруду, контакту з токсичними речовинами та матеріалами, забрудненню харчових продуктів, підтримання необхідних температурних режимів.
Пунктом 1 частини першої статті 43 указаного Закону визначено, що рухомі та/або тимчасові потужності (палатки, кіоски, прилавки, рухомі транспортні засоби для торгівлі) повинні відповідати таким вимогам - утримуватися в чистоті та належному стані.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 45 цього ж Закону оператори ринку можуть використовувати обладнання та інвентар, з якими контактують харчові продукти, що відповідають таким вимогам виготовлені з матеріалів та утримуються у належному стані та умовах, що зменшують ризик забруднення та дають змогу проводити їх чищення та дезінфекцію (крім тари та упаковки, що не повертається оператору ринку).
Згідно з пунктами 3 та 5 частини першої статті 49 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" оператори ринку дотримуються таких вимог:
- харчові продукти повинні бути захищеними від будь-якого забруднення на всіх стадіях виробництва, переробки та/або обігу;
- дотримується температурний режим, який унеможливлює розмноження мікроорганізмів, формування токсинів. Такий режим не повинен перериватися. Виключення щодо дотримання температурного режиму, який унеможливлює розмноження мікроорганізмів, формування токсинів, можливе протягом обмеженого періоду часу в процесі підготовки харчового продукту до перевезення, зберігання, продажу, сервірування харчових продуктів за умови, якщо це не спричиняє ризик здоров'ю споживачів.
Відповідно до пункту 1 частини другої статті 20 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" оператори ринку зобов'язані: забезпечувати дотримання вимог цього Закону щодо гігієнічних вимог до харчових продуктів на всіх стадіях їх виробництва та обігу.
Оператором ринку харчових продуктів визнається суб'єкт господарювання, який провадить діяльність з метою або без мети отримання прибутку та в управлінні якого перебувають потужності, на яких здійснюється первинне виробництво, виробництво, реалізація та/або обіг харчових продуктів та/або інших об'єктів санітарних заходів (крім матеріалів, що контактують з харчовими продуктами), і який відповідає за виконання вимог цього Закону та законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів (пункт 55 статті 1 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів").
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 64 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" за недотримання вимог законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів щодо гігієнічних вимог до харчових продуктів на всіх стадіях їх виробництва та обігу, у тому числі допущення до процесу виробництва та/або обігу харчових продуктів осіб, які мають протипоказання до роботи з харчовими продуктами і присутність яких на робочому місці може спричинити виробництво та/або обіг небезпечних харчових продуктів, - тягне за собою накладення штрафу на фізичних осіб - підприємців - у розмірі від двох до п'яти мінімальних заробітних плат.
Відповідно до статті 65 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" провадження у справах про порушення законодавства у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів стосовно юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців здійснюється відповідно до вимог цього Закону. Протокол про правопорушення, передбачені статтею 64 цього Закону, за результатами здійснення заходу державного контролю мають право складати головні державні інспектори або їх заступники. У протоколі про правопорушення, передбачені статтею 64 цього Закону, зазначаються: 1) дата і місце його складення; 2) посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; 3) відомості про оператора ринку; 4) прізвище, ім'я, по батькові особи, яка притягається до відповідальності за порушення законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів; 5) місце, час вчинення і суть правопорушення; 6) нормативно-правовий акт, який передбачає відповідальність; 7) місцезнаходження свідків і потерпілих, якщо вони є; 8) пояснення особи, яка притягається до відповідальності; 9) інші відомості, необхідні для вирішення справи. Протокол про правопорушення підписується особою, яка його склала, та фізичною особою - підприємцем, яка притягається до відповідальності за порушення законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів, або уповноваженою нею особою, а у разі провадження у справі щодо оператора ринку - юридичної особи - уповноваженою ним особою. За наявності свідків і потерпілих протокол підписується такими особами.
Суд дійшов висновку про те, що позивачем дотримано вимоги законодавства щодо проведення перевірки відповідача та складення відповідних документів за її результатами. Водночас суд погоджується з доводами позивача щодо наявності вчинених відповідачем порушень низки приписів Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів", що зумовлює необхідність вирішення питання про накладення на нього штрафних санкцій.
Пунктами 8, 9 статті 65 вищевказаного Закону встановлено, що розгляд справ про порушення законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів" здійснюється у судовому порядку відповідно до закону. Заява про правопорушення, передбачені статтею 64 цього Закону, разом з іншими матеріалами надсилається до суду у 15-денний строк з моменту складення протоколу про правопорушення. Тобто наразі у позивача відсутні повноваження самостійно накладати штраф на відповідача, оскільки законом це віднесено до повноважень адміністративного суду.
Відповідно до статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і доведенні перед судом їх переконливості.
В силу положень статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Беручи до уваги викладене та відсутність будь-яких важких негативних наслідків для життя та здоров'я громадян у зв'язку з вчиненими відповідачем порушеннями, суд дійшов до висновку про необхідність застосування до відповідача адміністративно-господарської санкції згідно з пунктом 1 частини першої статті 64 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" у вигляді штрафу в розмірі 16000,00 грн. (з урахуванням розміру п'яти мінімальних заробітних плат на момент вчинення порушення 3 200,00 грн.).
Частиною 2 статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб’єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб’єкта владних повноважень, пов’язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Керуючись статтями 99, 77, 241- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
Адміністративний позов задовольнити.
Застосувати до Товариства з обмеженою відповідальністю "Транс Логістик Центр" (код ЄДРПОУ 38737726) адміністративно-господарські санкції за п.1 ч.1 ст.64 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» у вигляді штрафу у розмірі п’яти мінімальних заробітних плати (16000,00 грн.).
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Транс Логістик Центр" (код ЄДРПОУ 38737726) до Державного бюджету України адміністративно-господарські санкції у вигляді штрафу в розмірі 16 000 (шістнадцять тисяч гривень) грн. 00 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Лиска І.Г.